Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • varmi2

    nagyúr

    Sziasztok!

    Lehet hamarosan hozzá jutok egy ilyen remek háznak. De van egy kis gond, nekem az alaplapi 24-es csati 44 cm hosszú, elég lesz neki?

    Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

  • Bélaaaa

    őstag

    válasz varmi2 #201 üzenetére

    Ha nem, vegyél hosszabbítót hozzá!

    Vasvellával nem lehet szí'vát asza'ni!

  • varmi2

    nagyúr

    válasz Bélaaaa #202 üzenetére

    Oké, ezt tudom. De előre kell tudnom, mert ha már itt lesz, akkor ne ezen múljon, az átköltözés. Sajnos kis városban lakom, bár van számtech. bolt, de semmire való, mindent inkább netről rendelek, és ha szükségem lenne rá, ne akkor keljen rendelni, de feleslegesen se akarok pénz kilökni rá.

    Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

  • Bélaaaa

    őstag

    válasz varmi2 #201 üzenetére

    44cm-es kábelnek elégnek kell lennie.

    Vasvellával nem lehet szí'vát asza'ni!

  • varmi2

    nagyúr

    válasz Bélaaaa #204 üzenetére

    remélem, én is gondolom, kösz :C

    Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

  • Bélaaaa

    őstag

    válasz varmi2 #205 üzenetére

    Nekem egy CM Silent Pro Goldom van (Link).

    Itt azt írják, hogy: "A 20+4 tűs főtápcsatlakozó ötven, a 4+4 tűs kiegészítő még tíz centiméterrel hosszabb vezetékeken lóg, így még nagyobb, alsó tápos házban sem lesz szükségünk hosszabbítóra."

    Namost alig tudtam annó elrejteni a megmaradt tápkábelt, mert olyan hosszú az az 50 cm, hogy csak na... :K

    Vasvellával nem lehet szí'vát asza'ni!

  • #48613632

    törölt tag

    Előzmény

    Az a baj az általad felvázoltakkal, hogy nagyon elméleti szinten közelíti meg a problémát, és kihagysz a képletből egy csomó tényezőt.

    Egyfelől, a levegő arra mozog, amerre mozgatjuk, nem pedig arra, amerre ő akar. Természetesen, ha hagyjuk, hogy tegye a dolgát, akkor igazad van, és a meleg levegő felfelé megy, de ezért vannak a ventilátorok, hogy a megfelelő irányba tereljük. Pl akár a meleg levegőt lefelé, ahogyan a mennyezeti ventilátorok télen működnek. Te magad mondtad, hogy van ilyen üzemmód rajta.
    Nem beszélve arról, hogy rengeteg házon nincs is felül elszívási lehetőség. Akkor abban bennreked a meleg levegő?

    A gyári képen valóban felfelé távozik a meleg levegő, de ahogyan mondtam is, abban a rendszerben van egy oldalventilátor, ami tudja pótolni a hűvös levegő utánpótlását. Nekem ez hiányzik, helyette sima plexi oldallemez van.
    A szimpla egy darab front venti, nem tud annyi levegőt bepumpálni, hogy két ventivel a tetőn kiszippantsam, vákumot meg nem szeretnék a házba.
    Azt sem szeretném, ha a ventik, az alapjárat fölött járnának, mert zajosak lesznek, és azt kerülöm.

    Ráadásul, a front venti, elsősorban a HDD-ket hűti, valamint a VGA alá dolgozik.
    A fent lévő első és hátsó venti szolgáltatja a friss levegőt a CPU felé.

    A vízhűtés + bloweres kari kombó tényleg jó lenne, de drága és felesleges számomra, plusz a bloweres karikat nem is csípem. Zajosak, és nehéz eladni őket, vagy jóval ár alatt mennek el. Bár lehet, hogy vízzel kombinálva nem lenne zajos, ezt még nem próbáltam.

    Csináltam egy kis videót, hogy lásd, nem annyira vészes ez a fentről befúvás, és simán kirántja a hátsó venti a használt levegőt, pedig jelenleg csak idleben pörög.
    Terhelés alatt pedig csak a CPU hűtők pörögnek fel, a befúvás változatlan marad. Természetesen, a hátsó ventit is a CPU szabályozza, mivel az a Brocken 2. vetilátora.

    [ Szerkesztve ]

  • Puma K

    veterán

    válasz #48613632 #207 üzenetére

    Az a gond, hogy ez hasonló rossz elgondolás vagy valaki dezinformált mint a 2db RAM modult melyik foglalatba kell rakni az alaplap esetén. A gyakorlatban működik persze, de nem úgy ahogy kéne avagy nem megfelelően.

    Nem csak én említettem, hogy nem jók az irányok a fenti ventilátoroknál:

    ""felülről 2x 200mm fentik fújnak be"
    Baromi okos dolog a felfelé szálló meleg levegőt visszakényszeríteni a ház belseje felé (a porról nem is beszélve).
    "

    [link]

    Itt is volt ebben a topikban téma: [link]

    Valamint ha megnézel bármely számítógépház gyártó oldalát akkor mindegyiknél az van, hogy a ház aljában lévő ventilátorok befelé szívnak, a fentiek pedig a házból kifelé. Darabszámtól függetlenül.

    A neten található javaslatok (weboldalakon, fórumokon és videókban) is mind azt írják-mutatják amit ventilátor állással kapcsolatban tesznek fel az emberek, hogy alulról felfelé mozgasd a levegőt:

    A felmelegedett levegő mozgását segíted azzal hogy felfelé hajtod így gyorsabban távozik a gépház belsejéből, ergo jobb lesz a belső hőmérséklet és minden komponens hőmérséklete. Valamint a ventilátoroknak sem kell akkora fordulatszámon járniuk.

    Meg kell támogatni a számítógépházat és a benne lévő hardvereket hűtés szempontjából kellő mennyiségű és fajtájú ventilátorral. Persze a levegőztetés is fontos amit te csinálsz, de nem jó helyen van ennek a megoldása.

    Gondolom nem okoz gondot a nem rég vásárolt hardverek birtokában, hogy néhány megfelelő ventilátort is beszerezz.

    Vélhetően tapasztalat hiányában gondolod, hogy a blower+AIO VGA hűtők hangosan.

    Minden ventilátor adott fordulatszámtól lesz hallható.
    Ez alól nem kivétel a blower-es megoldás sem.

    Tehát az hogy állandóan forog adott halk fordulatszám-tartományban a ventilátor, az csak a VGA kártya minden komponensének jó, mert a hűtőbordákon keresztül tolja kifelé a gépházból a meleg levegőt egy adott irányba. Az AIO rész meg hűti a GPU-t vagy jobb esetben a GPU-t és a VRAM-ot is.

    Sokkal halkabb egy ilyen hűtési megoldás és nem mellesleg hatékonyabb mint bármelyik 2-3 slot-ot foglaló féltégla megoldás. Azok csak a gépházban hányják szét a hőt így melegítve az alaplap adott részet, az M.2-es SSD-ket ha a VGA közelében van/vannak, a CPU-t, a RAM-okat, és az alaplap VRM részét.

    Nem kioktatni akarlak, és lehet a stílusom sem a legjobb a tálaláson felül, de én is mint a többiek segíteni akarnék ha elfogadod a javaslatokat.

    A ventilátorok között is van többféle kialakítású és fajtájú. Így azokból sem mindegy milyet vesz az ember.

    [ Szerkesztve ]

    "Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

  • #48613632

    törölt tag

    válasz Puma K #208 üzenetére

    "Nem kioktatni akarlak, és lehet a stílusom sem a legjobb a tálaláson felül, de én is mint a többiek segíteni akarnék ha elfogadod a javaslatokat."
    Semmi gáz nincs a stílusoddal, és én is el tudom ereszteni magam, ha arról van szó. Szóval, mindketten felnőttek vagyunk, és meg tudjuk védeni magunkat is, és az álláspontunkat is.
    Durva személyeskedésbe nyilván ne menjünk, de amúgy támogatom, hogy mindketten kerüljük a felesleges sallangokat, és a zacsimarkolászós udvariassági köröket. :R

    Na, a másik, ami kezd bennem körvonalazódni.
    Szerintem, Te az elméletet erőlteted, és ebben igazad is van.
    Én meg a lehetőségekből próbáltam kihozni a maximumot, illetve ami még ár/érték arányban belefér, az mellett, hogy elfogadom az érveidet is.

    Most pl akkor Te hogyan raknád össze ezt a rendszert? Ventiket vehetsz bele, nyilván ami belefér, de mondjuk nem szeretnék vizesblokkot a kártyámra, és magát a kártyát sem szeretném bloweresre cserélni, ha már megvan. Ezek jelentős módosítások, és árban sem két fillér. Ráadásul, a meglévő rendszerem hatékonysága sem indokolja a váltást.
    Oldalventillátorom sincs.

    Nos, ezek tudatában, érdekelne akkor, hogy Te hogyan oldanád meg a kérdést. Mi fújna be, mi szívna, melyik ventit cserélnéd nagyobbra/kisebbre, és milyen hangos lenne ez az egész a végén?

  • lovas001

    aktív tag

    válasz #48613632 #209 üzenetére

    Elnézést hogy beledumálok az eszmecserétekbe. Szerintem a legegyszerűbb és olcsóbb is ,ha az elméletet és gyakorlatot összehozzátok. Annyival megoldható a kérdés ,hogy most mérsz egy hőmérsékletet játék vagy tesztek után, alaplap proci, vga téren , majd megfordítod a 2 ventit felül, és mérsz hasonló környezeti és szoftveres környezetbe egy másikat. Az eredmény megmondja ,hogy igazad van, nincs igazad vagy esetedben teljesen mindegy esetleg. :) Zajszint mérése gondolom kicsit nehézkesebb de mivel te hallgatod így azt a részt a te füledre hagyjuk .

    [ Szerkesztve ]

    Nem tudta, hogy lehetetlen, ezért megcsinálta.

  • Puma K

    veterán

    válasz #48613632 #209 üzenetére

    Nem én "erőltetem".
    Ez nem elmélet. Ez a több éves gyakorlat és kitaposott út.

    Ez a gyakorlat amit minden házgyártó javasol alapból álló háznál és így is szereli előre a számítógépházakba a ventilátorokat és minden számítógép építő így építi az adott gépeket ahol álló házat használnak.

    A számítógépházakban régen a táp felül helyezkedett el.

    Pont ezért, hogy a házban megrekedt meleg levegőt kivigye a házból, és a CPU ne saját magát melegítse szét az alaplapi VRM-el és a VGA-val együtt. Mert akkoriban még nem volt olyan kialakításuk a házaknak. Meg egyáltalán szellőzés sem nagyon volt. Csak a fent elhelyezkedő táp egymagában mozgatta kifelé a levegőt házon kívülre.

    Ez azt eredményezte, hogy volt, hogy a tápban lévő ventilátor adott esetben üvöltött terhelés közben, mert nem csak a táp felől érkező meleget kellett elszállítania, hanem még az alulról jövőt is amit az alatta lévő komponensek termeltek és hánytak szét gépházon belül, vagy csak álltak volna benne aktív hűtés nélkül és a táp biztosított némi légmozgást.

    Ezen variáltak az idők során, és alulra tették a házakban a tápot.
    Hogy azoknak csak a táp kis dobozán belül keletkezett hőt kelljen megmozgatniuk.

    Amelyik számítógépháznak nincs a tetején szellőzőrostély vagy nincs is hely ventilátornak, csak hátul a CPU magasságában, azokba erősen felejtős építeni adott energiaigénnyel rendelkező komponensekből álló gépet, mert azok nem csak teljesítményt adnak le hanem fűtenek is terhelés során.

    Így ez esetben erősen ajánlott olyan házat venni ami szellős, és ezt ajánlott segíteni ventilátorokkal hogy hűtés is legyen ne csak természetes szellőzés.

    Ha megnézel egy véletlenszerűen kiválasztott videót, topikot vagy bármit a neten akkor ezt a kiépítést alkalmazzák és használják. Nem hiába. Nem ok nélkül.

    Nálad annyi lenne a lényeg, hogy megfordítod a fenti ventilátorokat, és még megtámogatod a házat plusz ventilátorokkal ahol még van hely.

    Ha sok a ventilátor, de nincs elég szabad csatlakozó, akkor egy e-bay-ről rendelhető 10 ágú ventilátorszabályzót javasolok amiből van 3 és 4 pin-es illetve SATA és molex csatlakozós.

    A ventilátoros mit hova merre kérdésre később írok, de már nagyon csavarni nem akarom a témát.
    Úgy is a te géped te használod, csak sokad magammal szembeötlött az, hogy érdemes lenne máshogy megoldani a gépház szellőztetését.

    "Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

  • #48613632

    törölt tag

    válasz Puma K #211 üzenetére

    Értem.

    Hát, pedig a kardinális kérdés pont a mit/hova/merre, mivel gyakorlatilag az összes ventilátorhely fel van használva.

    Ezeket a ventiket, egy 5 csatornás NZXT fan kontroller vezérli, szám szerint 3-at, valamint a CPU hűtőn, és a ház hátulján lévőt (ami a hátsó venti a CPU hűtőn, csak a ház hátulján nagyobb szolgálatot, tesz, meg amúgy sem fér fel) az alaplapi vezérlőre bíztam.
    Most megtehetem, hogy a két felső irányt megfordítom, de akkor az összes levegőt befelé az első 23-as venti fogja szolgáltatni.
    Ha ezt kifelé megpróbálom kirántani a két, tetőn elhelyezett 20-assal, plusz a szabályzott hátsó 12-essel, akkor egészen biztosan légszegény lesz a környezet, és csökken a hűtés hatásfoka, az alacsonyabb nyomás miatt.
    Az megoldás lehet, hogy az első ventit kipörgetem 800-ig, de még így sem biztos, hogy elég lenne, de zajos biztosan. Tudom, mert ezt már próbáltam.
    Esetleg még, a hátul lévő ventit is megfordíthatom, de szerintem ez megint rontana a helyzeten, mivel ellenáramot tolna a hűtőbordákon keresztül áramló levegőnek, így az nem tudna időben kijutni a bordák közül, és csökkenne a hatásfoka.

    Látod, ezért kértem, hogy akkor arra vonatkozóan adj tanácsot, hogyan helyezzem el a ventiket, a lehetőségekhez képest, mert szerintem, bármennyire is furcsán hangzik, ez a létező legjobb kialakítás, jelen körülmények között.
    Ha mutatsz nekem egy jobbat, én szívesen kipróbálom, és megnézzük, hogy mennyire lesz jó, az adott konfigban.

    Ja, igen!Házat sem szeretnék cseréni. Először is, full tower kellene, mert ebben van elég hely a szereléshez, plusz elegendő levegő a hűtéshez.
    Másfelől, az NZXT kontroller, és a BD író, összesen 3db 5.25-ös helyet foglalnak. Egyikről sem mondanék le szívesen.
    Ezzel szemben, a mai házak jelentős többségében, már egyáltalán nincs 5.25-ös bővítési lehetőség, nem hogy három is.
    Elvétve akad egy, illetve két helyes, na de három?
    Ami esetleg szóba jöhetne, és az ár is megfelelne, az a Corsair valamelyik Obsidian háza, de egyelőre nincs pénzem ilyesmire.
    Ez a hardvervásárlás is azért úszott be, mert hirtelen meghalt a korábbi konfigom. :O

  • mihione

    őstag

    válasz #48613632 #212 üzenetére

    En is csatlakoznek a temahoz,picit mas hardverekkel es mas hutessel de szerintem hasznos.
    Nekem egy s340 hazam van (elolap le lett cserelve nyitott foliazott plexire) amin kiserleteztem mivel eredeti felallasban ugye csak elolre lehet 240-es radit tenni,igy eloszor az lett az intake hatul,fent meg az out.Aztan gondoltam nem olyan nyero ez igy hogy a meleget fujatom be a hazba mi lenne ha megforditanam az egeszet,hatul es fent be, elol a radin keresztul ki.Elmeletben jol hangzik am gyakorlatban merhetoen rosszabbak lettek a hofokok,proci es gpu tekinteteben egyarant.

    Szerintem neked azt kene kiprobalni hogy fent mindenkeppen kifele vigye a levegot,a hatso fujja be es hogy ne dolgozzon ellenkezoleg a tornyon levovel azt is forditsd meg.

    Lenovo Legion 5 R7 5800H, Rtx3070, Poco F5 ,Samsung QE65QN90B

  • mihione

    őstag

    válasz mihione #213 üzenetére

    Azt elfelejtettem irni h ertelemszeruen elol maradna intake,es felsok meg kifele dolgoznanak igy a proci tovabbra is friss levegot kapna de a fizikanak emgfeleloen fent lenne a kimenet.

    Lenovo Legion 5 R7 5800H, Rtx3070, Poco F5 ,Samsung QE65QN90B

  • #48613632

    törölt tag

    válasz mihione #213 üzenetére

    Na, ez nem rossz ötlet. Egy próbát mindenképpen megérdemel. Holnap jönnek a 3600-as ramjaim, majd letesztelem őket.
    Ugyan vannak kétségeim a processzor ilyen téren történő hűtésével kapcsolatban, de egy próbát mindenképp megér.

    Kérdés a Te rendszereddel kapcsolatban.
    Miből állapítottad meg, vagy hogyan mérted a különbségeket, a két hűtési irány között? :R

    szerk:

    #214-re
    Az első venti teljesen felejtős cpu hűtés ügyében. Néztem a gőzteszttel, teljesen a VGA alá dolgozik.

    [ Szerkesztve ]

  • mihione

    őstag

    válasz #48613632 #215 üzenetére

    Igen,kozben neztem hogy is van ez a haz pontosan,de amit elsonek irtam eletkepes megoldasnak tunt kepek alapjan is,foleg hogy az egesz teton ott a ket venti vegig igy nem viheti el a szello a bordarol a meleget zartabb reszre.

    Nalam mindig megy jatek kozben az afterburneres riva tunner monitorozas celjabol,igy fejbol tudtam melyik jateknal kb mi az atlag hofok gpu,cpu teren.De jatek utan meg raszoktam nezni max ertekekre is,igy konnyen eszreveheto a megszokottol eltero szam.

    Lenovo Legion 5 R7 5800H, Rtx3070, Poco F5 ,Samsung QE65QN90B

  • Puma K

    veterán

    válasz #48613632 #212 üzenetére

    Esetedben ne a légnyomás foglalkoztasson sima levegős hűtésnél és a házhűtésénél.
    A légnyomás akkor foglalkoztasson, hogy ha vízhűtést építesz és radiátorra akarsz ventilátort tenni.

    Főleg ne a légnyomás foglalkoztasson egy olyan doboznál (számítógépház) amit amúgy nem is tudsz tökéletesen légmentesen lezárni... tehát úgy is szökni fog a levegő arra amerre tud.

    Ha csak nem duct tape-el leragasztod minden nyílását-illesztését kivéve a ventilátorokét... hanem az foglalkoztasson, hogy a gépházon belül a benne lévő komponensek által felmelegített levegőt bentről kifelé mozgasd a lehető leggyorsabban és legkisebb energiabefektetéssel. Amit úgy érsz el a legegyszerűbben, hogy alulról felfelé irányítod.

    Látod egy újabb fórumtag aki olvassa az előzményeket és ő is azt írja, hogy a fentiek bentről kifelé dolgozzanak.

    Hidd el ezek a 200 és ettől nagyobb ventilátorok tudnak annyi levegőt megmozgatni (házszellőztetésnél a ventilátorok m³/h értéke számít), hogy az a 230-mas ott a ház elejében és a gépház oldalán lévő ahová én tennék egy ventilátort megfelelő mennyiségű hűs levegőt tolnak befelé a hardvereknek.

    A VGA kártya és a CPU hűtő meg amit széthány (és az adattároló(k), alaplap, RAM-ok, stb-stb) gépházon belül azt a ház tetejében lévők szívják kifelé ha már úgy is arra áramlik a meleg levegő és ide is 200-as ventilátorokat tennék. De akár elég is lehet csak 1 az alaplap feletti részen.

    A CPU magasságában a ház hátuljába szintén mehet egy 140-es ventilátor.

    De az általad korábban linkelt kép alapján is leírom, hogy a(z):

    - 1 és 6 -os helyre tennék akkora ventilátort amekkorát csak lehet úgy hogy kintről befelé mozgassák a levegőt
    - 4-es helyre mehet egy 140-es ami bentről kifelé dolgozik
    - és fentre csak a 3-mas helyre tennék ventilátort ami bentről kifelé mozgatja a levegőt

    Akár a meglévőkkel is tudsz variálni és így venned sem kell új ventilátorokat.
    De ha arra kerülne a sor akkor itt kérdezz: Ventilátorok - Ház, CPU (borda, radiátor), VGA

    Én a magam részéről a házamhoz járó 3db 200-as ventilátort lecseréltem, mert nekem ezek hangosak voltak.

    Fentre, az alaplap feletti részre vettem egy Noctua NF-A20 PWM ventilátort ami tökéletesen teszi a dolgát mindezt halkan. El is gondolkodtam hogy még beszerzek 2db-ot a ház elejébe egymás fölé, amik extrába tolják a levegőt a ház elejében lévő radiátorra és a szendvicsben lévő ventilátorokra.

    Gépházat nem kell cserélni, mert jó az ami most van csak ventilátorokkal kell megtámogatni.

    [ Szerkesztve ]

    "Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

  • #48613632

    törölt tag

    válasz Puma K #217 üzenetére

    Na szóval, akkor összegezve.
    1-es marad a helyén, az egy 230mm-es, gyárilag oda helyezett venti.
    6-os, ahogyan párszor már elmondtam, azt nem tudom megoldani, mert talán a videón is látható, az én oldallapomon, nincs ennek a ventilátornak hely. Ezt elmondtam párszor, de valahogyan mindig elkerüli a figyelmed, azután meg erre építed az egész érvrendszeredet, hogy ott is van egy befúvás.
    DE NINCS!!! (bocs, hogy kiemeltem, nem kiabálok veled, csak szeretném nyomatékosítani, hogy legközelebb ne kerülje el a figyelmedet.)
    4-es helyén jelenleg is van egy 140-es, ami bentről kifelé dolgozik, úgyhogy marad minden a régiben. (eddig)
    Ami a változást illeti, akkor a javaslatod az, hogy az eddigi 2db tetőbefúvásból, a hátsó legyen kifúvás, az elsőt meg kapcsoljam ki.
    Rendben
    Holnap, ha időben megjönnek az új ramjaim, betesztelem, rendszerbe helyezem őket, és után mérek egy terhelt és idle állapotú hőmérsékletet, a Te buildoddal, és az enyémmel is. :R

  • abridabri

    veterán

    válasz #48613632 #218 üzenetére

    En igy csinalnam ,ha HafX hazam lenne :
    Elol 230mm be + 1 / 2 venti az 5,25 helyen be . Hatul 140mm ki +teton 1db 200mm ki ( A CPU folott kozvetlen ) Az elulso fenti ventihelyet pedig lezarni kartonpapirral /foliaval /hungarocellel stb. Igy front back airflow lesz ,es nem szokik el az elol befujt levego a felso lukakon mielott elerne a cpu hutodet.
    2x140mm az 5,25 helyen.
    Vagy ha van DVD meghajtod akkor annak a tetejere is elfer 1 venti :
    YT

    [ Szerkesztve ]

  • #48613632

    törölt tag

    válasz abridabri #219 üzenetére

    A 2x 140mm előre nem megoldható, mivel van egy BD íróm, és egy dupla helyet foglaló ventilátor vezérlőm, meg az egyik SSD-t is ide raktam, az egyik 5,25" bővítőbe.
    Persze, az SSD-t lejjebb tehetem, és akkor 1db 140-es még elférne, de akkor meg az alsó, 230-as ventinek képez újabb akadályt. Így is van ott egy WD Black, aminek szintén nem árt a hűtés.
    BD írót meg legfelülre kell helyezni, mivel íráskor jelentős mennyiségű hő képződik. Ha fontos a felfelé szálló meleg levegő törvénye, akkor itt is fontos.

  • mihione

    őstag

    válasz #48613632 #220 üzenetére

    Probald ki az en verziomat is!Szerintem annal optimalisabbat nem lehet kitalalni.

    Lenovo Legion 5 R7 5800H, Rtx3070, Poco F5 ,Samsung QE65QN90B

  • #48613632

    törölt tag

    válasz mihione #221 üzenetére

    Megjönnek a ramok, és még egyszer ramegyek a témára. Pár nap, és mondom mi a helyzet. Sajnos késik a szállítás, ma kellett volna érkeznie, holnap meg nem tuti, mert ugye szombat.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés