Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ukornel

    aktív tag

    válasz Fiery #2 üzenetére

    A cikkben két sorral lejjebb:
    "Bár az AMD erről nem beszél, de megjegyzendő, hogy ezeket a funkciókat az összes eddig megjelent Kaveri APU képes kiszolgálni."
    :K

    [ Szerkesztve ]

  • ukornel

    aktív tag

    válasz lenox #8 üzenetére

    "Sz'al akkor ebben az uj prociban mi is az izgalmas?"

    Ha jól látom, +300 MHz alap- és +100 MHz turbó, illetve +37 MHz IGP órajel (az A8-7650K Kaverihez képest) az izgalom tárgya; más semmi. Szerintem mindenki el tudja dönteni, hogy ez neki izgalmas-e; szerintem ettől még nem kell kirakni a (12)-es karikát.

    [ Szerkesztve ]

  • ukornel

    aktív tag

    válasz Abu85 #26 üzenetére

    Na, ez is valami. (Bár inkább csak a tuningosoknak fontos.)

  • ukornel

    aktív tag

    válasz Fiery #43 üzenetére

    Az, hogy az AMD-nél úgymond "leálltak a fejlesztések és csak farigcsálás megy", egyszerűen azért van, mert nincs keret a komoly áttöréssel nem kecsegtető, a meglevő, nem sikeres termék iterálását jelentő párhuzamos fejlesztésekre. Említtetted az FX-9590-et, mint a buzzgenerálás pozitív példáját. Nos, ha jól tudom, ez egy olyan buzz volt, ami az égvilágon semmilyen erőfeszítést (még egy új steppinget sem! csak válogatást) nem követelt az AMD-től, így tehát a veszteségek további növelése nélkül meg tudták tenni.
    Az említett TFLOPS határ áttörésre, vagy bármilyen hasonló presztízsfejlesztés csak még mélyebbre ásta volna a gödröt az AMD költségvetésében, amíg erre nem megfelelőek a körülmények. Az iGPU tudásban most is a csúcson van, a mennyiségi mutatókban marad el. Ezen az eddigi technológiai keretek között nincs mód segíteni, vagy csak (különösen a piaci helyzetet figyelembe véve) csak még tovább növelve a veszteségeket.

    Mik ezek a keretek? Egyrészt a bérgyártók gyártástechnológiája, ami évekre súlyosan beragadt, jóval az Intel mögött; másrészt az elhibázott Bulldozer architektúra, ami helyett nem lehetett pikkpakk előhúzni egy másikat.
    Nem te mondtad meg annó előre, hogy gyenge lesz a Bull? De. Akkor viszont azt is tudtad, hogy jobb híján az AMD 5 évig ezzel fog főzni (mert ennyi idő egy zsír új architektúra kifejlesztése), és addig minden egyes lépés legfeljebb csak a kármentésről szólhat, hogy ha guggolva is, de kihúzza a következő fejlesztés beéréséig a cég.

    Valóban, sok elhibázott, meg nem valósult, törölt fejlesztése volt az AMD-nek, de volt köztük sikeres is . Az, hogy az Intel hány fejlesztése nem jut el a piacig, kevésbé tudjuk, mert nem szorul rá, hogy a fejlesztés korai fázisában levő projekteket hypoljon.
    Én sajnos úgy látom, hogy az AMD zsugorodása mind a túlerejű piaci verseny, mind a fogyasztói szokások törvényszerűsége, változásai okán hosszútávon szükségszerű. Bár ne lenne igazam. Az AMD-nek egyszer volt igazi esélye ennek megfordítására (felnőni a nagy Intel mellé) a K8 idejében, de ez nem valósult meg, és ennek az okai nagyrészt piacellenes műveletek voltak - erről ugye papírunk is van.

    Az elkanászodott gyerek hasonlatodat hagyjuk, szerintem úgy rossz ahogy van.
    Nekem egy másik jutott eszembe, mégpedig az indiánok: hogy a f*szba voltak olyan bénák, hogy a sápadtarcúak úgy föléjük nőttek, hogy a saját prérijeikről kiszorították őket, és rezervátumban élő páriákká züllöttek? Ja, hogy a fehérek cirka kétezer évvel fejlettebb technológiájával és sokszoros létszámfölényével szemben esélyük sem volt? Pedig de sokan szorítanak a kis hős indiánoknak, mint itt sokan az AMDnek (én is) :)

  • ukornel

    aktív tag

    válasz Fiery #108 üzenetére

    "lathatod, hogy mennyire irrelevans ez [...] az 1 TFLOPS mint "alomhatar" attorese fontos lepes lehetett volna, ahogy az 5 GHz attorese is az volt."
    Na erről beszélek én is! Irreleváns, ezért a szűkös forrásokat azokra a területekre kell(ene?) koncentrálni, amik pillanatnyilag fontosabbak.
    A kérdés az, hogy milyen áron érik el az "áttörést"? Az 5GHz valójában nem jelentett áttörést a szó igazi értelmében, csak válogatott lapkák gyári tuningja volt, ami egy rendkívül kompromisszumos rétegterméket eredményezett. De ez legalább nem is vitt el tényleges fejlesztési költségeket, csak a leválogatásnál kellett átszabni a dolgokat, meg a marketingnek kellett megcsipkednie magát. A nagyobb IGP viszont extra fejlesztési költséget jelentett volna, értelmetlenül, mert nem lehetett volna kihasználni. Akinek kell a TFLOPS+ teljesítmény, annak úgyis ott a Tahiti, aztán főleg a Hawaii - a megfelelő memória sávszélességgel. A jelenlegi technológiai szinten, a jelenlegi termékkategóriákban APUban ezt nem lett volna értelme a piaci nyereség reményében erőltetni.

    "Egyreszt senki nem mondta, hogy az AMD-nek vagy masnak 5 ev kifejleszteni egy uj x86 architekturat. [...] a Bulldozerrol mar a megjelenese (2011 oktobere) elott is lehetett pontosan tudni, hogy bukta lesz, nem lesz eleg jo. Ergo nem 2011-ben, a Zambezi megjelenese idejen, hanem mar elotte cca. 1 evvel neki kellett volna allni az utod fejlesztesenek."
    Az öt év természetesen csak egy irányszám, de szerintem egy jó irányszám. (Lásd még a sokat idézett Fischer Erikes ITCafé cikket.) Az Intel sem kukázhatta egy-két generáció után a Netburst-öt. Ezt bizony nem lehet pár év alatt megúszni.
    Te is tudod, hogy az AMD-nek nem volt kerete független, párhuzamos fejlesztési projektek futtatására. Erről már én is kifejtettem a véleményemet korábban. Persze, a mérnökök a Bulldozer piacra kerülése előtt már biztosan látták, hogy az csak "félkarú óriás". De ez még nem adott instant pánikra okot, mert bíztak az órajelekben. Rengetegszer le lett írva, hogy a Bull magas órajelekre lett tervezve - érdemes megnézni, (kiegyensúlyozatlan teljesítménye ellenére) magasabb órajelekkel milyen erős versenyző lett volna a maga idejében az FX 8150 és 8350. A baj másik része viszont pont a gyártástechnológia volt, a GloFo 32nm-es eljárása nem sikerült valami jól sem a teljesítmény, sem a kihozatal szempontjából. A szivárgó áram az egekben, a fogyasztás drasztikus - így nem lehetett elérni azokat az órajeleket, amikről a mérnökök álmodtak - ez viszont csak 2011 folyamán derült ki!
    Na, ekkor születhetett meg a logikus döntés, hogy a hiba helyrehozását egy új csapatra bízzák, nem a hibázókra; mégpedig a lehető legjobb szakemberekre, mert nem lehet még egyszer hibázni!. Szerintem neked is van némi elképzelésed arról, hogy egy ilyen súlyos, önkritikus döntés hogyan születik meg. Aztán le kell akasztani azokat a bizonyos szakembereket: megkeresés, tárgyalások, stb ami szintén nem két perc. Mindezt úgy, hogy az új mikroarchitektúra kifejlesztéséig folyamatosan fejleszteni kell a Bull vonalat is, és a marketing se mondogathatja azt, hogy "igazából tök szarul sikerült az előző fejlesztésünk"...

    "Az AMD helyzetet tekintve SZVSZ tul sok volt a torolt fejlesztes, es tul keves a sikeres termek."
    Egyetértek. Kapkodás, szűkös erőforrásokkal, fogyatkozó csapattal.

    "A Jaguar/Puma+ alapu APU-k nagyon jol sikerultek, de azokat meg nem sikerult eleg gepbe eljuttatni."
    Szerintem a régi piacellenes mechanizmusok továbbra is működnek rendületlenül. Tudod, attól, hogy valakinek üldözési mániája van, az még nem jelenti azt, hogy nem üldözik :P

    "a piac a Bulldozer alapu APU-kra es CPU-kra figyelt"
    Mi a piac? A végfelhasználók? Vagy a PC/laptopgyártók is idetartoznak?
    Itt a PH!-n van egy jópár ember, laikus is, aki nyomon követi a procik piacát, és határozott elképzelései vannak arról, hogyan nézhetne ki pl egy AMD-s noti, de a piacra kerülő termékeknél valami szinte mindig másodrendű: gyenge zsanér, fölösleges dGPU, kevesebb memória, TN panel, stb. Nevetségesnek tartanám azt a föltételezést, hogy a nagy összeszerelők naív skatulyázásból, hozzá nem értésből nem adnak ki értelmes AMD-s terméket.

    "Az Intelnel is pontosan tudjuk, hogy milyen projekteket torolnek, es mi kerul piacra maskepp, mint terveztek. Nagyon frankon kiszivargott az is anno [...]"
    Kiszivárgott, vagy nagy felhajtás után jött a pofáraesés? Nem ugyanaz...

    "Ne haragudj, de mar kezd unalmas lenni, hogy minden AMD-s vergodes moge ezt kell felhozni. Igen, ez nem segitett, de kozben hol volt a K9? Ezert lett elszurva a K10? Ezert lett hibasan megalmodva a Bulldozer? [...] Legfeljebb annyi kulonbseg lett volna, hogy a K8-bol tobbet adott volna el az AMD, de utana, foleg a Conroe erkezese utan, a piac ugyanugy a gyorsabb termekre szavazott volna"
    Állj! Amit itt nem veszel figyelembe, az a brandépítés, ami fontosabb még a jó termékek gyártásánál is. Erre lehetett volna elvi lehetősége az AMD-nek a K8 idején, de rajta kívülálló okok miatt ez elúszott. Ha boldog-boldogtalan, szakértő és láma kívülről fújta volna, hogy az AMD pont olyan, vagy gyorsabb, mint az Intel, akkor egy-egy sikertelen generáció nem vetette volna vissza az eladásait, mert úgy is megveszik, ha igazából nem is annyira jó. Ugyanígy jut túl egy-egy bukkanón az Intel is.
    Érdekes, hogy a másik oldalről pont ugyanezt pedzegetted:
    "azok alapjan skatulyazta be az AMD-t a vasarlokozonseg, es onnantol mar mindegy volt, hogy mas szegmensben jo vagy rossz termeket gyart az AMD [...] az AMD-re raragadt az "olcso de nem eleg gyors termeket gyarto ceg" stigmaja"
    Lám, ha ehelyett a "menő és f@sza" skatulyába kerül az AMD, akkor az eladások, és így a későbbi hibák kiköszörülésére is felhasználható források nem csökkentek volna le olyan mértékben, mint ahogy.

    "elfogadom, hogy ha azt gondolod, hogy az Intelt egy technologiailag sokkal fejlettebb cegnek tekinted, mint az AMD-t"
    Technológiailag fejlettebb, de természetesen sokkal kisebb arányban, mint a hasonlatban. Inkább a döntő mennyiségi fölényre (anyagiak, birtokolt piacok aránya, szerződött partnerek száma) akartam fölhívni a figyelmet.
    Meg persze arra az értelmetlenségre, amikor dühös vagy a sokkal kisebb cégre, mert nem képes legyőzni Góliátot. Olyan, mint amikor a nagytudású sportkommentátorok szétszednek egy versenyzőt, hogy a p***ába nem volt képes hozni az aranyat az olimpiai döntőben? Hát hogy, öcsém, állj oda te magad, aztán mutasd meg, hogy kellett volna... mormogom olyankor a fogam közt.

    [ Szerkesztve ]

  • ukornel

    aktív tag

    válasz zoli7903 #130 üzenetére

    Köszi. Tehát 2012 végén volt a döntés, innentől kezdődhetett a tervezés. Ha jövő év végén jön a Zen, akkor ez négy éves fejlesztési időt jelent. Ez pont a középértéke a korábban hivatkozott cikkben Fischer Erik által mondott 3-5 évnek.
    Igazából nem is az évek pontos száma a lényeges, hanem az, hogy a Bulldozer kijövetelekor lehetett tudni, hogy ennyit ki kell tudni húznia a saját zsírján, romló versenyképességgel, fikazápor közepette.

  • ukornel

    aktív tag

    válasz Jack@l #132 üzenetére

    Persze, a Llano piacra kerülésekor már a kanyarban volt a Trinity, és annak az utódjának a fejlesztése is megindult. De itt nem egyszerűen generációkról beszélünk, hanem vadiúj mikroarchitektúra kifejlesztéséről, rögtön azután, hogy a Bull első generációja kijött. Ráadásul, olyan elhatározással, hogy nem a meglevő, hanem egy új vezetésű csapat fogja fejleszteni.
    Új mikroarchitektúrát az Intel sem húzott elő azonnal a Netburst után.
    "Garázscég"
    :U

Új hozzászólás Aktív témák