Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • E770

    senior tag

    válasz MongolZ #72 üzenetére

    nyilván olcsóbbak lesznek, de itt is már rég igaz, hogy a hardver mellett igen jelentős egyéb fejlesztési költségek vannak, azok ára nem drasztikusan csökken (beüzemelés, programozás, esetleg egyedi munkafej gyártás)

    azért csatoltam a reklám cikket, hogy most kezdenek megjelenni az emberibb robotok, azaz nem kell már vasrács mögé dugni őket

    azaz új generáció jön, de a cikkben még az ősrégi modellek fotói vannak, ez lehetett volna a cikk fő híre inkább

    "Úgy gondolom, hogy a kollaboratív robotok egyre nagyobb számú elterjedése az ipari felhasználók körében a következő évtizedek meghatározó iránya lesz. Megszabadulhatunk a végfelhasználók számára jelentős költséget okozó védőkerítésektől, és akár ugyanazon az alkatrészen közösen, együtt dolgozhat ember és gép.

    Jó példa erre a már Magyarországon is kapható, YuMi névre keresztelt kétkarú ipari robotunk."

    forr: [link]

  • Fred23

    nagyúr

    válasz MongolZ #70 üzenetére

    " Mert az biztos, hogy ennyi robot mellé 5-5-5-5 karbantartó sem elég folyamatos termelés mellett. Ilyen apróságok, hogy ügyvezető, logisztikusok, beszerzők, de hogy mást ne mondjak, portás, pénzügyes, stb. hol vannak? Hol vannak a termékmérnökök, programozók, karbantartók, géptelepítők, gépbeállítók, stb?"

    Szerintem túltoltad, mert valamiért szeretnéd másként látni a dolgot. Terveznek majd olyan robotokat, amiket már alig kell karbantartani, meg lesznek majd erre is robotok. A pénzügyes lehet egy szoftver is egy gépen, a portás pár helyen meg talán már most is robot. A biztonsági őrök is robotok -és kamerák szoftverrel- lesznek talán hamarosan. Biztosan teremtődnek új, emberi munkahelyek is, ezt talán nem vitatja senki, de az arányok szerintem mások, mint ahogyan azt Te látod, vagy szeretnéd látni; a tendencia nem az, hogy nőnek az emberi munkahelyek, hanem éppen ellenkezőleg!

  • #82729984

    törölt tag

    válasz MongolZ #91 üzenetére

    "A robotok extrém karbantartás-igényesek. Nem lehet mindent robotizálni, mint ahogy eddig sem lehetett mindent gépesíteni."

    Majd csinálnak egy humanoid szerelő robotot és máris meg van oldva a karbantartás. Valamiért nem akarod észrevenni a valóságot, pedig a világ errefelé halad.

    És van egy rossz hírem: mindent lehet robotizálni. Te magad sem vagy más mint egy biorobot, amit te meg tudsz csinálni azt egy gép is meg tudja.
    Maximum még nem tart ott a technológiai fejlődés, de ugye nem kell emlékeztetnem rá hogy 30 éve KITT (Knight Rider) meg az okosóra is scifi volt. Ma meg megveheted a boltban.

    "Kevesebb lesz, ez egyértelmű, viszont azok magasabb szakképzettséget fognak igényelni"

    Amire az emberek 90% nem alkalmas. És a magasabb szakképzettség is csak időleges segítséget ad. 10 éve már valamelyik Frei dossziéban is sebész robot volt demonstrálva, japánban már most robotok segítenek az idős gondozásban.
    Az üzleti életben már most mindenféle félintelligens döntéstámogató rendszerek vannak.

    Eltelik még 20-30 év és bármit is dolgozol azt fogod észrevenni hogy egy robot olcsóbbért megcsinálja ugyanazt. Te meg ki vagy rúgva.

  • #82729984

    törölt tag

    válasz MongolZ #111 üzenetére

    Nem tudod módosítani az oktatást ebbe az irányba (mármint nyilván az oktatás minőségének javitása mindenképp szempont, de az utópia amit kivitelezni akarsz, lásd lejebb).

    Ennek biológiai oka van, a legtöbb ember agyi képességei behatároltak. Nem azért nincs 7 milliárd programozó meg 7 milliárd részecskefizikus a földön mert sz@r az oktatás, hanem mert az emberek jelentős részének szimplán nincs meg hozzá az agyi (szellemi) képessége.

    És végül, még lenne is nálad valami szuper cucc, amitől mindenki zseni lesz, akkor is probléma hogy a robotok mellé elég csak tized annyi ember. Szóval hiába lenne 7 milliárd zsenid, ha amúgy nincs szükséged csak a tizedére...

  • #82729984

    törölt tag

    válasz MongolZ #113 üzenetére

    "Nem, nem lehet mindent robotizálni."

    Miért? Ennek egyedül technológiai korlátai vannak. Még...

    "Rengeteg mindenben emberi döntéseket kell hozni"

    Miért? :D
    Bocs, de te tényleg valami negédes utópiában élsz. Semmi nem indokolja az emberi döntéseket, sőt a tapasztalat azt mutatja hogy általában a gépek jobban döntenek mint az ember, azokban a helyzetekben amiknél már egálban vannak az emberrel.
    Lásd pl. az autókba szerelt rengeteg automatikát, a repülőgépeken lévő robotpilóta stb.

    A többiben meg csak idő kérdése.

  • FireKeeper

    nagyúr

    válasz MongolZ #136 üzenetére

    termelésirányítás, pszichológia, akármilyen üzleti tevékenység, logisztika
    ezek közül mondjuk a pszichológiát kivéve szerinted melyik az ami már most nincsen orrba-szájba automatizálva? :U

    steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

  • #82729984

    törölt tag

    válasz MongolZ #136 üzenetére

    "Ez hülyeség. Rengeteg teszt, felmérés, próba, kísérlet bizonyítja, hogy ez nem így van. Meglepően kevés arányban számítanak az örökölt tulajdonságok."

    Aha.
    A Föld népességének több mint felének az IQ-ja 100 alatt van. Forrás. (az átlag 105-110 körül van...).

    A politikai részét ignorálnám a hozzászólásodnak, most globális problémáról beszélünk, hangyaf@sznyit nem számít hogy magyarországon épp mi van vagy nincs.

    "Rengeteg példát lehetne felsorolni, ahol nincs és a közeljövőben nem is lesz automatizálható, robotosítható, mint pl. a termelésirányítás, pszichológia, akármilyen üzleti tevékenység, logisztika, stb.stb.stb."

    Nagyon gyér a képzelőtehetséged, térjünk vissza rá 25-30 év múlva. A logisztika említésén el is röhögtem magam, pont most ment a discovery-n egy "hogyan készül" rész amiben amerikában egy chips gyárban a raktárban full önmüködő targoncák vannak. Csak beütik a központba hogy az xy teherautóra kell x doboz y fajta chips és az automata targonca már megy is és emeli le a polcról a dobozokat és viszi a kocsibeállóhoz.
    Mondták is hogy az egész raktárban (egy k.rva nagy raktárról beszélünk) kb. 3 emberi alkalmazott van akik felügyelik az esetleges problémákat, minden mást a gépek automatán csinálnak.

    Mindezek mellet továbbra is probléma hogy a robotok miatt 10 kiesett munkás mellett mindössze egy új munkahely keletkezik szintén a robotok miatt.
    És nem, őket nem fogja felszivni a pszichológia meg akármilyen üzleti tevékenység (hacsak nem piramisjátékról beszélünk...)

    [ Szerkesztve ]

  • wolfman

    veterán

    válasz MongolZ #70 üzenetére

    A robotizáció igen, egy csomó kétkezi munkát megszüntet, lásd a földeket sem emberek kapálják már kézzel. Viszont rengeteg új munkahelyet teremt, programozók, karbantartók, robotgyárak, kutatók, fejlesztők, stb.

    Csak míg a kétkezi munkásból g.cisok van mert nem értelmiségre épít, hanem fizikai erőre inkább, addig az általad említett foglalkozások agymunkák, amiket nem osztogatnak csak úgy. Aki - nyersen fogalmazva - butább, az később se lenne mérnök meg programozó. És sajnos a butább emberi lény van növekvő számban.

    „Ami mérhető, mérd meg! Ami nem mérhető, tedd mérhetővé!” – Galileo Galilei

  • BiP

    nagyúr

    válasz MongolZ #136 üzenetére

    "pártunk és kormányunk meg a 2000-es év óta (vagy lehet 1999, már nem emlékszem pontosan) arra törekszik, hogy minél több diplomás legyen."
    Nem ez az egyetlen, amiben azóta pálfordulás következett be a részükről.
    Az utóbbi években folyamatosan züllesztik a közoktatást, és a felsőoktatást is ott szivatják, ahol lehet. Sajnos.

    "Rengeteg teszt, felmérés, próba, kísérlet bizonyítja, hogy ez nem így van. Meglepően kevés arányban számítanak az örökölt tulajdonságok."
    Hát lehet, hogy a tanulmány ezt mutatja, a gyakorlat viszont mást.
    Nyilván jó oktatással többet ki lehet hozni a masszából, ez igaz. Viszont csodát sem lehet művelni. Akinek nincs a fejben megfelelő szürkeállomány, abból nem lesz atomkutató.

    (#141) Porthoszx: Ebben a mondatban van a lényeg, erről beszélgetünk egy ideje.

  • waithEard

    őstag

    válasz MongolZ #254 üzenetére

    Elnézést kívántam. :K

    Héra helyett Polifarbe Intallert használok, ár-érték arányban az most elég jó. Tilatexet is próbáltam, szintén bevált. Egyébként Héra helyett kijött a Héra Gold, ami azt tudja, amit a régi Héra tudott, vagy az Intaller tud, csak 8k-ba kerül. Szánalmas.

    "The cold feel of my skin. I try to lose but always win." - M.D.B. - The Fever Sea (RégiHApró: 68 piros \ 0 fekete)

  • waithEard

    őstag

    válasz MongolZ #261 üzenetére

    Te egy nagyon okos ember vagy. Igazi mindent megmondó szakember. Amúgy mi is a szakmád?

    "Saját szennyvíztisztító? Egy dolog, hogy itthon is ugyanúgy meg lehet csinálni, ráadásul egyáltalán nem drága technológia."

    Tényleg meglehet csinálni???? Nem mondod! És szerinted hány háztartás rendelkezik ilyennel nálunk?
    Vagy inkább rendelkezett 2006 körül, amikor ezt csináltuk?

    [ Szerkesztve ]

    "The cold feel of my skin. I try to lose but always win." - M.D.B. - The Fever Sea (RégiHApró: 68 piros \ 0 fekete)

  • waithEard

    őstag

    válasz MongolZ #261 üzenetére

    "Hő, hang, víz szigetelés." Fogalmam sincs, hogy ezzel mit szeretnél mondani, mindegyik kötelező itthon, főleg az 1. és a 3. az érdekes.

    Akkor megkérdezem, hány ház hőszigetelését csináltad? Kezdjek el neked szakmai leckéket adni?
    Németország után itthoni üzletekben kerestem az ott felhasznált anyagokat. Legtöbb helyen csak pislogtak, mint hal a szatyorban. Amikor kimentem, azt hittem, mindent tudok a témáról. Kb mint te, azzal a különbséggel, hogy akkor már sok házat csináltunk meg a régi munkahelyeimen. Aztán jött a csodálkozás.

    "The cold feel of my skin. I try to lose but always win." - M.D.B. - The Fever Sea (RégiHApró: 68 piros \ 0 fekete)

  • waithEard

    őstag

    válasz MongolZ #270 üzenetére

    Tehát még egyszer és lassabban : nem arról beszélek, hogy mit lehet elvileg elérni, meg hogy mik az előírások.
    Hanem arról, hogy mi a rögvalóság kies hazánkban. Mi a napi gyakorlat. És igen, a németek tééényleg gazdagabbak EZÉRT fényévekkel a hazai viszonyok előtt járnak. Valószínűleg űrsiklót is tudnánk idehaza építeni. Elvileg. De az usákok gazdagabbak.

    "Ne olyat hozzál, mint pl. a szennyvíztisztítás, ami egy kb. sosem megtérülő beruházás, hogy az aztán mekkora technológia."
    Sajnos most egy kapitális baromságot írtál ide, annak ellenére, hogy nyilván szakember vagy ebben is: néha guglizz, (ne adj isten tanulj!) azután szakemberkedj.

    A jelenlegi energetikai előírások igen szigorúnak számítanak Magyarországon is, semmivel sem rosszabbak, mint akárhol máshol.

    Igen. Néhány esetben még szigorúbb, és sokkal bürokratikusabb is mint pl Némethonban.
    De ez nem jelenti azt, hogy a hazai háztartások zöme akár csak megközelítené az előírt értékeket.
    Arról nem beszélve, hogy kis hazánkban e szigorú előírások célja sok esetben az illeték, bírság, büntetés beszedése. ;]

    A kinti technológiák már kivétel nélkül itthon is megtalálhatóak.

    Látom az építőanyag kereskedelem is a kisujjadban van. Nyilván napi szinten vásárolsz százezres tételekben anyagot, szerszámot. De ez is alaposan mellément. Ráadásul megint nem az a kérdés, hogy meg lehet-e csinálni itthon, hanem hogy elterjedt-e, vagy be tudod-e szerezni itthon a "hozzávalókat". Konkrét példa: ha gipszkartonos bazookát, vagy pl gólyalábat akarsz venni, akkor még mindig nyugatról kell hozatni. Aranyáron.
    De vakoló vagy glettelő géphez értő embert is nehezen találsz, és sanszos, hogy aki van, az is Németországban tanulta a fogásokat.

    Nem hinném, hogy közöd lenne a végzettségemhez.

    Kellemetlen volt a kérdés? Elnézést kívánok, valóban nem érdekel a végzettséged. Sajnos már jelez a spéci, nyugati, itthon még beszerezhetetlen, bár elvileg megcsinálható, a magyar szabványoknak tökéletesen megfelelő mérőműszerem, ezért be is fejeztem Szakértőségeddel a szájkaratét

    "The cold feel of my skin. I try to lose but always win." - M.D.B. - The Fever Sea (RégiHApró: 68 piros \ 0 fekete)

Új hozzászólás Aktív témák