Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • crawshayi

    csendes tag

    válasz Tigerclaw #1 üzenetére

    A technológia már lassacskán beérett, azzal nincs gond. Volt Epson Moverio BT-300-am és azt kell mondjam, hogy a megjelenítésre és a képminőségre nem lehetett panasz, pedig az még 720p volt. (November december körül jött ki az 1080p Bt-40) Bármilyen eszközt gond nélkül tükrözni lehetett rá, illetve magában is teljes értékűen működött. (A Moverio-k már nem is annyira drágák a többihez képest.) Emellett volt még Google glass és egyéb videószemüveg csodák....
    A Moverio pl. zseniáléis cucc, de elég csak ránézni mennyire kényelmes vagy mennyire viselhető a hétköznapokban. Azóta a promó képeken is kiszúrom, hogy hiába a szemüveg alak a Lenovonál és a LG Nreal+-nál, akkor is fél méterre kiáll az ember fejéből...

    Azzal viszont egyet értek, hogy egy hétköznapi embernek még nem nyújt igazán semmi pluszt, de legalább drága is.

  • crawshayi

    csendes tag

    válasz Tigerclaw #3 üzenetére

    Az LCD-vel ellentétben az si-OLED és az lcos technológia kellően éles és kontrasztos képet ad. 720p-nél sem nagyon láthatóak a pixelek már és ráadásul attól függően, hogy közelre nézel át rajta vagy távolra úgy változik a képernyő nagyságának az érzete. (persze nem olyan mértékben, mint a marketing bs-ben van). Elvileg az 1080p-re váltással a látószög is nőtt.
    DE! A VR-al ellentétben itt nem kell kitölteni az egész látóteret csak a hasznosat, így a felbontás egyáltalán nem elsődleges.

    Én sem gondolom, hogy irodában monitorokat kellene kiváltani/kiegészíteni vele, de sok más területen jól jön. (bár én kipróbáltam programozás tanuláshoz, a szemüvegben ment az info/előadás/könyv, a gépen pedig írtam a kódot, :) de csak mert a szemüveg megvolt, második monitorom meg nincs jelenleg :) ). A Google sem állt le a glassal, csak konzumer vonalon, sőt Hololens, Moverio és persze a Vuzix és társaik a nagy elosztóraktárakban használatban vannak. Keresni, rendezni, vonalkódot olvasni ...stb. elég hatékonyan lehet ezekkel, illetve azért szerverparkokban el tudom képzelni a szerelőkön, szerintem ők sem a lakossági villanyszerelőkre gondoltak. Sőt nekem a munkámban, műtétek során is jól jönne csak ne nekem kelljen megvenni. :)

    Ami inkább felmerült bennem, mint probléma, hogy nem kellene erőltetni, hogy az akksitól kezdve mindent a szemüvegbe zsúfoljanak. Elég lenne egy vékony kábel és akkor nem indokolná semmi, hogy nagy és kényelmetlen legyen (bár szinte mindegyik honlapon az ipari megoldások ergonómiailag másmilyenek, csak a népnek adják a kényelmetlen verziót). A megjelenítő önmagában nem feltétlen indokolja a mostani méreteket. (a régi videószemüvegekből egész jó Google glass-okat csináltam a megfelelő lencsékkel úgy, hogy a Glass-al ellentétben a szemüvegen belülre került a megjelenítő)

    Drágának drágák, de már nem megfizethetetlenül, bőven bekúszott már némelyik ára 1000$ alá, csak maradjon meg ez a tendencia. :)

  • crawshayi

    csendes tag

    válasz Tigerclaw #6 üzenetére

    Úgy, hogy elég csak a szem fókuszában megjeleníteni a dolgokat, mert úgyis odafordítod a fejed ahova nézel, nem pedig a szemgolyódat forgatod ki tartósan merev nyakkal. Ez egy praktikus megközelítés. A VR-nál az immerzív érzéshez/hatáshoz szükséges a periféria teljes kitöltése és ez értelemszerűen nagy felbontást igényel.
    Én egyébként nyűgös vagyok a nem megfelelő felbontásra, de kellemeset csalódtam a Moverióval. Nekem ez a tapasztalatom az AR szemüvegekkel eddig.

  • crawshayi

    csendes tag

    válasz Tigerclaw #10 üzenetére

    Az AR szemüveget viselni csak ergonómiailag fárasztó, mert lényegében a valóságot nézed egy jó minőségű üvegen keresztül és csak, ha külön akarod akkor látod a megjelenített extra tartalmat.
    Az első jó minőségű konzumer HUD-ok (Vuzix, Google glass, Recon jet és Vufine+) is baromira elvonják a figyelmet, ezek az új szemüvegek pedig teljesen alkalmatlanok pl. vezetéshez, ahogy mondod veszélyes is lehet és mindenképpen szabályozni kell. Sajnos nem fér bele amíg "megkeresed" az információt a kijelzőn. :) A munkánál is meg kell tanulni specifikusan használni, mint egy kiegészítő eszközt.

    A kamera az mindig aggályos is lesz, de azért tervezik így őket, mert képesek valós idejű fordításra, tárgyfelismerésre (pl. akár kódok segítségével) illetve összedolgozni egy másik emberrel, operátorral beszélgető partnerrel, így akár távolról bejelölnek neked dolgokat a látótérben. Ehhez hozzá tartozik szorosan a fejkövetés funkció is. Hogy erre mennyire van szükség munkán kívűl egyelőre az más kérdés. :)

    A VR-ban is meg lehetne csinálni, hogy felveszei két kamera a környezetet és arra vetíti rá az extra tartalmat kb., mint ami az Iphone-okban volt pár éve AR játék, de az LCD/OLED technológia miatt ez mindig is fárasztó lesz. Talán a Ti féle DMD csip lehetne erre megoldás, mert arra azt mondták az Avegant Glyph tesztelők, hogy természetesebb a képe a szem számára. De egy VR szemüveget, egyelőre nem látom, hogy lehetne akár egy ilyen AR méretű szemüveg szintjére csökkenteni...

    A Hololens-hez még sajnos nem volt szerencsém, ezért arról nem tudok ennyire pontos adatokat. Amit lényeges lenne tudni, hogy milyen megjelenítőt és milyen optikai megoldást használ, mert ezeken múlik a megjelenítés minősége. Pl. ahogy már említettem az siOLED és az lcos nagyon szép képet ad, de a tükrös optikák is jobbak a lencsénél én ezt tapasztaltam.
    Ha minden jól megy akkor egy év múlva talán közelebb kerülök, hogy kipróbáljam amiket még szeretnék, mert akarok majd egyet munkához és már kristályosodik, hogy pontosan mit is keresek. :)

    Azt még hozzátenném, hogy abban is igazad van, hogy kevés appot írtak eddig ezekre és azok is főleg munkára vannak, ez jól látszik a Moverio app boltjában is, de ezt elég jól kompenzálja, hogy számítógépet, telefont, kamerát megfelelő minőségben tükröznek.

  • crawshayi

    csendes tag

    válasz Tigerclaw #12 üzenetére

    Ez így van, ezért még többnyire olyan megoldásokat láttam, hogy felcimkézett dolgokat felismer a szemüveg és azonnal közli az adatokat, vagy a közvetített képen az operátor egy számítógép előtt kikeresi mit kell csinálni és átküld egy tervet, kapcsolási rajzot, leírást akár kézzel bekarikázva... kb. itt jár most a dolog amiről én tudok.
    Nekem pl. jól jönne az is, ha látnám a szöveti atlaszt, koordinátákat, fluoreszcens jelölést átfedésben a valódi képpel.... Meg lehet oldani máshogy is ezeket, de tény, hogy a két szabad kéz nagy előny ilyenkor. :)
    Remélem ahogy terjed a technika a szoftveres hátteret is megerősítik, mert rengeteg potenciált látok a dologban.

    Egyébként a Moveriot drónozáshoz vették meg tőlem és együtt teszteltük vevővel. A HUD és az elő kamerakép engem és a vevőt is meggyőzött. (Bár a drónozás jövője egyelőre nem tűnik nagyon fényesnek...)

Új hozzászólás Aktív témák