Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Fiery

    veterán

    válasz #72042496 #9 üzenetére

    Ugyanarra, mint a mostani G45-os chipset integralt videovezerloje. Ugyanis a Clarkdale tokjaba egy lecsupaszitott Core i7-es magot (3 helyett 2 csatornas memoriavezerlo, 8 helyett 4 MB L3 cache) es egy G45 eszaki hidat pakol az Intel :) MCM megoldassal (lasd Pentium Pro), azaz nem kozos lapkan kap helyet a 2 cucc.

    Me'g nagyobb szemfenyvesztes a Pineview, azaz az Atom procik kovetkezo generacioja. Az meg nem lesz mas, mint egy mostani Atom (Diamondville) mag + egy i945GSE eszaki hid CPU-tokba tuszkolasa, szinten MCM megoldassal. Raadasul a deli hidat a hangzatos Tigerpoint neven tartjak nyilvan, pedig az csak egy jo oreg ICH7 lesz :)

    Ergo az Intel szamara az innovacio mostanaban azt jelenti, hogy pakoljunk minel tobb kacatot be a CPU-tokba. Na jo, a 32 nanos technologia piros pont, de azt mindjart el is vennem toluk: mi a francert tartott ennyi ideig (5 ev!) lekoppintani a VIA-tol a hardveres AES titkositast? :)

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz tlac #22 üzenetére

    A Clarkdale-nel sem passzol az MCM modul 2 komponensenek gyartastechnologiaja, tehat nem vagyok benne biztos, hogy a Pineview eszaki hidja is 45 nanon fog keszulni...

    De gondolom 32 nanon, a Pineview utodja mar "rendes" nem-MCM-es megoldas lesz, aztan me'g par ev, es rendes SoC cucc lesz belole :)

  • Fiery

    veterán

    válasz benedekco #26 üzenetére

    Pont ez a cel :DDD Ha a chipset minden komponense a CPU-tokba koltozik, akkor vegkepp nem lesz letjogosultsaga egy onallo chipset gyartonak. Nem veletlenul akar az nVIDIA is mindenaron sajat CPU-t fejleszteni...

  • Fiery

    veterán

    válasz Shkiz0 #29 üzenetére

    Ennek semmi koze a penzlehuzashoz.

    1) A 775-os foglalatot a prociba integralt memoriavezerlo miatt nem lehetett megtartani. Lasd K7-rol (Athlon XP, Socket 462) K8-ra (Athlon 64, Socket 754 / 939) valo valtas. Akkor is mindenki pruszkolt, hogy minek uj foglalat, es minek 2 fele uj foglalat, aztan megoldodott a dolog idovel (foleg az AM2 socketnel).

    2) Az LGA1366 vs LGA1156 foglalat ugyanaz a tema, mint anno az AMD-nel a Socket 754 vs Socket 939. A komolyabb, sokcsatornas memoriavezerlo miatt kell olyan sok lab a Core i7-hez, viszont a kisebb modellek (Core i3, Core i5) gyartasanal sok penzt lehet sporolni (alaplap es CPU oldalon is), ha a szuksegtelenul sok lab helyett kevesebb labu, kulon foglalatot kapnak.

    3) Aki az Inteltol az AMD-hez "partol at", az ugyanugy foglalat- es ezzel egyutt alaplapcserere kenyszerul, mint ha az Intelnel marad (LGA775 --> LGA1xxx) :) Szoval az ervelesed nem igazan stimmel :DDD

    4) Az AMD-nel is elfelejtheted az AM2/AM2+/AM3 -- nevezzuk egysegesen Socket 940 -- foglalatot, amint kihoz az AMD egy Core i7-tel vetekedo termeket 3 vagy 4 csatornas memoriavezerlovel. A sokcsatornas memoriavezerlo "zabalja a labakat", vagyis a 940 labu foglalatot elobb-utobb le fogja cserelni az AMD.

    5) Megjegyzem, 2004-ben jott ki az LGA775 foglalat. Ha a Core i7-et nem szamitjuk -- ami az Intelnel az eladasok 1, azaz egy szazalekat teszik ki jelenleg, tehat erosen retegtermek --, akkor a 2009 vegen (vagy inkabb 2010-ben) megjeleno LGA1156 foglalatig az LGA775 siman lehuz 5-6 evet. Ez azert nem rossz ido, plane ha melletesszuk az AMD-fele Socket 754 eletciklusat, ami kb. 3 ev volt :)

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz Oliverda #38 üzenetére

    Ahogy mar leirtam, a sok-sok lab gyartasa dragabb, alaplap es CPU vonalon is. Egyszeruen nem eri meg LGA1366-ot pakolni a mainstream gepekbe.

  • Fiery

    veterán

    válasz Oliverda #34 üzenetére

    Nem allitottam, hogy az LGA775 az elejetol a vegeig homogen volt, de maga az a teny, hogy a foglalat fizikailag nem valtozott, magaval hozta a lehetoseget annak, hogy pl. alaplapot tudjon cserelni egy Prescott P4 tulaj ugy, hogy a proci a legujabb LGA775-os lapban is mukodjon. A masik iranyban, foleg a Pentium 4 --> Pentium D es a Pentium D --> Core 2 Duo valtasnal ez mar nem volt igaz.

    De ennyi erovel az AMD is kavarta a szalamit rendesen, hiszen ott meg a Socket 939 utan szabadultak el a dolgok, lasd AM2, AM2+, AM2+ 140W, AM3, es me'g ki tudja, hol lesz vege ennek :)

    A JEDEC sosem fogja szabvanyositani a DDR3-2000-et, mint ahogy a DDR2-1066-ot sem szabvanyositotta. Egyszeruen vegig lehet kovetni a szabvanyt: DDR1-400, DDR2-800, DDR3-1600 a max. szabvanyos teljesitmeny lepcsok. DDR4-nel mar lehet, hogy maskepp lesz, de az me'g erosen a jovo zeneje.

    Megjegyzem, a 3 csatornas memoriavezerlo kapcsan hiaba kerdojelezitek meg a letjogosultsagat; anno az FSB400-ra is sokan mondtak, hogy mi a fenenek ekkora ugras, ugyse hasznalja ki a P4... Aztan milyen hamar szuk keresztmetszet lett az is, es jott az FSB533, FSB800, FSB1066, FSB1333, FSB1600.

    Persze ha kesz tenykent lehetne venni, hogy pl. 2010-ben megkezdodik az atallas a DDR4-re, es az kezdo orajelen is gyorsabb lesz joval, mint a DDR3-1333, akkor kevesbe lenne lenyeges a memoriacsatornak szamanak novelese.

  • Fiery

    veterán

    válasz Ricco_hun #33 üzenetére

    Az, hogy szamodra melyik CPU generacio tunik szimpatikusnak, es melyikre akarsz majd valamikor frissiteni, az egy velemeny. Viszont az Intel penzbol el, penzt csinal, es neki az is szamit, hogy mit mennyibol tud eloallitani. Raadasul a Yorkfieldet a Lynnfield siman le fogja nyomni azonos orajelen, ugyanis a kisebb L3 cache-t boven ellensulyozza majd az integralt memoriavezerlonek koszonheto gyorsulas (lasd Athlon XP vs Athlon 64). Ugyanez lesz a ketmagos procik kozott is (Wolfdale vs Clarkdale), raadasul 32 nanon (Clarkdale) siman elerheto lesz a 4 GHz-es orajel is.

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #43 üzenetére

    "Az AM2/AM2+/AM3 csak annak tűnik "elszabadult kavarásnak", aki nem nagyon van otthon AMD-ben..."

    A munkambol adodoan igencsak otthon kell, hogy legyek ezekben a dolgokban :) Mindentol fuggetlenul azonban a szemelyes velemenyem az, hogy kavar az AMD mar egy ideje. Nezd csak meg a modellszamozasi strategiajukat: ossze-vissza varialnak, valtoztatjak a termekneveket, a modellszamozasi logikat. Ugyanerre a vonalra jol passzol a CPU-socket varialas is, aminek persze van technikai hattere (nyilvanvalo, hogy nem passziobol csinaljak), de az AM2/AM2+/AM3 vonalon a "melyikbe melyik dughato" tema azert a nagytobbseg szamara sokkal kodosebb, mint az LGA775 vonalon levo nehany buktato volt anno. Annak idejen egyszeruen megmondtak, hogy 2 magos Pentiumhoz i945 vagy i955 chipset kell, Conroe ala meg olyan lap, ami "Conroe-ready", es kesz. Most meg az AMD gyartopartnereinel hol "AM3-ready", hol "AM3", hol meg "140W ready" plecsniket pakolnak az alaplapok termekoldalaira.

  • Fiery

    veterán

    válasz Oliverda #44 üzenetére

    Foglalat-tema: szepen mutat, ahogy leirod, bar van benne "gyarto-fuggo" meg "szerintem" kitetel is, ami kicsit furan nez ki egy socket-tema kapcsan :) Akarhogy is, ez tul van komplikalva, es nincs rendesen elmagyarazva (az AMD reszerol). Ennel sokkal atlathatobb es kovethetobb az, amit az Intel csinal(t). Nem vagyok egyebkent Intel-fan, csak mar kicsit bosszant, amit az AMD kavar ujabban.

    JEDEC: ugyanilyen optimistak voltak sokan anno a DDR1-450/500/550 es a DDR2-1000/1066/1200 kapcsan is. Aztan azokat se szabvanyositotta a JEDEC. A szabvanyositashoz ugyanis eloiras az, hogy egy adott DDR generacion belul a meghatarozott feszultseget minden teljesitmeny lepcso tartani tudja. Es ahogy a DDR1 2.5 V-jat nem tudta tartani a DDR1-450/500/550, ugy a DDR2 1.8 V-jat sem tudtak stabilan elerni 1000/1066/1200-as lepcson. Ugyanigy a DDR3-nal sem fog mukodni a 2000-es lepcso 1.5 V-on.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz Oliverda #48 üzenetére

    DDR3-2000: nem mondtam, hogy technikailag nem megoldhato 1.5 V-on a DDR3-2000, de hiaba is oldanak/oldjak meg, ha a JEDEC eleve nem akarja szabvanyositani :) De majd idovel eldol, hogy nekem volt jobb a megerzesem, vagy Neked :)) Ezen nem fogunk osszeveszni :)

    Az AMD socket temaban pedig egy pillanatig sem akartam flame-et generalni, csak epp nem tartom fairnek azt, hogy az LGA1156/1366 miatt sokan pruszkolnek, mikozben az AMD ugyanugy -- a technikai gatak atszakitasa miatt -- eljatszotta es eljatssza ugyanezt. De majd visszaterunk a pruszkolesre meg az LGA1156/1366 ocsarolasara, amikor az AMD is bevezeti az AM3 utani 2 kulon foglalatat -- elobb-utobb nekik is lesz 3 csatornas memoriavezerlos procijuk, es akkor mar nem lesz eleg a 940 lab. Es ok sem fogjak a mainstreambe lehozni a sok-sok labas foglalatot. Vagy ha megis megteszik, akkor ugyanugy alig lesz hasznuk az eladott procikon, mint most :(

    Reszemrol a tema lezarva, ha az AMD procik nagy baratai es hasznaloi teljesen atlatnak mindent, es egyaltalan nem zavarja oket a socket-kavalkad, akkor talan az AMD-nek me'g van eselye. Mar csak kompetitiv CPU-kat kellene gyartaniuk :D Jajj bocs, ez megint flame-szagu, pedig csak poennak szantam :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz Oliverda #52 üzenetére

    "A sok-sok lábas foglalat alatt konkrétan melyik Intel-re gondoltál?"

    Ugy ertettem, hogy ha az AMD-nek lesz a Core i7-tel kompetitiv termeke, az nyilvanvaloan szinten 3 csatornas memoriavezerlos K1x derivacio lesz, es ahhoz mar a 940 lab keves lesz, hiszen cirka 200 lab kell a plusz egy memoriacsatornahoz. De nem tartom valoszinunek, hogy a megnovelt labszamu, uj foglalatukat homogen modon bevezetnek a "kiralykategoriaban" es a mainstreamben egyarant, ahogy ezt tettek anno a Socket 939 eseteben -- bar ott is csak utolag jott el ez a lepes, gondolom amikor a sok-sok labat mar kevesbe volt draga legyartani, ill. az alaplapgyartok is olcsobban tudtak eloallitani 939-es foglalatos termekeiket.

    "mert szvsz amit az LGA-1160 tud azt már tudja az AM3 is"

    Tevedes! Az AM3 nem tamogatja az integralt PCI Express vezerlot es az integralt videovezerlot sem!

    "Az Phenom II dobozában már lapul egy kis figyelmeztető írás ami felhívja a kompatibilitásra a figyelmet"

    Nekem valahogy nem tunt fel a Phenom II-m kicsomagolasa kozben, hogy van ilyen benne :) Igaz, nem szoktam a CPU-k dobozaban turkalni, dobom egybol oket a kukaba :D De tovabbra is tartom magam ahhoz, hogy az Intel-fele megoldas (Pentium D kovetelmenyek, Conroe kovetelmenyek) atlathatobb es kovethetobb volt.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #54 üzenetére

    Ki dicseri a 775-ot? En ugyan nem... Nehogy azt hidd, hogy szamomra kellemes volt hetekig nezegetni az E6700 ES procimat, mert nem lehetett hozza kapni alaplapot kis hazankban -- a meglevo 775-os lapomba meg ertelemszeruen nem tudtam berakni :) Az Intel ugyanugy ludas, csak szerintem amit ok csinaltak anno, az atlathatobb es kozerthetobb volt, ennyi.

  • Fiery

    veterán

    válasz Abu85 #56 üzenetére

    A tevedest arra irtam, hogy "mert szvsz amit az LGA-1160 tud azt már tudja az AM3 is". Nem azt mondtam, hogy az emlitett integralt ficsorok az AMD tulajoknak szamitanak-e vagy sem.

    Megjegyzem, egy mobil rendszernel -- legyen az AMD vagy Intel processzoros -- mar egyaltalan nem mindegy, hogy az integraltsag milyen fokon van megoldva. Kompaktabb, olcsobb es kisebb fogyasztasu lehet egy olyan netbook (vagy notebook), aminel a prociba van integralva a PCI-E vezerlo es a GPU.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #54 üzenetére

    No offense, de az sem partatlansag, ha az egyik gyartonak minden kavarast elnezel (es a kavarast nyilvanvalo technologiai evolucionak titulalod), csak mert az a gyarto all kozelebb a szivedhez :) De nem akarok szemelyeskedni, es ne is vedd annak, kerlek.

    "Ha pozitív tulajdonságokat emelsz ki (a negatívakat szőnyeg alá söpörve), és emiatt jobb megoldásnak mondassz valamit, akkor dícsérsz, nem?"

    En nem mondtam, hogy jobb megoldas. Csak hogy SZVSZ atlathatobb es kovethetobb. De ha egyedul vagyok ezzel a velemennyel, nem fogok belepusztulni :)

    Es most mar pattanjunk le a temarol, de tenyleg.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #58 üzenetére

    Inkabb arrol van szo, hogy az AMD nem tudja lesoporni az nVIDIA-t, mig az Intelnek meg van ra a lehetosege (ertsd: penze, ereje, befolyasa). Raadasul az AMD per pillanat ra van utalva az nVIDIA-ra: jelenleg ugyanis az AMD-nek nincs sajat hasznalhato es kompetitiv szerver chipsete. Hamarosan ez a helyzet valtozni fog, es nem is lepodnek meg, ha idovel az AMD is megprobalna az nVIDIA-t mint chipset gyartot ellehetetleniteni.

    Az Intel reszerol az Ion platform csak egy odavetett csont, ugyanezt kapta a SiS is nemregiben. Ha az nVIDIA nem vigyaz, konnyen a SiS sorsara juthat.

    Megjegyzem, az nVIDIA ugyesen vagja maga alatt is a fat a chipset piacon. Ennyi bugot mas chipset gyartok egesz palyafutasuk alatt sem tudnak osszeszedni, mint amennyi az nVIDIA-nak osszejott az utobbi 5-6 evben...

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz Abu85 #60 üzenetére

    Amig az 1080-as videok hardveres gyorsitasa, a DX9 tamogatas (Vista Aero) es az elfogadhato kompatibilitas megvan, addig az Intel-fele integralt GPU-s megoldasokat (legyen szo CPU tokba vagy eszaki hidba pakolt GPU-rol) vinni fogjak, mint a cukrot (lasd corporate szegmens). Akinek meg komoly 3D-s teljesitmeny kell, az ugysem a chipsetbe vagy CPU-ba integralt videovezerlot fogja hasznalni.

  • Fiery

    veterán

    válasz Abu85 #65 üzenetére

    Sajnos sok esetben a "minoseg" (amit egy chipsetnel vagy GPU-nal eleve nehez is definialni) es a ficsor-kinalat sem sokat szamit. Egy corporate beszerzesnel, ha a donteshozo vallan nyugszik pl. egy 1000 db PC-bol allo uj geppark beszerzese, akkor a legegyszerubb es legkevesbe kockazatos dontes az "Intel proci, Intel chipset, Intel alaplap". A tobbi gyarto -- legalabbis chipset fronton -- joval tobbszor futott aknara (vagyis joval tobb esetben derult feny komoly chipset hibara), mint az Intel. Me'g ha ezt sokan szeretik is elfelejteni :)

    Ugyanez a hozzaallas figyelheto meg egyebkent az autopiacon is: sokan azert vesznek japan autot -- legyen bar dragabb, kisebb teljesitmenyu, alacsonyabb felszereltsegu, kevesbe komfortos, mint egy azonos kategoriaju nemet/francia/olasz/sved auto --, mert azt remelik, nem fog elromlani, azaz hosszutavon is megbizhatoan fog szolgalni. De ez mar tenyleg iszonyu off, sorry :)

    Az integraltsag novelese pedig remelhetoleg elobb-utobb -- szeles korben is -- ereztetni fogja jotekony hatasat a desktop piacon is. Remelem elobb-utobb eljutunk oda, hogy minden cegnel eltunnek a PC-dobozok es a kabelek, es mindenhol a vekony profilu LCD-monitorba lesz epitve a szamitogep minden komponense. Lasd Eee Top, iMac, stb :)

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz Abu85 #67 üzenetére

    Igy igaz, es en pont ezert probalom az ugyfeleket rabeszelni, hogy legalabb egy 10 ezer forintos Radeon 4350-et (vagy hasonlot) tegyenek a gepbe, me'g mindig szazszor jobb jatekra, mint egy G45 :) Ha meg vegkepp kotozkodnek, akkor me'g mindig ott a menekulesi osveny: most mar szinte az osszes integralt videos alaplapra kerul teljes erteku x16-os slot, tehat ha nem tetszik az integralt video teljesitmenye, lehet utolag is videokartyat vasarolni es installalni. Abban azonban nem vagyok biztos, hogy a Clarkdale-re epulo gepeknel is meglesz az x16-os slot minden alaplapon...

    Azzal egyebkent nem ertek egyet, hogy otthonra nem lesz eleg jo a Clarkdale. Szamtalan olyan otthoni felhasznalo (pl. webezo/emailezo nagyszulok, szamitogeppel ismerkedo kisiskolasok, kozepkoru otthon csak emailezo/webezo/Office-elo "koca" PC-sek, stb) van, aki soha a budos eletben nem indit el egyetlen 3D-s jatekot sem. Nekik me'g egy (mini-ITX-es, Atom procis) D945GCLF alaplapra epulo gep, vagy egy ezzel ekvivalens Eee Top jellegu megoldas is boven eleg.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz benedekco #69 üzenetére

    Elmeletileg mukodhetne, csak epp az a gond, hogy aki jatszani akar, az eleg hamar kevesnek talal barmilyen integralt videos megoldast :( Es aztan ugyis jon, hogy neki kell egy 9600GT vagy ilyesmi :) Akkor meg mar egyszerubb egy butabb integralt videos alaplappal inditani: 2D-re (emailre, webre, Office-ra) az is eleg, jatekra meg ugyis kell majd videokartya.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #71 üzenetére

    1) En nem latok tul sok hasznos ficsort:

    - a HT most mar 3.0: es? miert jo az nekem? hasznos? nem mondanam...

    - a HT sebessege megnott: oke, de ebbol en mit erzek? Nem sokat, plane mivel 1000-rol csak 1800 MHz-re nott a tempo, es eddig sem a HT volt a szuk keresztmetszet, hanem az architektura es a CPU magorajele... Szerverfronton persze mas a helyzet, de az meg az atlagfelhasznalo szamara irrelevans.

    - DDR2-1066 tamogatas: en szemely szerint nem hiszek benne, ugyanis a JEDEC specifikacioja nelkul az 1066-os lepcso tuningnak minosul, en pedig nem tuningolok. Aki tuningol, meg aki nem tudja, hogy ez tuningnak minosul, az biztos orul ennek. Aki meg sziv amiatt, hogy a DDR2-1066-os memoriajat a Phenom nem tudja stabilan hajtani 1066-on, az meg csodalkozik. Nem lenne egyszerubb a szabvanyokhoz tartania magat az AMD--nek? Koltoi kerdes volt, nem varok valaszt...

    - DDR3 tamogatas: tok jo lesz, ez tenyleg hasznos cucc lenne (bar DDR3-1600 alatt csak uveggyongy desktopon), csak sajnos az AMD megint jol dolgozott, es ebbe is komoly hiba csuszott :) Remeljuk javitjak, mielott az AM3-as procik piacra kerulnek, kulonben az ujabb (n+1.) presztizsveszteseg kovetkezik be. Megjegyzem, pont az ilyen ordas hibak miatt sem eroltetik ceges vonalon az AMD cuccokat. Kepzeld, mennyire izzadna az a donteshozo, aki az elso Phenom megjelenesekor rendelt volna 1000 gepet, majd megkapja a hirt, hogy "ja, bocs, mind az 1000 uj proci bugos". Az AMD javithatna a validalasi procedurajan... Tudom, az Intelnel is volt ilyen (FDIV bug pl.), de az Intel legalabb kicserelte az osszes (FDIV-)hibas CPU-t.

    2) Igy igaz, nem volt szep az Inteltol :)

    Szemelyes megjegyzes: hosszu-hosszu ideig AMD procira epulo gepem volt. K6-2, Duron, Athlon XP, Athlon 64 (az elsok kozott voltam, aki kis hazankban S754-es alaplapot+CPU-t vett: MSI K8T Neo-FIS2R alaplap + CPU bundle, emlekszik ra me'g valaki? :) ), Opteron (Sledgehammer) majd vegul Athlon 64 X2. Aztan amikor az AMD hibat hibara halmozott, es lemaradt mint a borravalo (lasd Conroe), akkor azt mondtam, en jo gepet akarok, ami nem masodvonalbeli. Na azota Conroe-n dolgozok, a kov. munkagepem (i7 965) pedig mar teszteles es osszeallitas alatt van.

    Me'g egy kis szemelyes adalek: az olyan szovegekben, hogy "BIOS-frissitessel tamogatja az AM3-as procikat" meg azota nem hiszek, hogy a Socket 940-es MSI alaplapomhoz az MSI tobbszori megkeresesemre sem volt hajlando friss BIOS-t publikalni, amivel lehetove valt volna a dual-core Opteron procik tamogatasa. A foglalat es minden egyeb technikai feltetel adott volt, csak a BIOS-t kellett volna frissiteni. De az azota sem tortent meg.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz Abu85 #73 üzenetére

    1) En me'g nem lattam olyan hivatalos AMD doksit, ami azt emlitene, hogy csak 1066-os lepcsoig tamogatjak az AM3-as CPU-k a DDR3 memoriat. Viszont rengeteg info utal arra, hogy 1333-as lepcsoig terveztek az elso AM3-as procikat. Persze az ordas hiba miatt konnyen lehet, hogy egyszeruen 1066-ra korlatozzak a procikat elso korben -- ami tok jo megoldas, csak sajnos tul nagy publicitast kapott mar igy is a DDR3-1333-cal kapcsolatos hiba :(

    2) Az LGA1160-as procikbol SZVSZ lesz olyan felsokategorias verzio, ami tamogatni fogja a DDR3-1333-at is. Persze az me'g mindig nem nyujt feltetlenul nagyobb teljesitmenyt, mint a DDR2-800, de az integralt memoriavezerlo miatt ennek szamszeru bizonyitasa mar most is lehetetlen (a Core i7-nel) :)

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz Oliverda #74 üzenetére

    "A PCI Express vezérlő CPU-ba való integrálása szerintem egy kihagyható lépés"

    Az Intel megis erolteti a dolgot, nyilvan nem veletlenul :) Ha Neked nem is hianyzik, de az integraltsag novelese okan szukseges lepes egy bizonyos szegmensben -- ami nem az enthusiast/extreme desktop kategoria termeszetesen.

    "viszont véleményem szerint ez az egy chipes chipset is hordoz magában buktatót, mint ahogy ez már az nV esetében is kiderült"

    Az egy kicsit mas teszta :) Az nVIDIA egyszeruen tul sok mindent pakol(t) egyetlen chipbe (pl. dual gigabit LAN MAC, orajelgenerator), raadasul nem is a legmodernebb gyartastechnologian gyartotta a chipeket sokszor. Nem veletlen, hogy az Intel eddig nem eroltette annyira az 1-chipes megoldast. Nem azert, mert nem tudta volna technikailag megoldani, hanem pl. mert egyszerubb a 2-chipes chipseteket huteni.

    Az Intel-fele 1-chipes megoldas (Ibex Peak, P5x/H5x) azonban integraltsagi fokat tekintve rendkivul egyszeru lesz, valojaban alig lesz bonyolultabb, mint egy jelenlegi ICH10 deli hid.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz Abu85 #77 üzenetére

    SZVSZ addigra (2009 vege / 2010 eleje) meg fog oldodni ez a kalamajka. De egyebkent sem az Intel a ludas ebben, hanem a memoriagyartok: a JEDEC szabvany eloirja az 1.5 V-os mukodesi feszultseget, miert nem tartjak a memoriagyartok a szabvanyhoz magukat?

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #78 üzenetére

    "- Split/Dual Power Planes: a magok és az integrált NB eltérő feszültségen járatása. Szükséges is volt, és hasznos is (jobb fogyasztási mutatók)
    - A magok és az integrált NB eltérő órajelen járatása.
    - Serial VIDs, ami a több feszültségszint által finomabb szabályzást tesz lehetővé."

    Ezek hol ficsorok? Mi hasznom szarmazik ezekbol egy atlag desktop gep eseteben? Mobil platformon nyilvanvaloan ezek igen-igen hasznos fejlesztesek. Megint szemelyes megjegyzes: nekem az AMD-fele energiatakarekos funkciokbol csak annyi emlekem van, hogy az Athlon 64-es rendszerem mindig stabilabb volt, ha a CnQ-t kikapcsoltam :)

    "Az AM3 (melynek legnagyobb, de nem egyedüli újdonsága a DDR3) szerntem is kicsit korai, amíg ennyivel drágábbak a DDR3 modulok. Azonban, ez itt opcionális, miközben i7-nél kötelező."

    Az i7 eleve extreme desktop kategoria, ahol teljesen elfogadott a "penz nem szamit" hozzaallas. Ha az AMD is csinalna egy ilyen kategoriat, es abban a kategoriaban versenykepes tudna lenni az i7-tel, es emiatt kulon foglalatot kellene bevezetnie az AMD-nek, hidd el, senki sem panaszkodna. Sot, mindenki csak orulne, mert vegre ismet verseny lenne a csucskategoriaban, ami segitene lenyomni az arakat. Enelkul azonban az i7 bazidraga marad egesz 2009 folyaman, de van egy tippem ra, hogy me'g 2010-ben is :(

    "Nem nevezném "ordas hiba"-nak azt, hogy csatornánként 1db modul használható csak a jelenlegi steppingnél 1333 MHz (effektív) órajelen, tekintve, hogy ez számos esetben (vagy talán mindig) a DDR-rel és DDR2-vel is így volt, AMD-nél és Intelnél is... Lehet, hogy meglepődsz, ha megnézed az alaplapod user manualját"

    Oh, igen, az Athlon 64-es gepem is halal instabil volt, ha 2 db modult akartam hasznalni :) Regi "szep" emlekek. De ettol ez me'g ordas hiba, me'g akkor is, ha mar regebben is volt ilyen "kvazi-korlatozas" AMD vonalon. Plane mivel Intel platformon semmifele ehhez hasonlo korlatozas nincs (ha tudsz ilyenrol, linket kerek). Megneztem az alaplapom (Abit AB9) manualjat, nincs benne semmilyen utalas barmifele instabilitasra, ha 4 DIMM modult hasznalok (2 per csatorna), barmilyen orajelet is hasznalok.

    A kovetkezo alaplapom manualja pedig annyit emlit, hogy XMP-s es DDR3-1600 modulokbol csak csatornankent 1-et hasznalhatok. Ez meg nem hivatalos limit vagy bug, hiszen a proci maga sem tamogat DDR3-1600-at hivatalosan.

  • Fiery

    veterán

    válasz Abu85 #80 üzenetére

    A 2000-es (vagy inkabb 1600-nal magasabb) kategoriaju DDR3 moduloknal engem sem zavarna a szabvany "atugrasa". De azert a szabvanyos orajel lepcsokon, foleg 1333-on illene minden modulnak mennie 1.5 V-on.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz keIdor #81 üzenetére

    Minden attol fugg, hogyan fogja az AMD ezt kommunikalni az AM3 piaci premierjekor. Ha az lesz a hivatalos allasfoglalas, hogy az AM3-as rendszerek max. DDR3-1066-ot tamogatnak, de ha megelegszik a juzer 1 db modullal csatornankent, akkor tamogatva van a DDR3-1333 is, akkor az ugy korrekt lesz, es velhetoen nem fog senki sem panaszkodni. De ha bevezetik ugy a procit, hogy DDR3-1333-at tamogatja, es a juzerek menet kozben szembesulnek a publikalt buggal, akkor az kozel sem lesz kedvezo az AMD szamara :)

    Harmadik verzio, ha a bevezetes elott javitjak ezt a hibat. Velhetoen ez a cel, es ezert is csuszik az AM3 premierje.

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #78 üzenetére

    Az Intel-fele TLB-bug nem okozott semmilyen problemat, mint ahogy az a tobb szaz hiba sem, ami me'g az AMD es Intel procikban folyamatosan jelen van, steppingtol fuggetlenul. Ha az AMD-fele TLB-bug is jelentektelen problema lett volna, akkor nem lett volna ekkora hirveres belole, es nem jelentek volna meg olyan BIOS-frissitesek, ahol ezt a hibat javitjak (nemi teljesitmeny bealdozasa mellett).

    Megjegyzem, az Intel-fele TLB-bug-ot mikrokod-, BIOS- es kernelfrissitessel is javitottak, mikozben semmilyen teljesitmeny veszteseget nem kellett a felhasznaloknak elszenvedniuk. Ez egy kisse mas eljaras, mint amit az AMD csinalt :)

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #87 üzenetére

    "Alacsonyabb villanyszámla"

    Mennyivel? 1-2%? Az havonta kb. 100-150 Ft egy atlag lakasban. Vagy me'g ennyi sem, ha a magorajel is emelkedik kozben.

    "Magasabb órajeles Phenomok használata."

    Ez nem ficsor, mar ne is haragudj. Egy autonal sem felaras extra a nagyobb motor, hanem nagyobb motornak hivjak :) Nalam a ficsor pl. a Clarkdale-nel az integralt GPU, az integralt PCI-E vezerlo, a hardveres AES gyorsitas.

    "Mellesleg, ha ezek neked mind semmi, akkor felsorolnád azokat a sorsfordító fontosságú Intel fejlesztéseket, amik ezt a rengeteg különféle Intel chipsetet indokolták (az FSB kicsinkénti emelésén kívül"

    Lassuk:

    - magasabb FSB (oke, ez amolyan kenyszer is, nem fair felsorolni... de megis)
    - egyre tobb PCI-E x1 sav (ICH6: 4 db, ICH10: 6 db; mellesleg P5x/H5x: 8 db)
    - egyre tobb USB 2.0 port (ICH6: 8 db, ICH10: 12 db; mellesleg P5x/H5x: 14 db)
    - egyre tobb SATA port (ICH6: 4 db, ICH10: 6 db)
    - PCI Express 2.0 tamogatas
    - CrossFire tamogatas (X58-ban mar SLI is, de az nem LGA775)
    - egyre gyorsabb DDR2 memoriak, majd DDR3 tamogatas
    - szamtalan corporate ficsor (vPro, HECI, QRT, QST, TPM, AMT, stb)
    - Turbo Memory (mobil platformokon, de hamarosan desktopon is, lasd P5x/H5x)
    - Matrix RAID, RAID5 tamogatas

    Ezek egy resze a deli hiddal kapcsolatos fejlesztes, de mivel alaplapcserenel jo esellyel az ujabb eszaki hid melle ujabb deli hidat is kapsz, szerintem relevansak azok is.

    "Előfordult ilyen, de ritkán/rövid ideig, és a hivatalos driver lecserélése, pl. az RMCCU-ra megoldotta."

    Miert hasznaljak szoftveres orajel szabalyzast? Ja, hogy csak azert, mert a hardveres bugos? :) Nothx, maradok a C1E/EIST-nel, az legalabb hardverbol megy es nem indul ujra a gepem neha.

    "És, szerinted az i3 és i5 fogja támogatni a DDR2-t? Szerintem kizárt."

    Nyilvan nem fogjak tamogatni a DDR2-t. De mire azok kijonnek, a DDR3 ara teljesen korrekt melysegbe fog sullyedni. Megjegyzem, mar most is turheto ara van a DDR3-nak:

    2 db 1 gigas Kingmax DDR2-1066 modul = 5860+afa
    2 db 1 gigas Kingmax DDR3-1333 modul = 8700+afa

    Ezek nagyker arak egyebkent. Nem hiszem, hogy barki szamara anyagi csod lenne a DDR2 es DDR3 kozotti cca. 4 ezer Ft-os difi (kisker brutto arral, 2 db 1 gigas modullal szamolva). De mire megjon az i3 es i5, mar sanszos, hogy egy arban lesz a DDR2 es DDR3.

    "Megjegyzem, külön foglalat nélkül is versenyképes lehetne vele, ha a magok jobban teljesítenének."

    Az a baj tudod, hogy a Phenom II legfeljebb akkor tudna lenyomni az i7 965-ot, ha kb. 4 GHz-es orajelen menne (tuning nelkul ofcoz). Azzal azonban az lenne a problema, hogy jo esellyel az Intel elorantana egy 985-ot vagy 995-ot valaszul, es mindjart kodde valna az AMD elonye :) Amig viszont a csucskategoria csucsat nem tudja az AMD lenyomni, addig minden probalkozas hiabavalo, senki sem fog az AMD-tol 1000 (i7 Extreme), de me'g 500 dollaros procit sem venni :(

    "Feketén-fehéren benne volt a 754/939-es lapok manualjában, hogy (csatornánként) max. 1db double-sided, vagy 2db single-sided modult lehetett 400 MHz-en járatni"

    Just for fun megneztem az akkori alaplapom manualjat:

    [link]

    Ebben en nem latok semmilyen altalad emlitett kitetelt. Sot, ezt irjak: "Plugging memories in DIMM1 and DIMM2 makes the system reach the optimum system performance." Ehhez kepest en pont a DIMM1-ben es DIMM2-ben hasznaltam a 2 db egyforma memoria modulomat, es frankon instabil volt. Probaltam egyebkent 333, sot 266 MHz-en is, es ugyanugy instabil volt. De ez mar a mult, lepjunk tul rajta :)

    "Intelnél ilyen esetben vagy eleve csak annyi ram-slotot tettek az alaplapra (pl. sokszor csak kettőt), hogy ne mutatkozzon meg a dolog a felhasználók számára, vagy ha a több slot volt a preferált, nem volt támogatott a 400 MHz. Chipsetes (szakmai) cikkekben olvastam róla még évekkel ezelőtt. Sajnos nem találom, pedig kerestem egy sort."

    Melyik mainstream/enthusiast full ATX alaplapon volt 2 db slot? :) Se 915G/P, se 925X/XE, se 945G/P, se 955X, se 975X alaplapra nem emlekszem, amin csak 2 slot lett volna. Ofcoz Micro-ATX, Mini-ITX es dzsunka kinai alaplapokon elofordul, meg persze a butitott/value chipset verzioknal is (910GL, 945GZ, stb). De azoknal a chipset maga van limitalva, hogy ne lehessen sok DIMM slot-ot rakni melle (megiscsak value chipset).

    "Aham, szóval azért tartozik egész más elbírálás alá, mint "ordas hiba", mert az 1600-as amúgy sem hivatalos."

    Az Intel sosem allitotta, hogy a Core i7 tamogat barmifele 1333 feletti DDR3 lepcsot, Me'g pletyka szinten sem volt szo ilyesmirol. Tehat az osszes DDR3-1600 + i7 informacio mind tuning-tema. Ezzel szemben az osszes AM3-mal kapcsolatos pletyka arrol szol(t), hogy full DDR3-1333 support, tuning nelkul. Ehhez kepest majd meglatjuk, hogy mi lesz belole.

    "Ez a jelenlegi stepping hibája, és valószínű nem várnak csak ezért mégegy steppinget (negyed év?)."

    Tudtommal egy uj kor a probagyartasban kb. 50-60 nap, plusz a validalas se egy rovid tema. A 3-4 honapos csuszas benne van. Mondjuk nem sok jelentosege van, hiszen me'g a DDR3-1333-cal megtamogatva sem lenne az i7-hez kepest sehol sem a Phenom II :( Viszont a mobil cuccoknal fontos lenne a DDR3 tamogatas.

    "Szerintem csak arra várnak, hogy bekerüljön a downgrade >1 modul/csat. esetére a BIOS-okba. Nem túl örvendetes dolog, de nem is dől össze tőle a világ. (El lehetne filózni, hogy gyakorlati szempontból ez-e a nagyobb probléma, vagy az i7 max. 1.65V támogatása.)"

    Az 1.65V es minden egyeb tema tuning. Irrelevans, nem emlitheto egy lapon egy hardver buggal. Ha az AMD atminositi a DDR3-1333 tamogatast tuningga, azaz hivatalosan csak DDR3-1066-os memoriavezerlo kerul az AM3-as procikba, akkor mar lehet egy lapon emliteni az 1.65V-os temaval.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #88 üzenetére

    "az Everest CPUID paneljén milyen szám szerepel az "FSB Speed" rublikában pl. egy i7 720 esetén?"

    720? Az milyen proci? :) Ha a 920-ra gondoltal, ott gondolom 2400 MHz szerepel, de nem FSB Speed, hanem QPI Speed neven. De ez miert kerdes? Miert erdekes? Ahogy mar irtam is, a HT -- es ugyanigy a QPI -- tempo kevesbe erdekes, desktopon nem szamit annyit, mint sokan hiszik (nem Te, hanem sokan masok :) )

    "De azért nem kell szegény AMD-t a "sárba tiporni""

    Miert? Nem szolgalt ra? Mar evek ota benaznak, pedig volt nekik egy iszonyat jo cuccuk (K8), amire lehetett volna epitkezni. Ehhez kepest -- pletykak szerint -- a K10 projekt elott 2 teljes fejlesztest kukaztak feluton; a K10 bugos lett es az orajel sehol sem volt; majd jott a Phenom II (K10.5?), ami meg patchelte tovabb a dolgokat, emelte az orajelet, es me'g az sem lett eleg az udvosseghez. Innovacionak remek a K10 architektura, csak sajnos megfelelo teljesitmeny nelkul csupan innovaciobol nem lehet megelni :) Kevesen valasztanak ugy procit, hogy "milyen csodalatos architektura, ez kell nekem".

    Most meg benaznak az AM3 korul is, es kozben semmi konkretumot nem lehet hallani arrol, hogy barmifele olyan utokartya lenne a tarsolyukban, amivel az i7 legalabb befoghato lenne. Vagy csak en vagyok lemaradva, es valojaban mar az iden erkezik egy teljesen uj AMD architektura, ami (nagyobb) bugoktol mentes lesz? :)

    "Apropó, a BIOS-os dolog itt nem hitkérdés. Tény, hogy nem minden AM2 laphoz készült AM2+, ill. AM3 support [ez néha elektronikailag sem volt lehetséges, az alaplapgyártó hibájából], de az is tény, hogy jópárhoz igen"

    Az a baj tudod, hogy pont ez az, ami a "jopar" koron kivul esoket legjobban bosszantani fogja. Mint ahogy sok mas Socket 940 laphoz keszult is BIOS update, csak az en MSI K8T Master1-emhez nem :(

    Ehhez kepest az Intel feketen-feheren megmondta, hogy Pentium D-hez uj alaplap kell, a Conroe-hoz uj alaplap kell. Ez egyenes beszed, egyertelmu utmutatas. Tetszik-nemtetszik, ez van.

    Persze nem mindenki olyan mint en, hogy az egyertelmu, vilagos, nyilvanvalo dolgokat jobban szereti a remenykedesnel meg drukkolasnal ("remelem az en lapomhoz lesz AM3-as BIOS jovo honapban").

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz Gyuri27 #91 üzenetére

    Az AMD-vel pont olyan szigoru vagyok, mint az Intellel. Az Inteltol sem veszem jo neven pl. a kovetkezo Atom generaciot, toluk annal joval tobbet varnek, valsag ide vagy oda. De mas reszrol meg mar kaptunk EVEREST riportot 32 nanos mukodo Intel procirol (Arrandale), fullos AES gyorsitassal meg amit akarsz. Ha az Intel mar most tud mukodo 32 nanos procit gyartani (jo masfel-ket evvel az AMD tervezett atallasa elott!), akkor az AMD-tol is elvarhato lenne, hogy legalabb a terveiben legyen egy nyomoronc uj architektura, amivel befoghato lenne az i7.

    AM3 Phenom II X3-rol procirol me'g nem kaptunk ertekelheto EVEREST riportot, tehat egyelore nem tudom, a HT orajelre mit fog az EVEREST kiirni.

    AM3 Athlon X3-rol ("Rana") viszont kaptunk riportot, annal 2000 MHz-et detektalt HT temponak az EVEREST. De ez ES proci, tehat me'g valtozhat a dolog.

    A processzorpiac kicsit mas, mint a VGA-piac :) Raadasul az AMD me'g az extreme kategoria alatt eggyel (Core 2 Quad Q9650) sem tudja (egyertelmuen) megverni az Intelt; mig a VGA-piacon a csucs alatt eggyel mar az AMD all nyeresre, es a csucskategoriaban sincs annyira lemaradva, mint a Phenom II az i7-hez kepest. Persze ar/teljesitmeny aranyban nyujthat tobbet a Phenom II (mint a Core 2 Quad), de a VGA-piachoz hasonlot sem fog tudni csinalni, ugyanis ott pont az nVIDIA-nal korszerubb gyartastechnologiaval kerult nyero pozicioba. A CPU-piacon viszont a korszerutlen gyartastechnologiabol adodo magasabb eloallitasi koltseg, valamint az Intel-fele arverseny miatti nyomott ar az AMD -- amugy sem tul rozsas -- penzugyi eredmenyeire lesz igencsak rossz hatassal...

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz gV #93 üzenetére

    Nem mondhatok konkret szamokat, de clock-for-clock es core-for-core a VIA sehol sincs az Arrandale/Clarkdale-hez kepest.

  • Fiery

    veterán

    válasz Oliverda #94 üzenetére

    Az altalam legutoljara latott utiterv szerint 2011-re irtak a 32 nanos tomegtermelest. Ha mar 2010-ben megcsinaljak, az piros pont, de ahhoz kell a megfelelo csillagallas (sic) is :)

    "Gondolom az nem újdonság hogy az AMD kb. tized (ha nem kisebb) akkora költségvetéssel, alkalmazotti létszámmal és technikai hátérrel rendelkezik mint riválisa. Így azért talán nem olyan könnyű tikk-takkolni, és két évente új architektúrát kidobni. Szerintem ezt sokan nem veszik figyelemben és nincsenek is tisztában ezzel. Azt is megértem hogy ez sokakat abszolút nem is érdekel."

    Engem mint vegfelhasznalot abszolut nem erdekel a gyartastechnologia meg a penzugyi hatter sem. En egy kompetitiv termeket akarok az AMD-tol is kapni. Ha a K7 es K8 idejen meg tudtak csinalni, hogy ugyanennyivel kisebb cegkent is lenyomjak az Intelt, akkor most miert nem megy nekik?

    "Új architektúra (Bulldozer) pedig 2010 végén lesz legkorábban, és az idei év végén lesz sample belőle."

    2010 vegere siman lesz Westmere magos, 32 nanos i7 is, jo esellyel 6 maggal, 12 vagy 16 mega L3 cache-sel, hardveres AES gyorsitassal es DDR3-1600 memoriavezerlovel. Ha a frissen bevezetett 32 nanos gyartassal az AMD produkalni tud egy ehhez merten kompetitiv termeket, akkor nagy tapsot fog kapni tolem. De en szemely szerint ketlem, hogy ez ossze fog nekik jonni :( Egyedul azt latom valoszinunek, hogy a Bulldozer be fogja tudni fogni a 45 nanos Nehalem csaladot mindenestul. De az 2010-ben mar keves lesz.

    "Csíkszélességben pedig legkorábban 2011-2012ben érhetnek össze az Intel-el, amikor is New York mellett elkészül a Fab4x amit már kifejezetten a 22nm-hez építenek"

    SZVSZ sosem fogjak mar utolerni az Intelt :( Ahhoz minimum az kellene, hogy kapjanak egy 8-10 milliardos hitelt/tokeinjekciot. Azzal talan ki tudnanak hagyni egy komplett csikszelesseg lepcsot. Amig azonban lepesrol lepesre mennek, addig csak pont egy lepesre kovetik az Intelt, de nem erik utol sosem.

    "Ha jól sejtem mostmár mindkét gyártó 45nm-en (is) gyárt, tehát nem teljesen értem hogy a "korszerűtlen gyártástechnológia" alatt mire gondoltál."

    Arra gondoltam, hogy az Intel mar szinte minden CPU-t 45 nanon gyart, mig az AMD most kezdte el a 45 nanos gyartast, es egyelore csak 2 fele processzort gyartanak 45 nanon (Phenom II X4 920 es 940, ha jol tudom). Raadasul az Intel az olcsobban eloallithato processzorait joval dragabban is tudja adni. Pl. i7 965 = $1015, i7 940 = $567, Phenom II X4 940 = $227 -- Pricewatch-rol szemezgettem.

    "Tehát a 65nm-rel ellentétben ezt most jól eltalálták."

    Csak mire a 45 nano az AMD-nel "leszivarog" az alsobb szintekre, plane a mobil platformokba, addigra az Intel mar 32 nanon fog tomegtermelni :(

    "Azért elég sokáig álltak a csúcson a 4870X2-vel egészen mostanáig."

    A mult kevesbe relevans mint a jelen :) De egyebkent ne erts felre, videokartyabol en is inkabb Radeont vennek, mint GeForce-ot -- bar en nem jatszok, tehat a preferenciam nem sokat szamit :)

  • Fiery

    veterán

    válasz Gyuri27 #95 üzenetére

    A P4-es szeriabol en sem ajanlom senkinek a Celeronokat es a Prescott magos cuccokat. Ha ilyet vettel, akkor nem tajekozodtal eleg alaposan a vasarlas elott.

    De az az era elmult, tovabb kell lepni, tajekozodni, nezelodni. Es ha jol korulnezel, most mar az Intel procik minden szempontbol jobbak, mint az AMD-k. Ez van, lehet vitazni, lehet reszrehajlani, de a tenyek onmagukert beszelnek.

    Megjegyzem, a piaci befolyas abszolut nem mukodik a tajekozott vegfelhasznaloknal. Sokkal inkabb a beidegzodesek, lasd a Te peldad :)) Ha jol megnezed a technologiai versenyt, mindig van fent es lent. Az nVIDIA-nak is volt sotet idoszaka (FX 5xxx szeria), de a 6000-es, 7000-es es 8000-es szeria idejen a GeForce-ok tuntek a jobbnak. Aztan jott az AMD-tol is a bukta (HD 2900), de utana meg az nVIDIA kerult kisebb hullamvolgybe (G92, GT200). Most meg a csucson a GeForce tronol, mindenhol masutt a Radeonok :)

    Ugyanez van a processzorpiacon is, csak lassabban valtoznak a dolgok. Az AMD a K5 es K6-tal nem volt sehol, majd a K7-tel helyzetbe kerult, a K8-cal tovabb menetelt. Az Intel kozben benazott a P4-gyel, majd az AMD benazott a K10-zel, es kozben a Core szeria letartolt mindent. Majd lesz ez me'g maskepp is talan, de nem egyhamar fog a mostani szitu valtozni, ugyhogy szokj hozza a gondolathoz, hogy Intel procit veszel hamarosan ;]

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #99 üzenetére

    Ha a Core i7-bol kijon most a 975-os verzio, akkor a magasabb orajelet az Intel "New feature" neven fogja reklamozni? Ne viccelj mar :)

    A magasabb orajel alacsonyabb fogyasztason nem feature (azaz szolgaltatas), hanem egy hasznos fejlesztes.

    En nem mondtam, hogy nem kell a CnQ-t hasznalni, de eleg vicces, hogy az AMD-nek ennyi ideig tartott rendesen megcsinalni. Mikor is jott ki az elso Athlon 64? :)

    "Aha, gondolom, ezeket, és még pár dolgot mind szépen egyenként vezették be, minnél több váltásra kényszerítve azokat"

    Ki kenyszeritette oket? Az Intel ugyan nem. Ha gyorsabb proci kell, egy darabig mindig lehetett feljebb lepni alaplapcsere nelkul is. Ha azonban azt nezzuk, hogy a Pentium D mennyivel gyorsabb, mint a P4 (azonos orajelen 50-100% aka'r), akkor egy ilyen szintu valtashoz nem hiszem, hogy nagy problema az alaplapcseret is ugymond eloirni. Ugyanigy, a Conroe is oriasit lepett elore a Pentium D-hez kepest. Aki meg tudta fizetni, annak nem az alaplapcsere volt a legnagyobb baja anno, hidd el :)

    "Ez teljes tévedés. A gyári driver is szoftverből csinálja a szabályozást. Ami itt hardveres, az a választható P-States (VID's + FID's). A driver (akár gyári, akár 3rd party) ezeket állíthatja. Csak a gyári driver kicsit butácskább, és az egyik korai verziója valamit rosszul csinált."

    Hat azert van benne hardveres resz is boven, meg ACPI meg Windows ezmegaz. Persze lenyegesen tobb a szoftveres cucc benne, mint a C1E-ben.

    "Márkásabb ramoknál jóval nagyobb a különbség."

    Aki markas cuccot vesz, az eleve dragabban veszi, tehat kevesbe arerzekeny. De aki meg markas cuccokat vesz, van penze, az inkabb az i7 fele fog huzni ugyis.

    "Állítólag a válság miatt kitólódik a dolog 2010-re"

    Es pont 2009 vegen jon az i5, 2010-ben az i3 :) Tehat stimmel minden. De egyebkent ezek egymast gerjeszto folyamatok: a DDR3 akkor lesz egy arban a DDR2-vel, ha eleget adnak el belole. Es mikor adnak el eleget belole? Ha megjon az i3 es i5 :)

    "A Bulldozer, ha elég jól sikerül, 3 csatornás memóriavezérlő nélkül is lenyomhatja az i7-et."

    Csak mire a Bulldozerbol kezzelfoghato termek lesz, addigra itt a Westmere alapu, 32 nanos i7, jo esellyel 6 maggal es 12/16 MB L3 cache-sel. Ja, meg 4 GHz-es orajellel :) Azzal szemben pedig egy 45 nanos Bulldozernek nem sok eselye van :( A felso hazban az architektura valtas + 32 nanos bevezetes pedig tul nagy falat az AMD-nek, nem hiszem, hogy meg akarjak/fogjak/tudjak kockaztatni.

    "Basszus, nézd már meg a 2-11-es lapon a "Recommended Memory Combination List"-et!"

    Szamomra mast jelent a recommended es a required. De egyebkent a recommended listaban is ott szerepel a 2 db double sided modul DDR400-on. Tehat mit nem latok jol? :)

    "Akárminek is címkézed, gyakorlati hátrányt jelent: a magasabb órajeleket 1.5V-on, vagy max. 1.65V-on tudó DDR3 memóriák jóval drágábbak, mint a "simák". Így vagy (még)mélyebben nyúl az ember a zsebébe, vagy beéri DDR3-1066-tal."

    Te meg akarmit is mondasz, ez mind tuning tema, es nem erinti sem az alaplapok, sem a processzorok specifikaciojat ill. a gyar altal garantalt kepessegeit. Az, hogy Neked szemely szerint nem tetszik az 1.65 V-os korlatozas, attol az me'g nem fogja sem az Intelt romba donteni, sem az i7 tulajokat eltantoritani a vasarlastol. Engem sem erdekelt semmilyen hasonlo limit, en ugyis alapon hasznalom az osszes gepemet.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #99 üzenetére

    "A linkelt listában található alaplapok közül az SDR-eseknél és DDR-eseknél vagy ez van, vagy ha 3-4 slot, akkor max. 333 támogatás. Legalábbis párnál, amit néztem. Most hadd ne nézzem végig az összeset"

    Ha jol latom, a link amit kuldtel az osszes Gigabyte LGA775 lapot felsorolja. Hadd ne nezzem vegig az osszeset, inkabb kuldj 2 db peldat a limitekre. Es kerlek ne olyat kuldj, ahol a chipset maga eleve csak DDR333-at kezel, de a Gigabyte a tuningosoknak megjegyzi, hogy DDR400 modulbol csak 2 db-ot hasznaljanak :) Mert az megint tuning tema, es nem erinti a CPU/chipset gyar (Intel) altal garantalt kepessegeit.

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #102 üzenetére

    "Csak azért kérdezem, mert az i7 QPI busza esetén sokan az effektív (DDR-es) frekvenciát emlegetik, HT busz esetén meg továbbra is az nominalt (vagy hogy nevezzem) [pl. fLeSs], holott utóbbi is DDR-es rendszerű (és mindkettő 16 vonalat használ / link)."

    Nem busz, hanem link :) Es valoban van nemi kavarodas ekorul. Mi azt a QPI frekit raktuk be, amit a CPU-Z is kiir, mert ha duplaannyit irunk ki, akkor mindenki jonne, hogy miert duplaja a CPU-Z-s erteknek :(

    "De annál többen úgy, hogy értelmes áron elég jó teljesítmény... Ha az i7 1%-os részesedését (az Intel eladásain belül!) nézzük, majd' fél évvel a piacra dobás után, az szinte bukás... "

    Nemtom mihez kepest mertek az 1 %-ot, de ha mondjuk a desktop gepekhez, akkor a vilagon evente eladott desktop gepek szamat 40 millionak veve, annak az 1 %-a me'g mindig 400 ezer eladott i7 CPU. Ennek gondolom legalabb a fele 940 vagy 965, ergo nominalt aron a 400 ezer CPU legyen 500 dollar per CPU. Az osszesen eddig 200 millio dollar bevetel, ami nem kis penz. Es merget vehetsz ra, hogy ennek jo resze megmarad az Intel zsebeben. Nem olyan rossz uzlet ez, plane ha azt is hozzaveszed, hogy az i7 hamarosan a szerverekben is megjelenik (Nehalem-EP), es abbol kerul(t) kifejlesztesre az i3/i5 is. A tetemes fejlesztesi koltseg tehat hamarosan elkezd megterulni.

    "Nem ezzel kell versenyeznie a Phenom II-nek, te is tudod, ugye?"

    Mar megbocsass, de a legerosebb AMD desktop procinak (ami most a Phenom II X4 940 Black Edition) elvileg a legerosebb Intel desktop procival (ami most a Core i7 965 Extreme) kellene versenyeznie, es lepcsozetesen lefele ahogy a teljesitmeny csokken, mindig lennie kellene egy kompetitiv termeknek. Vagyis Phenom II X4 920 vs Core i7 940, stb. Ehhez kepest az AMD-nek semmije nincs az i7 elleneben, legyen az i7 piaci reszesedese barmennyi is.

    "A C2Q-val már nagyon is versenyképes!"

    Ergo a Phenom II egy kozepszeru teljesitmenyu termek. Annak tok jo, nem is vitatom.

    "Valld be, ez a legnagyobb szívfájdalmad!"

    Anno ez volt a legnagyobb szivfajdalmam valoban :) Most meg az, hogy nem gyartanak eleg gyors, eleg nagykapacitasu es eleg halk vinyokat. Illetve mindegyikbol van a piacon boven, csak nem egyesulnek egy adott termekben ezek a kriteriumok :)

    "Hát, így lesz a piaci erőfölényből fakadó arroganciából mindent elsöprő előnyös tulajdonság, gratulálok!"

    Az atlathatosag szamomra elonyos. Mas szamara biztos nem az. De egyebkent a legtobb bevetelt generalo piacok eleve nem foglalkoznak az upgrade utvonalakkal, ugyanis a cegek mindig komplett gepet vesznek, es azokat kompletten cserelik. Tehat az Intel legfontosabb vasarlobazisat hullara nem erdekli, hogy a Pentium D vagy a Conroe milyen alaplapba dughato. Hidd el, nem a PC-buheratorokkal akar az Intel kitolni, nagy ivben tesz az ilyen juzerekre. Az AMD meg csak azert probal a kedvedben jarni a nyakatekert upgrade path-ekkel, mert ra van kenyszerulve hogy az otthoni felhasznaloknak kedveskedjen, ugyanis ceges vonalon a kutya nem vesz most mar AMD procis gepet. Meg notebookot se, de azt eddig se vett senki, hala az igen jol sikerult Centrinonak.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz Oliverda #103 üzenetére

    "Ritkán nézegetsz AMD roadmap-eket."

    Nem veletlenul :) Ugyis valtozik havonta, na meg a csuszasok miatt eleve nem ugy lesz ugysem :( Es igen, lehet visszavagni, az Intel is csusztatja a dolgokat. De o legalabb direkt, a valsag miatt, es nem benazasbol.

    "Éppen ezért szükséges az arab tőke."

    Igy igaz, csak sajnos ketlem, hogy az arab penz tul sokaig omlene az AMD-be. Plane a mostani gazdasagi kornyezetben.

    "Az említett FAB4x létrehozásához az AMD $1.2 milliárdos támogatást kap New York államtól. Ez a teljes beruházásnak ($4.6 milliárd) valamivel több mint az egy negyede. Ehhez még hozzájön az arabok pénze is."

    1.2 milliard turo egy 32 nm alatti technologiaju beruhazashoz -- lasd Intel es a 32 nano (7 milliard dollar, ha jol emlexem). Ha az arabok kiegeszitik, akkor ugy mar oke.

    "Ha elkészül időben akkor nem látom akadályát annak hogy ezzel gyártástechnológiában behozzák az Intel-t. Erősen gyúrnak a 22nm-re, szerintem ők is tudják hogy ezzel akkor lehet esélyük utolérni az Intel-t."

    Az AMD mar jo nehanyszor benazta el az atallast. Miert pont most sikerulne nekik flottul, amikor a 32 nanoval is igy le vannak maradva, es sok fejlesztest (amit az Intel mar bevezetett) csak most kezdenek adoptalni?

    "Hétfő óta már öt új taggal bővült a kínálat"

    Sajnos lefele, es nem felfele :) De egyebkent tok jo, csak me'g mindig az eladott procik tulnyomo tobbsege 65 nanos. Ha csak a mobil szegmenst nezzuk (ami az eladasok cca. 50%-a az Intelnel), ott minden AMD proci 65 nanos jelenleg.

    "Kétlem hogy a Nehalem lapkát olcsóbb lenne előállítani mint a Deneb-et. A Deneb pár négyzetmilliméterrel még kisebb is."

    Mivel az Intelnek mar bejaratott 45 nanos technologiaja van, szinte biztos, hogy kisebb selejtarannyal dolgozik, mint az AMD a Deneb eseteben. Ergo az i7 eloallitasa mindenkepp olcsobb. De ha azt feltetelezzuk, hogy kb. azonos aron allitja elo a 2 gyarto a csucsprocesszorait, akkor is az Intel minden eladott 965-ert 4x annyit kassziroz, mint az AMD a 940-ert :(

    "A FAB36 45nm-re való átállítása nyáron lesz teljesen kész. Tehát kb. akkortól lesz rá megfelelő kapacitásuk hogy minden szegmensbe 45nm-es procikat tudjanak szállítani. Jelen állás szerint nyár végére a desktop és a mainstream notebook kategóriába szánt processzorok már mind 45nm-en fognak készülni."

    Na varj, ahhoz me'g az is kell, hogy jol sikeruljon a Griffin utodja :) A Deneb tomegtermelesre erett, ez nyilvanvalo, es gondolom a 3 magos verziok -- plane ha lebutitott 4 magos peldanyok jonnek elso korben -- termelese sem problema, legfeljebb a kapacitas a gond jelenleg. De hogy a 2 magos Griffint mennyire konnyeden sikerul 45 nanora levinni, az me'g a jovo zeneje. Mint ahogy az Intelnek sem hittem el elsore, hogy az Arrandale/Clarkdale olyan konnyen osszejott nekik, ugy az AMD-nek sem hiszem el elso igeretre, hogy tartani tudjak a kijelolt datumokat. Tul sok csuszas volt mar az utobbi 5-6 evben az AMD reszerol (tudom, tudom, az Intel is csuszott nehanyszor).

    "Az Intel pedig 2009 Q4 és 2010 Q1 között/környékén kezd majd 32nm-en tömegtermelni."

    Pont mire az AMD atall 45 nanora minden vonalon :) Hiszen a nyar vege mar erosen Q3'09.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #106 üzenetére

    "akkor tehát végre magad is elismered, hogy az AM2+ hasznos fejlesztéseket hozott"

    Fejlesztesek vannak benne boven, csak a gyakorlati haszna a vegfelhasznalo fele kerdeses SZVSZ. Ugyanigy kerdeses, hogy az Intel-fele corporate ficsorok mire jok nekem, mint otthoni felhasznalonak.

    "De azért nagyon is jól jött neki üzletileg, nem igaz!? Ezért esze ágában sem volt változtatni az "1000 rókabőr" stratégián."

    Penzt csinalnak ok is, nem egyhaz az Intel :) Ha egy adott uzleti modell bevalt (emlekezz csak a Pentium1 haromfele foglalatara!), akkor minek valtoztatni rajta?

    "Az "egy darabig" a kulcsszó"

    Az AMD-nel sem lehet a vegtelensegig feljebb lepni. A Socket 754-et peldaul igen hamar eldobta az AMD, es a 939-es foglalatba se mennek bele az AM2-es procik ugyebar. Nem is beszelve a K7-es alaplapokba nem passzolo K8-rol :DDD

    "Lehet, de konkrétan nem tudhatjuk"

    Konkretan tudjuk, hogy az EIST-tel ellentetben a(z Intel-fele) C1E-nek nincs koze az oprencerhez, nincs koze az ACPI-hoz, nem kell hozza driver, stb. Tehat full hardveres megoldas.

    "Szal te már előre eldöntötted, hogy a Bulldozer csak gyengébb lehet. Ez már az elfogultság csúcsa."

    Nem dontottem el, csak ugy erzem, hogy nem lesz eleg jo. Azert erzem igy, mert minden jel erre mutat. Siman lehet, hogy clock-for-clock utoleri a Bulldozer aka'r a Westmere alapu i7-et is, csak sajnos 45 nanon a Bulldozer nem lesz eleg magas orajelu (es nem lesz benne eleg cache sem) ahhoz, hogy utolerje minden szempontbol a Westmere alapu i7-eket. Persze ez az elmelet borulhat, ha pl. a Bulldozer is 32 nanon fog keszulni (mar az elejen is).

    "A Bulldozer 32nm-es lesz. Éppen azért jön csak 2010-ben, mert kimondottan 32nm-es fejlesztés."

    Megint csak velemenyem szerint az AMD nem fogja egyszerre elvegezni a Bulldozerre es a 32 nanos technologiara valo atterest. Tul nagy riziko sajnos, me'g az Intel sem kockaztat ilyesmit: az i7 a mar bejaratott 45 nanon jott ki (ugyanigy az i5 is 45 nanon erkezik), 32 nanon pedig elobb a joval kisebb magmeretu es joval kisebb komplexitasu i3 jon ki eloszor.

    Arrol nem is beszelve, hogy a 45 nanora valo atterest 2009 elejere teve igencsak feszitett tempo lenne mar 2010-ben atallni az AMD-nek 32 nanora... De legyen ugy, csinaljak meg!

    "Ne haragudj, de ez meg már gyerekes. Tök mindegy, minek címkézzük, gyakorlati hátrány, akár tuningolsz, akár nem..."

    Ha en nem tuningolok, es DDR3-1333 memoriat veszek az i7-hez, akkor miert lenne gyakorlati hatrany az 1.65 V-os limit? Kapasbol a Kingmax olcso 1 gigas DDR3-1333 moduljai tokeletesen mukodnek 1.50 V-on, ahogy azt a JEDEC "megalmodta". Ugyanigy a DDR3-1800-as Corsair XMS3 moduljaim is remekul futnak az i7 965-tel 1.50 V-on, 1333-as tempon.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz audi100td #109 üzenetére

    En nem akarok senkit meggyozni, szamtalanszor odaszurtam, hogy "SZVSZ" meg "velemenyem szerint". Es ahogy lathatod, vegig offtopicban ment. Ha nem tetszik a tema, nem muszaj vegigolvasni az offtopicokat :)

    SZVSZ eleg sok erdekes dolog is emlitesre kerult, pl. Arrandale + AES.

    Moderator letemre pedig igyexem korrigalni masok targyi tevedeseit. Amibol fentebb van boven :)

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz Abu85 #111 üzenetére

    Nem mondtam, hogy a 45 nanos Griffin utodja is Griffin lesz :) Azt irtam, hogy:

    "Griffin utodja"

    "2 magos Griffint mennyire konnyeden sikerul 45 nanora levinni"

    A tobbi meg ugy legyen. Csak sajnos me'g a megfelelo teljesitmeny, aksi ido es egyebek is keves ahhoz, hogy a Centrino piaci erejet megtorje. Egy bejaratott, kozismert brand nagyon sokszor tobbet jelent, mint barmi mas. Lasd iPhone, iMac, Mercedes, McDonald's :)

  • Fiery

    veterán

    válasz audi100td #112 üzenetére

    Az en lelkem nem vagyik megnyugvasra :) Ha az emberek ugy akarnak hinni az AMD rozsas jovojeben es a Bulldozer "megvalto" szerepeben, hogy kozben nem latjak at, hogy mennyire nagy sz**ban van az AMD, am legyen. Majd idovel eldol, hogy kinek volt jobb a megerzese. Kar, hogy ebben a mostani gazdasagi szituban az AMD-nel sokkal nagyobb, erosebb, sikeresebb, gazdagabb vallalatok is szenvednek -- ez pedig nem azt sugallja a vilagot nyitott szemmel figyelok szamara, hogy az AMD pont most tudna' visszaszerezni regi fenyet...

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #114 üzenetére

    A direktet a Havendale/Auburndale torlesere es igy az i3 atutemezesre irtam. Megtehettek volna, hogy 45 nanon kihozzak az i3-at, de inkabb kicsit arrebb csusztattak, hogy 32 nanon tudjak kihozni, es igy nagyobb haszonnal tudjak majd eladni. Mivel mar kaptunk EVEREST riportot fullos Auburndale mobil platformrol is, nem mondanam, hogy nem mukodott es azert kellett torolni :)

    "Mert az IBM-mel, és egy sor másik céggel együtt fejlesztik. Nem tudom, tudsz-e róla, hogy majd' fél éve mutatták be az első 22nm-es sramot? Itt az Intel van lemaradva már."

    Az IBM-mel hiaba "fekudt ossze" az AMD, csak az elejen (K8) lehetett erezni a jotekony hatasat (SOI). A K10 ota az AMD onmaga alatt vagja a fat, az IBM meg nem az AMD tulajdonosa, igy nincs lehetosege rendet csinalni a "zoldeknel".

    Az SRAM enyhen szolva is kisebb komplexitasu aramkor, mint egy CPU :O Majd meglatjuk, melyik ceg fog elobb 32 es 22 nanos CPU-t gyartani, de sanszos, hogy a 2. es 3. helyen nem az Intel lesz a sorban.

    >>es sok fejlesztest (amit az Intel mar bevezetett) csak most kezdenek adoptalni?
    >Mint pl. az IMC-t és a HT/QPI-t, mi

    Konkretan a gyartastechnologiara gondoltam itt, nem az architekturalis ujdonsagokra. A K8 rettento innovativ volt az IMC-jevel, a K10 pedig a monolitikus multi-core megoldasaval es az L3 cache-sel. Csak sajnos -- ahogy irtam fentebb is -- az innovacio onmagaban keves, meg kellene lennie a megfelelo teljesitmenynek is.

    "Ember, te teljesen be vagy zsongva az Intelre..."

    Ne szemelyeskedj, amikor azt se tudod, mire mit irtam :) Eloszor tisztazzuk le a dolgokat.

    Egyebkent sem veletlenul irtam, hogy mennyi ideig volt AMD procis gepem. Akkor be voltam zsongva az AMD-re. Most meg egyszeruen azt hasznalom, ami a nagyobb teljesitmenyt nyujtja. A Conroe ota furcsamod mindig az Intel proci a gyorsabb, ki erti ezt... :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz tlac #120 üzenetére

    Tudtommal csak annyi kell hozza, hogy az epp futo oprencer kepes legyen HLT ciklusokat futtatni, amikor nincs kihasznalva a CPU. Erre meg minden multitaszkos oprencer kepes mar jo ideje. A DOS persze nem kepes ra, de DOS-t mar nem sokan hasznalnak, plane nem C1E-kepes procin :)

  • Fiery

    veterán

    válasz Abu85 #119 üzenetére

    En valahogy ebben nem hiszek. A McDonald's kajat se azert nem eszik az emberek (ha nem eszik), mert osszehasonlitva az otthon keszulo (vagy hagyomanyos ettermi) kajakkal pl. kevesebb a "meki-kaja" taperteke, vagy rosszabb az ar/ertek aranya.

    A Centrino sajnos mar annyira gyokeret vert, hogy csak akkor lehet versenyre kelni vele, ha az AMD kreal egy, az aktualis Centrinonal -- latszolag vagy valojaban -- tobbet nyujto, ugyanugy homogen platformot, es azt kemeny munkaval vegigviszi 2-3 evig, meghozza ugy, hogy folyamatosan tobbet nyujtson, mint az ujabb es ujabb Centrino platformok. Ja, meg persze bugot sem szabad belecsempeszni :))

    Mondok konkret peldat: pl. az AMD bevezeti a vadiuj "GreenGo" platformot (nem komolyan gondolom a platform nevet, kis szojatek csupan), ami 802.11n AMD WLAN chipbol, 45 nanos igen-igen kisfogyasztasu dualcore/quadcore AMD Caspian/Champlain procibol, valamint AMD M780 chipsetbol epul fel. Olyan technologiakat vetne be tovabba, mint pl. a Turbo Memory (csak valahogy jobban elmagyarazna az atlag juzernek, mire is jo az), a hibrid GPU (szinten megfeleloen elmagyarazva) es a CrossFire mobil verzioja. Mindezt megkoritene azzal, hogy kepes lenne olyan mobil 13-14-15 colos LCD-s gepeket gyartani, amik megjelenesukben es epitesi minosegukben pl. az Apple MacBook unibody szintjet hozzak, aksi idoben pedig ra tudna igerni 2-3 oraval is aka'r az aktualis Centrinora, na akkor lenne esely arra, hogy a vilag (es foleg a sajto :) ) felfigyeljen a "GreenGo"-ra, es jo esellyel az uj platform uj nevehez az "innovativ, egyseges, minosegi es praktikus (hosszu aksi ido!)" jelzok ragadjanak. SZVSZ az sem lenne nagy baj, ha ezek a gepek arban nem feltetlenul tudnanak versenyezni az atlag dzsunka kinai tervezesu es gyartasu notebookokkal.

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz Gyuri27 #122 üzenetére

    A targyi tevedeseknel szoktam linket, adatot kerni. Sok esetben a link amit kapok (pl. Oliverdatol) egy roadmapre mutat. Namost a roadmap turo, az csak egy terv :) Amikor meg Dezztol kertem linket, nem olyat kaptam, amin konkret adatok, informaciok lennenek, alatamasztando azt, amit o allit.

    En is idezhetnek szamtalan helyrol, es ha barki megker ra, meg is teszem. En nem szoktam a levegobe beszelni, meg lepten-nyomon az "olvastam valahol, nemtom mar hogy hol", "hallottam a szomszedtol" es hasonlokat szorni :) Amit en allitok, pl. hogy az Arrandale AES teljesitmenye brutalis; meg hogy az 1.65 V-os limit az i7-nel nem specifikacio szerinti limitacio, hanem a tuningosokat erinto tuning-korlatozas, sz'al ezek mind tenyek sajnos. Ez van.

    Egyebkent ha igenylitek, visszaolvasom a topicot, osszeszedem a targyi tevedeseket, kijavitom mindet egyenkent (ujra), mellekelek melle linkeket, hogy ala is legyen tamasztva szepen. Csak az a bokkeno, hogy sokakat a tenyek sem zavarjak abban, hogy a teves meggyozodesuknek hangot adjanak :)

    Masok meg szemelyes sertesnek veszik, ha az altaluk oly nagyra tartott gyartora (legyen az AMD, Toyota, Apple vagy barmi mas) rosszat mer valaki mondani. Na ezzel a dologgal megint nem sokat tudok kezdeni, fel kene noni, gyerekek (az vegye magara, aki akarja).

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz Oliverda #125 üzenetére

    Olaj: nyilvan van penz, amit el lehet kolteni barmire. Kerdes, hogy a penzt most el akarjak-e kolteni, vagy inkabb a gazdasagi klima kedvezotlen volta arra sarkallja oket, hogy a "parna alatt" gyujtsek inkabb a penzt ahelyett, hogy kockazatos(nak latszo) informatikai vallalkozasok jovojet egyengessek inkabb. A kisemberek szintjen en azt latom, hogy me'g a milliokat kereso emberek is inkabb kivarnak a mostani szituban, es nem koltik el az esetleges megtakaritasukat. Miert lenne ez maskepp egy sejknel? Persze nem ertek a temahoz (ezt most tok komolyan irom, semmi szarkazmus), nem vagyok sem bankar, sem befektetesi tanacsado, ugyhogy vedd hangosan gondolkozasnak ezt a bekezdest inkabb :)

    "Hát azért a beruházás egy negyed része nem hiszem hogy rosszul jön nekik ilyen financiális helyzet mellett, de ha még túró is, ajándék lónak most nagyon megfelel"

    Turo, de szep ajandek, ez teny.

    "Ez így van, viszont én azt gondolom hogy némileg több X4 940 talál gazdára mostanság mint i7 965."

    Ebben egyetertunk, azonban a kasszirozott tiszta haszon ketlem, hogy az AMD-nel lenne nagyobb. Es az AMD-nek most mindennel jobban kellene a profit, hogy a befektetok nyugodtabban vigyek hozzajuk a sok milliard $-t.

    "A Puma platform utódja a Tigris néven fog futni. A procija az asztali 45nm-es X2 (Regor) mobilra átültetett mása lesz Caspian kódnéven (2x1MB L2, L3 nélkül és ~80 mm² magméret). A Deneb-ek fogyasztása elég kellemesre sikeredett, tehát ha nem baltázzák el nagyon akkor végre lehet hogy lesz egy igazán kis fogyasztású AMD mobil CPU. Az AMD féle CPU+GPU(APU) az majd csak 32nm-en fog érkezni mint ahogy az Intel esetében is. Azt viszont nem tudom hogy ez is csak amolyan egy nyákon CPU+GPU lesz vagy már valami kicsit komolyabb."

    No offense, de ez megint mind roadmap. Ha igy lesz, tok jo lesz. De semmi garancia arra, hogy a Regor/Caspian tomegtermelese zokkenomentesen fog beindulni a tervezett idopontban :(

    Az AMD-fele Fusiont egyebkent en szemely szerint a multbol (K8, K10) kiindulva innovativ megoldasnak varom, azaz egy lapkan lesz minden szerintem. Az Intel is megtehetne ugyanezt (kerdes, hogy mikor), de inkabb a biztosra jatszanak.

  • Fiery

    veterán

    válasz dezz #127 üzenetére

    Targyi tevedes pl. a QPI es a HT buszkent valo emlegetese, jo nehany alkalommal :)

    [link]

    [link]

    Targyi tevedes (vagy dezinformacio?) tovabba, hogy eloszor azt irtad, visszafele kompatibilis az AM3 az AM2 es AM2+ lapokkal. Hadd ne idezzek Toled mindig :) Meg mar ugyis leirtad, hogy ez csak korlatozasokkal van igy, nem minden esetben igaz, tehat helyretetted.

    Targyi tevedes az 1.65 V-os limit altalanos problemanak valo leirasa, mikozben az csak a tuningosokat erinto limitacio, amennyiben persze feltetelezzuk azt, hogy a DDR3 memoria moduloknak tartaniuk kell magukat a JEDEC szabvanyhoz:

    "DDR3 memory provides a reduction in power consumption of 30% compared to DDR2 modules due to DDR3's 1.5 V supply voltage, compared to DDR2's 1.8 V or DDR's 2.5 V. The 1.5 V supply voltage works well with the 90 nanometer fabrication technology used in the original DDR3 chips. Some manufacturers further propose using "dual-gate" transistors to reduce leakage of current.[1]

    According to JEDEC[2] the maximum recommended voltage is 1.575 volts and should be considered the absolute maximum when memory stability is the foremost consideration, such as in servers or other mission critical devices. In addition, JEDEC states that memory modules must withstand up to 1.975 volts before incurring permanent damage, although they are not required to function correctly at that level."

    [link]

    Persze lehetne vitazni a "recommended" meg hasonlo szavak hasznalatan, de az teny, hogy az Intel az "out of the box" hasznalat eseten tartja magat a szabvanyokhoz, hiszen 1.575 V-ot (de me'g 1.65 V-ot is) minden tovabbi nelkul elvisel a Core i7. Az meg nem az Intel hibaja, ha a memoria modul gyartok fittyet hanynak a szabvanyokra. Megjegyzem, a szabvanyokra mar ott fittyet hanynak, hogy nem kepesek az SPD blokkot rendesen kitolteni a DDR3 modulok eseteben....

    "Intel is telling motherboard manufacturers not to encourage overclockers to push the voltage of their DIMMs beyond 1.65V, as anything higher could apparently damage the CPU."

    [link]

    [ Szerkesztve ]

  • Fiery

    veterán

    válasz tlac #128 üzenetére

    Nem vagyok nagy linuxos, de biztos, hogy az a daemon a C1E-hez kell? Nem az EIST-hez kell az? A Core 2 procik mindket energiasporolasi trukkot tamogatjak.

  • Fiery

    veterán

    válasz Oliverda #131 üzenetére

    "Inkább nézd meg hogy a válság közepette milyen Forma1-es pályát rittyentettek maguknak Abu-Dzabiban"

    SZVSZ a Forma1 (vagy barmilyen show, amiben csajok meg gyors autok vannak :D) kevesbe kockazatos vallalkozas, mint egy masszivan veszteseges masodvonalbeli processzorgyartoba donteni par milliard $-t :) Na meg ha jol sejtem, egy komplett autoversenypalya me'g mindig sokkal olcsobb, mint pl. egy processzorgyar tokkal-vonoval :)

    "Az új Athlon szériát (X3 éx X4) ápilisra ígérik. Ha azzal is kész lesznek időre akkor remélhetőleg már az új kétmagossal sem lesz gond. Majd kiderül...."

    Mar kaptunk EVEREST riportot Athlon X3-rol, tehat feltetelezhetoen nem allnak vele rosszul, es tarthato lesz az aprilis. Egyebkent azert vagyok kicsit szkeptikus a mobil procikkal kapcsolatban, mert mig a desktop prociknal nem gond, ha a gyartastechnologia sajatossagai/problemai miatt kicsit tobbet disszipal a CPU, addig egy mobil procinal nagyon szigoru keretek vannak (25W, 35W), amihez alacsony feszultsegen is stabil mukodes kell. Egy epp csak bevezetett gyartastechnologianal nem feltetlenul egyszeru tehat mobil procit is gyartani.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák