Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BiP

    nagyúr

    válasz #82729984 #10 üzenetére

    Annyiban, hogy most is van kereslet új munkaerőre, de főleg IT, robotika területen.

    Viszont ezek olyan munkakörök, ahova a gyárban dolgozó, és elbocsátott emberek nem tudnak elhelyezkedni, tehát igaz a felvetésed.
    És sajnos nagyon szomorú a jövőkép.
    Pont azok a rétegek szaporodnak gyorsabban, akiknek most is alapból nehezebb a megélhetés, és még nehezebb dolguk lesz. Erre rárakódik az alsó-középosztály lejjebb csúszása, nyílik az olló. Ami sosem jó.

  • wolfman

    veterán

    válasz #82729984 #10 üzenetére

    50 év múlva még a sebész meg az orvos is robot lesz.
    Ja, 55 év múlva mennyi korrupt hálapénz szedő robot lesz a korházakban! :D

    Ha mindezt kombinálod az ész nélküli túlnépesedéssel illetve hogy ezekre jelenleg semmiféle társadalami/gazdasági megoldás nincs
    De van, csak nem alkalmazzák, mert az embertelen, meg a fogyasztó társadalomnak se jó, másfelől meg a buta emberek a szegény országokban inkább nem jelentik be a terhességet meg születést, lásd India, Kína.

    [ Szerkesztve ]

    „Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

  • dabadab

    titán

    válasz #82729984 #102 üzenetére

    "30 éve KITT (Knight Rider) meg az okosóra is scifi volt. "

    És KITT ugyanolyan scifi maradt ma is.

    DRM is theft

  • MongolZ

    addikt

    válasz #82729984 #102 üzenetére

    Nem, nem lehet mindent robotizálni. Ez egy hatalmas butaság. Rengeteg mindenben emberi döntéseket kell hozni, persze igen, kellenek a döntéstámogató rendszerek, de az ember mindig szükséges hozzá.

    "Az üzleti életben már most mindenféle félintelligens döntéstámogató rendszerek vannak."

    És mennyi probléma van velük... rengeteg helyen nem működnek rendesen, ezért nem használják (hogy miért, az más kérdés), rengeteg helyen eszméletlenül rájuk támaszkodnak és ez okoz problémát. Ma az üzleti élet automatizáció nélkül működik, persze vannak döntéstámogató eszközök, ezek szükségesek.
    Ma már rengeteg mindent nem az ember végez, mondjuk a bérszámfejtéstől kezdve a termeléstervezésen át, ettől függetlenül emberi felügyelet, beavatkozás és döntéshozatal nélkül ezek nem tudnak működni.

  • Ribi

    nagyúr

    válasz #82729984 #116 üzenetére

    Ezek mind előzőleg emberek általá leprogramozott dolgok amik előre ismert esetekre adott fix válasz. És mindig akkor jön a BSOD amikor ismeretlen probléma jön. Akkor megáll a rendszer, mint a szög. És jön egy ember akinek ki kell találnia, hogy akkor mi is történjen. Olyan soha nem lesz, hogy egy másik robot kitalálja, hogy akkor mi legyen az ismeretlen változóval. Ettől még nagyon sok dolgot tudnak helyettesíteni, de mindent nem. És a jobban döntenek az ki számára? Ha majd számodra hozzák meg egyszer a negatív döntést akkor azt sem a gép hozza, hanem a boss aki a programozónak azt mondta, hogy az úgy legyen.

  • kiltrus@citr

    csendes tag

    válasz #82729984 #102 üzenetére

    A mátrix közeleg :DDD
    Szerintem annyira nem vészes nagyon sok idő kell hozzá még legalább 80-100év mire általánossá lesz a szuperkocsi ami hazavezet meg az ilyen újítások pl:okosház stb...
    Az meg hogy olyasmi világ legyen mint a mátrixban vagy hogy önmagukat javító gépek vannak amik kiváltják az embereket az meg még 1000 év legalább már ha megvalósul és nem lesz vmi probléma mert addig bármi történhet.

    i7 4770, MSI Gtx 1060 Gaming 3X

  • MongolZ

    addikt

    válasz #82729984 #114 üzenetére

    "az emberek jelentős részének szimplán nincs meg hozzá az agyi (szellemi) képessége."

    Ez hülyeség. Rengeteg teszt, felmérés, próba, kísérlet bizonyítja, hogy ez nem így van. Meglepően kevés arányban számítanak az örökölt tulajdonságok.

    Igenis meg lehet változtatni az oktatást, pont erről van szó: egyáltalán nem kell mindenkinek diplomásnak lennie, inkább egy jó vastag középrétegre, szakmunkásokra lenne szükség, pártunk és kormányunk meg a 2000-es év óta (vagy lehet 1999, már nem emlékszem pontosan) arra törekszik, hogy minél több diplomás legyen.
    Másrészről az oktatás nem az egyetemen, főiskolán, stb. kezdődik, hanem általános iskolában, illetve előtte. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy az óvodában oktatni kell a gyerekeket, sőt! Hagyni őket játszani, kibontakozni, kézműveskedni, stb. játszva tanulni, és egyetlen dolgot várni tőlük: játszani minél többet!

    (#116) Porthoszx:
    "Semmi nem indokolja az emberi döntéseket, sőt a tapasztalat azt mutatja hogy általában a gépek jobban döntenek mint az ember, azokban a helyzetekben amiknél már egálban vannak az emberrel."
    Itt pontosan nem az önvezető autókra, stb. gondolok - amik ugye eddig kb. addig jók, amíg nem találkoznak valami váratlan helyzettel, vagy tökéletesek a körülmények mint pl. felfestett pálya, stb. Mert nekem ne mondja azt senki, hogy az az önvezető autó jó, ami egy vészvillogós autót városban kb. 0 forgalom mellett 20-al kerül ki. Lehet, hogy balesetet nem okoznak, de sokkal kevésbé hatékonyak - még.
    Rengeteg példát lehetne felsorolni, ahol nincs és a közeljövőben nem is lesz automatizálható, robotosítható, mint pl. a termelésirányítás, pszichológia, akármilyen üzleti tevékenység, logisztika, stb.stb.stb.

    [ Szerkesztve ]

  • bambano

    titán

    válasz #82729984 #138 üzenetére

    az matematikailag lehetetlen, hogy az átlagiq 105-110 között legyen. minden ellenkező állítás téves.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • kiltrus@citr

    csendes tag

    válasz #82729984 #141 üzenetére

    Probléma az oktatással van az ember az egy okos állat hidd el sok mindenre képes csak be kell tanítani de amíg a pénz a fontos addig nem lesz nagy fejlődés mert mindenkinek ez az egy érdeke van.

    i7 4770, MSI Gtx 1060 Gaming 3X

  • #93448704

    törölt tag

    válasz #82729984 #116 üzenetére

    Álításod úgy hangzik, hogy az anyag egy bizonyos összetettségi foknál gondolkozni kezd és ezért egy gép is meg tudja ugyanezt csinálni, csak még nem tartunk ott.
    Ezt egyelőre nem tudja senki bizonyítani ezért nem is lehet állítani, hogy ez csak technikai kérdés.

    A másik, hogy az emberek jelenleg az anyagi dolgokon keresztül olyan igényeket próbálnak kielégíteni, ami valójában érzésbeli, lelki dolog. Az ösztönös vágyakon túl leginkább elfogadásra, szeretetre, megbecsülésre van szükség nem pedig a tárgyakra és ezekben a emberi valódi figyelem a közös, ez pedig nem a hagyományos IQ kérdése. Ezt egy gép nem tudja odaadni.

    Na nem mondom, hogy ez holnapra meglesz, de szerintem bőven van tartalék abban, hogy az emberek mit csináljanak, ha a gépek elveszik a szalagmunkát.

    [ Szerkesztve ]

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz #82729984 #141 üzenetére

    " népesség fele átlag alatti IQ-val rendelkezik és tipikusan az ő munkájuk szűnik meg első körben az automatizálás miatt."

    Ez messze van a valóságtól. Sajnos a fehérgalléros állások is legalább ekkora veszélyben vannak.

    Csak egy példa:
    [link]

    Gondoljunk bele, hogy ezen a területen is rohamos léptékű a fejlődés és így egyre több szellemi munkát el tudnak végezni az MI-k. Persze ez még nem általános MI, de már elég fejlett ahhoz, hogy szellemi részmunkákat elvégezzen és így fölöslegessé tegyen irodai, szellemi dolgozókat.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz #82729984 #141 üzenetére

    Amennyire emlékszem az iskolatársaimra különböző iskolákból, szerintem a többségnek elég nagy az IQ-ja ahhoz hogy mondjuk egy technikusi szintet elérjen és szintén elég sokan vannak, akiből lehetne mérnök.

    A probléma nem az IQ, hanem a hibás oktatás. Szakemberek, specialisták helyett minden szinten azt erőltetik, hogy minden tantárgyból jó legyen. Ahogy szokták mondani, aki mindenhez ért egy kicsit, az nem ért igazán semmihez sem. Ráadásul a jolly-joker képzés túlságosan leterheli a tanulókat, vagyis a kulcstantárgyakra kevesebb fókusz és energia jut. Gyakorlatilag az oktatásnak köszönhető nálunk, hogy sokan képzetlenül kerülnek ki az iskolákból, minden szinten. Nem beszélve arról, hogy elnyújtjuk a képzéseket is.

    Nagyon fontos szerepe lenne a pályaválasztásnak, az egyéni kompetenciák és a tehetség felmérésének.

    Utolsó sorban pedig ki kellene egyensúlyozni az életpályák közötti óriási anyagi eltéréseket, hogy a pályaválasztáskor ne legyen akkora súlya annak, hogy egyik szakmával sokkal többet lehet keresni, mint a másikkal. Rengeteg hibás döntés születik, mert emiatt sokan rossz pályát választanak, amihez kevesebb tehetségük, készségük van, nem beszélve arról hogy a motiváció is hiányzik már a tanulás során, mert csak a pénz miatt választottak.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Baltazár123

    senior tag

    válasz #82729984 #160 üzenetére

    Eegen, ez egy érdekes világ lenne. Ahol az elvárás az, hogy a tőkés vállalkozó meg a megmarad pár munkavállalója és hozzá a robotokat fejlesztő emberek dolgozzák ki a belüket (meg a politikusok persze :) ), hogy a népesség többi része alapjövedelemhez jusson. Cserébe néha levágnák mondjuk a haját a dolgozónak meg egymásnak, esetleg ezt-azt megcsinálnának egymás házain, kalákában kifestenének vidám zene mellett és szinte hippi módra mindenki boldog lenne. Meg hasonlóan boldogan tengetnék a munkanélküli mindennapjaikat az alapjövedelem mellett mindenféle érdekes elfoglaltság mellett.

    Nem tagadom, megragadott ez a kép és vonzó is, de az biztos, hogy rohadtul messze van a jelenlegi berendezkedéstől. Az is egy kérdés, hogy a kevés dolgozó embernek mikor fogyna el a türelme, hogy a 3.14csába eltartják ezt a rengeteg boldog életművészt.

    Ahogy írod, ha lesz is egyáltalán valaha, például a magyar alapjövedelem valahol a mostani 40-50e forint körül lenne, esetleg kicsit több, mondjuk 60-70e, ha sikerül a vállalkozókat meg a megmaradt kevés dolgozót lehúzni még jobban. Aki ennél nagyobb összegben gondolkodik, annak elgurult a gyógyszere.

  • MongolZ

    addikt

    válasz #82729984 #138 üzenetére

    "Aha.
    A Föld népességének több mint felének az IQ-ja 100 alatt van."

    Attól eltekintve, hogy ezer különfajta IQ mérés van (a Mensa is nemrég változtatta meg): És? Attól, hogy valakinek 80 az IQ-ja, még bőőőven lehet jó szakember. Az IQ a sok-sok-sok (talán huszonX) tényező közül EGY, amelyik kihatással van arra, hogy mennyire jó munkaerő, főnök, stb. lesz az emberből. Szégyen, hogy valakinek a munkára való alkalmasságát egyetlen tényező, az IQ alapján akarod beskatulyázni.

    "A politikai részét ignorálnám a hozzászólásodnak, most globális problémáról beszélünk, hangyaf@sznyit nem számít hogy magyarországon épp mi van vagy nincs."

    A probléma globális, regionálisan viszont sz*rok vagyunk, tessék megnézni mi a helyzet más országban. Nyugaton ~30 éve munkaerőhiány van, stabilan. Nálunk 4-5 év alatt sikerült rosszabbat elérni. Mi ez, ha nem regionális probléma?

    "Nagyon gyér a képzelőtehetséged, térjünk vissza rá 25-30 év múlva."

    Azt hittem, a jelen helyzetről, illetve a közeljövőről beszélgetünk... 30 év múlva én már dolgozni sem fogok.

    "A logisztika említésén el is röhögtem magam, pont most ment a discovery-n egy "hogyan készül" rész amiben amerikában egy chips gyárban a raktárban full önmüködő targoncák vannak."

    Gratulálok, felhoztál egy speciális területet. Itt már régóta működnek ezek a dolgok, van, ahol 20 éve megy. Ez egy teljesen kiszámítható, előre definiált folyamat. Milliószámra készül ugyanaz a termék.
    Nem véletlenül hoztam fel a logisztikát, mert a hozzá nem értő emberek azt hiszik, hogy na, itt aztán minden mehet magától, mindent lehet automatizálni, mindent lehet robotizálni, közben meg abszolút nem. Az egyik legnagyobb probléma pont az, hogy mennyire NEM lehet megfelelően, legalábbis nem úgy, ahogy az emberek elképzelik.

    "Mondták is hogy az egész raktárban (egy k.rva nagy raktárról beszélünk) kb. 3 emberi alkalmazott van akik felügyelik az esetleges problémákat, minden mást a gépek automatán csinálnak."

    Így van. Tehát ott kezdődik, hogy kell legalább 3 olyan ember (szakember!!!), aki felügyel, meg tudja oldani a problémákat, stb. Plusz ugye jön a karbantartás, gépcsere, stb. Nem azt mondom, tömeggyártás esetén lehet, hogy megéri, sőt, a mostani árakat figyelembe véve biztosan.

    "Mindezek mellet továbbra is probléma hogy a robotok miatt 10 kiesett munkás mellett mindössze egy új munkahely keletkezik szintén a robotok miatt."

    Ez megint egy idehányt szám, amit egyszerűen nem lehet komolyan venni. Biztosan van olyan terület, ahol ez az arány, de bőőőőven nem ilyen rossz a helyzet.

    Visszaolvasva jó néhány hozzászólást, EGYETLEN ember említette rajtam kívül, hogy az IQ nem minden.
    Ezek után minek vitázni, beszélgetni akármiről is? Ne röhögtessetek már.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák