Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Zzr

    csendes tag

    Sziasztok Napelem Guruk!

    Pár éve már szemezgetek a témával, van több ajánlatom, nagyjából végigrágtam magam a fórumon is (főleg az utóbbi egy éven), nagyon sok minden tanultam innen, köszönet az infókért, de ezek ellenére maradt pár megválaszolatlan kérdésem. Ha esetleg valakinek van rá ideje örülnék ha megerősítene vagy megcáfolna tudásomban :)

    Adott egy DNY-i tető (55° D-től), dőlésszöge 25°. A tető ÉNY-i egyik fele ki van emelve így ez már csak 20°-os, egyéb árnyék nincs.

    Az aktuális éves fogyasztásunk (fűtésrásegítés még nem volt légkondival, nyár eleji beszerzés) 4600kWh

    A DNY-i tetőre 12-14db napelem fér fel (ajánlatok alapján, de nem tudom pontosan milyen elrendezésben) ez kb. megtermeli a jelenlegi fogyasztást, de egy 6kW-os inverterre kértem ajánlatokat meghagyva a bővítés lehetőségét és itt jön a kérdés:

    Mivel a tető nem optimális, hogyan kell számolni a napelemek teljesítmény csökkenésével?
    A DNY-i tető 91-92%-os, míg a bővítő ÉK-i oldal kb. 70%? körüli lenne.

    Jól gondolom-e, hogy ilyen esetben hiába a napeleme elméletei (optimális) teljesítménye, ha a fekvés miatti összteljesítmény nem éri el az inverter maximumát akkor minden ok.
    Tehát ha pl. a Fronius tervező 15-21db 340W-os panelt ajánl, a kisebb teljesítmények miatt ez lehet több is? Vagy a darabszám az fix? Vagyis kell nekem nagyobb inverter ha az ÉK-i oldalra is tennék napelemeket (ide 14-16db is elfér)?

    Illetve az 5°-os dőlésszög különbségnek van jelentősége teljesítményben, munkapopntban?

    Az inverter legoptimálisabb helye kültéren lenne gyakorlatilag a villanyóra mellett (ÉK-i oldal egész nap árnyékban) van ennek nagy hátránya?

    Szintén kérdés, hogy ha az össz. kábelhossz ugyan nem éri el a 10m-t , de a kültéri kábelezés több mint 2m akkor kell nekem a tűzeseti leválasztás? Van erre más gondolatmenet?

    Bocsánat ha hosszú voltam, illetve ha kihagytam valami fontosat írjátok meg. Köszi.

  • Zzr

    csendes tag

    válasz Zzr #6732 üzenetére

    Sziasztok,

    Ha pontosítom a kérdést a #6732-re, tud esetleg valaki hasznos infóval szolgálni?

    Tehát ha van 5kW napelemem DNY-ra és 5kW napelem ÉK-re azt el fogja bírni egy 8kW-os inverter?
    Vagy másképp nézve, ha van 5kW DNY-ra, mennyi fér el ÉK-re amit egy 8kW-os inverter még kényelmesen elbír?
    Köszi!

    [ Szerkesztve ]

  • Zzr

    csendes tag

    válasz kardkovacsi #6863 üzenetére

    Köszönöm az infót, a számolásokat megtettem (lásd. #6732) a problémám az összeadással van, tekintve hogy nem egy időben termelnek csúcsot, így nem tudom mennyi lenne a maximum.
    (#6861) geresics
    A tető azért nem északi, és még csak nem is pont északkeleti (csak -125 fok), amire így 70%-ot dob az említett kalkulátor oldal. Első körben nem is szánok ide napelemet, viszont 5-15 év nagy idő, elég pl. egy elektromos autó beszerzése így ha van értelme meg akarom hagyni a lehetőséget, ezért keresem az optimális inverter méretet :)

    [ Szerkesztve ]

  • Zzr

    csendes tag

    válasz Geresics #6868 üzenetére

    Nos igen, a helyszín ismerete talán módosítana a válaszodon: Sorház, klasszikus nyeregtetővel (DNY-ÉK), kis ház, kis tető, kis kert... kis napelem :))
    16db panel fér fel maximum (egy oldalra) és ez jelenleg elegendő is, de szeretnék előre gondolkodni... tehát szerinted 5kW DNY (esetleg 370-esből 6kW) és 4-5-(6) kW ÉK-re, elég egy 8.2-es inverterrel?
    Amúgy elég lapos a tető, 25 fok, a termelés nagyobbik fele elvileg május-augusztus (bár idén sok helyen április többet hozott)...
    (#6867) kardkovacsi
    Mindenképp érdekel, olyat már találtam a neten ahol talán hasonlóan DK és DNY van külön-külön munkaponton, itt a 4,5kW és 3,2kW-os egyedi csúcsok 7,35kW-os maximumot adtak ki délután 2 körül, de nekem 180 fokban lenne...
    Elvileg a fentiek alapján akár számolható is a dolog, de sok a változó és ennyire nem vagyok biztos a dologban (most ismerkedek a témával, nincs valós tapasztalatom).

Új hozzászólás Aktív témák