Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Sotho #18 üzenetére

    A réz lamella jobb, csak az alu olcsóbb és könnyebb.

    Nem igaz.

    Ami valóban igaz:
    -A réz jobban vezeti a hőt, ezért ahol érintkezési (hőátadási) felület van, oda jobb a réz mint az alumínium

    A lamellák feladata, hogy a hőcsövek által a lamellákhoz vezetett hőt egyrészt hősugárzással másrészt közvetlen fém-> levegő hőátadással leadják.

    A lamellákon már nem a hővezető képesség a lényeg, hanem a lamellák felületének megmunkálása, ez sokkal fontosabb annál, hogy a lamella anyaga az éppen réz vagy alumínium. A cél az, hogy a lamella felülete minél inkább az ideális matt fekete testhez hasonlítson hősugárzás szempontjából.

    Itt egy táblázat:
    https://www.engineeringtoolbox.com/emissivity-coefficients-d_447.html

    Minél közelebb van az érték az egyhez, annál jobb a hősugárzási képessége az illető anyagnak. Érdemes megnézni az anódízalt alu vs polírozott alu és oxidált réz vs polírozott réz értékeket. Mindkettő anyagból lehet nagyon jó és nagyon szar lamellát is készíteni, a megmunkáláson van a hangsúly.

    Hővezetésben/hőátadásban egyértelműen a réz a király az elérhető árú anyagok közül. (ebben az ezüst picit még a réznél is jobb)

    [ Szerkesztve ]

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Sotho #21 üzenetére

    És hány százalék hő távozik sugárzás formájában amiben az alu jobb?

    Ezt nem tudom.

    Mindenesetre a lamella energiaátadásának a hősugárzás az egyik komponense a kettő közül. Hogy milyen arányban távozik a lamelláról az energia hősugárzással és milyen arányban hőátadással azt nem tudom. Nyilván több tényezőtől függ, még magától a hőmérséklettől is. Minél magasabb a lamella hőmérséklete annál inkább növekedni fog a hősugárzás által leadott energia aránya a teljes energialeadáson beül.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Sotho #18 üzenetére

    Mondjuk, most még egy picit jobban végiggondolva a réz vs alu lamella dolgot:

    amit föntebb leírtam az nyílván úgy van ahogy írtam, DE:

    magánál a lamellánál is fontos a hővezetés abból a szempontból, hogy a hőcső felől érkező hőt a lamellának a saját felületén minél jobban szét kell tudnia teríteni, hogy ne az legyen, hogy a lamella csak a hőcsővel érintkező területen meleg, kint pedig hűvös, mert akkor nyilván nem tudja leadni hatékonyan a hőt (hőleadáshoz hőmérséklet-különbségre van szükség).

    Az alu-lamella is csak akkor fog tudni hatékonyan hőt szétsugározni/átadni, ha az a hő a csőről hővezetés formájában megérkezik a lamella minél nagyobb felületére. Ebben pedig biztosan hátrányban lesz a rézzel szemben, főleg nagyméretű lamellák esetén, vagy ha ritkán vannak a hőcsövek...

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Kansas #29 üzenetére

    Nem emlékszem már hol, de pár éve azt olvastam, hogy a réz jobban vezeti a hőt, az alumínium viszont többet fel tud venni,

    A réz sokkal jobban vezeti a hőt.

    Az alumíniumnak egységnyi tömegre vetítve több mint kétszerese a hőkapacitása (egységnyi hőmérséklet-emelésre mennyi hőenergiát tud elnyelni) mint a réznek, másrészt a réz több mint 3x sűrűbb mint az alumínium, tehát ha a hőkapacitást nem tömegre (ugyanolyan nehéz alumínium test vs ugyanolyan nehéz réztest) hanem térfogatra vetítjük, akkor a rézhűtőnek a hőkapacitása is nagyobb lenne, de ez lényegtelen, mert a hűtésben a hőkapacitás másodlagos tényező:

    Amikor a proci hőmérséklete elért egy állandó szintet, akkor amennyi hőt az érintkező felület felvesz, azt előbb utóbb teljes egészében át is adja a lamelláknak, onnan meg kikerül a rendszerből. Mivel ilyenkor a hűtés minden pontjának időben állandó a hőfoka, ezért ilyenkor a hőkapacitás mértéke is lényegtelen.

    Egy biztos, a hőelvezetésben a rendszer minden eleme(borda forma, borda anyag, ventillátor, stb) mindig részt vesz, és bármelyik elem hatásosságát javítod, az egész rendszer hatásossága javul.

    Ez nyilván így van, de amíg van olyan pontja a rendszerednek, ami a többihez képest sokkal jobban szűk keresztmetszet, akkor megéri először azt a szűk keresztmetszetet kiküszöbölni, és a többi komponenst csak utána javítani:

    -(1)Például ha van egy nagyon jó toronyhűtőd és mellé egy olyan procid aminek a kupakja alatt olyan paszta van, ami gátolja a jó hőáramlást, akkor először érdemes újrapasztázni a procit mintsem egy még erősebb toronyhűtőt rakni rá.

    -(2) Ha van egy hűtőd nagy réz blokkal és hatalmas lamellákkal meg ventivel, de csak két hőcsöved van ami a hőt a blokktól elszállítja a lamellákig, akkor érdemes lenne ugyanilyen paraméterek mellett több hőcsövet használni.

    A processzor -> kupak -> blokk -> hőcsövek -> lamellák hőszállítás végén a lamellák állnak, onnan már nem az anyagon belüli hőszállítással távozik el a hő, hanem lamella->levegő hőátadással illetve a lamella közvetlen infravörös hősugárzásával. A kettő közül az utóbbi nagyon függ a lamella felületének megmunkálásától (sokkal jobban mint magától az anyagtól), ezzel kapcsolódtam be a topikba.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák