Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kullancsfaló

    újonc

    Kullancsok vs. védőoltás: a védőoltás - a riogatással és tévhidelmekkel ellentétben - nem a kullancsok ellen, hanem csupán egyedül a kullancsok által terjesztett agyhártyagyulladás vírusa ellen véd! A gyakoribb lyme-kór ellen nem véd, tehát hiába oltatod be magad, attól még simán lehetsz lyme-kóros kullancstól! (ami járhat például bénulással, izomsorvadással, krónikus gyulladással). Az agyhártyagyulladás vírusa ritkább, évente 100-nál kevesebb előfordulás van nálunk oszágosan, és az enyhébb vírusos agyhártyagyulladás esetek maguktól gyógyulnak. Dr. Lakos szerint (lyme.hu) minden 1000. kullancs fertőzött vele csupán, továbbá, ha a kullancsot mielőbb szakszerűen eltávolítjuk egy csipesszel, anélkül hogy a potrohát összenyomnánk, a megfertőződés esélye kicsi, még akkor is, ha a kullancs fertőzött volt... Szóval mindezt összevetve: annak esélye, hogy kullancstól kapott vírusos agyhártyagyulladásban adott évben meghaljak, rendkívül kicsi, <0.0001%.

    Ismétlem: a védőoltás csupán ez ellen véd! A lyme-kór ellen nem, aminek a kórokozója egyes területekben akár 50%-ban is jelen lehet a kullancsokban! (Viszont az idejében felismert lyme-kor viszonylag jól kezelhető antibiotikumokkal.)

    Szóval gondolkozzunk már el kicsit! Az, hogy ezekkel a dolgokkal a legtöbben nincsenek tisztában, szintén csak azt mutatja, hogy a legtöbben bármit elhisznek, amit a tévében mondanak nekik, és nem veszik a fáradtságot, hogy utánanézzenek és gondolkozzanak, csak beállnak a sorba, hogy beléjük szúrják az éppen aktuálisan divatos nyavaja elleni kotyvaszt (és itt említhetném a H1N1 vagy HPV elleni oltásokat is, de ez megint külön téma, rengeteg tévhittel). Ami persze a gyógyszergyáraknak és érdekeltségeiknek eszméletlen nagy üzlet. Agymosás és hisztériakeltés globálisan...

    Ajánlott olvasmányok kullancs témában, mielőtt nyilatkoznátok:

    http://www.lyme.hu//laikusoknak
    http://www.termeszetereje.hu/index.php?oldal=menu&mid=18&mlevel=3&_t_id=404

    Egyébként guga írása nagyon jó, nagymértékben azonosulni tudok vele.

  • kullancsfaló

    újonc

    válasz kullancsfaló #36 üzenetére

    No, tehát a pontosabb infók a vírusos agyhártyagyulladásról: Dr. Lakos adatai alapján vírusos agyhártyagyulladásból mindössze 50-70 eset van nálunk évente országosan, és átlagosan 2-3 évente hal meg egy ember a következtében. Ha kevesebben oltatnák magukat, akkor szerinte évi kb. 200-250 eset lenne. Az esetek kb. felében a fertõzés szövõdmények nélkül gyógyul, másik felében szövõdmények, kisebb-nagyobb mértékű maradandó károsodás elõfordul. Halálozási rátája elég kicsi (<1%).

    Tehát a statisztikai adatok alapján annak hozzávetőleges esélye, hogy ha nem vagyok beoltva, akkor egy adott évben kullancstól

    - vírusos agyhártyagyulladást kapok: kb. 0.0025%
    - vírusos agyhártyagyulladást kapok, maradandó szövõdményekkel: kb. 0.00125%
    - vírusos agyhártyagyulladást kapok és meghalok: kb. 0.00002%

    Ezek után mindenki döntse el, akar-e ez ellen oltást, vagy sem, illetve rizikócsoportba tartozik-e (erdészek, méhészek, tájfutók stb.) vagy sem.

  • kullancsfaló

    újonc

    válasz ddekany #42 üzenetére

    @ddekany: pont arra akartam felhívni a figyelmet, hogy a védõoltás nem tudta volna megakadályozni ezeket a Lyme-kór eseteket, ugyanis az ellen ismétlem: nem véd! Lyme kór ellen nem volt, és valószínűleg (még jó darabig) nem is lesz oltás, mivel a szervezet nagyon lassan ad csak rá immunválaszt. Szóval akár be vagy oltva, akár nem, attól még ugyanúgy kaphatsz Lyme-kórt! Ezt viszont nem mondják el, mikor riogatnak a kullancsokkal, meg hogy oltassuk be magunkat. És aki beoltatja magát, annak lehet, hogy ez hamis biztonságérzetet adhat ("úgyis be vagyok oltva kullancs ellen"), emiatt kevésbé figyel oda. Pedig a kullanccsípesek és fertõzések nagy része kellõ odafigyeléssel és gyors, gondos kullancseltávolítással megelõzhetõ, ugyanis a kullancs az elsõ pár órában még csak szív, ilyenkor még kicsi a fertõzõdés esélye. Ezt hasznos tudni, és ezért nagyon fontos túrázás után alaposan átnézni magunkat és a testhajlatokat. Ha kullancsot találunk, azt lehetõleg azonnal távolítsuk el csipesszel vagy körömmel úgy, hogy a potrohát semmiképp ne nyomjuk össze. Ez esetben a fertõzõdés esélye viszonylag kicsi! Orvoshoz ne menjünk vele, mert

    1. idõt vesztünk vele, növelve a megfertőződés esélyét
    2. valszeg neki sincs nagyobb gyakorlata a kullancskiszedésben mint a szomszédasszonynak
    3. van egy olyan hülye orvosi protokoll, hogy automatikusan adnak tetanusz oltást (ami hülyeség, mivel kullancsok nem terjesztik)
    4. ha bennszakad a feje, akkor addig fogja baszkurálni míg ki nem szedi (felesleges, mivel magától kilökõdik)
    5. ilyen esetben néha felírnak valami antibiotikumot, ami pont hogy elfedheti és megnehezítheti az esetleges Lyme-kór diagnózisát (növelve ezzel a késõbbi szövõdmények kockázatát)
    6. ha végeznek Lyme-diagnózist (akár a kullancsra, akár a páciensre), akkor az egyrészt adhat akár hamis pozitív, akár hamis negatív eredményt, esetlegesen kitéve a pácienst egy több hetes, teljesen felesleges és drága antibiotikum-kúrának

    Azt hiszem, ez már önmagában mutatja az átlagorvosok hozzá nem értését a témához... Szerintem a kullanccsípés és fertőződés megelőzését segítő információk sokkal többet érhetnek, mint ha csak azt sulykolják beléd, hogy "oltasd magad", "oltasd magad" (ami Lyme-kór ellen nem véd, ugye...)

    A média általában ezt tömi belénk, hogy oltassuk magunkat minden szar ellen, ahelyett, hogy például az immunrendszerünk erõsítésére, vitaminok szedésére, egészséges életmódra buzdítanának, és felhívnák a figyelmet, hogyan tudnánk bizonyos betegségeket elkerülni. Rendszeresen szedek vitaminokat, különsen a téli, napfényhiányos hónapokban nagy mennyiségű D vitamint, amely az immunrendszer számára nagyon fontos, és igazából nem is emlékszem, utoljára mikor voltam utoljára betegséggel orvosnál; minimum 2 éve.

    De a "jó állampolgár" ugye, mindig minden szart rögtön magába nyomat az éppen aktuális divatos szarság ellen amivel riogatják, hízlalva a gyógyszergyárak már így is nagyon vastag pénztárcáját, annak racionális mérlegelése nélkül, hogy az adott oltás ténylegesen olyan hatékony és biztonságos-e, mint amilyennek mutatják, és valóban megéri-e az a kockázat/haszon arány, amit kínál - ugyanis esetenként az oltások is okozhatnak akár nagyon súlyos mellékhatásokat is, persze errõl is alig hallunk a médiában, vajon miért... Vajon miért nem hallottunk például a médiában azokról a jelentősen megnövekedett arányú spontán vetélésekről, amik a kismamáknak adott H1N1 oltás után következtek be? De még lehetne példákat sorolni... Ilyenkor azért elgondolkozik az ember, már amelyiknek van agya, és nem csak egy agymosott robot, hogy vajon mi játszódik a színfalak mögött.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák