Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • rudi

    nagyúr

    válasz sutszi #42 üzenetére

    Bocs, de szerintem is elég sok amatőrséget összehordtál (vezetékes és vezeték nélküli eszköz elvi sávszélességének összevetése), sarkítottad a cikk következtetését (talán kevés ide az USB 2.0 következtetésből csinálsz biztosan kevés az USB 2.0-t) és arra mutató jeleket is produkáltál ("Hány 5Ghz-es hálózat limitál téged jelenleg???"), hogy fogalmad nincs a rádiós átvitelről (jelzem: minden, ami 5 GHz körül jön ugyanúgy zavarja az 5 GHz-es Wi-Fi-t, nem csak a többi Wi-Fi hálózat).

    Sértődés és mindenféle elhamarkodott következtetések levonása előtt (legyen az szakmai vagy személyes téma) gondold át kicsit a dolgokat. Az sem feltétlenül rossz (ezt nagyon sokan csinálhatnák itt a fórumon), ha megfontolod, érdemes-e itt vagy ott hozzászólnod, hozzátsze-e valami hasznosat a témához, vagy csak fölösleges hullámokat keltesz.

    [ Szerkesztve ]

    Resistance Is Futile. You will be assimilated!

  • dchard

    veterán

    válasz sutszi #42 üzenetére

    "Ha mindenhol (legalábbis ezt sugallod) már most tele van az 5Ghz-es sáv, akkor méréskor vehetjük ezt a zajos környezetet a viszonyítási pontnak mint null szint és eltekinthetünk tőle."

    Ezen jót mosolyogtam. Te ugyan "eltekinthetsz" a zajtól, de az éppen tesztelése alatt lévő wifi hálózat nem fog. Itt nem az egyébként is jelen lévő természetes háttérzajról beszélünk ám, hanem olyan forrásokról amik 5gigán működnek de nem feltétlenül WIFI technológiával. Ami az AC működési sávjában ad, az mind zavarforrás. Sőt: ha éppen olyan távolságban van egy 5gigás hálózat amihez már csatlakozni nem tudsz mert ahhoz gyenge a produkció, attól még az zavarforrásként megjelenik nálad, csak gyengébben mintha a szomszéd szobában lenne. Meglepően nagy távolságokról is képes interferit okozni egy konkurens hálózat.

    "Egy olyan mérési eredménnyel akarsz érvelni, amit a hozzászólások után írt le a rudi és a tesztben még benne sincs?"

    Nem, az évtizedes rádiós távközlési tudásom alapján érveltem, Rudi mérési eredménye, akivel egyébként rendszeresen beszélgetünk rádiós témákról, mérési rendszerekről, pedig csak megerősíti ezt.

    "Lehet, hogy nem számottevően gyorsabb vagy ugyanannyi, és ezt tudtad mielőtt rudi kimérte?"

    Aki ismeri a rádiós hálózatok működését, meg mért már annyit mint én, az tud következtetni. Az eredmény abszolút várható volt.

    "Ezért feltételeztem, hogy az 'ac' szabvány is át tud tolni 50-60%-ot."

    Az ördög a részletekben van. Az 50-60%-ot tudja is, számoljunk együtt:

    Tudjuk, hogy egy 80MHz-es csatorna volt, 2x2MIMO, az pedig majdnem biztos, hogy nem volt 256QAM moduláció csak 64.

    Namost, a WIFI de a legtöbb rádiós technológia adaptív modulációt használ, az adott rádiós technológia által támogatott különböző modulációs rendeket és a hozzájuk tartozó kódolási rátát együtt modulációs táblának hívjuk. Az AC-s modulációs tábla így néz ki:

    http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11ac#Data_rates

    Ebből nekünk a 80megás oszlop 400GI táblája kell. Namost láthatod, hogy a routeren szereplő 1300 megabit csak akkor jön ki, ha 80MHz, 3x3MIMO és a legmagasabb modulációs rend működik MCS9 módban. És akkor is lejön még ebből az 5/6-os FEC és az összes rádiós overhead.

    Namost az kiderült, hogy a hálózat nem tudott 256QAM-ot, különben ennél lényegesen jobb eredményt kellett volna kapni. És csak 2x2MIMO-t tud az USB-s kártya, nem 3x3-mat. Ezzel a két ténnyel az 1300mega elméleti maximum ugrott is. De nézzük csak meg a 64QAM-hoz tartozó MCS indexeket. A Rudi által mért 36MB/s kb. 300Mbit/s valós IP rétegben mért sebességnek felel meg.

    Ha MCS5 volt a modulációs konfiguráció, akkor (260 x 2) x 2/3 = 343,2Mbit/s jön ki amiből még levonjuk a rádiós protokol és az IP overhead-eket, az újraküldés által elhasznált sávszélességet, és kb. meg is érkezünk a Rudi által mért kb. 300megás IP-s sebességhez két spatial stream esetén.

    Tetszik látni? Ki lehet számolni, nincsenek itt semmiféle szellemek, csak érteni kell hogyan működik a dolog.

    Papíron tudnia kellene a 256QAM-ot a routernek, máshogy nem jön ki az eredmény. Ha nem firmware limitációt látunk, vagy esetleg maga az USB-s eszköz nem tudta a 256QAM-ot, akkor azt láthatjuk, hogy a 256QAM 1 méterről sem működik. Ne felejtsük el: ekkora modulációs rendet árnyékolt vezetékes koax hálózatokon használnak.

    A maradék pocskondiázásod meg lepattan rólam, elég gyenge érv az amikor valaki a szakmai tudatlanságát ilyen megoldásokkal próbálja elkendőzni. Egyébként csak hogy tisztázzuk: a kioktató stílust azért kapod, mert nem elég hogy nem értesz hozzá, de még nagy mellénnyel osztod is az észt róla. Csak azért kell 10-ből 9 hozzászólást a "magad levédésével" tölteni, mert ilyen hülyeségeket terítesz a fórumban, itt pedig van akkora szamai tudás, hogy ez kibukik és szóvá is teszik. Ha nem írsz le hülyeséget, akkor nem leszel kitéve ennek.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák