Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz Dr. Akula #17 üzenetére

    Nagyságrendbeli különbség van. Több is. Itt arról van szó, hogy a wine-n keresztül Windowsra írt kártevő futtatása is lehetségessé válik, elég egy fertőzött exe fájlt elindítani wine-val... Mondjuk ilyen esetben még mindig csak user jogosultságai lesznek a wine által futtatott programnak, szóval nem 1:1-ben ugyanaz a helyzet, mint Windowson.

    Vírusokban a különbség a nagyságrendekkel van, számold meg hány vírust tudsz megnevezni Linuxos alapú operációs rendszereken aztán nézd meg ahhoz képest mennyi terjed Windows különböző verzióin...

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • Zed895

    csendes újonc

    válasz Dr. Akula #17 üzenetére

    Mi a virus? Hiba a kodban, amit valaki vagy kihasznal vagy nem. Igen, linuxos kodban is lehet hiba. De linux alatt akarni kell, hogy virust kapj, hiszen a kod publikus. Szoval, ha akarsz futtahatsz nem megbizhato kodot, de minek? Ellenben a steam-en wine-on keresztul feltelepitett programnak NEM nyilt a forraskodja, tehat kb. 100% hogy van benne hiba, csak ugye senki sem veheti eszre. Na ez nem kell linuxra, mert az meg oke, hogy fut, hat fut, jo, oke, hogy hibas, hat jo, hibas, en is ember vagyok, ... de hogy meg windowsos rendszerhivasokat is tudjon, hogy legyen ami kihasznalja a hibat? Ez mar az amikor AKAROD, hogy legyen virus.

    [ Szerkesztve ]

    Debian 9,5

  • fuwiradis

    tag

    válasz Dr. Akula #27 üzenetére

    mar tobb hozzaszolasban is olvasom ezt a vilagon 3-an hasznaljak dolgot, esetleg valami link, referencia a vonatkozo statisztikahoz?

    beagyazott rendszerek, szerverek, adatkozpontok (big money!) jellemzoen linuxot futtatnak. oda nem eri meg virust irni es terjeszteni?

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz Dr. Akula #26 üzenetére

    Ez az elmélet azon bukik meg, hogy a (desktop?) felhasználók száma adja a támadási alapot. Nem az emberek száma ad ilyenre teret, hanem hogy milyen adatokat lehet megszerezni, amiből utána pénz lehet csinálni. (legalábbis ha nem a Pistike formázza a C meghajtót péntek 13-án típusú hobbi vackokat nézzük)

    Dolgozunk egy helyi céggel, aminek az anyavállalata a szomszéd országban van. Itt sok mindent Linux alapon oldottak meg mert ingyenes és megbízható, az anyacégtől meg emiatt folyamatosan kapják a csesztetést, hogy márpedig Windowsos szervereket kell használni mert ez meg az. Ennek az lett az eredménye, hogy nem rég 2 hétig nem tudtak rendesen termelni, mert az anyacég Windowsos belső hálós szervereit betámadta ilyen cryptolokker cucc és hát ott voltak a termeléshez kellő fontos anyagok is...

    Na ez a példa azért jött elő, mert a felhasználók száma alapján nem lenne indokolt, de mégis írtak Linuxra is ilyen crypto szemetet, ugyanis nem kevés fontos helyen van használva... Az, hogy desktop oldalon mennyi ember Linuxozik, az nem mérvadó. Az már igen, hogy pl. a PH! szerverei hány embert szolgálnak ki, mindezt Linux alapokon, mindenféle minősített adatot tárolva.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • hallador

    addikt

    válasz Dr. Akula #27 üzenetére

    Mondjuk ezzel annyira nem kellene kampányolni, mert itt legalább utána lehet nézni, a mesterségesen népszerűvé tett konkurenciánál, pedig senki nem tud utánanézni az NSA-n kívül. Miért is lenne jó, ha senki nem tudna utánanézni, mint a másik esetben?
    Hány olyan esetről hallottál, hogy ez vagy az a nemzetközi vállalat megállt 1 - 2 hétre mert a Linux-ot futtató PC-i fileszerverei ransomware crypto kártevő áldozata lett? Én egyről sem. Windows esetén minden hónapban van egy kettő hír, de azok is csak a legnagyobbak, amik sajtó hírnek számítanak, a többi szóba sem kerül.
    Mind ezt úgy, hogy milliókat, milliárdokat költenek a konkurencia desktopjainak vírus mentesítésére... Ameddig ez megy minden védelem nélkül Linux-on is. Vagy legalábbis ingyen is megoldható.
    A Konkurencia szoftverein milyen vírusirtót tudsz mondani, ami bármilyen felelősséget vállal a terméké? Kérlek mondj egyet?
    A Linux desktop minimálisan elterjedt 1 - 2 - 3 %, de pontosan ennyire éri meg rá vírusokat is futtatni. Desktopról van szó.
    A kérdések természetesen költőiek voltak. Nem várok rá válaszokat, félre ne értsd nem vitatkozni akarok, csak kezeljünk mindent a helyén.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz Dr. Akula #36 üzenetére

    Legalább elolvashatnád amit linkelsz, nyilván nem tetted meg, ha már egy kis olvasnivalóról írsz. Azért ha elolvastad amit linkelgettél, akkor térj vissza...

    (#37) Realradical

    Te sem olvastad el amit linkelt?

    1-2%-nak az 50%-a alapból roottal van bejelentkezve, mert úgy egyszerűbb...

    Már úgy érted, hogy gyakorlatilag elég ritka, hogy a root engedélyezve van. Gyakorlatilag a legnépszerűbb desktop distro egyikén sem alaphelyzetben. Minek is engedélyezné csak úgy? Ez ilyen konkurencia szintű felfogás amit írsz. Ezt régen megoldották a neve sudo...

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz Dr. Akula #41 üzenetére

    Eddig senki nem fikázott semmit rajtad kívül ezt ne felejtsd el. A Windows sem szar, meg a Linux sem szar, illetve szerintem. Szerinted ezek szerint nem így van az meg a Te dolgod.

    Az elmélet nem véd meg semmitől.

    Amúgy Te olvastál valakitől olyat, hogy ez megvéd? De lehetőség van rá, ameddig a másiknál nincs ez meg tény... Szerintem. Szerinted? Ugye a tanú óta tudjuk, hogy ezek meg makacs dolgok...

    Mivel több van,...

    Ezt leírtam én is csak egy mondatban felesleges volt leírni ugyanezt hosszabban, Te érted miért tetted?

    Parkolót tudsz mondani ahol felelősséget vállalnak az otthagyott autódra?

    Tehát, akkor ingyenes parkolóban parkolsz = nem is teszel a gépedre vírusirtót, mert megteheted? Te logikusnak találod ezt az érvet amit írtál?

    Linux is ugyanúgy sebezhető, és ezt a helyén kell kezelni.

    Ha már nem olvasod el amit linkelsz, ha már nem vagy képben, ha már magadnak ellentmondó kérdéseket dobálsz fel válaszoljál már arra amit kérdeztem...

    Az a baj hogy a Linux már inkább vallás mint oprendszer

    Ezek szerin én, és több 1000 ember valamilyen fura vallásnak a tagja, aki nem használja a konkurencia szoftvereit? Akkor akik a konkurencia szoftvereit használja, akkor ez a legnagyobb szekta a világon vagy mi?

    akko regyből jön a fikázás, meg hogy a Windows mégrosszabb. Nem rosszabb, csak másban rossz.

    Rajtad kívül eddig itt ki írt mást? Csak kérdezem, mert a feleslegesen keltett feszültség, meg a feltűnési viszketegség ami a hozzászólásaidat jellemzi már inkább hasonlít valami vallásra mint véleményre. (Ne felejtsd el nem téged jellemeztelek, hanem konkrétan ezt ez egy megnyilvánulásodat), otthon ezt össze szokták keverni (ez az nemzeti sport), aminek rossz vége van... Amiben én nem szeretnék megnyilvánulni semmilyen formában...

    (#43) Dr. Akula

    ???

    ---------------------------------------------------
    témához:
    Én örülök, hogy "portolnak" erre a platformra is játékokat, mondjuk én max QuakeII-vel szoktam "játszani" ez fut minden nélkül is szerencsére. De az informatikában az oprendszerek több fajtájának ismerete az jó dolog. Ha így tudjál a Linuxot népszerűsíteni, az csak hasznot hozhat a világnak.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • fuwiradis

    tag

    válasz Dr. Akula #36 üzenetére

    no, ez az adat mar sokkal ertelmesebb, mint amit fentebb irtal, hogy 3 ember miatt nem irnak virust Linuxra. egyebkent nem tudom, hogy akkor most ha ilyen reszesedes mellett nem irnak virust Linuxra, akkor amit linkelsz az mire irodott?

    igen, Linuxra, de ugy latszik egyaltalan nem a desktop userek miatt tortent, hanem pl. szerverek miatt, amit fentebb mar irtak is. ha esetleg nagyobb reszesedesre tesz szert desktopon a linux, es mondjuk Joska bacsi is felpattintja, az a kutyat nem fogja erdekelni.

    masreszt, ez az 1-2%-os adat, hat nem is tudom.

    pl. aki dual boot-ol mert a legujabb meno multi cim csak Windowson megy, o hova van elszamolva? sokszor sokfele hallani, hogy nagyon sok embernek csak egy-ket cim kellene Linuxra mert mar csak azok tartjak a gepen a Windows-t. pl egy ilyen, jelentos meretu reteget jocskan megmozgathat, az amit a cikk alapjan Valve probal csinalni. de ez meg messzire vezet.

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz Dr. Akula #45 üzenetére

    A #9-ben olyan kolléga posztja van, aki a bug-okat hívta vírusnak. Szóval ezért nem kellene keresztes hadjáratot indítanod.

    A nyílt forráskód lényegét meg továbbra sem érted. Tegyük fel, hogy szoftvert fejlesztesz, nyílt forráskódút. Na ez önmagában jelent bizonyos minőségi elvárásokat a kóddal szemben, mert különben a fejlesztő kollégák / szakmabeliek / vevők kiröhögnek és valaki más termékét fogják használni, téged meg kirúgnak.

    Persze ez nem azt jelenti, hogy a kód hibátlan (nincs hibátlan kód, csak keveset tesztelt ahogy szoktuk mondani) mert pl. évekig voltak komoly hibák a bash-ben is, de ezzel szemben ott az zárt kód, ahol tegyük fel lefordul az abszolút trágya kód is tele warningal, csak nem tudunk róla, mert ugye meg sem lehet nézni...

    Realradical: noscript... Elég messze mentünk már minden témától ezzel, de most erre mit mondjak? Használtam, próbáltam saját gépen anno, de a böngészési élmény kárára ment. A többire meg most mit mondjak? Üzemeltetünk samba megosztásos szervereket cégeknél, de az említett 755 dolog nincs. Szépen mindenhol be vannak állítva csoportok, jogok, stb.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • fuwiradis

    tag

    válasz Dr. Akula #56 üzenetére

    pontosan ugy ertettem, ahogy azt az eredetiben irtad. ez az ujabb pelda, hogy windows-hoz kepest harom ember, tovabbra is nonsznensz leegyszerusitese tobb dolognak is, ami relevans jatekfejlesztes szempontjabol, ha mar errol szol a cikk.

    masreszt, tovabbra sem ertem, hogy akkor a kiindulopont miert az, hogy Linuxra nem eri meg virust irni, mert "harom emberre" felesleges barmit is irni, foleg miutan linkelgetsz mindenfele ennek ellentmondo cikkeket.

    tovabbra sem a desktop reszesedes az igazan relevans ebbol a szempontbol, de ezt mar tobbedjere mondtak el elottem is, tobben is.

    de probaljon mindenki boldog lenni azzal, amivel akar.

  • hallador

    addikt

    válasz Dr. Akula #45 üzenetére

    A többire nem nagyon van mit reagálni, sztem te se tudod mit írtál, csak legyen flám...

    Látod eddig kb aki tudott értelmesen próbált beszélni veled is, neked nem sikerült senkivel, nálad ez nem sántít? Ha már egy értelmesen feltett kérdésre sem sikerült válaszolnod? Lehet, hogy rossz topikot választottál? :N :U

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • quailstorm

    nagyúr

    válasz Dr. Akula #57 üzenetére

    Tyű, árad ám a sötétség. Bár eddig is látszott, de ez olyan tipikus hiba.
    Azért nézzél már utána a titkosító algoritmusoknak és azoknak a történetének mielőtt ilyen marhaságokat állítasz.

    A biztonságot pusztán arra helyezni, hogy az ellenség "nem ismeri", hogy mi van benne (security through obscurity) az egy hatalmas baromság.

    Másik dolog, meg ha a desktop PC piacon nem is lett a Linux sose sikeres, a Windows meg az embedded piacon nem lett az sose, és embedded cucc egy icikepicikét több van. Meg azért vállalati és szerver környezetben is picit több a Linux szerver. Úgyhogy ez a 3 ember kedvéért is egy ordas marhaság.

    Az meg hogy szerinted senki nem nézi a nyílt forráskódokat meg megint a szűk látókörödre vall, mikor ezerszám forkolják és fejlesztik őket, nyilván senki nem nézi.

    Dehát mindegy is, kár beléd a szó, csak nehogy a többiek elhiggyék, hogy egy névelő is igaz abból, amit írsz.

    (#63) wjbhbdux: Valvet pedig mindig is csak a pénz érdekelte, olyan igazi saját termékük se sok van a HL1-2-n kívül. TF vásárolt, CS vásárolt, Portal vásárolt, L4D vásárolt. Soroljammég?
    Annyit lehet felhozni a védelmükben, hogy nem süllyednek aljas szintre (EA, Gameloft kategória), meg GabeN rettentő jókor kezdte el a Steam projectet.
    De attól még csak egy profitéhes multi. A sapkák meg játékkártyák királya...

    [ Szerkesztve ]

  • Zed895

    csendes újonc

    válasz Dr. Akula #27 üzenetére

    Azert rohadtul nem mindegy, hogy ha valaki megtalalja a hibat (bug) akkor azt javitjak, vagy eltitkoljak es kihasznlaja egy virus.

    Debian 9,5

  • quailstorm

    nagyúr

    válasz Dr. Akula #75 üzenetére

    Csak a második részre reagálnék (tekintve, hogy az első vállalhatatlan):
    Te mi a fenéről beszélsz most mégis? Alany, állítmány?

    Mi köze van a független fejlesztők általi open source kódok felhasználásának az MS patchgyártásához?

    Jó rá is hagyom, vitához vitaképes partner is kéne, nem csak elvakult fan.

    (#74) Dr. Akula: az informatika nem a való élet, ébresztő!!! Páncélszekrényes példa még mindig nagyon rossz.
    A zárt forráskódú szoftvert vissza is lehet fejteni ám, utána meg lehet pislogni, hogy hopsz. De neked ezt hiába mondják...

    [ Szerkesztve ]

  • attila9988

    őstag

    válasz Dr. Akula #41 üzenetére

    Viszonylag sok dolgot írtál, ami téves.
    Először is. Linux -ra is léteznek "vírusok" és egyéb kártevők, illetve az elméleti lehetősége megvan annak, hogy írjanak rá. Ez az állításoddal ellentétben nem hogy nem éri meg, de egyenesen masszív haszonnal kecsegtet, tekintve hogy a szerverek világában a linux -okat rendkívül széleskörben alkalmazzák, a legkülönbözőbb feladatokra.
    De most a topic témája miatt maradjunk a desktop felhasználásnál egyelőre. Miért nem találkozunk linux -on vírosokkal? Ennek több oka is van.
    1) Történelmi okokból *nix -eken a kezdetektől nem volt jellemző a root joggal rendelkező felhasználó alkalmazása a telepítést követően, és nem is szokás így használni a gépet. Ha el is indítasz külső forrásból származó programot, az maximum a te felhasználói könyvtáraddal tud bármit is kezdeni, így a rendszert egyáltalán nem veszélyezteti. Persze elméletileg lehetséges volna olyan hibát találni, ami user jogokkal is képes root jog alá eső folyamatokhoz is hozzáférni, ám jelenleg tudtommal semmi hasonló nem ismert. Ha volna ilyen, akkor is javítanák pillanatok alatt.
    2) A software -ek az esetek 99,9% -ban valamilyen központi repository -ból származnak, ahova digitálisan aláírva kerülnek, így ezek megfertőzése valamilyen idegen kóddal jelentősen nehezebb. (És az sem vírus volna...) A nagyobb distribúciók elég komoly, jól kidolgozott ellenőrzések mentén engedik csak be a csomagokat, letöltésnél checksum -oznak stb stb... A külső forrásból való telepítés is jellemzően valamilyen git/hg repoból történő letöltést, és a kód fordítását jelenti, ahova szintén nem egyszerű "közbe iktatni" bármit, ami nem való oda. Igen, természetesen van lehetőséged telepíteni a gépedre olyan programot, ami kifejezetten ártó szándékú kódot tartalmaz, de ehhez jellemzően nagyon aktívan kell közreműködnöd, és root jogok is kellenek hozzá.
    3) Nem létezik olyan operációs rendszer, hogy "a linux". Ezek a rendszerek számos komponensből épülhetnek fel, és ezek megléte egyáltalán nem garantálható, illetve beállításaik is jelentősen eltérhetnek egymástól az egyes operációs rendszerek esetében. Ez szintén nehezíti a "feladatot". Egy windows xp -nél egészen pontosan tudható, hogy mely komponensek találhatóak meg az összes olyan számítógépen, ami ezzel a rendszerrel fut.
    4) Tudom hogy unalomig ismételt érv, de ettől még igaz, hogy a nyílt forrás önmagában is jelent bizonyos garanciákat. Te nem nézel bele a kódba, de zsíros fizetésért programozók tízezrei megteszik. Ha kiderül hogy pl probléma van a kernellel, lesz a világon egy programozó valamelyik cégnél, (akinek fontos a kernel, mert mondjuk milliárdos felhős szolgáltatást üzemeltet rajta) aki ismeri a megoldást, és küld egy patch -et, ami megoldja ezt a gondot.

    Most ennyi érv jut eszembe... de a reggeli kávét sem ittam még meg, szóval később bővülhet/javulhat.

    A legnagyobb tévedésed pedig még mindig az, hogy azt gondolod, a linux rendszerek unatkozó programozók hétvégi játékszere, holott a valóságban ez egyáltalán nincs így.

    [ Szerkesztve ]

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

Új hozzászólás Aktív témák