Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lacc

    aktív tag

    válasz fairi #13 üzenetére

    "Itt jön képbe a mikroLED,sőt később akár a valódi QD led alias Electro-emissive quantum dot kijelző is."
    Nyáron adott egy interjút a Samsung ők a QLED-re 3-5 év fejlesztést mondtak, amikor már nem lesz szükség háttérvilágításra. A microLED-re pedig 5+ évet mondtak.

  • Lacc

    aktív tag

    válasz AAAgold #19 üzenetére

    Ahogy mzso mondta a méret itt a probléma. Elsősorban gyártási de van tudományos is.

    Mikrométer - az a Milliméter ezred része. A lényeg, hogy a méreteket a szokásos LED-es 34 mikrométerről 1,5 mikrométerre kellene csökkenteni. Ebből jön egy másik probléma, minél kisebb távolságra megyünk, annál több mikroLED lesz egy négyzet milliméteren.

    4K-nál ez megjelenik 25 millió mikroLED-ként (nem veszük figyelembe a subpixel redundanciát). Ma nincs az az IC, kontrol panel, egység, ami ennyi LED-et képes lenne egyszerre kezelni Troll on (hogy a Gamerek ne panaszkodjanak hogy a SuperMario nem 1000 fps-sel megy :D). Jó képes, kezelni, de nagyon-nagyon lassan, és nem beszélve a hőtermelésről Troll on (mindenkinek lesz otthon egy hőerőműve).
    Jelenleg úgy oldják meg, hogy X mikroLED-et (aztszem 25.000-et olvastam valahol, kezel egy IC) Aztszem ezeket hívják flip-on-chipeknek, és ezekből a sok-sok flip-on-chip tömbből éppül fel a kijelző. Ezért is ennyire "megfizethetlen" a gyártása.

    "VGA felbontású (640x480) megjelenítővel, ahol a LED-ek méretét sikerült 12 mikronra csökkenteni úgy, hogy a köztük lévő távolságot 15 mikronra redukálták." - Egyébként nyáron érték el az 5 mikrométer-es méretet! JBD féle monolotikus megoldással. Jövőre tervezik a 2.5 mikrométert :)

    Egyébként nehéz ezeket elképzelni, hogy mennyire nehéz tud lenni, én tanultam nanofizikát, ott a 10^(-9) nanométerről van szó, atomi szinteken vagyunk, kvantumfizika törvényei érvényesülnek; a 10^(-6)-os mikrométeren ott még az általános van. Szóval a nanoelektronika ott tart, hogy egy atomot-ot egy "pontosan" egy atom távolságra helyezen el egy másik atomhoz képest az órák alatt megy végbe a műszerekkel :DDD - mivel olyan kicsiny szinten minden állandóan rezeg és valószínűséggel itt-ott van, meg folyamatos visszacsatolások kellenek...

    [ Szerkesztve ]

  • Lacc

    aktív tag

    válasz mzso #28 üzenetére

    En nem ertek a kijelzo technologiahoz, inkabb nano-hoz, najo ember legyen a talpan aki erti, de tanultam. (mikrofizika nem igazan erdekelt, - ez van a microLed nagysagaban)

    Jo, ugyanannyi pixel, de a pixel microLed eseten sokkal tobb LED-bol allhatnak. Nem pixelre gondoltam, hanem inkbabb collra, vagy valami standard terulet mertekegysegre. (Pixel az olyan valtazo merettel rendelkezik)
    "And then there's the cost. Instead of a handful, or maybe a few dozen, yellow-blue "white" LEDs like you get on a normal TV, you have 8.3 million LEDs, one for each pixel on a 4K 3,840x2,160 display. Actually, it's way worse than that, since you need red, green and blue LEDs. So that means there's nearly 25 million total LEDs, more than 8 million for each of the primary colors. Each RGB trio is packaged as one pixel. Thousands of these are then grouped in modules, and multiple modules make up a TV, wall or movie scre"
    "For example, 4K Micro LED screens require more than 24.88 million LED chips.|"

    De itt egy kep a meret beli kulonbsegre.

    Most nem talalom azt a cikket, ahol pont ez volt elemezve. Engem nem erdekel a LED de a mikrometeres gyartastechnologiak igen, valahogy igy akadthatam erre is. Epp multi-chipes vezerlesre kerestem ra es az X-dik Google oldalon egy tanulmanyban olvastam.
    Ez a tanulmany is jo szakertoknek: https://2o5ql235mlob1jjn7g4147f5-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2018/06/microled-presentation.pdf
    Meg ahogy lathato tobb fajta megkozelitas van, mindenki probalkozik :D. Es lehet pont az egyik tanulmanyaban olvastam ezt. Mar kezd remleni, valami "mass transfer controlling" lehetet, es ehhez kell uj fejlettebb IC-ket kifejleszteni. (head-up IC - meg ilyet is olvastam egyetemi tanulmanyban)

    Az IC-rol nem tudok nyilatkozni, csak annyit olvastam, hogy IC. Lehet ipari titok miatt nem mondanak rola tobbet (Apple, Samsung, JBD). Bar most talaltam az egyik cikkben ilyet: "active matrix CMOS IC driver circuitry"

    Engem jobban erdekel, mint "vasarlot" a MiniLED, ami pont a LED es MicroLED koze pozicionaljak, annak gyartasa. Ha valakit erdekel itt egy jo kis angol nyelvu leiras. Furcsalom, hogy pont ezt a technoligiat kevesen emlitik.

Új hozzászólás Aktív témák