Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #43 üzenetére

    "Az AM2/AM2+/AM3 csak annak tűnik "elszabadult kavarásnak", aki nem nagyon van otthon AMD-ben..."

    A munkambol adodoan igencsak otthon kell, hogy legyek ezekben a dolgokban :) Mindentol fuggetlenul azonban a szemelyes velemenyem az, hogy kavar az AMD mar egy ideje. Nezd csak meg a modellszamozasi strategiajukat: ossze-vissza varialnak, valtoztatjak a termekneveket, a modellszamozasi logikat. Ugyanerre a vonalra jol passzol a CPU-socket varialas is, aminek persze van technikai hattere (nyilvanvalo, hogy nem passziobol csinaljak), de az AM2/AM2+/AM3 vonalon a "melyikbe melyik dughato" tema azert a nagytobbseg szamara sokkal kodosebb, mint az LGA775 vonalon levo nehany buktato volt anno. Annak idejen egyszeruen megmondtak, hogy 2 magos Pentiumhoz i945 vagy i955 chipset kell, Conroe ala meg olyan lap, ami "Conroe-ready", es kesz. Most meg az AMD gyartopartnereinel hol "AM3-ready", hol "AM3", hol meg "140W ready" plecsniket pakolnak az alaplapok termekoldalaira.

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #54 üzenetére

    Ki dicseri a 775-ot? En ugyan nem... Nehogy azt hidd, hogy szamomra kellemes volt hetekig nezegetni az E6700 ES procimat, mert nem lehetett hozza kapni alaplapot kis hazankban -- a meglevo 775-os lapomba meg ertelemszeruen nem tudtam berakni :) Az Intel ugyanugy ludas, csak szerintem amit ok csinaltak anno, az atlathatobb es kozerthetobb volt, ennyi.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz dezz #58 üzenetére

    Hát meg mobil-on is. Mert a Calpella noti platform Arrandale processzora szintén CPU+GMCH rendszer. Nem véletlen a félelem kb. 2 évvel vannak lemaradva a GPU fejlesztésben, ami ennél is rosszabb, hogy a driveres támogatás az Intel IGP-knél csak elméletben létezik. :(

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #54 üzenetére

    No offense, de az sem partatlansag, ha az egyik gyartonak minden kavarast elnezel (es a kavarast nyilvanvalo technologiai evolucionak titulalod), csak mert az a gyarto all kozelebb a szivedhez :) De nem akarok szemelyeskedni, es ne is vedd annak, kerlek.

    "Ha pozitív tulajdonságokat emelsz ki (a negatívakat szőnyeg alá söpörve), és emiatt jobb megoldásnak mondassz valamit, akkor dícsérsz, nem?"

    En nem mondtam, hogy jobb megoldas. Csak hogy SZVSZ atlathatobb es kovethetobb. De ha egyedul vagyok ezzel a velemennyel, nem fogok belepusztulni :)

    Es most mar pattanjunk le a temarol, de tenyleg.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #58 üzenetére

    Inkabb arrol van szo, hogy az AMD nem tudja lesoporni az nVIDIA-t, mig az Intelnek meg van ra a lehetosege (ertsd: penze, ereje, befolyasa). Raadasul az AMD per pillanat ra van utalva az nVIDIA-ra: jelenleg ugyanis az AMD-nek nincs sajat hasznalhato es kompetitiv szerver chipsete. Hamarosan ez a helyzet valtozni fog, es nem is lepodnek meg, ha idovel az AMD is megprobalna az nVIDIA-t mint chipset gyartot ellehetetleniteni.

    Az Intel reszerol az Ion platform csak egy odavetett csont, ugyanezt kapta a SiS is nemregiben. Ha az nVIDIA nem vigyaz, konnyen a SiS sorsara juthat.

    Megjegyzem, az nVIDIA ugyesen vagja maga alatt is a fat a chipset piacon. Ennyi bugot mas chipset gyartok egesz palyafutasuk alatt sem tudnak osszeszedni, mint amennyi az nVIDIA-nak osszejott az utobbi 5-6 evben...

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #71 üzenetére

    1) En nem latok tul sok hasznos ficsort:

    - a HT most mar 3.0: es? miert jo az nekem? hasznos? nem mondanam...

    - a HT sebessege megnott: oke, de ebbol en mit erzek? Nem sokat, plane mivel 1000-rol csak 1800 MHz-re nott a tempo, es eddig sem a HT volt a szuk keresztmetszet, hanem az architektura es a CPU magorajele... Szerverfronton persze mas a helyzet, de az meg az atlagfelhasznalo szamara irrelevans.

    - DDR2-1066 tamogatas: en szemely szerint nem hiszek benne, ugyanis a JEDEC specifikacioja nelkul az 1066-os lepcso tuningnak minosul, en pedig nem tuningolok. Aki tuningol, meg aki nem tudja, hogy ez tuningnak minosul, az biztos orul ennek. Aki meg sziv amiatt, hogy a DDR2-1066-os memoriajat a Phenom nem tudja stabilan hajtani 1066-on, az meg csodalkozik. Nem lenne egyszerubb a szabvanyokhoz tartania magat az AMD--nek? Koltoi kerdes volt, nem varok valaszt...

    - DDR3 tamogatas: tok jo lesz, ez tenyleg hasznos cucc lenne (bar DDR3-1600 alatt csak uveggyongy desktopon), csak sajnos az AMD megint jol dolgozott, es ebbe is komoly hiba csuszott :) Remeljuk javitjak, mielott az AM3-as procik piacra kerulnek, kulonben az ujabb (n+1.) presztizsveszteseg kovetkezik be. Megjegyzem, pont az ilyen ordas hibak miatt sem eroltetik ceges vonalon az AMD cuccokat. Kepzeld, mennyire izzadna az a donteshozo, aki az elso Phenom megjelenesekor rendelt volna 1000 gepet, majd megkapja a hirt, hogy "ja, bocs, mind az 1000 uj proci bugos". Az AMD javithatna a validalasi procedurajan... Tudom, az Intelnel is volt ilyen (FDIV bug pl.), de az Intel legalabb kicserelte az osszes (FDIV-)hibas CPU-t.

    2) Igy igaz, nem volt szep az Inteltol :)

    Szemelyes megjegyzes: hosszu-hosszu ideig AMD procira epulo gepem volt. K6-2, Duron, Athlon XP, Athlon 64 (az elsok kozott voltam, aki kis hazankban S754-es alaplapot+CPU-t vett: MSI K8T Neo-FIS2R alaplap + CPU bundle, emlekszik ra me'g valaki? :) ), Opteron (Sledgehammer) majd vegul Athlon 64 X2. Aztan amikor az AMD hibat hibara halmozott, es lemaradt mint a borravalo (lasd Conroe), akkor azt mondtam, en jo gepet akarok, ami nem masodvonalbeli. Na azota Conroe-n dolgozok, a kov. munkagepem (i7 965) pedig mar teszteles es osszeallitas alatt van.

    Me'g egy kis szemelyes adalek: az olyan szovegekben, hogy "BIOS-frissitessel tamogatja az AM3-as procikat" meg azota nem hiszek, hogy a Socket 940-es MSI alaplapomhoz az MSI tobbszori megkeresesemre sem volt hajlando friss BIOS-t publikalni, amivel lehetove valt volna a dual-core Opteron procik tamogatasa. A foglalat es minden egyeb technikai feltetel adott volt, csak a BIOS-t kellett volna frissiteni. De az azota sem tortent meg.

    [ Szerkesztve ]

  • keIdor

    titán

    válasz dezz #78 üzenetére

    "Nem nevezném "ordas hiba"-nak azt, hogy csatornánként 1db modul használható csak a jelenlegi steppingnél 1333 MHz (effektív) órajelen, tekintve, hogy ez számos esetben (vagy talán mindig) a DDR-rel és DDR2-vel is így volt, AMD-nél és Intelnél is... Lehet, hogy meglepődsz, ha megnézed az alaplapod user manualját..."

    Én ezt még hibának se nevezném, valaki jó nagy elefántot csinált az egysejtűből.

    ¡GLORIA A LAS PLAGAS!

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #78 üzenetére

    "- Split/Dual Power Planes: a magok és az integrált NB eltérő feszültségen járatása. Szükséges is volt, és hasznos is (jobb fogyasztási mutatók)
    - A magok és az integrált NB eltérő órajelen járatása.
    - Serial VIDs, ami a több feszültségszint által finomabb szabályzást tesz lehetővé."

    Ezek hol ficsorok? Mi hasznom szarmazik ezekbol egy atlag desktop gep eseteben? Mobil platformon nyilvanvaloan ezek igen-igen hasznos fejlesztesek. Megint szemelyes megjegyzes: nekem az AMD-fele energiatakarekos funkciokbol csak annyi emlekem van, hogy az Athlon 64-es rendszerem mindig stabilabb volt, ha a CnQ-t kikapcsoltam :)

    "Az AM3 (melynek legnagyobb, de nem egyedüli újdonsága a DDR3) szerntem is kicsit korai, amíg ennyivel drágábbak a DDR3 modulok. Azonban, ez itt opcionális, miközben i7-nél kötelező."

    Az i7 eleve extreme desktop kategoria, ahol teljesen elfogadott a "penz nem szamit" hozzaallas. Ha az AMD is csinalna egy ilyen kategoriat, es abban a kategoriaban versenykepes tudna lenni az i7-tel, es emiatt kulon foglalatot kellene bevezetnie az AMD-nek, hidd el, senki sem panaszkodna. Sot, mindenki csak orulne, mert vegre ismet verseny lenne a csucskategoriaban, ami segitene lenyomni az arakat. Enelkul azonban az i7 bazidraga marad egesz 2009 folyaman, de van egy tippem ra, hogy me'g 2010-ben is :(

    "Nem nevezném "ordas hiba"-nak azt, hogy csatornánként 1db modul használható csak a jelenlegi steppingnél 1333 MHz (effektív) órajelen, tekintve, hogy ez számos esetben (vagy talán mindig) a DDR-rel és DDR2-vel is így volt, AMD-nél és Intelnél is... Lehet, hogy meglepődsz, ha megnézed az alaplapod user manualját"

    Oh, igen, az Athlon 64-es gepem is halal instabil volt, ha 2 db modult akartam hasznalni :) Regi "szep" emlekek. De ettol ez me'g ordas hiba, me'g akkor is, ha mar regebben is volt ilyen "kvazi-korlatozas" AMD vonalon. Plane mivel Intel platformon semmifele ehhez hasonlo korlatozas nincs (ha tudsz ilyenrol, linket kerek). Megneztem az alaplapom (Abit AB9) manualjat, nincs benne semmilyen utalas barmifele instabilitasra, ha 4 DIMM modult hasznalok (2 per csatorna), barmilyen orajelet is hasznalok.

    A kovetkezo alaplapom manualja pedig annyit emlit, hogy XMP-s es DDR3-1600 modulokbol csak csatornankent 1-et hasznalhatok. Ez meg nem hivatalos limit vagy bug, hiszen a proci maga sem tamogat DDR3-1600-at hivatalosan.

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #78 üzenetére

    Az Intel-fele TLB-bug nem okozott semmilyen problemat, mint ahogy az a tobb szaz hiba sem, ami me'g az AMD es Intel procikban folyamatosan jelen van, steppingtol fuggetlenul. Ha az AMD-fele TLB-bug is jelentektelen problema lett volna, akkor nem lett volna ekkora hirveres belole, es nem jelentek volna meg olyan BIOS-frissitesek, ahol ezt a hibat javitjak (nemi teljesitmeny bealdozasa mellett).

    Megjegyzem, az Intel-fele TLB-bug-ot mikrokod-, BIOS- es kernelfrissitessel is javitottak, mikozben semmilyen teljesitmeny veszteseget nem kellett a felhasznaloknak elszenvedniuk. Ez egy kisse mas eljaras, mint amit az AMD csinalt :)

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #87 üzenetére

    "Alacsonyabb villanyszámla"

    Mennyivel? 1-2%? Az havonta kb. 100-150 Ft egy atlag lakasban. Vagy me'g ennyi sem, ha a magorajel is emelkedik kozben.

    "Magasabb órajeles Phenomok használata."

    Ez nem ficsor, mar ne is haragudj. Egy autonal sem felaras extra a nagyobb motor, hanem nagyobb motornak hivjak :) Nalam a ficsor pl. a Clarkdale-nel az integralt GPU, az integralt PCI-E vezerlo, a hardveres AES gyorsitas.

    "Mellesleg, ha ezek neked mind semmi, akkor felsorolnád azokat a sorsfordító fontosságú Intel fejlesztéseket, amik ezt a rengeteg különféle Intel chipsetet indokolták (az FSB kicsinkénti emelésén kívül"

    Lassuk:

    - magasabb FSB (oke, ez amolyan kenyszer is, nem fair felsorolni... de megis)
    - egyre tobb PCI-E x1 sav (ICH6: 4 db, ICH10: 6 db; mellesleg P5x/H5x: 8 db)
    - egyre tobb USB 2.0 port (ICH6: 8 db, ICH10: 12 db; mellesleg P5x/H5x: 14 db)
    - egyre tobb SATA port (ICH6: 4 db, ICH10: 6 db)
    - PCI Express 2.0 tamogatas
    - CrossFire tamogatas (X58-ban mar SLI is, de az nem LGA775)
    - egyre gyorsabb DDR2 memoriak, majd DDR3 tamogatas
    - szamtalan corporate ficsor (vPro, HECI, QRT, QST, TPM, AMT, stb)
    - Turbo Memory (mobil platformokon, de hamarosan desktopon is, lasd P5x/H5x)
    - Matrix RAID, RAID5 tamogatas

    Ezek egy resze a deli hiddal kapcsolatos fejlesztes, de mivel alaplapcserenel jo esellyel az ujabb eszaki hid melle ujabb deli hidat is kapsz, szerintem relevansak azok is.

    "Előfordult ilyen, de ritkán/rövid ideig, és a hivatalos driver lecserélése, pl. az RMCCU-ra megoldotta."

    Miert hasznaljak szoftveres orajel szabalyzast? Ja, hogy csak azert, mert a hardveres bugos? :) Nothx, maradok a C1E/EIST-nel, az legalabb hardverbol megy es nem indul ujra a gepem neha.

    "És, szerinted az i3 és i5 fogja támogatni a DDR2-t? Szerintem kizárt."

    Nyilvan nem fogjak tamogatni a DDR2-t. De mire azok kijonnek, a DDR3 ara teljesen korrekt melysegbe fog sullyedni. Megjegyzem, mar most is turheto ara van a DDR3-nak:

    2 db 1 gigas Kingmax DDR2-1066 modul = 5860+afa
    2 db 1 gigas Kingmax DDR3-1333 modul = 8700+afa

    Ezek nagyker arak egyebkent. Nem hiszem, hogy barki szamara anyagi csod lenne a DDR2 es DDR3 kozotti cca. 4 ezer Ft-os difi (kisker brutto arral, 2 db 1 gigas modullal szamolva). De mire megjon az i3 es i5, mar sanszos, hogy egy arban lesz a DDR2 es DDR3.

    "Megjegyzem, külön foglalat nélkül is versenyképes lehetne vele, ha a magok jobban teljesítenének."

    Az a baj tudod, hogy a Phenom II legfeljebb akkor tudna lenyomni az i7 965-ot, ha kb. 4 GHz-es orajelen menne (tuning nelkul ofcoz). Azzal azonban az lenne a problema, hogy jo esellyel az Intel elorantana egy 985-ot vagy 995-ot valaszul, es mindjart kodde valna az AMD elonye :) Amig viszont a csucskategoria csucsat nem tudja az AMD lenyomni, addig minden probalkozas hiabavalo, senki sem fog az AMD-tol 1000 (i7 Extreme), de me'g 500 dollaros procit sem venni :(

    "Feketén-fehéren benne volt a 754/939-es lapok manualjában, hogy (csatornánként) max. 1db double-sided, vagy 2db single-sided modult lehetett 400 MHz-en járatni"

    Just for fun megneztem az akkori alaplapom manualjat:

    [link]

    Ebben en nem latok semmilyen altalad emlitett kitetelt. Sot, ezt irjak: "Plugging memories in DIMM1 and DIMM2 makes the system reach the optimum system performance." Ehhez kepest en pont a DIMM1-ben es DIMM2-ben hasznaltam a 2 db egyforma memoria modulomat, es frankon instabil volt. Probaltam egyebkent 333, sot 266 MHz-en is, es ugyanugy instabil volt. De ez mar a mult, lepjunk tul rajta :)

    "Intelnél ilyen esetben vagy eleve csak annyi ram-slotot tettek az alaplapra (pl. sokszor csak kettőt), hogy ne mutatkozzon meg a dolog a felhasználók számára, vagy ha a több slot volt a preferált, nem volt támogatott a 400 MHz. Chipsetes (szakmai) cikkekben olvastam róla még évekkel ezelőtt. Sajnos nem találom, pedig kerestem egy sort."

    Melyik mainstream/enthusiast full ATX alaplapon volt 2 db slot? :) Se 915G/P, se 925X/XE, se 945G/P, se 955X, se 975X alaplapra nem emlekszem, amin csak 2 slot lett volna. Ofcoz Micro-ATX, Mini-ITX es dzsunka kinai alaplapokon elofordul, meg persze a butitott/value chipset verzioknal is (910GL, 945GZ, stb). De azoknal a chipset maga van limitalva, hogy ne lehessen sok DIMM slot-ot rakni melle (megiscsak value chipset).

    "Aham, szóval azért tartozik egész más elbírálás alá, mint "ordas hiba", mert az 1600-as amúgy sem hivatalos."

    Az Intel sosem allitotta, hogy a Core i7 tamogat barmifele 1333 feletti DDR3 lepcsot, Me'g pletyka szinten sem volt szo ilyesmirol. Tehat az osszes DDR3-1600 + i7 informacio mind tuning-tema. Ezzel szemben az osszes AM3-mal kapcsolatos pletyka arrol szol(t), hogy full DDR3-1333 support, tuning nelkul. Ehhez kepest majd meglatjuk, hogy mi lesz belole.

    "Ez a jelenlegi stepping hibája, és valószínű nem várnak csak ezért mégegy steppinget (negyed év?)."

    Tudtommal egy uj kor a probagyartasban kb. 50-60 nap, plusz a validalas se egy rovid tema. A 3-4 honapos csuszas benne van. Mondjuk nem sok jelentosege van, hiszen me'g a DDR3-1333-cal megtamogatva sem lenne az i7-hez kepest sehol sem a Phenom II :( Viszont a mobil cuccoknal fontos lenne a DDR3 tamogatas.

    "Szerintem csak arra várnak, hogy bekerüljön a downgrade >1 modul/csat. esetére a BIOS-okba. Nem túl örvendetes dolog, de nem is dől össze tőle a világ. (El lehetne filózni, hogy gyakorlati szempontból ez-e a nagyobb probléma, vagy az i7 max. 1.65V támogatása.)"

    Az 1.65V es minden egyeb tema tuning. Irrelevans, nem emlitheto egy lapon egy hardver buggal. Ha az AMD atminositi a DDR3-1333 tamogatast tuningga, azaz hivatalosan csak DDR3-1066-os memoriavezerlo kerul az AM3-as procikba, akkor mar lehet egy lapon emliteni az 1.65V-os temaval.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #88 üzenetére

    "az Everest CPUID paneljén milyen szám szerepel az "FSB Speed" rublikában pl. egy i7 720 esetén?"

    720? Az milyen proci? :) Ha a 920-ra gondoltal, ott gondolom 2400 MHz szerepel, de nem FSB Speed, hanem QPI Speed neven. De ez miert kerdes? Miert erdekes? Ahogy mar irtam is, a HT -- es ugyanigy a QPI -- tempo kevesbe erdekes, desktopon nem szamit annyit, mint sokan hiszik (nem Te, hanem sokan masok :) )

    "De azért nem kell szegény AMD-t a "sárba tiporni""

    Miert? Nem szolgalt ra? Mar evek ota benaznak, pedig volt nekik egy iszonyat jo cuccuk (K8), amire lehetett volna epitkezni. Ehhez kepest -- pletykak szerint -- a K10 projekt elott 2 teljes fejlesztest kukaztak feluton; a K10 bugos lett es az orajel sehol sem volt; majd jott a Phenom II (K10.5?), ami meg patchelte tovabb a dolgokat, emelte az orajelet, es me'g az sem lett eleg az udvosseghez. Innovacionak remek a K10 architektura, csak sajnos megfelelo teljesitmeny nelkul csupan innovaciobol nem lehet megelni :) Kevesen valasztanak ugy procit, hogy "milyen csodalatos architektura, ez kell nekem".

    Most meg benaznak az AM3 korul is, es kozben semmi konkretumot nem lehet hallani arrol, hogy barmifele olyan utokartya lenne a tarsolyukban, amivel az i7 legalabb befoghato lenne. Vagy csak en vagyok lemaradva, es valojaban mar az iden erkezik egy teljesen uj AMD architektura, ami (nagyobb) bugoktol mentes lesz? :)

    "Apropó, a BIOS-os dolog itt nem hitkérdés. Tény, hogy nem minden AM2 laphoz készült AM2+, ill. AM3 support [ez néha elektronikailag sem volt lehetséges, az alaplapgyártó hibájából], de az is tény, hogy jópárhoz igen"

    Az a baj tudod, hogy pont ez az, ami a "jopar" koron kivul esoket legjobban bosszantani fogja. Mint ahogy sok mas Socket 940 laphoz keszult is BIOS update, csak az en MSI K8T Master1-emhez nem :(

    Ehhez kepest az Intel feketen-feheren megmondta, hogy Pentium D-hez uj alaplap kell, a Conroe-hoz uj alaplap kell. Ez egyenes beszed, egyertelmu utmutatas. Tetszik-nemtetszik, ez van.

    Persze nem mindenki olyan mint en, hogy az egyertelmu, vilagos, nyilvanvalo dolgokat jobban szereti a remenykedesnel meg drukkolasnal ("remelem az en lapomhoz lesz AM3-as BIOS jovo honapban").

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #99 üzenetére

    Ha a Core i7-bol kijon most a 975-os verzio, akkor a magasabb orajelet az Intel "New feature" neven fogja reklamozni? Ne viccelj mar :)

    A magasabb orajel alacsonyabb fogyasztason nem feature (azaz szolgaltatas), hanem egy hasznos fejlesztes.

    En nem mondtam, hogy nem kell a CnQ-t hasznalni, de eleg vicces, hogy az AMD-nek ennyi ideig tartott rendesen megcsinalni. Mikor is jott ki az elso Athlon 64? :)

    "Aha, gondolom, ezeket, és még pár dolgot mind szépen egyenként vezették be, minnél több váltásra kényszerítve azokat"

    Ki kenyszeritette oket? Az Intel ugyan nem. Ha gyorsabb proci kell, egy darabig mindig lehetett feljebb lepni alaplapcsere nelkul is. Ha azonban azt nezzuk, hogy a Pentium D mennyivel gyorsabb, mint a P4 (azonos orajelen 50-100% aka'r), akkor egy ilyen szintu valtashoz nem hiszem, hogy nagy problema az alaplapcseret is ugymond eloirni. Ugyanigy, a Conroe is oriasit lepett elore a Pentium D-hez kepest. Aki meg tudta fizetni, annak nem az alaplapcsere volt a legnagyobb baja anno, hidd el :)

    "Ez teljes tévedés. A gyári driver is szoftverből csinálja a szabályozást. Ami itt hardveres, az a választható P-States (VID's + FID's). A driver (akár gyári, akár 3rd party) ezeket állíthatja. Csak a gyári driver kicsit butácskább, és az egyik korai verziója valamit rosszul csinált."

    Hat azert van benne hardveres resz is boven, meg ACPI meg Windows ezmegaz. Persze lenyegesen tobb a szoftveres cucc benne, mint a C1E-ben.

    "Márkásabb ramoknál jóval nagyobb a különbség."

    Aki markas cuccot vesz, az eleve dragabban veszi, tehat kevesbe arerzekeny. De aki meg markas cuccokat vesz, van penze, az inkabb az i7 fele fog huzni ugyis.

    "Állítólag a válság miatt kitólódik a dolog 2010-re"

    Es pont 2009 vegen jon az i5, 2010-ben az i3 :) Tehat stimmel minden. De egyebkent ezek egymast gerjeszto folyamatok: a DDR3 akkor lesz egy arban a DDR2-vel, ha eleget adnak el belole. Es mikor adnak el eleget belole? Ha megjon az i3 es i5 :)

    "A Bulldozer, ha elég jól sikerül, 3 csatornás memóriavezérlő nélkül is lenyomhatja az i7-et."

    Csak mire a Bulldozerbol kezzelfoghato termek lesz, addigra itt a Westmere alapu, 32 nanos i7, jo esellyel 6 maggal es 12/16 MB L3 cache-sel. Ja, meg 4 GHz-es orajellel :) Azzal szemben pedig egy 45 nanos Bulldozernek nem sok eselye van :( A felso hazban az architektura valtas + 32 nanos bevezetes pedig tul nagy falat az AMD-nek, nem hiszem, hogy meg akarjak/fogjak/tudjak kockaztatni.

    "Basszus, nézd már meg a 2-11-es lapon a "Recommended Memory Combination List"-et!"

    Szamomra mast jelent a recommended es a required. De egyebkent a recommended listaban is ott szerepel a 2 db double sided modul DDR400-on. Tehat mit nem latok jol? :)

    "Akárminek is címkézed, gyakorlati hátrányt jelent: a magasabb órajeleket 1.5V-on, vagy max. 1.65V-on tudó DDR3 memóriák jóval drágábbak, mint a "simák". Így vagy (még)mélyebben nyúl az ember a zsebébe, vagy beéri DDR3-1066-tal."

    Te meg akarmit is mondasz, ez mind tuning tema, es nem erinti sem az alaplapok, sem a processzorok specifikaciojat ill. a gyar altal garantalt kepessegeit. Az, hogy Neked szemely szerint nem tetszik az 1.65 V-os korlatozas, attol az me'g nem fogja sem az Intelt romba donteni, sem az i7 tulajokat eltantoritani a vasarlastol. Engem sem erdekelt semmilyen hasonlo limit, en ugyis alapon hasznalom az osszes gepemet.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #99 üzenetére

    "A linkelt listában található alaplapok közül az SDR-eseknél és DDR-eseknél vagy ez van, vagy ha 3-4 slot, akkor max. 333 támogatás. Legalábbis párnál, amit néztem. Most hadd ne nézzem végig az összeset"

    Ha jol latom, a link amit kuldtel az osszes Gigabyte LGA775 lapot felsorolja. Hadd ne nezzem vegig az osszeset, inkabb kuldj 2 db peldat a limitekre. Es kerlek ne olyat kuldj, ahol a chipset maga eleve csak DDR333-at kezel, de a Gigabyte a tuningosoknak megjegyzi, hogy DDR400 modulbol csak 2 db-ot hasznaljanak :) Mert az megint tuning tema, es nem erinti a CPU/chipset gyar (Intel) altal garantalt kepessegeit.

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #102 üzenetére

    "Csak azért kérdezem, mert az i7 QPI busza esetén sokan az effektív (DDR-es) frekvenciát emlegetik, HT busz esetén meg továbbra is az nominalt (vagy hogy nevezzem) [pl. fLeSs], holott utóbbi is DDR-es rendszerű (és mindkettő 16 vonalat használ / link)."

    Nem busz, hanem link :) Es valoban van nemi kavarodas ekorul. Mi azt a QPI frekit raktuk be, amit a CPU-Z is kiir, mert ha duplaannyit irunk ki, akkor mindenki jonne, hogy miert duplaja a CPU-Z-s erteknek :(

    "De annál többen úgy, hogy értelmes áron elég jó teljesítmény... Ha az i7 1%-os részesedését (az Intel eladásain belül!) nézzük, majd' fél évvel a piacra dobás után, az szinte bukás... "

    Nemtom mihez kepest mertek az 1 %-ot, de ha mondjuk a desktop gepekhez, akkor a vilagon evente eladott desktop gepek szamat 40 millionak veve, annak az 1 %-a me'g mindig 400 ezer eladott i7 CPU. Ennek gondolom legalabb a fele 940 vagy 965, ergo nominalt aron a 400 ezer CPU legyen 500 dollar per CPU. Az osszesen eddig 200 millio dollar bevetel, ami nem kis penz. Es merget vehetsz ra, hogy ennek jo resze megmarad az Intel zsebeben. Nem olyan rossz uzlet ez, plane ha azt is hozzaveszed, hogy az i7 hamarosan a szerverekben is megjelenik (Nehalem-EP), es abbol kerul(t) kifejlesztesre az i3/i5 is. A tetemes fejlesztesi koltseg tehat hamarosan elkezd megterulni.

    "Nem ezzel kell versenyeznie a Phenom II-nek, te is tudod, ugye?"

    Mar megbocsass, de a legerosebb AMD desktop procinak (ami most a Phenom II X4 940 Black Edition) elvileg a legerosebb Intel desktop procival (ami most a Core i7 965 Extreme) kellene versenyeznie, es lepcsozetesen lefele ahogy a teljesitmeny csokken, mindig lennie kellene egy kompetitiv termeknek. Vagyis Phenom II X4 920 vs Core i7 940, stb. Ehhez kepest az AMD-nek semmije nincs az i7 elleneben, legyen az i7 piaci reszesedese barmennyi is.

    "A C2Q-val már nagyon is versenyképes!"

    Ergo a Phenom II egy kozepszeru teljesitmenyu termek. Annak tok jo, nem is vitatom.

    "Valld be, ez a legnagyobb szívfájdalmad!"

    Anno ez volt a legnagyobb szivfajdalmam valoban :) Most meg az, hogy nem gyartanak eleg gyors, eleg nagykapacitasu es eleg halk vinyokat. Illetve mindegyikbol van a piacon boven, csak nem egyesulnek egy adott termekben ezek a kriteriumok :)

    "Hát, így lesz a piaci erőfölényből fakadó arroganciából mindent elsöprő előnyös tulajdonság, gratulálok!"

    Az atlathatosag szamomra elonyos. Mas szamara biztos nem az. De egyebkent a legtobb bevetelt generalo piacok eleve nem foglalkoznak az upgrade utvonalakkal, ugyanis a cegek mindig komplett gepet vesznek, es azokat kompletten cserelik. Tehat az Intel legfontosabb vasarlobazisat hullara nem erdekli, hogy a Pentium D vagy a Conroe milyen alaplapba dughato. Hidd el, nem a PC-buheratorokkal akar az Intel kitolni, nagy ivben tesz az ilyen juzerekre. Az AMD meg csak azert probal a kedvedben jarni a nyakatekert upgrade path-ekkel, mert ra van kenyszerulve hogy az otthoni felhasznaloknak kedveskedjen, ugyanis ceges vonalon a kutya nem vesz most mar AMD procis gepet. Meg notebookot se, de azt eddig se vett senki, hala az igen jol sikerult Centrinonak.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #106 üzenetére

    "akkor tehát végre magad is elismered, hogy az AM2+ hasznos fejlesztéseket hozott"

    Fejlesztesek vannak benne boven, csak a gyakorlati haszna a vegfelhasznalo fele kerdeses SZVSZ. Ugyanigy kerdeses, hogy az Intel-fele corporate ficsorok mire jok nekem, mint otthoni felhasznalonak.

    "De azért nagyon is jól jött neki üzletileg, nem igaz!? Ezért esze ágában sem volt változtatni az "1000 rókabőr" stratégián."

    Penzt csinalnak ok is, nem egyhaz az Intel :) Ha egy adott uzleti modell bevalt (emlekezz csak a Pentium1 haromfele foglalatara!), akkor minek valtoztatni rajta?

    "Az "egy darabig" a kulcsszó"

    Az AMD-nel sem lehet a vegtelensegig feljebb lepni. A Socket 754-et peldaul igen hamar eldobta az AMD, es a 939-es foglalatba se mennek bele az AM2-es procik ugyebar. Nem is beszelve a K7-es alaplapokba nem passzolo K8-rol :DDD

    "Lehet, de konkrétan nem tudhatjuk"

    Konkretan tudjuk, hogy az EIST-tel ellentetben a(z Intel-fele) C1E-nek nincs koze az oprencerhez, nincs koze az ACPI-hoz, nem kell hozza driver, stb. Tehat full hardveres megoldas.

    "Szal te már előre eldöntötted, hogy a Bulldozer csak gyengébb lehet. Ez már az elfogultság csúcsa."

    Nem dontottem el, csak ugy erzem, hogy nem lesz eleg jo. Azert erzem igy, mert minden jel erre mutat. Siman lehet, hogy clock-for-clock utoleri a Bulldozer aka'r a Westmere alapu i7-et is, csak sajnos 45 nanon a Bulldozer nem lesz eleg magas orajelu (es nem lesz benne eleg cache sem) ahhoz, hogy utolerje minden szempontbol a Westmere alapu i7-eket. Persze ez az elmelet borulhat, ha pl. a Bulldozer is 32 nanon fog keszulni (mar az elejen is).

    "A Bulldozer 32nm-es lesz. Éppen azért jön csak 2010-ben, mert kimondottan 32nm-es fejlesztés."

    Megint csak velemenyem szerint az AMD nem fogja egyszerre elvegezni a Bulldozerre es a 32 nanos technologiara valo atterest. Tul nagy riziko sajnos, me'g az Intel sem kockaztat ilyesmit: az i7 a mar bejaratott 45 nanon jott ki (ugyanigy az i5 is 45 nanon erkezik), 32 nanon pedig elobb a joval kisebb magmeretu es joval kisebb komplexitasu i3 jon ki eloszor.

    Arrol nem is beszelve, hogy a 45 nanora valo atterest 2009 elejere teve igencsak feszitett tempo lenne mar 2010-ben atallni az AMD-nek 32 nanora... De legyen ugy, csinaljak meg!

    "Ne haragudj, de ez meg már gyerekes. Tök mindegy, minek címkézzük, gyakorlati hátrány, akár tuningolsz, akár nem..."

    Ha en nem tuningolok, es DDR3-1333 memoriat veszek az i7-hez, akkor miert lenne gyakorlati hatrany az 1.65 V-os limit? Kapasbol a Kingmax olcso 1 gigas DDR3-1333 moduljai tokeletesen mukodnek 1.50 V-on, ahogy azt a JEDEC "megalmodta". Ugyanigy a DDR3-1800-as Corsair XMS3 moduljaim is remekul futnak az i7 965-tel 1.50 V-on, 1333-as tempon.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #114 üzenetére

    A direktet a Havendale/Auburndale torlesere es igy az i3 atutemezesre irtam. Megtehettek volna, hogy 45 nanon kihozzak az i3-at, de inkabb kicsit arrebb csusztattak, hogy 32 nanon tudjak kihozni, es igy nagyobb haszonnal tudjak majd eladni. Mivel mar kaptunk EVEREST riportot fullos Auburndale mobil platformrol is, nem mondanam, hogy nem mukodott es azert kellett torolni :)

    "Mert az IBM-mel, és egy sor másik céggel együtt fejlesztik. Nem tudom, tudsz-e róla, hogy majd' fél éve mutatták be az első 22nm-es sramot? Itt az Intel van lemaradva már."

    Az IBM-mel hiaba "fekudt ossze" az AMD, csak az elejen (K8) lehetett erezni a jotekony hatasat (SOI). A K10 ota az AMD onmaga alatt vagja a fat, az IBM meg nem az AMD tulajdonosa, igy nincs lehetosege rendet csinalni a "zoldeknel".

    Az SRAM enyhen szolva is kisebb komplexitasu aramkor, mint egy CPU :O Majd meglatjuk, melyik ceg fog elobb 32 es 22 nanos CPU-t gyartani, de sanszos, hogy a 2. es 3. helyen nem az Intel lesz a sorban.

    >>es sok fejlesztest (amit az Intel mar bevezetett) csak most kezdenek adoptalni?
    >Mint pl. az IMC-t és a HT/QPI-t, mi

    Konkretan a gyartastechnologiara gondoltam itt, nem az architekturalis ujdonsagokra. A K8 rettento innovativ volt az IMC-jevel, a K10 pedig a monolitikus multi-core megoldasaval es az L3 cache-sel. Csak sajnos -- ahogy irtam fentebb is -- az innovacio onmagaban keves, meg kellene lennie a megfelelo teljesitmenynek is.

    "Ember, te teljesen be vagy zsongva az Intelre..."

    Ne szemelyeskedj, amikor azt se tudod, mire mit irtam :) Eloszor tisztazzuk le a dolgokat.

    Egyebkent sem veletlenul irtam, hogy mennyi ideig volt AMD procis gepem. Akkor be voltam zsongva az AMD-re. Most meg egyszeruen azt hasznalom, ami a nagyobb teljesitmenyt nyujtja. A Conroe ota furcsamod mindig az Intel proci a gyorsabb, ki erti ezt... :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #127 üzenetére

    Targyi tevedes pl. a QPI es a HT buszkent valo emlegetese, jo nehany alkalommal :)

    [link]

    [link]

    Targyi tevedes (vagy dezinformacio?) tovabba, hogy eloszor azt irtad, visszafele kompatibilis az AM3 az AM2 es AM2+ lapokkal. Hadd ne idezzek Toled mindig :) Meg mar ugyis leirtad, hogy ez csak korlatozasokkal van igy, nem minden esetben igaz, tehat helyretetted.

    Targyi tevedes az 1.65 V-os limit altalanos problemanak valo leirasa, mikozben az csak a tuningosokat erinto limitacio, amennyiben persze feltetelezzuk azt, hogy a DDR3 memoria moduloknak tartaniuk kell magukat a JEDEC szabvanyhoz:

    "DDR3 memory provides a reduction in power consumption of 30% compared to DDR2 modules due to DDR3's 1.5 V supply voltage, compared to DDR2's 1.8 V or DDR's 2.5 V. The 1.5 V supply voltage works well with the 90 nanometer fabrication technology used in the original DDR3 chips. Some manufacturers further propose using "dual-gate" transistors to reduce leakage of current.[1]

    According to JEDEC[2] the maximum recommended voltage is 1.575 volts and should be considered the absolute maximum when memory stability is the foremost consideration, such as in servers or other mission critical devices. In addition, JEDEC states that memory modules must withstand up to 1.975 volts before incurring permanent damage, although they are not required to function correctly at that level."

    [link]

    Persze lehetne vitazni a "recommended" meg hasonlo szavak hasznalatan, de az teny, hogy az Intel az "out of the box" hasznalat eseten tartja magat a szabvanyokhoz, hiszen 1.575 V-ot (de me'g 1.65 V-ot is) minden tovabbi nelkul elvisel a Core i7. Az meg nem az Intel hibaja, ha a memoria modul gyartok fittyet hanynak a szabvanyokra. Megjegyzem, a szabvanyokra mar ott fittyet hanynak, hogy nem kepesek az SPD blokkot rendesen kitolteni a DDR3 modulok eseteben....

    "Intel is telling motherboard manufacturers not to encourage overclockers to push the voltage of their DIMMs beyond 1.65V, as anything higher could apparently damage the CPU."

    [link]

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #135 üzenetére

    "Huh, ezt a szőrszálhasogatást!"

    En nem ertek az elektronikahoz, de nyilvanvalo, hogy a busz es a link kozott oriasi a kulonbseg. Mar csak azert is, mert a link csak 2 vegpont kozott letesit kapcsolatot, mig a buszra 2-nel tobb eszkoz is csatlakozhat. Az AMD pont azzal promotalta anno agyon a Hypertransportot, hogy mennyivel jobb teljesitmenyt nyujt a pont-pont kapcsolodas miatt, mint az Intel-fele GTL buszrendszer. Ha mar ok ennyire buszkek ra (joggal), ne buszozzuk le, ha egy mod van ra :)

    "Ez ugyan nem az a chipset-szakcikk, amiről beszéltem, de jól látható, hogy valójában itt is megvan az a limitáció, ami a DDR ramos AMD platformok esetén, csak annyi a különbség, hogy az Intel inkább azt választotta, hogy hivatalosan 2 slotot támogat (holott 3 slottal is működik, csak visszavett órajelen), az AMD meg azt, hogy ott van a 3 v. 4 slot az alaplapon, és a manualban szépen ott van a táblázat, hogy milyen ramokkal (SD/DD) milyen konfigurációkban milyen órajel támogatott."

    Es szerinted melyik a korrektebb megoldas? Odarakni 2 slotot, amiben biztos, hogy mukodik minden, vagy odarakni egy csomo slotot, es vagy megy, vagy nem? De ahogy irtam is, nekem pl. 2 memoria modullal sem ment az Athlon 64 stabilan, holott a manual semmilyen limitaciot nem emlit ezzel kapcsolatban.

    A Gigabyte meg hires arrol, hogy a hatarokat feszegeti, volt ugyebar 6 DIMM slotos i865PE es i875P chipsetes deszkajuk is, aminel szinten volt egy csinos aprobetus resz :) Ez is egy modszer, de en szemely szerint csak a marketing egy erdekes eszkozenek tartom (adjunk tobbet abbol, amibol masok kevesebbet adnak, bar a tobb nem feltetlenul tobb valojaban, stb)

    "Azaz, az Intel inkább a bolondbiztos utat választotta, az AMD meg több önállóságot feltételezett a felhasználóktól (esetedben tévesen)."

    Mar leirtam, hogy a 2 modulra nem emlitett az MSI semmilyen limitet. Az AMD-nel meg minek informalodjak, en a memoriat az alaplapba dugom, nem a prociba... Ha van korlatozas, az alaplap manualja irja le.

    Mellesleg, nem en vagyok az egyetlen "onallosagra keptelen" erintett :) Szamtalan ismerosom jott mar hozzam tanacsert, hogy allitsam mar be a gepuket, mert egyszeruen nem megy stabilan a DDR2-1066 memorias AM2+ gepuk. Es furcsamod mindenkinel segit, ha a memoriat 800-ra korlatozzak a BIOS Setup-ban. Onallosag? Inkabb kossek meg az ember kezet, akkor kevesbe tud aknara futni...

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #155 üzenetére

    A HT link attol me'g link marad, hogy tobb link es csomopontok hasznalataval buszt is lehet vele epiteni. Az meg nem izgat, ha mas is busznak titulalja, attol az me'g link marad.

    A PCI Express sem busz, hanem link. Az megint mas teszta, hogy tobb linket egybe lehet fogni, es igy nagyobb savszelessegu kapcsolatot lehet letrehozni, mint amit egyetlen x1 link nyujt.

    "Ha rendesen letesztelik a beszerezhető modulokat, és erről listát készítenek, akkor semmi gond, és a user érdekeit szolgálja."

    Es ha az en modulom nincs a listan? Akkor besz*ptam, mi? :) Ha meg a listan szereplo modulok kozul egyiket se tudom beszerezni, akkor szinten sz**as. Vegul is, ez az en erdekemet szolgalja, nem igaz? :)

    "Mint már jeleztem, elfelejtetted megnézni a Supported/Recommended Memory/Module Listet... Intel lapoknál is fellelhető, azok sem feltétlenül működnek akármivel."

    Na ez latod konnyen lehet. En hulye felteteleztem, hogy ha veszek egy memoria modult a boltban, ami megfelel a JEDEC DDR400 speckonak, akkor az alaplapomba be tudok 2 db-ot is tenni minden gond nelkul. Nem igy lett, de most mar tenyleg hagyjuk a temat, ez mar a mult, most mar boldog vagyok a csatornankent egyetlen modulllal, nem eroltetek tobbet, felesleges.

    "IMC mond valamit"

    Hogyne, de attol hogy a memoria a CPU-hoz kapcsolodik, me'g az alaplap manualjat kellene referencianak venni azzal kapcsolatban, hogy az alaplapba mit lehet es mit nem lehet bedugni. Majd ha a CPU-ra lesz epitve a memoriafoglalat, akkor az AMD-nel fogok nezelodni :)

    "Ez általában nem a manualban van, hiszen folyamatosan bővítik, és nem adhatnak ki annyiféle manual verziót."

    Miert valtozik a memoriafelhasznalasi korlatozas/eloiras, ha egyszer a CPU kvazi allando? Jo elore lehet mar tudni, hogy pl. egy AM2+ proci hany DIMM row-t kezel es mekkora orajelen. Persze mas tema, ha pl. egy AM2+ alaplap utolag kap. AM3 tamogatast.

    "Hozzáteszem, nekem nem volt ilyesmivel sosem problémám."

    Intel vonalon nekem se :)) Es nem azert mert nem-AMD, hanem mert valahogy elkerult a dolog. Biztos veletlen.

    "Vagy ha feljebb emelik a feszültséget ugyanott, mint ahogy ez a memória leírásában is szerepel."

    Nem mindenhol segitett. Persze ahogy masok irtak, lehet hogy a memoria modul volt a ludas.

    "Hát, úgy tűnik, kicsit más az életfilozófiánk... Nem való neked az AMD, az már kiderült mindenesetre."

    Igy van, en ahhoz mar tul oreg vagyok :) En szeretem, ha a dolgok mukodnek, nincs se idom, se energiam bibelodni a hardverrel. Eleg nekem a szoftver :) De megertem azt, ha valaki szereti allandoan birizgalni a gepet, es az is tok jo, hogy az AMD tamogatja ezeket a torekveseket (pl. az OverDrive egy tok jo otlet), csak azt nem csipem, hogy mindekozben a bibelodesre kevesbe hajlamos ill. a kevesbe hozzaerto juzerek meg szivnak az AMD rendszerekkel, mikozben egy azonos kategoriaju Intel cuccal meg joval ritkabban van gubanc. Pont ezert is epitek most mar mindenkinek Intel alapu gepet: magamat es a leendo tulajt is megkimelem a bibelodestol. Lehet, hogy dragabban kapja meg a gepet, mint ha AMD alapon menne, de legalabb nem felek a nevemet adni a konfighoz :)

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #175 üzenetére

    "Elektronikai szempontból minden busz, ami egynél több vezeték egybefüggő csoportja"

    En nem ezt olvastam a linkelt oldalon, hanem ezt:

    "An electrical bus (sometimes spelled buss) is a physical electrical interface where many devices share the same electric connection."

    Many = 2-nel tobb ebben az esetben, legalabbis az angol a "pontosan 2 db" leirasara sosem hasznalja a "many" szot. De az elektronikahoz nem igazan ertek, sz'al inkabb ugorjunk, es legyen minden link busz is :)

    "És mégegyszer: Intel lapokhoz is vannak ilyen listák, azok sem feltétlenül működnek bármely kapható rammal."

    Termeszetesen vannak ilyen listak, de valahogy a gyakorlat azt mutatja, hogy az Intel chipseteknel sokkal kevesebb jelentosege van ennek, mint egyes AMD rendszereknel. Megjegyzem, ilyen kompatibilitasi lista letezik videokartyakkal, tapegysegekkel es egyeb periferiakkal/eszkozokkel kapcsolatban is. Te megnezed ezeket a listakat is, mielott egy uj GeForce-ot vagy Radeont beraksz az alaplapba? :) En nem.

    "Inteles lapoknál sem a manualban van, szóval ott is reklamálhatsz."

    Ott nem kell reklamalni, mert kvazi sohasem fordul elo inkompatibilitas. Legalabbis az en koromben nem szokott gond lenni Intel chipset eseten a DDR2 memoriakkal, legyen szo barmilyen dzsunka memoriarol. De lehet, hogy csak szerencses vagyok / szerencsesek vagyunk.

    "Akkor úgy látszik, én fiatalosabb vagyok"

    Vagy csak tobb idod van a hardverrel molyolni :) Nekem a melo tul sok idot visz el, es sajnos sokszor a produktiv munkatol rabolja az idot a hardverrel valo szivas. Par eve mar nagyon fel tudom paprikazni magamat, ha valami nem mukodik elsore, out-of-the-box. Legyen szo takolt PC-rol, notebookrol -- vagy aka'r egy HiFi eszkozrol vagy autorol.

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #175 üzenetére

    "Mint látod, a HyperTranspont Consortium saját oldala. És nem ez az egyetlen ilyen"

    Ok sem tudjak, hogy mit hadovalnak :) Megjegyzem, nem a HyperTransport Consortium irta a szoveget, hanem nyilvanvaloan az okos tajvani ULi-tol valamelyik agyrem marketinges. Figyeld csak, hogy keveri a szezont a fazonnal:

    "The M1687 introduces the HyperTransport™ bus" (itt buszt ir)

    "a next generation link bus" (itt meg link buszt)

    A konzorcium sajat press release-eben es a HT 3.0 specifikaciojaban is korrektul mindvegig linknek hivja a HT-t:

    [link]

    [link]

    En inkabb a konzorcium doksijat tekintem referencianak, es nem egy, az nVIDIA altal bedaralt tajvani chipset gyarto takolt press release-et :)

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #179 üzenetére

    Megemesztettem, de akarhogy is hivja a szakma a buszt meg linket, attol me'g a HyperTransport Consortium a sajat talalmanyat HyperTransport linknek hivja (es ugyanigy az Intel is a QPI-t linknek titulalja). Te hivd oket, ahogy jol esik :) Es most lapozzunk, mert ennel erdekesebb dolgokrol is lehet beszelgetni :D

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #179 üzenetére

    "Azon egyébként magam is csodálkozom, hogy az említett DDR2-1066 ramokat "auto" beállításon is 1066-on járatták az említett lapok BIOS-ai... (És persze nyilván standard feszen, hiszen erre vonatkozó adat nincs az SPD-ben.)"

    Na csinaltam egy gyors tesztet az egyik Phenomos tesztgepunkon. Asus M3A, 0702 BIOS (amikor a gepet osszeraktuk, ez volt a legfrissebb), Phenom 9500 (jo kis TLB-bugos darab), 2 db Corsair Dominator CM2X1024-8500C5D modul (Twin2X2048-8500C5D kit), ganged dual-channel.

    A memoriat alapon hagyva (Auto) DDR2-1066-on indul az alaplap, de a (Corsair altal is eloirt) 2.10V-os DIMM feszultseg dacara mar a Windows XP (32 bit, SP2) sem tud bebootolni. Ha manualisan korlatozom 800-ra (Limit --> 800), akkor szepen mukodik minden.

    Az aktualisan legujabb BIOS (1001) annyival korrektebb, hogy ott az Auto = 800 MHz ennel a modulnal is, tehat Auto beallitassal megy a gep szepen. Ha atrakom Manual --> 1067 MHz-re, akkor ugyanugy el se indul a Windows.

    Namost ez egy eleg markas memoria modul, az alaplap se dzsunka, a CPU meg Phenom :)

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #183 üzenetére

    A kvazi-szabvanyra sincs garancia ilyen szempontbol :) A memoriat meg nem tudom visszavinni, mert a Corsairtol kaptam :)) Na meg pl. RS600 chipsetes lapban remekul megy 500 MHz-en (DDR2-1000), sz'al nem biztos, hogy a memoria a hibas.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #186 üzenetére

    Ha ehhez hozzavesszuk me'g azt is, hogy logikailag a PCI Express portok is szerepelnek a klasszikus PCI buszon, meghozza virtualis/logikai buszkent, akkor plane kavarodik minden :)

    En egyebkent a linkhez mint terminus technicushoz csak a hardveres szinten szeretnek ragaszkodni, a logikai ill. szoftveres megkozelites mas tema, ott felolem ugy hivjak a HT linkek lancolatat/egyseget, ahogy akarjak :)

    A HT es QPI eseteben elsosorban arrol a konkret linkrol beszeltem fentebb, ami a CPU-t osszekoti az alaplapi chipsettel (chippel) ill. tobbutas rendszereknel a tobbi CPU-val. Mert ennek a linknek az orajele volt kerdes nehany szaz posttal feljebb :D

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #240 üzenetére

    Tudtommal nem kotelezo a 140W-ot betartani (az alaplapokon), plane mivel eddig egyetlen olyan SKU volt, ami 140W-ot igenyelt, es azt is lecsereltek 125W-os verziora.

    De egyebkent tudom, hogy nem lenne nagy melo megcsinalni a TDP kiszelesiteset, plane ha uj kategorianak nevezik el. Epp ezert sem ertem, miert nem vagnak bele az AMD-nel. Joval kisebb melo es erofeszites lenne, mint a Bulldozert mondjuk 1-2 evvel korabban bevezetni :)

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #246 üzenetére

    "Igen, annak az 1%-nak... (Ami a teljes desktop piacot véve még kevesebb.) Ezt újra, újra, és újra elfelejted..."

    Elfelejted, hogy a csucskategoriaban valo szereplesnek igen komoly hatasa van az alsobb kategoriak eladasaira is. Ha a sajto attol hangos, hogy az Intel Core i7 tonkreveri az AMD Phenom II-t, akkor pl. a 2 magos processzor kivalasztasanal sem arra fog gondolni a juzer azonnal, hogy "AMD-t veszek, mert azt hallottam, az a jobb". Nem veletlen az sem, hogy milyen oldoklo kuzdelem folyik a videokartya piacon is a "vilag leggyorsabb videokartyaja" cim aktualis birtoklasaert: holott a legnagyobb bevetelt pont a value es az IGP eladasok hozzak.

    "Nem, egyátalán nem stimmelne. Ez szimpla butaság! Az LGA775 egy elavult platform az FSB-jével együtt."

    Nem olvastad el alaposan azt, amit irtam, de nem is lenyeges, mert arra a hipotezisre epul, hogy az LGA1160 tovabb fog maradni, mint 1-2 ev. Es ez nem biztos, bar az sem, hogy az AM3 olyan sokaig fog maradni, mint az AMD jelenlegi utiterve suggalja :)

    "Az AMD viszont megelőzte a korát (már desktopon és mobil vonalon) az IMC-vel és a HT-vel"

    Igy igaz. De most mar sehol sincs az elonye, mert az Intel is beerte, sot, le is korozte, hiszen 3 csatornas IMC-t kinal, mig az AMD-nel tervben sincs ez (legalabbis a roadmap szerint). Ugyanigy az AMD64 tamogatas is csak addig volt "nagy cucc", amig az Intel nem vette at az AMD-tol. Most meg mar a VIA procijaiban is van, a mindennapok resze lett, senkit nem erdekel. Ez tortenik majd az IMC-vel es HT/QPI-vel is jovore.

    "így a foglalatai évekkel ezelőtt is modernebbek voltak, mint az 775, nem hogy most. (Az egy másik dolog, hogy a procik mennyire voltak versenyképesek az utóbbi időben.)"

    A vegfelhasznalo szamara teljesen lenyegtelen, hogy a foglalat mennyire modern vagy nem modern, neki csak a teljesitmeny szamit. En akkor is Core i7-et hasznalnek, ha Socket 370 foglalatba kellene dugni :)) Megjegyzem, ha mar a foglalatot emlegeted, az LGA foglalat modernebb es konnyebben hutheto, mint a Socket AM2/AM2+/AM3. Ennyi erovel az AMD van lemaradva mar jo 5 eve (amiota van LGA775). De mint mondtam, irrelevans a foglalat, csak a "kakao" szamit.

    "Így az AM3 még csak nem is említhető egy lapon a 775-tel. Ez nem más, mint egy 1 hónapos, modern platform, amiben minden megvan, ami ahhoz kell, hogy jobban teljesítő (magasabb órajel v. jobb mikroarchitektúra) magokkal a 1366+i7 párossal is versenyképes legyen, sőt még azután is (ha elég jó a Bulldozer)."

    Bocs, hogy ezt szajkozom, de az AM3 csak 2 csatornas memoriavezerlot tamogat, es nem tamogatja az integralt PCI-E vezerlot es az iGPU-t sem :) Az elobbi idovel kiderul, mennyire sokat vagy keveset szamit, ha a CPU-k teljesitmenye fokozodik (vagyis mikor lesz eloszor bottleneck a 2 csatorna). Az utobbi pedig leginkabb a mobil es a value szegmensben lenyeges, vagyis teljesitmeny szempontjabol irrelevans, de "penzcsinalas" szempontjabol idovel megkerulhetetlen lesz.

    "Jó lenne, ha az eddigiekből tanulva 2x meggondolnád, mielőtt irritáló és igaztalan dolgokat írkálsz, mint valami troll..."

    Fejezd mar be a szemelyeskedest, kezd unalmas lenni. Az a gond tudod, hogy nem vagyunk egy hullamhosszon (ami nem baj, vegul is nem akarlak felesegul venni :D ), es sokszor nem erted, hogy mit mire irok. Ha egy korso sor meg egy nagy szelet pizza mellett eloben dumalnank, jobban ki tudnam fejteni, hogy mit miert gondolok ugy ahogy gondolom. Es hogy egy kis szemelyeskedest en is megengedjek magamnak: Te pedig ha az AMD multjabol tanulva meggondolhatnad 2x is, mielott az AM3-at sztarolod. Egyreszt semmi extra vagy kulonosen innovativ nincs benne (az Intel-fele LGA foglalatokban se), masreszt meg az AMD tulelese szempontjabol teljesen mindegy, milyen foglalatba pakolja a procijat: az a fontos, amit a foglalatba pakol. Lehet, hogy itt a forumon sok juzer izzadja a parnajat ejszakankent azon, hogy vajon milyen procit tud jovore az AM2/AM2+/AM3 foglalatos alaplapjaba pakolni, de aranyaiban a PC-buheratorok a processzor eladasok toredekeert felelosek, es nalunk nyugatabbra a nagy tobbseguket amugy sem zavarja, ha a procival egyutt alaplapot is kell cserelni.

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #256 üzenetére

    Kezd farasztani, hogy minden gondolatomat tobbszor es hosszan ki kell fejtenem, de am legyen :)

    Arra gondoltam az LGA1160 es AM3 kapcsan, hogy alapvetoen az AM3-as Phenom II nem az LGA1366-os procikkal (i7) van versenyben, ugyanis azokhoz kepest jelen allas szerint lassabb, barmelyik lepcsot is tekintjuk (i7 965 vs Phenom II X4 940 vagy i7 940 vs Phenom II X4 920). Ergo ha az AM3-at az Intel platformokhoz (foglalatokhoz) hasonlitjuk barmilyen szinten, akkor az LGA1160 platform lenne (lesz) a logikus kozvetlen konkurenciaja.

    Ezutan irtam azt, hogy az "uj gepet veszunk" gondolat menten, vagyis ha az AMD a weboldalan azt magyarazza, hogy az AM3 azert jobb mint az Intel konkurens konfiguracioi, mert ha AMD procit veszel, akkor az AM3 procit be tudod dugni a regi (AM2/AM2+) foglalatos alaplapodba is; mig ha Intel procit veszel (ami addigra gondolom az LGA1160 es LGA1366 foglalatos procikat fogja jelenteni), akkor a regi alaplapodba (LGA775) nem fogod tudni bedugni az uj Intel procit. Ez egy tok jo otlet, csak ugye ha igy nezzuk a dolgokat, akkor az AM3-mal nem az aktualis Intel foglalatot (LGA1160) fogja szembeallitani az AMD, hanem a regi foglalatot, tehat az AM3-mal szemben az LGA775-ot fogja odatenni az AMD. De egyebkent sincs sok ertelme tovabb porogni ezen a teman, mert egyreszt nem biztos, hogy az AMD uj marketing strategiaja pont ilyen lesz es pont igy fog operalni vele az AMD, masreszt meg semmi garancia nincs arra, hogy az LGA1160 1, 2, 3 vagy 4 evig fog-e "tartani".

    "Hanem mindössze azt a tényt közöltem, hogy -- ismétlen --: 'minden megvan, ami ahhoz kell, hogy jobban teljesítő (magasabb órajel v. jobb mikroarchitektúra) magokkal a 1366+i7 párossal is versenyképes legyen, sőt még azután is (ha elég jó a Bulldozer).'"

    Egyetertunk, _ha_ eleg jo a Bulldozer, es _ha_ a 2 csatornas memoriavezerlo nem valik bottleneckke, mire megjon a Bulldozer (ami lehet hogy idoben erkezik, lehet hogy nem). Addig azonban tokmindegy milyen a foglalat, az AMD nem versenyezhet a csucskategoriaban :(

    "Az elsőt majd akkor szajkózd, ha több lesz, mint marketingfogás (értsd: ha ezen fog múlni a teljesítmény, majd úgy a 8 magos procik körül). "

    Szerinted a Bulldozer megjelenesenek kornyeken mar nem lesz az Intelnek 8 magos desktop procija? Pont errol beszelek: most me'g nem gond a 2 csatornas IMC, de mire a Bulldozer megjon, mar jo esellyel szukseg lesz az AM3 fole egy uj foglalatra, ami 3 csatornas IMC-t is tamogatni fog. Csupan azt probalom magyarazni, hogy nem szabadna annyira biztosnak lennetek abban, hogy az AM3-ba passzolni fog a Bulldozer. Persze jo esellyel lesz AM3 foglalatos Bulldozer is (hogy az AMD kedveskedjen az alaplapot cserelni nem akaro juzerek fele), de SZVSZ aka'r mar indulaskor is lehet olyan verzioja is, ami kulon foglalatba fog menni, es le fogja / meg fogja probalni lenyomni az aktualis Westmere csucsprocit.

    Megjegyzem, a csucskategoriaban pont az a par %-os kulonbseg is szamithat a "vilag leggyorsabb desktop processzora" cim megszerzesehez, amennyit az i7 (es utodai) profitalhatnak a 3 csatornas memoriavezerlobol. Az utobbi 10 ev soran mar sokszor hallottam azt, hogy "minek a par %-ert uj fejlesztes", aztan idovel mindig kiderult, hogy bizony a szoftverek/jatekok eroforrasigenye olyan gyorsan no, hogy 1-2 even belul minden "tul soknak" latszo fejlesztes beerik, es bizony ki tudjak hasznalni az alkalmazasok -- neha az oprencer onmagaban is, lasd Vista ;] ;]

    "Attól még lehet ott IGP (GPGPU célokra), hogy nincs képkimenete."

    Ha a mobil es ultramobil platformot nem szamitjuk, akkor igy igaz. Kar, hogy az eladasok jo resze ott realizalodik, tehat anyagi szempontokat is figyelembe veve kozel sem irrelevans kerdes :)) De most a teljesitmenyre koncentraljunk inkabb.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz dezz #258 üzenetére

    Még ha clock-for-clock gyorsabbak lesznek, akkor sem éri meg a befektetést az új alaplap+DDR3 memória. Inkább vesz az ember egy magasabb órajelű Core 2 Quad-ot. De amúgy nézd meg az internet fórumait. A Core i7 teljesítménye sem győzte meg a vásárlók többségét a váltásra, még mindig a négymagos Quad-ot tartják a legjobb vételnek. Pont ott nem gyorsabb az új processzor ahol várná a userek többsége ... a játékoknál. :(

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #258 üzenetére

    Indok/urugy: ha szamodra az indok/urugy, hogy gyorsabb procit kapsz ugyanannyi penzert, akkor legyen indok/urugy :) Ennyi erovel a K8 is csak egy indok/urugy volt anno, hiszen kukazni kellett a S462 alaplapokat :DD

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #263 üzenetére

    Technikailag sok minden megoldhato. Mellesleg -- vegiggondolva a dolgot --, pont az integralt GPU-s CPU-knal lesz majd nagy jelentosege annak, hogy 2 vagy 3 csatornas az IMC. Ha a GPU is szivja a savszelesseget, akkor egy LGA1366-os megoldas fenyevekkel gyorsabb lehet, mint egy LGA1160-as (vagy AM3-as). Persze az extreme piacon ugysem hasznalnak integralt GPU-t, sz'al inkabb a mobil jatekgepeknel lesz majd nagy verseny ebbol.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #268 üzenetére

    "Szép dolog, hogy jönnek majd a 8-magosok, de hogy még sokáig nem lesz mainstream, az is biztos. Még a 4-magos is overkill a legtöbb felhasználó számára, gaming terén általános GPU-limit helyzet van..."

    Abszolut igy van, csak en aszittem, hogy nem a mainstreamrol, hanem a csucskategoriarol beszelgetunk :)) A mainstream nem tema, hiszen ott az AMD jelenleg nagyon jol all (Phenom II X3 vs Core 2 Duo, Phenom II X4 vs Core 2 Quad).

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #273 üzenetére

    Nekem is, csak a mainstream unalmas tema, mert ott kiegyenlitett az allas jelenleg, tehat nincs igazan mirol beszelgetni :) Es jo esellyel az allas ugyanilyen kiegyenlitett marad az LGA1160 megerkezese utan is, ugyanis a Lynnfield extra (clock-for-clock) boost-jara az AMD velhetoen a Phenom II orajelenek megfelelo emelesevel fog tudni valaszolni.

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #297 üzenetére

    Az i7-es konfigot mas celokra vettem, de elhasznalom munkagepnek, jo arra is :)

    Amit a munkam soran csinalok, ahhoz impulzusszeruen van szukseg a teljesitmenyre, ergo az ido nagy reszeben a procim unatkozik. De ettol me'g az adott pillanatban jol jon, ha azonnal pikkpakk reagal a gep, nem kell varnom a proci miatt.

    Meg mellesleg hetente egyszer eleg komoly mennyisegu adatot archivalok (nem titok, egyszeruen a WinRAR automatizalva betomorit ZIP ill. RAR fajlba tobb tiz giganyi adatot, pl. PDF doksikat, EVEREST riportokat, forraskodot, levelezest, stb), es az archivalas orakig tart a mostani gepemen. Velhetoen ezen is le tudok majd faragni jo nehany tiz percet az i7-en.

    [ Szerkesztve ]

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz dezz #54 üzenetére

    Viszont bármely 754-es CPU megy 754-es lapban, igaz ez a 939-re is. (Mindkettőnél nagyon kevés, alaplapgyártói hanyagságtól eltekintve. Pl. BIOS support, VRM, vagy a VIA K8T890 chipsetének egy, a kétmagosokat érintő bugja.)

    Az LGA775 esetén meg szív a jóember, akinek hozzáértése nincs, 945-ös lapján meg ott a Core2 felirat. Megvenné bele az E7xxx / E5xxx CPU-t és lám, meg sem nyikkan. Tehát igazat adok neked abban, amit fentebbi hozzászólásaidban leírtál.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • gV

    őstag

    válasz dezz #303 üzenetére

    QPI és az integrált memoria vezérlő miatt ezt még az amd sem oldotta volna meg foglalat váltás nélkül

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #305 üzenetére

    "miközben saját maga is beleszaladt abba, hogy a kinézett új proci nem működik a lapjában, így ha gyorsabb gépet akar, le kell cserélnie az egészet. Ami így egy picit komikus."

    Miert lenne komikus, ha egyszer nekem semmi bajom ezzel? Vagy az ilyen szituk miatt vegyek inkabb AMD-t? :D Megjegyzem, amikor AMD-s gepem volt, akkor is szinte minden procicserenel csereltem alaplapot is, kulonbozo okbol, de leginkabb a foglalat vagy az FSB valtozasa miatt. Volt Duron-600, Athlon "Thunderbird" 1.2 (ezek asszem ugyanabban az alaplapban mentek), Athlon XP 2200+ (a magasabb FSB miatt itt mar alaplapcsere kellett), Athlon 64 3200+ (megint alaplapcsere, a Socket 754 miatt), Opteron 248 (megint alaplapcsere, a Socket 940 miatt), Athlon 64 X2 4400+ (megint alaplapcsere, a Socket 939 miatt) :) De regebben, a Socket 7 idokben sem volt egymas utan 2-nel tobbfele procim egy adott alaplapban.

    Mostanaban 2-3 evente frissitem csak a gepemet, addig viszont hozza sem nyulok. Ha Yorkfieldet vettem volna, ahhoz is uj alaplap kellett volna, de nem is gond, mert ha egyszer hozzanyulok a gepemhez, akkor jo esellyel a legtobb komponenst ugyis cserelem. Mint most: az i7-hez lesz uj alaplap, memoria, huto, vinyo (kinottem a 2x320 gigat), Blu-Ray iro (archivalashoz mar keves a DVD-iro), sz'al csak a videokartya, a haz es a tapegyseg marad. Bar me'g a videokartya es a haz cserejen is gondolkozom :)

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #307 üzenetére

    "Te meg ezért szídod őket"

    Mar leirtam nehanyszor, hogy SZVSZ kusza ez a sokfele foglalat. Elhiszem, hogy praktikus, de szamomra egyszerubb lett volna, ha vegig AM2-nek hivjak, vagy az AM2+ helyett AM3 lett volna, az AM3 helyett AM4, vagy mittomen. De ez en vagyok, masokat ez nem zavar, zarjuk mar le a temat, nem rolam kellene, hogy szoljon ez a topic.

    Mellesleg, a kuszasag pl. az Asus lapjan is jelen van, ahol az AM3 foglalatos alaplapok kozott van gazdagon AM2+-os is :)

    [link]

    "Vagy pl. nekiáll-e emelkedni az a bizonyos referencia-órajel..."

    SZVSZ a referencia orajel emelesnek semmi ertelme nem lenne, es ugyanigy a QPI szorzokkal sem hiszem, hogy erdemes lenne jatszani.

    Amit viszont elkepzelhetonek tartok -- de ez szigoruan csak megerzes --, hogy LGA1366-on jon a mostani i7 magbol me'g 1-2 teljesitmeny lepcso, majd a Westmere 4 magos verzioja me'g belemegy az elso X58-as lapokba is -- velhetoen a 6 magos is. De a Sandy Bridge mar valamilyen trukk okan nem fog belemenni az X58-as lapokba, pl. mert 4 csatornas memoriavezerloje lesz; es/vagy mert kiterjesztik a TDP plafont es egyuttal atalakitjak a hutesi megoldast; es/vagy mert 8 magos lesz, es "rahazudja" az Intel, hogy ez mar nem "fer bele" az elso LGA1366 socketbe. Mivel az LGA1366 szemelyeben most kozos deskop-ws-szerver platformot hozott letre az Intel, a felsorolt 3 fele verzio kozul a 4 csatornas memoriavezerlo lenne a logikus lepes, annak ugyanis nagy marketing ereje van az extreme desktop kategoriaban (is), teljesitmenyben pedig a szerver/ws piacon is igen jol jon. A Nehalem-EX ugyebar mar iden kapasbol 4 csatornas lesz, bar az meg az MP-szerver piacra megy.

    A Sandy Bridge utan pedig mar minden bizonnyal DDR4-re fog gyurni az Intel, az meg velhetoen uj socketet fog hozni magaval, Intel vonalon legalabbis mindenkepp.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák