Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • psyche

    csendes tag

    válasz BurgBurg #1042 üzenetére

    A vitaminokat Scitec Multi-Próval fedezem.

    Ez egyszerűbb mint megenni egy zsák zöldséget egy nap.

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Teasüti #1049 üzenetére

    Mint "gyakorló" koleszterin problémás személy, leírom a tapasztalataimat.

    Bevezetőként érdemes tisztázni, hogy mi - mennyi. Mivel kétféle mértékegység használata elfogadott.:
    200 mg/dL = 5.18 mmol/L
    Ez a ma elfogadott legmagasabb még egészségesnek tekinthető mérték.
    A rossz koleszterin ami az LDL, háromnegyede lehet ennek a mennyiségnek.
    A "jó" koleszterin, ami a HDL legalább egynegyede kell, hogy legyen az összes koleszterinnek.
    Ha a HDL szint magas, az nagyon jó segít lebontani a vérben lévő LDL mennyiséget Elszállítja a lebontáshoz. Elméletileg. Gyakorlatilag, a nagyon magas HDL szint pont olyan rossz, mint az LDL.

    Azt mondják, hogy a magas koleszterin szint között és a szív- és agyi vérellátási problémák között nincs összefüggés, csak részben mondanak igazat.
    A koleszterin kórós mértékben rakódhat ki az érfalra. Ez már oka az említett betegségeknek,
    Az agyi vérellátási problémákat nagyon jól lehet diagnosztizálni ultrahanggal. A szív ellátásának problémáit nehezebb, de terheléses teszttel és az esetleges tünetekre odafigyelve, időben felismerhető a veszély.
    Az érfalakra kiült koleszterinnek kettő állapota lehet. A friss "lágyabb" részek elszállíthatóak. A "meszesedés" viszont marad.
    A kezeletlen magas koleszterint okozta következmények csökkentésére vérhígító készítményeket szoktak adni. A legegyszerűbb megoldás a legkisebb kapható dózisú Aszpirin rendszeres napi szedése, Vannak sokkal jobb gyógyszerek erre a feladatara. Azok viszont nagyon drágák.

    A koleszterin szint csökkentő gyógyszerek első generációi kontra produktívak voltak. A mai gyógyszerek talán jobbak. A mellékhatások viszont erőteljesek lehetnek. Viszonylag folyamatosan kell ellenőrizni a vérképet, ezen gyógyszerek szedése mellett.

    A növényekben nincs koleszterin, A húsokban és a halakban van. A halak jobbak, főleg a hideg és mélyvízi fajták, mivel az olajuk nagyon hasznos zsírsavakat tartalmaznak.

    Az állatok testének koleszterin mennyiségét egyszerűen meg lehet érteni. Kívül és legbelül magas a koleszterin. Kívül a bőr, tartalmazza a legtöbb koleszterint. Az alatta lévő zsírokban magas. A húsokban a legalacsonyabb. A belső szervekben magas a koleszterin szint. A máj valóságos koleszterin bomba. A vér mindenütt jelen van, ezért alacsony a koleszterin tartalma.

    Most már tudjuk, mit érdemes és mit nem fogyasztani. Sokat nem szabad ezen rágódni, mert a koleszterin túlnyomó többségét, 70-80%-át, saját magunk állítjuk elő. Az orvosom azt mondta, lényegtelen, hogy mit eszek, nem sokat befolyásol. Azt gondolom, sok beteg füllentett ez ügyben, ezért került erre az álláspontra.

    A saját tapasztalatom egy kissé mást mond. Habár az összes koleszterin szintjét nem befolyásolja jelentősen az étkezés, a jó és rossz koleszterin arányát viszont nagyon befolyásolja. A sok zöldség és gyümölcs fogyasztása emeli a HDL szintet és csökkent az LDL-t.
    A sportolás csökkenti a koleszterin szintet, de a túl magas szint csökkentésére önmagában nem lelegendő.

    Most ott tartok, hogy a koleszterin szintem háromnegyede a maximálisan elfogadhatónak.
    A HDL/LDL arányszám is optimális. Furcsaság mégis van a dologban, mert a koleszterin szint, duplája a rossznak. (Annak ellenére, hogy a jó koleszterin szint is gyógyszerrel van csökkentve.)

    Vannak koleszterin dologban további furcsaságok. A kókuszolaj nem tartalmaz koleszterint, mégis kerülendő.
    A margarinokat, amik szívbarátok állítólag, mégis kókusz vagy pálma olajjal keményítik. (Inkább az utóbbival, mert olcsóbb és teljesen íztelen.)

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Hieronymus #1053 üzenetére

    És mit mond az orvos a finomított szénhidrát és koleszterin kapcsolatáról?
    Nem fogok forrásokat megjelölni, annyira nem mentem bele a koleszterin témába - engem nem érint -, csak éppen érintettem a ketó kapcsán. De amennyire én tudom az érfalakra nem "rakódik ki" csak úgy a koleszterin, tehát nem ez az ok, hanem ez az okozat: az érfalakon keletkező sérüléseket "foltozza be". Ez egy olyan folyamat, mint a bőr hegesedése. Persze gyulladással jár, aminek a mértéke a nem mindegy. Ha nagy mértékű és kiterjedt a gyulladás, akkor jelent kockázatot.
    És ahogy én értesültem az egész folyamat kiváltó oka pedig a finomított szénhidrát.
    Mégpedig mert ha jól értem, akkor ebből más minőségű - kisebb méretű - koleszterin molekulák keletkeznek, amik irritálják a szervezetet.
    Erre vonatkozóan mit lehet tudni az orvos elmondása szerint?
    Amennyire én tudom az LDL koleszterint és a trigliceridet még a hagyományos nézetek szerint is a finomított szénhidrátokkal hozzák összefüggésbe.

    [ Szerkesztve ]

  • Woodslave

    nagyúr

    válasz Hieronymus #1053 üzenetére

    Én csak azt tudom hogy tojás bacon reggelivel 6.5 vagy 6.2 nem emlékszem pontosan egy hónap tojás bacon nélkül 5.4... A rossz koleszterinem magasabb volt trig es hdl magas nem tudom most megmondani az arányt. Ettől függetlenül most megint eszek tojást...

    Attól mert beraktam én sem hiszek a mostani konvencionális orvosi koleszterin elméletben. Legutóbb amit olvastam már nem is az ldl hanem az apo A molekulák száma mutatja a kockázatot.

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • psyche

    csendes tag

    válasz Teasüti #1052 üzenetére

    Veszek panangint a gyogyszertarban:

    https://www.hazipatika.com/gyogyszerkereso/termek/panangin_158_mg_140_mg_filmtabletta/1248

    Egy tablettaban van 140mg kalium aszpartat. Plusz a kaja. Edzesnapokon feldolgozott hust eszek (tudom azt nem kellene, de ebbol a legkonnyeb. osszehozni a zsirt), pihenonapolon olivas szardiniat. Ezekben szerintem van annyi kalium hogy napi par tablettaval egyutt osszejojjon a szukseges mennyiseg.

  • Woodslave

    nagyúr

    válasz Teasüti #1056 üzenetére

    Nem és őszintén szólva egyáltalán nem értek vele egyet. Tudom akkor minek írok ide :D

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz psyche #1057 üzenetére

    Hát nem tudom, én sírva fakadnék ha ezt a sok szemetet meg kéne ennem, amit te leküldesz, mert így egyszerű. :D
    Azt nem írtad milyen előéleted volt és milyen eredményeket értél el. Erre kíváncsi lennék.

  • Woodslave

    nagyúr

    válasz Teasüti #1060 üzenetére

    semmi olyan tudományos érvet nem tudok felhozni amit ne lehetne cáfolni

    egyszerűen személyes averzióm van minden megszorító diéta ellen, nem gondolom fenntarthatónak, meg célszerűnek se. Úgy gondolom nem véletlenül a glukóz az agy (meg az izmok anaerob környezetben) preferált üzemanyaga. Attól függetlenül, hogy a szervezet túlélő mechanizmusa lehetővé tesz szinte bármit (látva csak gyümölcsöt evő emberek eredményeit)

    Nem értek egyet azzal se, hogy függetlenül a koleszterin parától ilyen mértékű zsírbevitel hasznos vagy egészséges lenne.

    nem gondolom hogy sokkal eredményesebb lenne mint egy kiegyensúlyozott diéta - elismerve hogy aki csinálja annak működik és jelentős hatása van az étvágy csökkentésére

    meg persze nagyrészt szeretem a szénhidrátot :D

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Woodslave #1061 üzenetére

    Amennyire én tudom a glükóz fontos, de nem akkora mértékben mint amennyire hangoztatni szokták.
    Lásd a ketogén életvitelű versenysportolók: esemény előtt 10-20 g szénhidrátot tolnak, amit el is égetnek. Ennél több nem indokolt, a hétköznapi életben meg semennyi se indokolt.
    A szervezet amúgy is tud glükózt előállítani bármiből szénhidrát bevitel nélkül is. Az agynak sincs szüksége 100% glükózra, még véletlenül se (nekem jobban is pörög az agyam, produktívabb vagyok, jobb a memóriám). Az arányok eltolódnak a ketontestek felé igen nagy mértékben, a test egyéb szövetei meg csak ketontestekkel is kiválóan működnek.
    Az izmok is, bár a nagy intenzitású teljesítmény valóban csorbát szenved a gyorsan hozzáférhető energiaforrás nélkül. Mondjuk gymben én annyira nem érzem, hozzá kell igazítani az edzésmódszert, ahogy feljebb már kifejtettem és ugyanúgy lehet állatkodni a nagy súlyokkal. Edzések közben és után sem érzem magam kimerültnek. Viszont a fáradtság vhogy más érzés. Ez akkor jelentkezik nálam, ha cukrot viszek be, vagy nagyobb mennyiségű ch-t: ekkor a testem fáradékonyabb vmi miatt. Szerintem ez megérne egy vérvizsgálatot btw...

    Gondolom a történelmi okait nem kell felhoznom, itt remélhetőleg mindenki tudja, hogy az elmúlt 100 évet leszámítva soha nem volt finomított ch bevitel az emberiség történetében.

    De ezeket tisztázva elfogadom az érvet, hogy szimplán szereted a ch-t. :D
    Néha én is elcsábulok.
    De akkor miért foglalkozol a témával?

    A megszorító diétát én másképp látom. Azok általában kúraszerűek, ami mindenkép zsákutca. Nekem ez életstílus, így a felfogásom se a megszorításra fókuszál, hanem arra, hogy amúgy supermarket-ek polcain 98% szemetet árulnak. Persze finom szemetet...
    A hozzáadott cukor teljes mellőzése az életemben se megszorítás, hanem felfogás kérdése.
    Vagy mondjuk ott van az IF. Egy 16-8 órás vagy 20-4 órás IF is lehet megszorítás vagy életmód. Gondolom akkor neked elképzelhetetlen az is, h ne egyél csak napi egyszer-kétszer. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Woodslave

    nagyúr

    válasz Teasüti #1062 üzenetére

    De akkor miért foglalkozol a témával?

    mert érdekel a "táplálkozástudomány" - azért teszem idézőjelbe mert nem tudományos szinten persze és itt lehet értelmes beszélgetést folytatni.

    Vagy mondjuk ott van az IF. Egy 16-8 órás vagy 20-4 órás IF is lehet megszorítás vagy életmód. Gondolom akkor neked elképzelhetetlen az is, h ne egyél csak napi egyszer-kétszer

    amikor elkezdtem ezzel foglalkozni (mármint edzés diéta) úgy 9 évvel ezelőtt tudatosabban, akkor elsők között találtam rá az IF-re (Brad Pilon Eat Stop Eat könyve) nyilván Ori Hofmekler, meg Leangains. Csináltam is szinte mindegyiket, na jó mondjuk a warrior dietet nem, de rendszeresen böjtöltem és szerettem is. De már annak se vagyok meggyőződve a csak pozitív hatásairól. De arról is mindent elolvasom (mármint a böjtről) De sajnos ilyen vagyok semmiről nem vagyok meggyőződve :C :D

    [ Szerkesztve ]

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • Woodslave

    nagyúr

    válasz Teasüti #1062 üzenetére

    ja meg ami eszembe jutott de olvastam neked se tetszik, az hogy feldolgozott húskészítményeket eszik valaki csak hogy ketogén diétán legyen az meg a diéta miatti hiánytünteteket vitaminokkal pótoljuk szintén nem jön be (nem a vitamin ellen, mert lehet "normális" diétánál is felmerül)

    Az lehet nem volt feldolgozott ch nem is azt mondom hogy én a szupermarket ilyen polcairól kajálok, de gumósok, a rizs, a köülönböző gabonák eléggé részei az emberi táplálkozási kultúrának és nem gondolom hogy kivételük előnnyel járna. Az meg hogy az ősember mit vagy hogyan ehetett lexarom :K :D

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #1043 üzenetére

    A forrás kutatást még nem is került publikálásra, egy konferencia előadásának volt csak témája. Szakértői értékeléseken még nem ment át, tehát lehet hogy problémák vannak vele és végül visszadobják majd. Aztán persze lehet, hogy nem. Csak innentől nehéz erre alapozni.

    De egyébként van olyan publikált kutatás ami meg kimutatja, hogy a vegetáriánusok nem élnek tovább: [link]

    Továbbra is azt gondolom, hogy igazán csak azok a kutatások érnek valamit, amik bentlakásosak, vagy legalább a teljes élelmezést biztosítják, és van több kontroll csoport is. Tehát ha azt mondod, hogy vegetáriánus vs. "átlagember", vagy keto vs. "átlagember", vagy gyümölcsevés vs. "átlagember", abból mindig az első fog kijönni nyertesen, mert az legalább egy összeállított étrend, ami valószínűleg kevés feldolgozott élelmiszert fog tartalmazni. De akármi is jön ki ilyen különálló kutatásokból az egyes étrendek egymáshoz képesti viszonyáról semmit sem mondanak el, mert mások lehetnek a módszerek, a körülmények, stb.
    Egy normális kutatás úgy nézne ki, hogy vegetáriánus vs. keto vs. gyümölcsevés vs. átlagember, és utóbbinál is meghatározott étrend, nem pedig edd amit szoktál. De ilyen nagyon kevés van sajnos, mert iszonyat drágák is, meg nincs is bennük pénz. Ugye kutatások többségét valamilyen cég finanszírozza, és legyen az akár vegán akár keto akármi, valószínűleg ők pont azon a területen akarnak eladni valamit.

    Egyébként a 35%-al alacsonyabb koleszerintszint csak addig hangzik jó eredmények amíg rá nem jön az ember, hogy az alacsony koleszterin szint is ártalmas. Például kimutatták, hogy a koleszterinszint és a demencia között fordított összefüggés van (tehát magas koleszterin csökkenti a demencia kockázatát): [link]. És innentől már megint érdekes kérdés, hogy mi számít "normális" koleszterinszintnek, mert ahogy a vércukorszint határértékeit, úgy a koleszterinét is folyamatosan változtatgatják.

    Ha cinikus akarnék lenni, azt mondanám választhatsz mit szeretnél idősebb korodra: demenciát vagy szívinfarktust ;]

  • Woodslave

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1065 üzenetére

    mondom én se hiszek az átlag koleszterin elméleteknek mert lassan azt hiszem hogy csak karcolgatják a felszínt a koleszterint rossz mantrával. Pont múltkor agyaltam hogy jöttek erre a következtetésre és arra gondoltam egyszerű megfigyelés. Akinek szívinfarttusa volt annak magas volt a koleszterinje. Lehet összefüggés, de magam (hangzozzon nagyképűnek) rizikófaktorok tekintetében nem veszem egy kalap alá azokkal, aztán remélem nem szívom meg a napi 3 tojást és 40 gramm bacont. ;] :D

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • Cathfaern

    nagyúr

    Pár napig nem vagyok gép közelben, erre beindul a topik :))

    (#1041) Teasüti

    "Valamint semlegesíteni kell a megnövekedett húgykősav képződést citromsavval, különben veseköveket lehet növeszteni keto alatt."
    A megivott citromsavból semmi se fog eljutni a vesékig, az emésztőrendszer saját maga által beállított PH-n működik. Vesekő megakadályozására megfelelő mennyiségű folyadék (lehetőleg víz) ivása bőségesen megfelelő.

    "A stevia az egyetlen a felsoroltak közül, ami természetes anyag és jótékony hatása van a szervezetre."
    Stevia a legfiatalabb a felsoroltak közül, és így a legkevesebbet kutatott, tehát a legkevesebbet tudunk a tényleges hatásairól. A "természetes anyag" is nézőpont kérdése, pont úgy természetes, mint a finomított cukor vagy az eritrit: mindhárom valami növényből készül, töménytelen mennyiségű feldolgozás után. Tulajdonképpen a szukralózt is cukorból állítják elő, szóval ennyi erővel az is természetes anyag :)
    Igazából a legjobb lenne semmilyen édesítőszert se fogyasztani.

    (#1040) psyche + (#1042) BurgBurg

    Tesztcsíkot felejtsétek el. Keto elkezdésekor esetleg jó, lehet örömködni, hogy jé lila (de ha 20g ch alatt eszik az ember, ígyis-úgyis ketózisban lesz, nem nagyon van rajta mit nézegetni), aztán ha adaptálódik a szervezet a ketohoz, akkor meg jön a pánik, hogy már alig lila vagy nem is lila, mi történhetett mit csinálok rosszul, mi a... Amire a válasz, hogy semmit, mert a vizeletbe csak a felesleges ketonok kerülnek be, és minél jobban alkalmazkodott a szervezet az alacsony ch-s táplálkozáshoz, annál kevesebb ketont termel feleslegesen. Azt, hogy mennyi keton van a szervezetben, kizárólag vérből lehet megbízhatóan kimutatni, már Mo-n is kapható olyan vércukormérőhöz hasonló készülékek (ujjat kell megszúrni), amik tudják mérni a ketonokat. De igazából ennek sincs nagy jelentősége szerintem.

    (#1053) Hieronymus

    "Ha a HDL szint magas, az nagyon jó segít lebontani a vérben lévő LDL mennyiséget Elszállítja a lebontáshoz."
    Jaj :o Koleszterin az koleszterin. A koleszterin molekula életpályája során egyszer LDL, másszor HDL. Egyik se jó vagy rossz, mindkettőre szükség van a szervezet normális működéséhez. Ráadásul gyakorlatilag semmilyen kutatás nem tudta bizonyítani az LDL egyértelműen negatív hatását, sokkal nagyobb szerepe van az LDL molekulák sűrűségének az érrendszeri problémákhoz, mint az abszolút értékének.

    "Azt mondják, hogy a magas koleszterin szint között és a szív- és agyi vérellátási problémák között nincs összefüggés, csak részben mondanak igazat. A koleszterin kórós mértékben rakódhat ki az érfalra. Ez már oka az említett betegségeknek,"
    Tény, hogy az érproblémákat az érfalba lerakódott koleszterin okozza. Csak hogy alapból úgy kerül az érfalba koleszterin, hogy valami probléma van a szervezetben. Gyakorlatilag ez nem okozó, hanem tünet.

    "A koleszterin szint csökkentő gyógyszerek első generációi kontra produktívak voltak. A mai gyógyszerek talán jobbak. A mellékhatások viszont erőteljesek lehetnek. Viszonylag folyamatosan kell ellenőrizni a vérképet, ezen gyógyszerek szedése mellett."
    Sajnos nem sikerült kimutatni, hogy a gyógyszerrel csökkentett koleszterin csökkentené az érrendszeri problémák kockázatát. Mégegyszer: magas a koleszterinszinted, szedsz rá gyógyszert, csökken a koleszterinszinted, és pont annyi marad a szívinfarktus kockázata, mint ha magas maradt volna a koleszterinszinted. Amit ki tudtak mutatni, hogy ha már volt szívinfarktusod, és szedsz koleszterincsökkentőt, akkor a következő szívinfarktus kockázata kisebb lesz.
    Ellenben több koleszterincsökkentő gyógyszer kísérleteit leállították annyi mellékhatásuk volt (pl. halál).
    Szóval ha szívinfarktusod sose volt és koleszterincsökkentőt szedsz, akkor megkapod az összes mellékhatásukat bármiféle eredmény nélkül.

    "Most már tudjuk, mit érdemes és mit nem fogyasztani. Sokat nem szabad ezen rágódni, mert a koleszterin túlnyomó többségét, 70-80%-át, saját magunk állítjuk elő. Az orvosom azt mondta, lényegtelen, hogy mit eszek, nem sokat befolyásol. Azt gondolom, sok beteg füllentett ez ügyben, ezért került erre az álláspontra."
    Meglepő, hogy orvos ezt mondta. Nem azért, mert ne lenne igaza, pont azért mert igaza van, csak (még) nem ezt tanítják :) Koleszterin nem úgy szívódik fel, hogy amit megeszel a koleszterint az hupsz átcsusszan a véredbe. Többlépcsős kapuk vannak az emésztőrendszerbe, amik nem csak azt választják ki, hogy milyen koleszterint szívjanak fel (mivel a megevett koleszterin nagy részét nem tudja felhasználni a szervezet, illetve csak energiaigényes átalakítás után, ami nem éri meg neki), hanem azt is, hogy mennyit vegyen fel belőle. Ugyanis csak annyi fog amennyire szüksége van. És igen, a szervezet magának is állít elő koleszterint, mivel az agy és a teljes hormonális (szinte az összes hormon koleszterinből épül fel) rendszer működésének elengedhetetlenül szükséges. Ja meg sejtfal része :) Ha kevesebb koleszterint viszel be, annak egyetlen következménye lesz: többet fog termelni a szervezeted.

    "Furcsaság mégis van a dologban, mert a koleszterin szint, duplája a rossznak. (Annak ellenére, hogy a jó koleszterin szint is gyógyszerrel van csökkentve.)"
    Tehát magas a triglicerided. Rossz hírem van ezzel kapcsolatban: ellentétben az LDL-el a magas triglicerid szint egyértelműen összeköthető érrendszeri megbetegedésekkel. Az LDL / HDL arányt már nem nagyon szokás nézni, triglicerid / HDL arány a mérvadó.

    "A kókuszolaj nem tartalmaz koleszterint, mégis kerülendő."
    Kókuszolaj = triglicerid.

    "A margarinokat, amik szívbarátok állítólag"
    Nézz körül nyugodtan a mostani marketinges anyagok között, sehol sem fogod látni, hogy a margarint, mint szívbarát terméket reklámoznának. Igen, 90-es években ezt nyomták ezerrel, aztán rájöttek, hogy minimum nem igaz, de inkább csak rontja a helyzetet. Ennek a fő oka, hogy a "népszerű" növényi olajban nagyon magas az omega 6 aránya, ellentétben az állati zsiradékokkal (és így a vajjal), amik mind jobbak ilyen téren.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #1064 üzenetére

    "gumósok, a rizs, a köülönböző gabonák eléggé részei az emberi táplálkozási kultúrának és nem gondolom hogy kivételük előnnyel járna"
    Ezeknek a növényeknek egy előnyük van, és egy okból lettek népszerűek az emberi táplálkozásban: nagyon jó a termőterület / kalória arányuk. Tehát egy törzsnek nem kellett nagy vadászterületet uralnia, elég volt ha a kunyhóik körül némi területet megműveltek. Ezt leszámítva csak árnyoldalaik vannak. Amúgy "emberi táplálkozási kultúra" helyett max. "civilizált emberi táplálkozási kultúrát" mondanék, mert az emberiség történelmének elég rövid ideje csak amióta növénytermesztés létezik. Előtte max. gumósokat ettek, de ugye azok is közelebb álltak összetételben egy fehérrépához, mint egy krumplihoz.

  • tlac

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1067 üzenetére

    Amit ki tudtak mutatni, hogy ha már volt szívinfarktusod, és szedsz koleszterincsökkentőt, akkor a következő szívinfarktus kockázata kisebb lesz.

    akkor mégis csak tud valamit mellékhatáson kívül is

    vs:

    Szóval ha szívinfarktusod sose volt és koleszterincsökkentőt szedsz, akkor megkapod az összes mellékhatásukat bármiféle eredmény nélkül.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1067 üzenetére

    A keto kapcsán mennyire mélyültél el a mikrotápanyagok és a különböző testi tünetek között?
    Már egy ideje keresem a választ arra miért érzem magam lustának ketózisban. Nem mondanám egyértelmű izomgyengeségnek, arra könnyű lenne válaszolni (elektrolit hiány). Inkább úgy jellemezném, h megerőltető mozogni. Egyfajta fáradtság. Az izmaim olykor úgy viselkednek, mint mikor fizikai munkában/sportolásban úgy elfáradsz, h leülsz mint az iszap és megerőltető már felállni is.
    Vizsgálni nem tudom magam, csak empirikus úton próbálok rájönni mi az ami hiányzik.
    A többlet só bevitel enyhíti valamelyest rá egy-két orára. A folyadék néha kevés, néha sok. Ahogy kívánom úgy iszok, erőltetni nem szoktam. Ezzel úgy érzem nem korrelál közvetlenül.
    Sok zöldséget eszem, főleg brokkolit, avokádót, kelbimbót, spárgát. Olykor vitamin- és ásványianyag tablettát is. Ezt még nem sikerült kizárnom.

    Neked van ezzel a jelenséggel tapasztalatod?

  • psyche

    csendes tag

    válasz Teasüti #1059 üzenetére

    Jó, nem fogok feldolgozott húsokat enni örökké, váltani fogok baconre meg kókuszolajban sütött tojásra. Ezek ugyanis úgy vélem egészséges ketogén ételek.

    Hiszen a tojás nem feldolgozott, a szalonna/bacon szintén nem feldolgozott.

    Az olívás szardíniára viszont az egyik legegészségesebb étel :)

    A ketogán étrend előtt sokáig prbálkoztam alacony szénhidrát - magas fehérje diétával (napi 100 gramm rizs + csirkemell + fehérjepor), de igen hosszú hónapok alatt értem el minimális szálkásodást.

    Most 3 és fél hónap alatt már -8 kilónál járok. Ennek egy része persze lehet víz is, meg minimális izom. Ez utóbbi remélem nem. Tudniillik ugyanannyi súllyal edzem mint a ketogén étrend előtt.

    A hasam, a derekam kerülete láthatóan kisebb lett. Nem, nem kockás, az majd 13-14%-os testzsírszázaléknál kezd el látható lenni. Majd.

    Súlyzós edzést egyébként 8 éve végzek, kisebb-nagyobb megszakításokkal. Ez utóbbi 5 év alatt csirke-rizsen éltem (többnyire)

    Szerintem az egészséges ketogén étrend a következőkből áll:

    - Tojás
    - Szalonna
    - Tonhal vagy szardínia
    - Csirke / pulykamell
    - Tejsavófehérjék
    - Sajtok
    - Olívaolaj
    - Kókuszolaj
    - Ásányvíz
    - Vitaminok vagy zöldségek

    - esetleg BCAA / glutamin

    Ezektől eltérni nem kell. Jah és nem észnélkül kell ezeket sem enni!! Elmondom nektek, hogy te jóval kevesebb zsírt eszel meg egy nap ezekből, egy nap mint egy átlagember! Hogy mennyi zsírt kell enned, azt ki kell számolnod, de állítom, hogy a napi bevitel akkor is alacsonyabb lesz mint egy átlagember napi zsírbevitele.

    Tehát nincs ok a félelemre, hogy jajj sok zsírt viszek be. Mert nem.

    Na ez a nem mindegy!

    [ Szerkesztve ]

  • psyche

    csendes tag

    válasz Teasüti #1070 üzenetére

    Van egy ilyen jelenség, hogy ketoflu...

    Ez normális. A szervezet vágyakozása a szénhidrátra :D

    Olyan mintha egy faházban égetnéd a kandallót, de ahelyett hogy a szobában található bútorokat meg újságokat dobnád rá a tűzre (a szénhidrátot), le kell menned az alagsorba fáért (zsírért). Na ehhez nincs kedve a szervezetnek mert macerásabb de hát rászoktatod és amint keto-adapted-é válsz, elmúlik :)

    Ilyenkor megfordul az egyensúly és a sejtek mitokondriumában nagyobb előszeretettel fog zsír égni mint ch.

    Valami ilyesmi a háttér.

    [ Szerkesztve ]

  • psyche

    csendes tag

    Ja és a jelenlg piacon lévő egyetlen termék, amely ipari mennyiségben tartalmaz vitaminokat, az a Scitec-Multi pro.

    Egyszerűen mindent fedez ez a készítmény, így nonszensz olyan dolgokra gondolni, hogy meg kell enni 4 kiló marhahúst, meg 3 kiló zöldséget egy nap, csak hogy fedezd a szükségleteket.

    Kell venni egy dobozzal minden hónapban és napi szinten szedni. Káliumra ott a Panangin, gyógyszertárban meg tudod venni.

    Actival, centrum, béres, és társaik tápanyagtartalma kismacskáknak sem elég, baromság és lehúzás. Komolyan, nem reklám, de scitec multi pro az egyetlen normális vitamin és ásványianyag készítmény. Keto étrendben én ezt erősen ajánlom.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #1069 üzenetére

    Nem olyan bonyolult ez, mint elsőre tűnik :)

    "Amit ki tudtak mutatni, hogy ha már volt szívinfarktusod, és szedsz koleszterincsökkentőt, akkor a következő szívinfarktus kockázata kisebb lesz."

    Nem mond ellent annak, hogy:

    "Szóval ha szívinfarktusod sose volt és koleszterincsökkentőt szedsz, akkor megkapod az összes mellékhatásukat bármiféle eredmény nélkül."

    (#1070) Teasüti
    Annyira nem mélyültem el, szóval csak tippelni tudok, de ránézésre D vitamin hiánynak tűnik. Lehet tesztelni vérvétellel is, csak jó drága ha nem tudod rávenni a háziorvosod, hogy utaljon be. Ha esetleg nekiállsz szedni D vitamint, akkor viszont kell mellé K2 is, szóval vagy olyat kell venni ami tartalmazza azt is, vagy sok olyat kell enni amiben van K2 (ami csak állati eredetű dolgokban van), pl. tojás (K2-t magában még nem láttam). Megjegyzem tojás D vitamin forrásnak se rossz. Bár akkor már jobb a halolaj és így zsíros halak. Meg máj is tartalmaz valemennyit.

    [ Szerkesztve ]

  • paleinho

    senior tag

    válasz psyche #1071 üzenetére

    "...a napi bevitel akkor is alacsonyabb lesz mint egy átlagember napi zsírbevitele"

    egy 2009-es felmérés alapján (frissebbet nem találtam)
    napi átlagos zsírbevitel 84-124 gramm közötti volt minden korosztályt és nemet tekintve kb 40%-a az összes bevitt kalóriának, úgy gondolom hogy ennél sokkal nagyobb arányban van jelen a zsír a ketogén étrendben.
    troll on// go vegan ;) //troll off

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz psyche #1071 üzenetére

    "váltani fogok baconre meg kókuszolajban sütött tojásra. Hiszen a tojás nem feldolgozott, a szalonna/bacon szintén nem feldolgozott."
    Azért lássuk be, azt a szerencsétlen disznót muszáj feldolgozni, hogy bacon legyen belőle :) És bacon és bacon között jelentős különbségek vannak. Amúgy kókuszolaj helyett (ami finomított olaj) én javaslom inkább a disznózsírt, esetleg vajat (csak utóbbinál figyelni kell, hogy ne égjen).

    "- Tojás
    - Szalonna
    - Tonhal vagy szardínia
    - Csirke / pulykamell
    - Tejsavófehérjék
    - Sajtok
    - Olívaolaj
    - Kókuszolaj
    - Ásányvíz
    - Vitaminok vagy zöldségek

    - esetleg BCAA / glutamin"

    Miért csak csirke / pulykamell? Ketogén étrend lényege a zsír, teljesen felesleges a legszárazabb húsokat enni csak azért, hogy utána más zsírforrásból pótold a kimaradó mennyiséget. Lehet nyugodtan enni combot (bőrrel együtt!), marhahúst, disznóhúst.
    Ahogy valamelyik korábbi hsz-ben írtam a kókuszolaj tömény triglicerid, aminek meg vannak a maga előnyei, de rendszeres nagymennyiségű fogyasztása szerintem nem célszerű. Tejsavófehérje teljesen felesleges, egyél helyette húst (halat, stb.) inkább. Hasonlóan a BCAA / glutamin-ra.

    "Ja és a jelenlg piacon lévő egyetlen termék, amely ipari mennyiségben tartalmaz vitaminokat, az a Scitec-Multi pro."
    Megnézve, pont az a bajom ezzel a multivitaminnal, mint az összes többivel: nem derül ki, hogy miért azokat a mennyiségeket tartalmazza, amiket. Az se derül ki, hogy milyen étrendhez ajánlják. Mert pl. tele van B vitaminnal, miközben ha eszel normális mennyiségben húst, azokra nem nagyon lesz szükséged. Illetve majdnem minden 100% fölött, vagy körül van. Ha feltesszük, hogy a vitamin ajánlások megfelelőek, és eszel normális kaját is a tabletták mellé, akkor elég sok mindent túl fogsz lépni. És bár bizonyos vitaminoknál / ásványi anyagoknál nincs (ismert) felső határérték, nem feltétlen igaz az, hogy minél több, annál jobb. Aztán akkor felszívódásról még nem is beszéltünk, pl. magnéziumból magnézium-oxid van, aminek jó ha pár %-a felszívódik az emberi szervezetben, a többi egyszerűen kiürül.
    Szóval összeségében nem nagyon vagyok híve a multivitaminos megoldásoknak. Én úgy jutottam el a ketogén étrendhez, hogy elkezdtem keresgélni, hogy mi lenne a természetes étrendje az embernek. Mert az nem normális szerintem, hogy mindenfajta szintetikus vagy szintetizált anyaggal tömni kéne magunkat ahhoz, hogy egészségesek legyünk. Mint ahogy az se, hogy mindenfélét méregetni és kalkulálni kéne ahhoz, hogy egészségesek maradjunk. Ha így lenne, akkor az emberiség már azelőtt rég kihalt volna, hogy a civilizáció kialakult volna.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Teasüti #1070 üzenetére

    Egyébként ez lehet simán annak is a tünete, hogy túl kevés kalóriát viszel be egy nap, és a szervezet megpróbál visszafogni, hogy ne használj annyi energiát.
    De azt is el tudom képzelni, hogy van egy bizonyos szintű inzulinrezisztanciád (lehet akkor is ha amúgy vércukrod teljesen rendben van), és ilyenkor leesik a vércukorszinted. Ha így van, akkor idővel ez javulni fog a ketotól (minél kevesebb ch-t eszel, annál jobban).

  • psyche

    csendes tag

    válasz paleinho #1075 üzenetére

    Igen, arányaiban lehet.

    De azt ne felejtsük el, hogy ketózisban teljesen más élettani folyamatok zajlanak. Itt azt a zsírt amit megeszel fel is használod, tehát nem raktározódik.

    A bevett zsír azonnali energiaként használódik fel.

    [ Szerkesztve ]

  • psyche

    csendes tag

    válasz Cathfaern #1076 üzenetére

    "Amúgy kókuszolaj helyett (ami finomított olaj) én javaslom inkább a disznózsírt, esetleg vajat (csak utóbbinál figyelni kell, hogy ne égjen)."

    Úgy tudom, hogy a kókuszolaj azért jó mert közepes láncú zsírsavakat tartalmaz és az valamiért jó.

    Miért csak csirke / pulykamell? Ketogén étrend lényege a zsír, teljesen felesleges a legszárazabb húsokat enni csak azért, hogy utána más zsírforrásból pótold a kimaradó mennyiséget. Lehet nyugodtan enni combot (bőrrel együtt!), marhahúst, disznóhúst.

    Lehet, persze. Feltéve ha a disznóval és a marhával nem léped túl a szükséges zsírmennyiséget. Azért azt könnyen össze lehet hozni. Ha meg átléped a daily fat targetet, akkor ehetsz csirkemellett meg pulykamellet :D

    Tejsavófehérje teljesen felesleges, egyél helyette húst (halat, stb.) inkább. Hasonlóan a BCAA / glutamin-ra.

    Viszont ha nem tudod megoldani hogy ennyi húst egyél, a tejsavófehérje praktikus. Sőt. Edzés után kötelező.

    A vitaminos okfejtéseddel kapcsolatban valóban vannak felmerülő kérdések, de én már ezeken nem agyalok. Minden nap beviszek tablettával biztos ami biztos alapon jó sok vitamint, 'oszt ennyi. Nem akarok ezzel szarakodni. Szerintem nem kell ezt a vitaminkérdést túlparázni.

    De aki megbír enni egy zsák zöldséget egy nap, egészségére :)

    Csak elmondom: fél kiló paprikát kellene megenned minden nap, hogy bevigyél 1000 mg C vitamint. Ki képes erre? :)

    [ Szerkesztve ]

  • psyche

    csendes tag

    És 2 kg sárgarépát, hogy meglegyen a napi kálciumbeviteled...
    7 kg karfiolt, hogy meglegyen a magnéziumbeviteled.
    Brokkoliból meg 1 kilót minden nap, hogy meglegyen a napi káliumbevitel.

    Kösz, maradok a tablettáknál :)

    [ Szerkesztve ]

  • tlac

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1074 üzenetére

    jó de a gyógyszerben nincs ilyen feltétel vizsgálat, hogy haha nem volt még infarktusod? akkor csak ártok

    tehát ha a 2. esélyét tudja csökkenteni, miért ne csökkentené már az elsőjét is?

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Cathfaern #1067 üzenetére

    "..Szóval ha szívinfarktusod sose volt és koleszterincsökkentőt szedsz, akkor megkapod az összes mellékhatásukat bármiféle eredmény nélkül. ...

    Ez kevéssé valószínű. Inkább a stroke esélyes nálam.

    Tavaly voltam teljes egészségállapot ellenőrzésen. Van egy kismértékű szívbillentyű záráshibám. Van egy hosszútávfutókra jellemző EKG eltérésem. Nagyjából másfél éve kezdtem el futni. Eddig utáltam, de rájöttem, ha egészségesen akarok maradni az életem második felében, akkor jelentős mennyiségű izomtömeg tartalékkal kell ráfordulni az idős korra. Kettő-ezerhuszonegyben - kerek születési évforduló - szeretném lefutni a maratoni távot. Most 13 km az egyéni csúcsom.
    Az agyi vérellátó erekben sajnos már van meszesedésem. Elméletileg ennek egy részét a HDL el tudja takarítani.

    "Rossz hírem van ezzel kapcsolatban: ellentétben az LDL-el a magas triglicerid szint egyértelműen összeköthető érrendszeri megbetegedésekkel."

    Tudom.

    "Tehát magas a triglicerided"
    Nem. Az minden mérés esetében normál mértéken belül volt a mért érték.

    Közben rájöttem, hogy a nagyon magas HDL értékért az étkezésem is felelős.
    Reggeli.:
    Ayran, csilipaprika, paprika, paradicsom valami szezonális és nyersen fogyasztható zöldségfélével. Most cikória. Kevés lenolaj, kicsivel több tökmagolaj. Kurkuma, mint ízjavító. Zabpehely, mint ízrontó. Valami savas lötty, citrom leve vagy ecet esetleg almaecet. Segíti a zöldségfélék emésztését. Buddha azt mondta egyszer, hogy a feketekömény minden betegséget gyógyít a halálon kívül. Egy kis feketekömény is kerül a reggelibe, az íze miatt.
    Ehhez jön egy szelet kenyér valami felvágott félével. A kenyér félbarna vagy teljes kiőrlésű.

    Az ebéd, leginkább olyan mint kutya vacsorája, leginkább elmarad. Ha nem tudom elkerülni, akkor eszem valamit.

    A vacsora változatos. Tejtermékből általában az író kerül a bögrébe. Hozzá némi zabpehely. A zöldségek kiegészülnek hagymafélével. A tányérra valami frissen készült étel kerül. Egy szelet hús, némi körettel.
    Esetleg valami olasz és gyorsétel jellegű valami. Némi sör hozzá. Esetleg bor ünnepélyesebb alkalmakkor.
    Ma estebédként Tafelspitz került az asztalra.(főtt marhahús, tormával. Hozzá a levében főtt burgonyával és répával)
    Vitaminokat és más étrend kiegészítőket nem igazán nyomom. A futás kezdetén voltak izom problémáim. Akkor ettem lyzint. Néha kalcium - magnézium tablettát szedek. Amit majdnem naponta tolok, a D3 vitamin. A niacin túladagolása bőrpírt okoz. A természetes bőr természetes barnaságra rátesz egy lapáttal. Nagyon jól néz ki. És emeli a HDL szintet.
    Nagyon esznél kell lenni a niacinnal. Az allergiás reakció rákvörös bőrrel jelentkezik.

    Nézegettem a koleszterin szint otthoni mérésének lehetőségeit. Ezzel lehetne ellenőrizni az étkezés és a koleszterin szint valódi összefüggéseit. Nagyon drágák a hozzáférhető mérőeszközök. De legalább pontatlanok is.

    (#1073) psyche: "Ja és a jelenlg piacon lévő egyetlen termék, amely ipari mennyiségben tartalmaz vitaminokat, az a ..... pro"

    Ezt így nem írhatod le. Reklám megjelenítésnek számít.
    Az egy másik történet, hogy ami neked jó, az másnak fosatószer lehet, mert nem vagyunk egyformák. Az egy harmadik történet, hogy mennyi hasznosul valójában a beszedett készítményből.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz psyche #1072 üzenetére

    Hát 6 hónap alatt csak sikerült már hozzászoknom, így a keto flu-t kizárnám. :D
    Arra meg egyébként is az elektrolit hiány a válasz, azzal kezdtem, hogy ez nem gond.
    Meg amúgy az adaptáció is könnyen ment, már az elején tudtam, hogy az átlagos nyugati szemétevő étrendhez képest meg kell növelnem az ásványi anyag bevitelem. Nem is volt panasz.

    (#1073) psyche
    Aha, oké, köszi! :N
    Én egy picit változatosabban étkezem ennél. :D
    Én nem tápkiegből fedezem a szükségleteim, hanem tápanyagban gazdag étrenddel elsősorban.

    (#1071) psyche
    váltani fogok baconre meg kókuszolajban sütött tojásra.
    Wow... Én értem, hogy az emberi test lényegében egy biológiai gépezet és minden nap pontosan ugyanarra a tápanyagokra van szüksége, amit ha tudunk fedezni mondjuk legalább makró szinten "csirke-rizsből", akkor ha egész életünkben ezt eszünk is teljesen jó.
    Na de azért én nem ez vagyok. Én szerintem főbe is lőném magam, ha 5 évig ezt kéne ennem. Oké, hogy valszeg el tudod készíteni a "csirke-rizst" vagy 300 féle módon, de azért na! :DDD

    Az olívás szardíniára viszont az egyik legegészségesebb étel
    Attól függ. Konzervben veszed? A konzerv kajáról tudni kell, hogy hőkezelve van, ezért áll el évekig.
    Na most ketonál nekünk fontos volna a bevitt zsír minősége, mint pl az Omega 3 és 9 a halakból. Ezek viszont hőre érzékenyek, vagyis kifőzik belőle épp úgy, ahogy mondjuk a vitaminokat a hagyományos magas hőmérsékletű gyors főzésnél.
    Ettől a nüansznyi kellemetlenségtől eltekintve egész korrekt halfélék ezek, higany se nagyon halmozódik fel a kisebbekben, amiket konzervbe raknak.

    A ketogán étrend előtt sokáig prbálkoztam alacony szénhidrát - magas fehérje diétával (napi 100 gramm rizs + csirkemell + fehérjepor), de igen hosszú hónapok alatt értem el minimális szálkásodást.
    Ez nem csoda, hisz a többlet fehérjéből zsír/glükóz lesz. Ezt minden testépítő tudja elvileg.

    Szerintem az egészséges ketogén étrend a következőkből áll:
    Háát őőő, én azért vennék egy receptkönyvet a helyedben, őszinte leszek: iszonyú egyoldalúan táplálkozol még ketohoz képest is.

    Elmondom nektek, hogy te jóval kevesebb zsírt eszel meg egy nap ezekből, egy nap mint egy átlagember! Hát erre nem fogadnék nagy tételben a helyedben, tekintve, h csak amíg megírtam ezt a választ, elropogtattam egy zacskó sózott földimogyorót, aminek 50%-a zsír. ;) Lehet tippelni hány gramm zsírt ettem meg 10 perc alatt.
    Aztán ha megosztom veled az egyik kedvenc receptem, amiben annyi vagy több zsír van, mint a számomra napi előírt 200 g, akkor lehet hamar meggondolod ezt a kijelentést.*

    Tehát nincs ok a félelemre, hogy jajj sok zsírt viszek be. Mert nem.
    Nekem konkrétan arra kell figyelnem, hogy ne lépjem túl a kalóriahatárt... túlságosan. :C
    Pl a zacskó földimogyoró 100 grammjában van 640 kalória és 50 g zsír.
    Egyáltalán nincs okom félelemre. :C

    *Mostanában nagyon rá vagyok kattanva egy tejszínes mártásra, amit párolt zöldségekkel és olajban sütött csirkemellel eszek.
    1. A csikemell:
    Nem túl sok olíva vagy avokádó olajban sütök ki úgy 3-400 g szeletekre vágott csirkemellett, amit mindkét oldalán sóval, borssal, rozmaringgal és reszelt olasz keménysajttal szórok meg. Ez ad neki egy ízletes ropogós kérget. Az olajban nem kell úsznia, épp csak annyit öntök alá, hogy ne égjen a hús.
    2. A mártás: 3 dl 50%-os tejszínt szoktam venni hozzá. Amikor a húsok elkészültek akkor abba a pár kanálnyi olajba belerakok egy marék kockázott füstölt szalonnát, egy fej kockára vágott hagymát, egy fej aprított fokhagymát és megpirítom mind. Utána nyakon öntöm a tejszínnel és kis lángon egy két perc múlva annyi reszelt olasz keménysajtot keverek bele, amennyit csak fel tud venni a mártás. A sajt besűríti, ettől lesz lényegében mártás.
    3. Ehhez még szoktam párolni a korábban említett brokkoli, spárga, kelbimbó kombót. Ezeket még nyakon öntöm egy valag himalájai kősóval (állítólag vagy 93 féle ásványi anyaggal van tele) ízlés szerint.

    Na, ezt úgy két evésre szoktam betolni. Ha nagyon mohó vagyok, akkor be tudom termelni akár egy evésre is üres gyomorra. Becsléseim szerint ebben az egy kajában legalább 200 g zsír van, de inkább több. Tejszín 3 dl 50%, szalonna kb 200 g 15%, sajt 150 g 30%. És úgy tartják a modern tartású csirkék melle nagy százalékban tartalmaz kollagént, vagyis zsírt. Állítólag zsírosabb is lehet, mint egy 13%-os darált marhahús.
    Akkor szerinted én nem eszek elég zsírt? Ez csak egy recept volt a sok közül. :C
    A nasijaimról ne is beszéljük: organikus mogyoróvaj, aminek megint 50%-a kiváló minőségű zsír. Mondjuk ebben elég sok fehérje is van, ezzel vigyázni kell. (Írtad te orbitális mennyiségű fehérjéket fogyasztasz. Nos, igazából nincs szükség rá.) És ezt még tudom tetézni azzal, hogy bekeverem organikus kakaóval, kókusz zsírral, stevia-val, tejszínnel és voilá: keto csokikrém. Aminek megint csak minimum 50%-a kiváló minőségű zsiradék (na jó, lehet a tejszín annyira nem kiváló, mert ugye tudjuk a tejiparról, hogy olyan amilyen).
    Vagy szoktam készíteni fahéjas keto cookie-t mogyoróvajból, kókusz reszelékből. Ebben a receptben is túlnyomó többségben zsír van és mikor kisül senki meg nem mondja róla, hogy zsíros.
    Vagy néha készítek kakaóvajból és kókuszzsírból és stevia-ból házicsokit, vagy kakaóport keverve bele, vagy Matcha zöld teát. Ennek viszont majdnem 100%-a zsír. És szinte úgy kell visszafognom magam, h ne inhaláljam be az egészet egy evésre. :C
    Szerintem látható, hogy nekem semmi gondom a makrókkal, ha van is, akkor is arra kell csak figyelnem, hogy az össz kalóriát ne túlozzam el nagyon, illetve a fehérjére kell odafigyelni, hogy ne legyen túl sok. Általában kb 80 g ajánlott egy 2000 kalóriás étrenden. Ennél többre nincs szükség még a testépítésben sem.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1074 üzenetére

    Köszi, jó tippek!
    D vitamin még nem jött fel eddig mint lehetőség. De volna benne ráció, sajnos nem túl sokat vagyok a napon szabad bőrfelülettel. Elkezdem szedni a multivitamint, abban van D és K vitamin. Semmi máson nem változtatok, aztán meglátjuk. :)

    (#1076) Cathfaern
    Amúgy kókuszolaj helyett [...]
    Naa, mi a baj a kókuszolajjal?? :) Abszolút jötékony hatású. Kétharmad részben tartalmaz MCT olajat, amit szinte csodaszernek tartanak a zsiradékok között.

    Az utolsó bekezdéssel abszolút egyetértek, épp a gondolataimat gyűjtöttem ahhoz a Scitec cucchoz, de ennél jobban magam se tudtam volna megfogalmazni.

    (#1077) Cathfaern
    Ez se hangzik lehetetlennek, azt már megfigyeltem, hogy ha valóban be tudom tartani a csökkentett kalóriamennyiséget, akkor általában ez egybevág ezzel a izom fáradtsággal. Bár ezt nem igazán tárgyalják általában sehol, így nem vagyok felkészülve rá. Ketózisban is azt hangoztatják, hogy elvileg gond nélkül kéne a saját készleteimből fedeznie a testemnek a szükséges kalóriákat, sőt az IF kapcsán a napi egy evésnél az 1200 kcal is rendben van állítólag és ekkor testzsírból kellene elvileg fedezni a hiányt. Elméletileg. Arról nem beszélt a fáma, hogy ettől gyengének fogom érezni magam, vagy csak elkerülte a figyelmem. :)

    Az inzulin rezisztencia. Nos itt még vannak fehér foltok, egyelőre még nem világos nekem, hogy ketotól most nőni vagy csökkenni fog a rezisztencia. Itt kicsit ellentmondásosak az infóim. Elvileg a sejtekbe csak inzulinnal lehet eljuttatni a tápanyagokat, ami nulla ch bevitelnél hogy történik? Glikogenezissel? Pl IF-et megtörni minimális ch-val ajánlott amennyire én tudom.
    Szóval ha nincs inzulin, akkor a sejtek érzékenyebben lesznek rá vagy épp ellenkezőleg? Egyes infóim szerint az inzulinérzékenység nő ilyenkor, viszont más infók szerint meg amint átállnak a sejtek keto testekre, onnantól nem fogják könnyen felvenni a ch-t, hisz a keto testek folyamatosan jelen vannak.
    Erről mi a meglátásod?

    Amúgy ami engem illet, én már keto előtt is száműztem a cukrot vagy 2 éve már. Igaz nem teljesen, mert a müzlikből és "teljes kiőrlésű" kekszekből sokat ettem. Arra azért figyeltem, hogy amiben 10%-nál több cukor volt, azt visszatettem a polcra. Most keto alatt meg mindent visszateszek, amiben 5%-nál több cukor van (teljesen száműzni nem lehet, elvégre pl a mogyorófélékben, kókuszban is előfordul). Ettől függetlenül meglepne, ha inzulinrezisztenciám lenne.

    (#1079) psyche
    Úgy tudom, hogy a kókuszolaj azért jó mert közepes láncú zsírsavakat tartalmaz és az valamiért jó.
    Igen, jól tudod. Erre 2 perc gúgli után tömegével kapod a válaszokat.

    Viszont ha nem tudod megoldani hogy ennyi húst egyél, a tejsavófehérje praktikus. Sőt. Edzés után kötelező.
    Kötelező? Miért?
    Kapaszkodj meg, én üres gyomorral edzek és utána se eszek semmit még pár óráig. :)

    Csak elmondom: fél kiló paprikát kellene megenned minden nap, hogy bevigyél 1000 mg C vitamint. Ki képes erre?
    Akkor kapaszkodj meg megint: az aszkorbinsav ami a tablettákban van az nem C vitamin!
    A zöldségekben, gyümölcsökben ún. komplex C vitaminok vannak, aminek az aszkorbinsav csak egy parányi része, amit mesterségesen elő lehet állítani. Komplex C vitamint nem tudnak szintetizálni, az csak zöldségekből, gyümölcsökből vihető be.

    De aki megbír enni egy zsák zöldséget egy nap, egészségére
    Úgy fél kilót vagy talán picit többet eszek naponta vegyesen, általában párolva. Nekem ez a köret szinte mindenhez, hisz a gabona féléket - és így a kenyeret -, valamint a keményítős zöldségeket száműztem.
    De van, hogy egy nagyobb tál salátát. Gondolom egy tál vegyes saláta senkinek nem kihívás. Pl Caesar öntettel. Van hogy ebbe a salátába pakolom a húsokat: füstölt lazac, csirkemell, szalonnába tekert hurkák (csak hogy vmi feldolgozottat mondjak :DD ), zsírszalonna, kolbász karikák, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • tlac

    nagyúr

    válasz Teasüti #1084 üzenetére

    Kapaszkodj meg, én üres gyomorral edzek és utána se eszek semmit még pár óráig. :)

    keto nélkül azért nem menne ilyen virgonc módon :)

    Az inzulin rezisztencia. Nos itt még vannak fehér foltok, egyelőre még nem világos nekem, hogy ketotól most nőni vagy csökkenni fog a rezisztencia. Itt kicsit ellentmondásosak az infóim.
    ...
    Szóval ha nincs inzulin, akkor a sejtek érzékenyebben lesznek rá vagy épp ellenkezőleg? Egyes infóim szerint az inzulinérzékenység nő ilyenkor

    én csak konyhanyelven tudok erre válaszolni:

    ha mindig cukorral tömöd magad és így folyamatosan sok inzulin termelődik, akkor kevésbé fog tudni a szervezet reagálni az inzulinra, tehát rezisztens lesz rá

    ha nincs az a rengeteg inzulinkiválasztódás, akkor megszűnik a sejtek agyonterhelt állapota, regenerálódhatnak, az eltolódott érzékenység visszaállhat a normál állapotába (tehát a kevesebb inzulinra is reagálni fog)

    (most a biológusok tuti fogják a fejüket :D )

    egyébként tetszettek a ketos ételeid, szívesen olvasnék még a többi receptjeidről is

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz tlac #1085 üzenetére

    Van egy tök jó Android app: Total Keto Diet. Sok ötletet innen szedtem. Meg sok mást Youtube-ról.
    A kakaóvaj+kókusz olaj "csokikat" pl Thomas Delaurer csatornájáról.

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Teasüti #1086 üzenetére

    A jó büdös qrva anyját ennek az oldalnak baszki. Lejárt a 30 perces szerkesztési idő és elveszett az oldalnyi szöveg, amit írtam. Visszalépni se engedett az előző lapra.

  • szuszinho

    őstag

    válasz Teasüti #1083 üzenetére

    A növényi zsírokban történő sütést nem ajánlanám, kivéve a kókuszt.
    De, pl. a kacsazsír az egyik legjobb.

  • Woodslave

    nagyúr

    válasz Teasüti #1084 üzenetére

    előző posztodban a kollagén szerintem nem zsír, hanem fehérje (wikipedia szerint is) :D

    Viszont ha nem tudod megoldani hogy ennyi húst egyél, a tejsavófehérje praktikus. Sőt. Edzés után kötelező.
    Kötelező? Miért?
    Kapaszkodj meg, én üres gyomorral edzek és utána se eszek semmit még pár óráig. :)
    erre meg csak azt kérdezem mekkora a karod és mennyivel nyomsz fekve?

    De most komolyan nyilván az elvárt vélt vagy valós egészségügyi előnyön felül a testkompozícióra gyakorolt előnye miatt is csinálod pl. te mivel edzel mellette. Milyen fizikumod van a ketótól?

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Woodslave #1089 üzenetére

    [link]
    Kollagén rémlett, akkor nem az. De a lényegen nem változtat.

    Én? Én nem nyomok fekve egyáltalán. Nekem az egy iszonyú előnytelen gyakorlat a hosszú karjaim miatt. Meg az egyik könyököm nem is nagyon bírja, így én mellezni szinte csak fixált könyökkel szoktam, általában kötél gépen vagy mell gépen. Többnyire Athlean-X edzésmódszert követek. E mellé már nem igazán csinálok mást. Amíg nem lazultak ki az ízületeim addig a teljesség igénye nélkül: capoeira 7 évig, kickbox 2 évig, krav maga 1 évig, MTB 3 évig, futás 2 évig. Mikor milyen átfedésekkel.
    De most közel a harminchoz és csupa laza ízülettel már csak néha-néha bringázok és kardiozók.

    Én relatíve elég vékony, nyurga vagyok. 2 éve kezdtem 72 kilóval 186 centi mellé. Most vagyok 78, talán 79 nem tudom. Nagyon rég mértem már magam. Nem tudom a testzsír mennyi volt akkor és most. Ránézésre kb 15% körül lehetek. Tömeget soha nem akartam növelni, így soha nem ettem túl sok kalóriát.
    Én az atletikus, szálkás alkatra gyúrok.
    A ketót azért kezdtem el, h testzsíromat lejjebb tudjam vinni, az egész évben kockás has a célom. Mondjuk ez nem sikerül, mert álltalában nem tudom megfogni a kalóriákat. Egyszerűen sokat nassolok. (Zacskó mogyoró tegnap... 100 g 640 kcal, 275 g zacskó fele elrágcsálva. :DDD ) Az a gond simán megeszem a napi kalóriabevitelt egy evésre, így az IF se túl hatásos. :D Sokat tudok enni egyszerre. Pl svéd asztalos étteremben simán kihozok 4-6 tányért. :C
    A karom nem túl nagy: 36 cm jelenleg. De azért beraknék két képet összehasonlításként.
    Régen.
    Most.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Teasüti #1083 üzenetére

    "Tejszín 3 dl 50%"
    Honnan szerzel ilyet? :Y Ölni tudnék érte :D

    (#1084) Teasüti
    "Naa, mi a baj a kókuszolajjal??"
    Személy szerint az, hogy savtúltengésem lesz tőle :) Egyébként meg az vele a problémám, hogy nem igazán természetes. Nem abban az értelemben, hogy szintetikus anyagból lenne, hanem mert alapból is finomított, ráadásul ilyen tömény trigliceridet semmilyen táplálékban nem találsz meg. De nem fogok tudni kutatást linkelni, hogy miért nem jó :)

    Alacsony CH vs. Inzulinrezisztencia:
    Meg kell különböztetni két dolgot: kóros inzulinrezisztancia és fiziológiai inzulinrezisztancia. Az előbbi a cukorbetegség közvetlen előzménye, azt jelenti, hogy egyre több inzulint kell termelnie a szervezetnek ahhoz, hogy adott cukormennyiség eltűnjön a vérből. Az utóbbi egy normális folyamat, ami alacsony ch-s étrendeknél lép fel: a szervezet átszokik a cukorról a zsírsavakra és ketonokra, ezért hiába kap cukrot, a sejtek nem kezdik el rögtön azt hasznosítani. Ez utóbbi azonban egy ideiglenes állapot csak, ha 1-2 napig több ch-t eszik az ember, eltűnik (viszont egy terheléses vércukorteszttel szívinfarktust lehet előidézni a kezelőorvosnál ;] ).
    A tapasztalat pedig egyértelműen az, hogy a kóros IR-t az alacsony ch-s étrendek javítják.

    "Ketózisban is azt hangoztatják, hogy elvileg gond nélkül kéne a saját készleteimből fedeznie a testemnek a szükséges kalóriákat, sőt az IF kapcsán a napi egy evésnél az 1200 kcal is rendben van állítólag és ekkor testzsírból kellene elvileg fedezni a hiányt. Elméletileg. Arról nem beszélt a fáma, hogy ettől gyengének fogom érezni magam, vagy csak elkerülte a figyelmem. :)"
    Ez így is van. Egy teljesen egészséges szervezetben. Ha van valami elváltozás (és ha az ember elég sok ch-t eszik elég sok ideig, akkor garantált, hogy lesz), még ha az nem is okoz egyértelmű tünetet, akkor már nem biztos, hogy minden tökéletesen fog működni. A jó hír, hogy ha a sok ch okozta az elváltozást, akkor a kevés ch megoldja. Csak idő kell neki.

    "Elvileg a sejtekbe csak inzulinnal lehet eljuttatni a tápanyagokat, ami nulla ch bevitelnél hogy történik? Glikogenezissel? Pl IF-et megtörni minimális ch-val ajánlott amennyire én tudom."
    Sejtekben mindenképp csak inzulinnal tud bejutni a cukor, 0 ch bevitelnél is azzal fog. Inzulint mindenképp termel a szervezet, max. az a kérdés, hogy mennyit. Ugye az inzulin nem csak egyetlen folyamatot vezérel (mint ahogy egyik hormon se). Normális vércukorszint mellett megfelelő mennyiségű cukor bejuttatásához a szervezetben (ha nincs IR) nagyon kevés inzulin szükséges. Viszont ha valaki sok ch-t eszik, és ezért felmegy a vércukorszint, akkor az inzulin nem csak megpróbál több cukrot benyomni a sejtekbe, hanem a májat is arra készteti, hogy vegye be a cukrot és alakítsa át zsírrá. Na ehhez már több inzulin kell. Egyesek szerint az IR nem más, mint a máj túlterhelődése, mert hogy a sejtek ígyis-úgyis csak kis mennyiségű cukrot képesek felvenni, és a májnak kéne elraknia a felesleget. De ha folyamatosan csak kapja és nincs ideje kiürülni, akkor egy idő után már rezisztens lesz (hogy mentse magát), amire a reakció a még több inzulin, ami így csak beprésel valamennyi cukrot még, stb...

    "Amúgy ami engem illet, én már keto előtt is száműztem a cukrot vagy 2 éve már. Igaz nem teljesen, mert a müzlikből és "teljes kiőrlésű" kekszekből sokat ettem."
    Ezekből a szervezetben pont ugyanúgy cukor lesz, mint ha kristálycukrot kanalaznál. Max. az a kérdés, hogy mennyire hirtelen tudja felvenni a szervezet, de abszolút mennyiségben nincs különbség.

  • Woodslave

    nagyúr

    na még egy utolsó trollkodás ;]

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • Woodslave

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1091 üzenetére

    azért erre a ch inzulin rezisztancia elméletre még mindig azt mondom kérdezzünk meg egy vegant napi 300-400 gramm ch-n, aki azt mondja majd neked, hogy a valódi ok a zsír... :U

    egy random blog nem akarok sokat keresgélni

    Clearly, it’s only been 2 weeks, but I was pretty amazed. We’ll see what happens moving forwardI started doing research on vegan diabetics, to see if it’s even possible for a diabetic to be on a higher carb vegan diet. To my surprise, I found research study after research study, article after article, doctor after doctor – all claiming the same thing – that insulin resistance and diabetes isn’t caused by high CARBS but rather by high animal protein / fat. WHAT?!?! That just sounds crazy. But here’s the explanation: Too much fat, combined with too much protein causes fat to clog the cells. Insulin regulates blood sugar and is the signal which says, “Go ye sugar into that there cell and give your master energy!” So Insulin goes to the door of the cell, tries to unlock it, and the key won’t fit anymore because there’s globules of fat clogging the keyhole!

    Én személy szerint azt gondolom hogy nem a zsír vagy a ch a probléma hanem azok mennyisége és minősége. Ezért szerintem kicsit általánosító amikor azt mondod ch. Rizs, bab, lencse, burgonya (nem french fries) normális étkezéssel még senkit nem tettek se kövérré, se inzulin rezistensé.

    [ Szerkesztve ]

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1091 üzenetére

    Honnan szerzel ilyet? :Y Ölni tudnék érte :D
    Az a jó étrendem titka, h nem Magyarországon élek.
    Magyarországon se a fizetésem, se a boltokban kapható szemét nem tenné lehetővé ezeket a ételeimet. :(
    Pl avokádót enni minden nap, másnap? :))
    Vagy saját csokikrémet készíteni? Az alapanyagok kerülnek kb 3-4x annyiba, mint a Nutella. :N
    És sok minden egyszerűen nem is kapható odahaza.

    Otthon - még keto előtt - egy teljes kiőrlésű kenyeret nem tudtam egyszerűen venni a Tescoban, segítséget kellett kérnem a személyzettől, h mutassanak már egyet. Pont a pék jött ki segíteni, kikerekedett szemekkel, h mit szeretnék venni. Nálunk meg túlnyomó többségben csak ilyen kenyerek vannak.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Woodslave #1093 üzenetére

    Ebből csak az derül ki - megint - teljes bizonyossággal, h a ch és zsír együtt káros.

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1091 üzenetére

    Köszönöm a felvilágosítást, ez a magyarázat egybevág az én forrásaimmal, csak épp nem tudtam, h IR és IR közt is van különbség. :R

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #1093 üzenetére

    Lásd amit Teasüti ír #1095-ben, illetve amit korábban is mondtam már párszor a topicban: nem a sok zsír vagy a sok ch a gond valószínűleg, hanem a zsír és ch együtt. A lentebb írt májjal kapcsolatos dologra is rá lehet húzni ezt: ha sok ch-t eszel, de nem eszel zsírt, akkor minden energiáját ebből fogja fedezni a szervezet. Tehát igen, a máj elraktároz egy csomó ch-t, de a következő étkezésig az ki is fog ürülni, mert nincs zsír amiből hosszabb távra lehetne fedezni az energiaszükségleteket. Ellenben ha eszel zsírt is meg ch-t is, akkor telítődik a máj, de hopsz, van még itt zsír is, akkor égessük el azt mielőtt hozzányúlnánk a raktárakhoz. Aztán mire az elfogy, jön is a következő étkezés, akkor is eszünk egy adag zsírt meg ch-t is és kezdődik előről. Ugye lássuk be, az emberi szervezet az evolúció során az ínségre és nem a bőségre fejlődött ki, tehát próbál tartalékolni, és nem felélni a tartalékokat ha megoldhatja máshogy is. Valószínűleg pontosan ezért is olyan jótékony az IF / böjtölés (nem egy olyan emberrel találkoztam már, aki kijelentette, hogy ő azt eszik amit akar és mégse hízik el és egészséges, aztán némi beszélgetés után kiderült, hogy gyakorlatilag IF-ot tol ösztönösen).

    Egyébként a vegán sose lesz egészséges. Vegetáriánuson el lehet vitatkozni, magas ch / zsíron el lehet vitatkozni, de az emberi szervezet természetes körülmények között alkalmatlan a vegán étrendre. Globalizált élelmiszertermeléssel meg szintetizálással meg táplálékkiegészítéssel meg lehet erőszakolni, hogy vegán étrenden is relatív sokáig kihúzza, de általában így is a vége, hogy minimum vegetáriánusra visszaállnak. Zerocarbos csoportok tele vannak ex-vegánokkal.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz psyche #1079 üzenetére

    "De aki megbír enni egy zsák zöldséget egy nap, egészségére :)

    Csak elmondom: fél kiló paprikát kellene megenned minden nap, hogy bevigyél 1000 mg C vitamint. Ki képes erre? :)

    És 2 kg sárgarépát, hogy meglegyen a napi kálciumbeviteled...
    7 kg karfiolt, hogy meglegyen a magnéziumbeviteled.
    Brokkoliból meg 1 kilót minden nap, hogy meglegyen a napi káliumbevitel."

    Miért kéne 1000mg C vitamint bevinni egy nap? 90mg a napi ajánlás, azt meg akár csirkemájból is fedezni tudod ha nagyon akarod :) (25mg / 100g, lásd)

    Illetve nem igazán értem miért növényekkel jössz csak. Kálciumra a legjobb forrás a szardínia (380 mg / 100g) és a sajtok (pl. keménysajtok kb. 700 mg / 100g). Húsok tele vannak káliummal (pl. csirkemell 334 mg / 100g, lazac 490 mg / 100g). Azt meg végképp nem értem miért akarsz pont karfiolt enni magnéziumra, spenótban 5x annyi van, de még pl. csirkemellben is 2x annyi. Remélem nem nyeltél be valami vegán propagandát, hogy csak növényekben vannak tápanyagok :)

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Cathfaern #1098 üzenetére

    Mert az általános nézet szerint a fizikailag aktív embereknek több C vitaminra van szüksége, mint az inaktív ülő életmódot folytató városi embereknek.
    A 90 mg az egy FDA ajánlás az inaktív emberek számára.
    A sportolók és atléták, illetve a betegek ennél akár két nagyságrenddel többet is fogyaszthatnak indokolt esetben.

    Állítólag elősegíti a felépülést, a szövetek regenerációját, az izmok épülését, a protein szintézist, a gyulladások csökkentését, a kortizol szint kordában tartását, stb.
    Sportolóknak intenzitástól függően 500-3000 mg ajánlott.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Teasüti #1099 üzenetére

    Nos a cikk szerint "Now these guidelines aren't designed for athletes. Those folks that are active obviously need more C than the non-active person would.". Lefordítva magyarra: semmi se támasztja alá, de mi így gondoljuk :)

    Nézzük mit mond a tudomány:
    1. [link]
    "Participants were randomly allocated to one of two groups. The first group was required to take 1,000 mg of vitamin C and 235 mg of vitamin E each day, which the researchers say is consistent with the amount found in store-bought supplements. The second group received a placebo pill each day."

    "The researchers note that the supplements had no impact on the participants' maximal oxygen uptake or their results in a 20-meter shuttle test."

    2. [link]
    "The variables used have included maximum oxygen uptake, blood lactic acid levels, and heart rate after exercise, and in some cases performance was assessed in competitive events. The results have been equivocal: Most studies could not demonstrate an effect."

    3. [link]
    "Although there is some evidence to show that both antioxidants can reduce indices of oxidative stress, there is little evidence to support a role for vitamin C and/or vitamin E in protecting against muscle damage. Indeed, antioxidant supplementation may actually interfere with the cellular signalling functions of ROS, thereby adversely affecting muscle performance."

    "Since the potential for long-term harm does exist, the casual use of high doses of antioxidants by athletes and others should perhaps be curtailed."

    4. [link]
    "Thirty-two recreationally strength-trained men and women were randomly allocated to receive a vitamin C and E supplement (1000 mg day−1 and 235 mg day−1, respectively), or a placebo, for 10 weeks."

    "The supplementation did not affect the increase in muscle mass or the acute change in protein synthesis, but it hampered certain strength increases (biceps curl)."

    "vitamin C and E supplements in high dosages should be avoided by healthy, young individuals engaged in strength training."

    De ez csak egy gyors keresés volt, valószínűleg lehetne még találni. Nem lesz valami attól igaz, hogy az interneten leírják (ugye a klasszikus idézet :) ). Utána kell nézni, hogy vannak-e mögötte tények, meg elég sok mindenről kiderül, hogy nincs. Még akkor is, ha amúgy az adott területen "magától értetődő", hogy így van.

Új hozzászólás Aktív témák