Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz Robitrix #190 üzenetére

    A Cinebench R23 már tomagatja az AVX512-t, amit a ZEN 4 virtuálisan támogat egyelőre, ami azt jelenti, hogy ketté bontja, és 2 AVX256-os szálon futtatja az 512-t. Ez egy trükk, de tudja. Valószínűleg leginkább emiatt vana nagy ugrás, illetve a magonként dedikált duplázott L2 cache miatt. A többi inkább csak kozmetikázás. A cache kezelés is változott, növelték a sávszélt, és emiatt növekedett az időzítés, így az időzítésérzékeny játékoknál emiatt nyer az intel. Szerintem ezt a következő genben megnövelik, de ez egy kompromisszum volt a fogyasztás és hőtermelés miatt, mivel munkahazsnálathoz ennek nagy az előnye. Én pontosan ezért csinálnék külön gaming processzorokat, és külön productivty CPU-kat, mert mindnél más a preferencia. Nincs olyan, hogy mindenre jó processzor, sajnos. A játékok nagyon késleltetés érzékenyek... De még így is veri a ZEN4 az intelt a legtöbb esetben. Munka esetében pedig nem kérdés. A 12900K-t mgég a 7900X is veri egy picivel a legtöbb esetben és a fogyasztása 189 W körül van teljes boost-on vs a 231 W körüli intelnek. Nem kérdés. A 7950X tud egy picit többet fogyazstani a 12900K-nál (max 10W), cserében viszont sok alkalmazásnál 40% fölötti mértékben ver rá. Hát ez így nem kérdés. Ráadásul egy X670-E alaplap jó lesz 2025+ ig. Eddig ígérik a támogatásukat. És néhány hónap múlva jön a 7700X 3D. Az nagyon keménynek ígérkezik. Ha csak alap 4,7 GHz-en megy vele a processzor, már megint ott van minimum, mint az 5800X 3D, hogy játékokban átlag 20-22% plusz a nem 3D-hez képest, ráadásul alacsonyabb fogyasztás mellett. Az azért elég durva, amikor 20-30 wattal eszik kevesebbet, mint egy 12900K játéknál, és megveri DDR4-gyel a DDR5-ös 12900K-t. ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz arabus #448 üzenetére

    Nem olvastad el jól. Ryzen 7, vagy 9-hez adnak. A 7600X, az ryzen 5. ;) Ráadásul ez a RAM nem is ajánlott hozzá, mert nem 6000-es és nagyon rossz az időzítése. Mr ha valaki játszani akar vele... Itt a sweetspot a 6000-es RAM.

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz arabus #430 üzenetére

    Igen, szerintem is túl olcsón hozta be a 8 magot anno az AMD. Én annak idején az 1600X-et raktam volna pariba a 7700K-val. Játékban anno a 7700K picit jobb volt, viszont minden másban AMD volt jobb. Az 1700-at olyan 400-450 USD-re raktam volna, 1700X 500-550-600 körül, 1800X 600-650-700-750 körül. Még úgy is vették volna, mert a proci is, és az alaplap is olcsóbb volt, mint egy 8 magos intel HEDT proci+alaplap. Persze, ott még volt, aki ontelt vett HEDT-n, mert neki az kellett nagyon, de 2 év múlva kb. el is tűnt intel onnan. Tehát ha nem fejlesztesz, az a baj, ha túl gyorsan, az is baj. Intel pl. bukta apple-t, mert nem fejlesztett. Már rég 8 magot kellett volna adnia mainstream-en (consumer piac). Akkor talán lett volna esélye. Cskszélen viszont lemaradt, és emiatt a fogyazstása is rossz lett. Aztán jött Apple az M1-gyel. És utána M1+, majd M2. Na, azt már kb. AMD sem veri meg. Pedig azért a 64 magos epyc és threadripper elég durva. Ha M2-ből 4-et összeraknak, akkor azt is verik. És mindezt töredéke fogyasztásból és hőtermelésből. Szóval a jövő az ARM chipeké. HOyg lesze hibrid X86+ ARM, vagy utasításkészlettel kiegészített X86, nem tudni, de az enegriarák mindenütt az egekbe szöktek, és ez energiaoptimalizált felhasználást fog eredményezni.

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz S_x96x_S #466 üzenetére

    @Kedves S_x96x_S!

    Köszönöm a kiigazítást! ;)

    Lényeg, hogy a ZEN4 most azoknak jön jól, akik egy olyanalaplapot szeretnének, amibe még 2025-ben is biztosan jön új processzor (talán már 24 maggal), és nem aakrnak a még drágább HEDT platformba beruházni. A PCI-E 5.0 pontosan ezért lehet érdekes, mert ugyanazt kevesebb lane-nel meg lehet oldani, így azonos lane-számra több eszköz fűzhető fel. És 2 db PCI-E 5.0-s, egyenként 8 lane-es kártya már nagyon nagy erőt képvisel a régebbi akár 4 GPU-s rendszerekkel szemben. Szóval munkára világos, hogy intel, ráadásul angol nyelvű oldalakon láttam már panaszkodni embereket a big-little design miatt. A 12600K egy jó ötlet szerintem a background task-ekhez a plusz 4 efficiency core-ral, de munkára rosszabb, mint a csak Performance core-okat tartalmazó rendszer.

    @Kedves antikomcsi:

    Mivel az AMD a chiplet design miatt még mindig használja az infinity fabric-ot, igenis számít, mivel annak is megy felfelé az órajele. Tehát AMD-nél ez duplán számít. A 4800-as RAM-mal 1600 lesz az infinity fabric órajele, míg a 6000-essel 2000. A különbség simán lehet 10+ % is. Sőt, a 4800-as RAM-nál még a DDR4 3800 is jobb elvileg az időzítése miatt. Érdemes a témában több angol nyelvű youtube csatornát is megnézni, mert mindenki másként tesztel.

    @Kedves martonix!

    Bevallom, az én szívemhez közelebb áll az AMD, aminek sok oka van (szerver fronton még mindig megy az intel hype, aminek már rég semmi értelme, de mindent megtesznek, azaz lefizetik a beszerezőket, és a projekteseket, hogy magasan tartsák a piaci részesedésüket, tudván, hogy szerver fronton sokkal lassabb az átállás, vagy a dupla kód írás az optimalizálás okán), mégis azt mondom, legyünk pártatlanok. A 13900KS eleve ritka darab lesz, és feláras. Ez kb. olyan, mint anno a 3800 XT a ZEN2-ből. Mindemellett a 6GHz 1 magra vonatkozik,é s csak limitált időre, amíg a processzor el nem éri a TJ MAX-ot, onnantól kezdve throttlingol a proesszor. Erről rengeteg teszt vana youtube-on a 12. gen esetében is. Érdemes utánanézni.

    2. - Nem midnen az órajel. Az IPC (Instrutctions per cycle) is fontos. Ld. FX széria vs Sandy Bridge. Bár ez már ott sem igaz teljesen a win10 óta, amióta képesek voltak a feladatütemezőt rendesen megírni, és a 4 szálon futó játékok esetében nem 2 core complexen fut a játék, hanem a 4 core complex 1. (azaz 0.) CPU magján, hogy jobb legyen a eljesítmény. Így azért már sok sandy bridge i5-öt ver az FX-es AMD... Főleg, amelyek már DX 12, vagy VULKAN esetében kihasunálják a 8 szálat, mert ott, bár gyengébb, de valós 8 CPU core van, amelyekhez nagyon erős co-processzor társul. Ez kicsit hasonlít az intel HT-jéhez, azzal a különbésggel, hogy 2 valódi magon futnak a számításoka, minek minden esetben előnye van, míg a HT-nek bizonyos esetekben pl. hátránya van, tehát nem éri el a kikapcsolt HT teljesítményének 100%-át. Összegezve, gondolkodhatunk érezlmi alapon, de sok értlemét részemről nem látom.

    Én még azért megnézném ezt a tesztet is, már ha játékokról beszélünk:

    https://www.techspot.com/review/2450-ryzen-5800x3D-vs-core-i9-12900k/

    Itt is jól látszik, hogy alacsonyabb fogyasztással az 5800X 3D képes rendesen ráverni a 12900K-ra, több helyen is. Szóval, amit írsz, igaz is és nem is. Ahogy már más is írta, a 7700X 3D lesz igazából a 13. gen ellenfele. És a magasabb IPC és órajel (plusz a nagy titkolózás) miatt az 5800X 3D-vel szemben egy olyan 10-15-20% PS növekedés várható, szintén alcsonyabb fogyasztáson, mint pl. 5800X vs 5800X 3D. Tehát itt már meglesz az órajel is, az IPC is, persze a megnövel cahce sávszél vs időzítés szintén érdekes lehet, mert a nagy adatmennyiséget mozgató játékok profitálnak belőle, a sok kicsit mozgatók pedig vesztenek vele. A tesztek szerint viszont több nyer, mint amennyi veszít, sőt, általában talán egy kicsivel többet is nyernek, amelyek nyernek vele, mint amennyit veszítenek, amelyek veszítenek vele. Intel oldalon játékra jelenleg 1 értelmes procsszor létezik szerintem, a 12100F. De ha platform életcilusát nézzük, kérdéses, hogy érdemes-e beleinvesztálni, vagy megvárni a kisebb ZEN4-es megoldásokat, és a B650-E lapokat. Persze ez inkább a 240+ FPS-ekkel játszóknak lehet inkább érdekes. Az új prcoesszorokkal a legerősebb kártyák már mennek akár 240, FPs-sel, sőt CS:GO 794-et produkált ZEN 4-gyel... Ezzel rengeteget vert rá az intelre, sőt, már a DOTA2-ben is az AMD a jobb az erős 1 és 2 magos teljesítmény miatt.ODa jelenleg a 7600X a leggyorsabb. A platform élettartama miatt pedig az AM5 mindenképpen jobb választás, ráadásul ezek már erős lapk, nem úgy, mint a B350-esek, amelyekben csak elketyegnek az új AM4-es ryzenek. Ott azért a B450/X470 már jóval többet nyújtott a 8+3-as VRM-mel. Nyilván, a B550 és X570 már más világ az akár 16 fázisi VRM-mel. De az csak munkára való felhasználás esetén éri meg szerintem.

    @Kedves Makkmarce!

    Az állításod igaz is és nem is. Volt pl. intel itanium, vagy HEDT vonal, és jött a skylake-X a Mash architekúrával (szerintem nagy bukta volt, most nem fejtem ki, miért), és létezik valamilyen szinten a szerver fronton található CPU család, ami picit eltér a consumertől. AZ alap mag hasonló, de elméletileg nem 100%-os az egyezés. AMD esetében a chiplet design miatt teljes az azonosság, csak a mikrokód más, és az I/O die, ahogyan a Threadripper esetében is. És ott vannak a mobil processzorok is, ahol AMD is képes volt monolitic DIE-t használni, mivel bizonyos szegmensekbe kellett az erős IGP. És e téren mindig is erősebbek voltak az azonos szériás inteleknél. A 7000-es APU-khoz ha már tényleg az RDNA3-as IGP érkezik, akkor az nagyon komoly előrelépés lenne, meg merem kockáztatni, hogy a 1650-es nvidia szintjét is el tudnák érni 5 nm-en. Már a 6000-es széria is nagyon erős 6 nm-en RDNA2-vel. Ld.: https://www.youtube.com/watch?v=wAuMf7qnUXM

    Minden hozzászólást még egyszer köszönök!

    Szép napot mindenkinek! ;)

    Béke, és szeretet! ;) (A mai világban ez nagyon kell...)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz vrob #480 üzenetére

    @Kedves vrob!

    Nyilvánvaló. Én csak azt akartam mondani, hogy ryzennél mindig jobban számít a memória az infinity fabric miatt.

    @Kedves antikomcsi!

    Azért ott van egy csúnya beesés a 4800-as RAM-nál a frametimenál, ami a 6000-esnél nincs. Szerintem inkább várj egy B650-E-s lapra, és vegyél gyorsabb RAM-ot. A RAM is sokat számít, a puszta CPU sebesség (órajel) önmagában véve nem számít annyira, mint az összes többi komponens. Sőt. Picit lassabb CPU, de gyorsabb RAM még az energiafelhasználás miatt is jobb lehet. Kevesebbet fogyaszt, ha akár 200 MHz-cel lassabban megy (simán lehet akár 15-20% is fogyasztásban a visszaesés), cserébe megvan a teljesítmény. Ezt az 5800X 3D is igazolja. Lassabban megy, kevesebbet fogyaszt, és jóval több az FPS-e, mint a sima 5800X-é.

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz antikomcsi #484 üzenetére

    Az 10-ről 12-re, ami kb. 20%... Igen, az nagy különbség. Pl. 100 helyett 80 Fps-t jelent. ;-)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz Albus_D #487 üzenetére

    Nincs is olyan, hogy 7800. :O

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz wolfpapa72 #532 üzenetére

    A 125W TDP az alap órajelre vonatkozik...

    Szóval úgy lenne fer, ha intelt is lockolnánk 125 W TDP-n, és akkor megnézzük, mit tud. Nem értem, miért kell ennyire!!! elfogultnak lenni. Igen, aki kék beidegződésű, sajnos annak hiába mondanak, vagy mutatnak bármit, a kék akkor is jobb, mert az kék. És a kék szín hidegebb, mint a zöld, vagy a piros. Tehát a kék ezért hidegebb.

    Mondhatni, aki nem tud úszni, az ne másszon fára, mert elüti a villamos. :)
    Szép estét Mindenkinek! ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz koko52 #537 üzenetére

    Mivel túl vagyunk az optimális csíkszélen a hőtermelés tekintetében véve (már túl sűrűn vannak a tranzisztorok), így a hőtermelés nem nagyon fog csökkenni, még akkor sem, ha kevesebb lesz a fogyasztás.

    Amúgy pedig 7700X fölött már elvileg nem játékra vannak a processzorok, hanem munkára. Intel oldalon a 12600K, talán esetleg 12700K játékra, a többi túlzás. De a big little design nem segít ezen, mert kell az a 8 performance core... A fölött már okés a kisebb mag, de az is csak játéknál, a munkaára való használatnál sok a panasz, hogy megzavarodnak a programok (érthető módon). Nincs az a feladatütemező, ami ezt rendesen lemenedzseli. A többszálúsítás eleve problémás, nem könnyű feladat, de ha még azt is kell figyelni, hogy melyik mag milyen teljesítményű (itt nem a legjobb és 2. legjobb magra gondolok, az még talán egyszerű), de hogy hogyan lehet normálisan szétosztani a feladatokat P core-ok, és E core-ok között? Na, ez már több, mint művészet...

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz zazenke #651 üzenetére

    Intel UHD 770 vs Ryzen 7000 IGP - google.com. Biztos lesz rá találat. ;)

    https://www.notebookcheck.net/Radeon-Graphics-Ryzen-7000-vs-UHD-Graphics-770-vs-UHD-Graphics-750_11422_10972_11372.247598.0.html

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz Fücsök007 #680 üzenetére

    Bocsi, miért is intel a HTPC-be? Ott vannak a kisebb fogyasztású AMD APU-k...

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz VirsLee #800 üzenetére

    Intelre meg amúgy sem éri meg váltani a 2 gent támogató lapjai miatt. Így inkább AM5. Lehet, hogy 100-150-200 USD-vek drágább az alaplap, de 2025+-ig lesz rájuk support. LGA1700 már EOL, de ha nem is, akkor ebből is v2 várható, mint 1151-ből, hogy csakazért se menjen benne a régebbi processzor.

    Amúgy mi ez az új Pentium Gold 1 P maggal és 4 E maggal? :-O Az i3 meg marad 4/8 P core. Na igen, ha hozzácsapnak 2-4 E Core-t, már nem is vesznek i 5-öt sem kb. :-D

    Szép estét mindenkinek! ;-)

    Minden jót! ;-)

    [ Szerkesztve ]

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz Albus_D #808 üzenetére

    Ez jó táblázat és összehasonlítás. Gyakorlatilag a leggyorsabb DDR4-ek drágábbak, mint akár egy közepesen jó DDR5 6000-es RAM. Akinek munkára kell, az úgyis be fog invesztálni, mert neki számít az idő. Ha még jobban számít, akkor meg HEDT-t vesz, bár a 16 mag elvileg már annak számít, csak lehozták a consumerbe.

    Ahogy nézem, az alaplapok se sokkal drágábbak, mint intelhez, cserébe új a platform. Aki pedig munkára használja, az nem akar telepítgetni, fogja, és 1,5 év múlva cseréli a 7950X-et 8950X-re, vagy ami a csúcs lesz stb, mert neki az idő a lényeg. Addigra már rég kitermelte az árát a platform. És így mehet tovább egészen az utolsó processzorig, ami még elérhető lesz a lapban. PCI-E 5.0 pedig a jövőt állóság miatt lehet fontos neki. Valószínűleg majd kevesebb lane-t fognak használni az eszközök, így többet lehet majd felfázni a rendszerre. ;) Ha játékra használja valaki, annak pedig úgyis elég AMD-ből a B-s lapok valamelyike, tehát az intel Z-s lapjainál úgyis jobban jár... Ott a CPU és memória tuning is megengedett, ellentétben az intellel...

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

Új hozzászólás Aktív témák