Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #71562240 #367 üzenetére

    (#366) Dave™:

    Még egyszer, hátha mégis a megértés hibáján múlik és nem a nemakaráson. Bár jeleztem már ilymódon, de még egyszer. Ugyebár a spanyolviaszt magyarázom, de tegyem meg még egyszer. Hátha.

    "ez sajnos nem digitalizálás, ugyanis azt csak analóg jelből lehet."

    Hja, ha te azt mondod?! Újra (ééérted, újra!) megjegyzem, hogy újradigitalizálásról volt szó, mint a digitálisból digitálisba konvertálás során, a konvertálási művelet lényegeként az egyik fajta digitális formátumból egy másik fajtába - azaz újra- - digitalizálásról. Még egyszer mondom az egyértelműt:
    1. A nemdigitálisból digitálisba konvertálás(!) mint ("primer") digitalizálás során történik egy digitalizálási művelet, a nemdigitális jeleket ellátjuk digitális "koordinátákkal", melynek során a korábbi nemdigitális jelekhez számokat rendelünk, amely számok referálnak arról, hogy a korábbi analóg jelek milyenek lehettek, hogyan kell visszaállítani az érzékszerveink által érzékelhető "analóg", azaz nemdigitális jelekké a számokat. Merthogy a számokat nem tudjuk érzékelni, hiszen számok nincsenek is, a számok csak elvonatkoztatások. A számok ez esetben arról referálnak, hogy milyen volt az eredeti "analóg" jel, amelyet érzékelni tudunk az érzékszerveinkkel. Ebben nyilván nincs vita.
    2. A digitálisból digitálisba konvertálás során történik egy másfajta, "szekunder", (újra-) digitalizálási művelet, a digitális jeleket, azaz számokat ellátjuk másfajta "koordinátákkal", másfajta számokká alakítjuk a számokat. Vagy azért, mert azokat a számokat tudjuk kezelni a lejátszónkon (például DAT-ból CD-re valóvá), vagy azért, hogy kisebb helyet foglaljanak (például WAV-ból FLAC-ba). Ebben az esetben az újonnan létrehozott "koordináták", azaz számok arról referálnak, hogy milyen "koordináták" azaz számok szerepeltek a korábbi digitális formátumban. A FLAC révén számokról referáló számokat készítünk, digitálisról referáló újradigitallizálást hajtunk végre.

    Ugyebár a vita tárgya a 2-es pont. De azt nem tudod vitatni, hogy a 2-es pontban (is) történik egy (újra-) digitalizálási művelet, miszerint az információhoz "koordinátákat", azaz számokat rendelünk, amely számok ez esetben is arról referálnak, hogy hogyan állíthatjuk helyre az információt, emberi érzékek számára fogyasztható, azaz "analóg" formájúvá. A példában a DAT-ból WAV-vá újradigitalizált anyag az analóg jelről referál, a WAV-ból FLAC-ká újradigitalizált anyag pedig az analóg jelről referáló digitális jelről referál. Kész, passz, nincs gond a megnevezésben, miszerint újradigitalizálás. Erről szól. És használják a kifejezést - természetesen. (Nem mellesleg használják másra is az újradigitalizálás szót, például primer digitalizálásra is, elég értelmetlenül, de ez most mindegy, nekünk az a fontos, hogy nem igaz, hogy csak én - és a "haverom" - által használtatik az újradigitalizálás terminus technicus, mint digitális és digitális közötti digitalizálás - furcsa is lenne, ha igaz lenne az állításod.) Még egyszer, a "haverom" ugyebár azt akarta kifejezni, hogy az újradigitalizálás, tehát a digitális és digitális közötti konvertálás bizonyos szempontból más nehézségeket támaszt, mint a "primer" digitalizálás, tehát az "analógból" digitálisba konvertálás - ami szintén konvertálás. A közlés célt ért annak, aki érteni akarta, de a vita szempontjából persze az a fontos, hogy a közlés helyes terminus technicust alkalmazott az újradigitalizálás terminussal.

    Példa, digitalizálással foglalkozó cégtől:
    "Az első problémakör a hangfelvételek digitalizálása. (...) Más jellegű feladatkör a digitális hanghordozók (minidisc, DAT, DCC) újradigitalizálása a megrendelő által használni kívánt digitális formátumba."
    Ez ilyen egyszerű, nincs itt semmi látnivaló. És akkor a következő már tényleg csak szócséplés:

    "Digitális jelet digitalizálni paradoxon, mivel már a kiindulási állapotban elértük a célt."

    Elértük a célt? Milyen célt értünk el? Ha elértük a célt, akkor minek a konvertálás? Akkor ezzel azt mondtad, hogy a konvertálás paradoxon, mivel már az eredeti formátummal elértük a célt. Na de mi a cél? A témánkban a cél nem az, hogy digitalizáljunk, hanem hogy a nekünk megfelelő formátumba újradigitalizáljunk. Ennek, azaz a nekünk megfelelő formátumnak az elérésére és használatára vonatkozó problémákról volt szó. Az volt a cél. Aki akarta, értette - de ennél fontosabb, hogy a "haverom" éppen az odavaló terminus technikusokat alkalmazta. Nem volt mibe belekötni.

    Na erről részemről tényleg vége. Szívesen segítettem - persze ez félig igaz, nem szívesen, de segítettem.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák