- Kábeleket és csövezést rejtő "kirakatház" a GameMax logójával
- Felvarrták az Arctic rackmount rendszerekhez szánt CPU-hűtőjének ráncait
- Háromféle kivitelben, és nem kis kapacitásokkal jönnek a Micron 6550 ION SSD-i
- Már a Samsung sem szolgálja ki modern AI lapkákkal Kínát
- Havazáshoz igazított kiadás kap a Steam Deck OLED
- Gaming notebook topik
- BIOS frissítés
- Videós, mozgóképes topik
- Apple asztali gépek
- Házimozi belépő szinten
- Nem indul és mi a baja a gépemnek topik
- Milyen TV-t vegyek?
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
-
PROHARDVER!
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Szili995
újonc
Sziasztok, elnézést a hülye kérdésért, de nem nagyon találtam google-ban megoldást.
Tegnap meghozták az ad-vesz órát, be lett üzemelve az inverter. (Sun2000-5ktl-m1).
Sx631 az óra, és a fázisokon a pillanatnyi áram, amikor lekapcsolt már az inverter ilyen tájban, 0.1 - 0.3 amper fogyasztás jelentkezik. Hibás lenne szerintetek az óra, vagy az inverter ennyit elszivogat fázisonként? Köszi a tippeket. -
snooze
veterán
válasz Szili995 #37504 üzenetére
az inverter nem kapcsol le teljesen,készenléti állapotban van,amugy szerinted hogy kapcsolna be reggel,hogyan érzékelné a napfényt?de azért kapcsold le teljesen az invertert a kapcsolojával,akkor megláthatod hogy mér-e..
amugy az órán hogy látsz ekkora fogyasztást??GO Gunners!!!
-
Szili995
újonc
válasz snooze #37507 üzenetére
Lekapcsoltam, és minden fázisról esett 0.1 amper. Tudom, hogy készenléti állapotban van, csak leírás szerint <5.5w az éjszakai fogyasztás. De így nálunk jelenleg akkor ez 70-80 watt körül van. Csak picit sokallom, azért kérdeztem, hogy valós e, esetleg lehet valami rossz bekötés okozza a megszakitóknál.(mert amúgy elég kontár módon pakolta be a szerelő, de ez javítva lesz.)
Fogyasztást ugye 31.7.0 51.7.0 71.7.0 menüpontok alapján néztem.
[ Szerkesztve ]
-
snooze
veterán
válasz Szili995 #37508 üzenetére
ugy látszik nálad már fejlettebb órát raktak,nálam még nem mutat ennyi adatot..igaz nekem smart meter van fent,annak meg telorol látom az adatait..
egyébként az órának is kell lennie valamennyi fogyasztásának,mivel van benne simkártya,meg ugye az elektronika is fogyaszt,ami benne van..
[ Szerkesztve ]
GO Gunners!!!
-
MrZed001
tag
válasz Bandit21 #37498 üzenetére
Deye-hez pl alapból adják a CT-t.
Ezek kb lakatfogó, melyet minden fázisra csak rá kell tenni kábelre (körbefogja)
De ennek kábele rövid, pár méter. Ilyen közel kell lenni az inverternek a fő bejövő fázishoz.Az Energy Meter annyival másabb, hogy ez egy egység (DIN-es általában). Belül ugyanúgy méri átfolyó áramot.
Viszont messzebb lehet tenni invertertől, mert általában RS485 vagy IP hálózaton küldi információt inverternek.Ez pl a Deye-hez való Energy Meter: DTSU666
https://de.aliexpress.com/item/1005003479167394.htmlRS485-ön küldi infót inverternek az 1 vagy 3 fázisról. Az pedig ez alapján tudja önmagát visszaszabályozni, hogy 0W közeli legyen a hálózati fogyasztás (és visszafele se folyjon)
RS485-öt pedig már pár 100m-re ki lehet húzni. -
-
asdf_
veterán
válasz senki68 #37514 üzenetére
Ez rendben, de ettől még működhetne úgy, hogy elmegy full offba, a DC felkelti, selfcheck, megnézi van-e AC, ha igen átkapcsol arra és bekapcsol ténylegesen. Én legalábbis így csinálnám, mert este, éjszaka tökfölöslegesen megy a wifi meg van áram alatt az egész cucc. Persze az egész nem ér ennyit, jobb esetben csak a wifit kapcsolja le és elketyeg 0,5W standby-jal mint minden más eszköz, no meg valamennyire túl is haladtunk ezen, ha smart meter is van, akkor kénytelen bekapcsolva maradni, hogy tudjon a mérővel kommunikálni, ha akksi van, kénytelen bekapcsolva maradni, mert kisütéskor is működik az inverter. Ugyanakkor viszont ha van egy vészárami kimenete az inverternek, akkor annak csak valahogy a fenti módon kell magához térnie reggel, amikor áramszünet van, ellenben süt a nap, és termelnie kell a vészkimenetre.
[ Szerkesztve ]
-
Strezi
őstag
válasz senki68 #37514 üzenetére
SMA Tripowerem azt mondja fogd meg a sörét Frankón megy AC nélkül a kijelzője, ha van amúgy DC a napos oldalon. Szépen mutatja a 0V AC fázisokat a kijelzőn sorban, koppantásra háttérvilágítással. A kis informatív
[ Szerkesztve ]
Használt 14.3 kWh LifePo akkuk eladók ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...
-
Szili995
újonc
válasz kardkovacsi #37519 üzenetére
Lehetséges, sajnos nem vagyok szakértő egyelőre (meg amúgy sem ), aztán, ha jönni fog a bruttó elszámolás egyszer, akkor beszerzek egy smart metert, mert feleslegesen táplál be napsütés közben a hálózatra, miközben a házban lenne szükség áramra. Elvileg akkor azzal lehet ezt beállítani, hogy ne ossza el a betápot 3 fazisra, hanem fogyassza el. Csak sajnos magamnak kell kilogikázni mindent, mert a kivitelező összedobta, sok a munkája, és le is lépett..
-
unreachable
friss újonc
Sziasztok!
Napelemes befektésben vagyok 5kw-os rendszer, semmit nem tudok még az engedélyezésről. A napelemek (RISEN 405w) a napokban felkerültek. Felhelyezés köben az egyik napelemet megkarcolták a szerelők, áthúzták az egyik panelt a másikon és a sarka karcolt. Valaki tudja e, [kép] ez mennyire jelent gondot? -
senki68
senior tag
válasz unreachable #37522 üzenetére
Én cseréltetném. Garanciában.
-
cOxeR
Ármester
válasz unreachable #37522 üzenetére
Én kicseréltettem, visszakeresed tettem fel képet ide is.
-
MrZed001
tag
válasz snooze #37511 üzenetére
Ha jól emlékszem kétféle módon tudnak ezek működni: belső lakatfogóval vagy külsővel.
Itt van egy kis leírás hozzá
https://www.deyeinverter.com/deyeinverter/2022/06/10/chintthreephase-instructionmanual-dt(s)su666-y0.464.1002v1.5190617.pdf -
MrZed001
tag
válasz Bandit21 #37516 üzenetére
Ez csak elküldi az inverternek, hogy melyik bejövő fázison hány W megy ki-be.
Az inverternek kell ez alapján tudni visszafogni magát.
Amelyik szimmetrikus inverter, az mindhárom fázist fogja visszafogni.
Amelyik aszimmetrikus inverter, az fázisonként külön-külön tudja magát visszafogni -
VaZso
senior tag
válasz senki68 #37514 üzenetére
Ismerősnél szereltek Solplanet invertert, már kezdett alkonyodni.
Kérdeztük a szerelőt, hogy hogy fogja sötétedés után bekonfigurálni?
Mondta, hogy hálózatról működni fog.Mi persze tudtuk, hogy nem, mert ugyanilyen inverterrel jártunk hasonlóképpen nem sokkal azelőtt, meg kellett várni a másnapot vele (van is rajt egy cetli, hogy GRID-et csak beállítás után kapcsold rá).
Végül a telepítők éppen be tudták állítani az invertert, mire az eljutott oda, hogy pislákolnak rajt a LED-ek (újraindulgat), majd elmegy aludni.
...szóval van olyan inverter, aminél a GRID "csak kimenet" és DC-ről működik az elektronikája (ilyenkor a távoli kommunikáció sem megy rajt, persze termelés sincs).
Nyilván nem mind ilyen és valószínűleg általánosságban bekapcsolnak GRID-ről is.
-
nimfas
addikt
Sziasztok!
Beadtam a HMKE igényt, megvan a kivitelező cég is.
Kicsit módosult a tervem a kormány bejelentése után.Első ötlet az volt, hogy a kertben, földre telepítve lenne a napelem, és az inverter is ott került volna elhelyezésre.
Aztán hogy módosult a terv annyiban változott, hogy a későbbi (ha kell) akksik miatt jobb lenne, ha az inverter a ház alagsorba menne inkább, ami a mérőtől kb 6 méterre van.
Mégiscsak egy állandó hőmérsékletű helyiségben lenne, nem kint....Viszont a napelemektől kb. 60-65 mérette lenne.
Beszéltem egy a céghez "tartozó" emberrel, ő viszont nem javasolta a napelemektől ilyen távol tenni az invertert, mert hogy a DC oldalon nagy lenne a veszteség. Sajnos a háztetőre nem is fér fel ennyi panel, továbbá árnyékban is lenne, máshol nem tudom elhelyezni őket!
Ki milyen DC kábelt javasolna, ami csőbe lenne húzva és úgy elásva a 60-65 méteren?!?
Keresztmetszet kérdésre megoldás lehet-e a 6mm2 duplázása, párhuzamos kötéssel?Bocs, ha hülye a kérdés!
-10kWp napelem (bővíthető 15-ig)
-DEYE SUN-12K-SG04LP3-EU inverter -
VaZso
senior tag
válasz nimfas #37530 üzenetére
Elvileg ellenállást az R = rho * l / A képlet alapján lehet számolni, de [itt pl.] 6,023 mm2 vezetékre 0,00291 Ohm/méter ellenállást ír.
(A fenti képlet alapján elvileg 1.68×10−8 * l / 6×10−6 = 0,0028 Ohm lenne az ellenállás méterenként, de vezetéké lehet kicsit rosszabb ennél.)Ha 65 méter távolságra viszed a vezetéket, akkor 2x65=130 méterrel kell számolnod, vagyis elméletben 130*0,00291 = 0,3783 Ohm lesz a vezetékpárad ellenállása.
Nem írtad a napelemed típusát, de, ha 10A áram folyik a fenti vezetéken, akkor U=R*I képlet alapján 3,78V lesz a feszültségesésed és P = I^2 * R képlet alapján 100 * 0,3783 = 37,8W lesz a vezetéken eső veszteséged.
Ha 14A áram folyik rajt, akkor 5,3V lesz a feszültségesés és 74,15W-ot fűt el a vezetéked.
Fontos, hogy a veszteség az árammal négyzetes arányban nő (ld. fenti képlet), és a veszteségeket vezetékpáranként kell számolni (ha több string jön le, akkor stringenként).
Ha párhuzamosan kötsz paneleket és azt vinnéd 6 mm2-es érpáron, akkor a nagyobb áram miatt a veszteség nagyon megnő rajt (ha inverternél van párhuzamosítva az egy másik eset).Elvileg így tudod számolni a vezeték veszteségét, más kérdés, hogy adott esetben lehet veszteség a csatlakozásokon vagy egyéb komponenseken is.
Ha duplázod a vezetéket, akkor megoszlik az áram a két vezetéken (elméletben 0,3783/2=0,1892 ellenállással számolhatsz), emiatt kisebb lesz a veszteséged.
[ Szerkesztve ]
-
gorbep
senior tag
válasz kardkovacsi #37519 üzenetére
én inkább arra tippelnék így látatlanban (méretlenben) hogy ott van az az áram, csak meddő... jelentősen kapacitív vagy induktív eltolódású, és hatásos teljesítmény emiatt elenyésző...
Ha hatásos teljesítmény lenne, akkor az <100W! Az már bőven érezni lehetne, mert komolyan melegítené az invertert. Ekkora veszteségi hőnek max teljesítmény közelében szabadna lenni rajta...
A kolléga okfejtése teljesen helyes a vezeték duplázásól.... DE.... kérdezz meg egy nemrég vizsgázott villanyszerelőt is a kérdésről. Nekem az rémlik, hogy AC-nál biztosan nem megengedett a vezetékek ilyetén párhuzamos duplázása, csakis nagyobb vezeték keresztmetszet választása. Sajnos az itt nem játszik, ha jól rémlik, csak 4 és 6 mm2-es szolárkábel van csak... de ha van vastagabb, engem is érdekel! nálam 35m lesz a táv, de én nem is a veszteség miatt aggódok, hanem az SE optik miatt... ekkora távon már lehetnek kommunikációs hibák...
Sima stringet mi már raktunk 50m távolságra, az működik simán...
[ Szerkesztve ]
- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......
-
MrZed001
tag
válasz nimfas #37530 üzenetére
Biztos eléggé "hozzáértő" az a telepítő ? Ugye nem As..x a neve ?
Egy Deye aksival telepítés egy kicsit komplexebb, mint a buta termelő inverterek.
Érhetik "meglepetések" aki első alkalommal ugrik neki (téged meg bosszúság)Ami a napelem távolságot illeti, saját magad is ki tudod számolni
Használd a kalkulátort
https://photovoltaic-software.com/solar-tools/voltage-drop-calculator-dc-ac22 db napelem, 52,92Voc, 41,4Vmpp, 10,32Ampp
Ugye nem egy sorba lesz, hanem kettő ?
És ha jól tippelek a két sor párhuzamosítva napelem oldalon (hogy ne kelljen 2x annyi kábel).
Szebb lenne 2x2 kábellel elvinni inverternek pedig (2 MPPT bemenete van).1-1 külön string esetén:
11 x 52,92Voc = 582,12Voc -> simán 800Voc alatt, ez OK
11 x 41,4Vmpp = 455,4Vmpp -> 550Vmpp az ideális, de azért nincs olyan messze tőle
Napelem téren lehet még később is bővíteni.Tehát 1-1 kábelen lesz 455V és 10,3A.
6mm2-es rézzel 70m-en lesz 1,18% veszteséged max.
Ez bőven a 2% alatt van, szuper.Ha napelemnél párhuzamosítva két string akkor 455V 20,6A
Ekkor már 2,37% veszteség van 6mm2-es rézzel.
Viszont ha földben viszed, akkor 10mm2-es föld kábelt is használhatsz.
Azzal már csak 1,42% veszteség és OK. -
MrZed001
tag
válasz gorbep #37533 üzenetére
AC esetén valóban nem lehet kábelt duplázni.
DC esetén viszont simán.A hőtermelődés a kábel egész hosszán van egyenletesen elosztva.
Ha kiszámolod cm-re ... kb semmi.
3% alatt kell tartani veszteséget, de ajánlott és jobb 2% alatt.Földben simán viheted földkábellel:
https://vilszershop.hu/e-yy-j-4x-10-re-061kv-drum-rez-foldkabel-12050 -
7Heads Drago
veterán
válasz Elemental #37480 üzenetére
Azt megoldják. De jobb lenne ha előtte tisztában lennél azzal mennyit fogsz termelni és mik a fő fogyasztóid és mi a maximum ami kelhet adott pillanatban. Mert kétlem hogy több nagy fogyasztó együttes kapcsolása esetén is bírná a napelem. Az akkus rendszereknek pont ez a bajuk, pici a leadható teljesítmény. Ha meg annyi akkut raksz hogy jó legyen a leadott teljesítmény annak meg olyan hosszú lesz a megtérülési ideje hogy azért nem éri meg. Na akkor mit akarsz megharapni?
Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.
-
nimfas
addikt
válasz MrZed001 #37535 üzenetére
Én azért a DC áramot nem vinném sima földkábelen.... vagy ebben is félre lettem tájékoztatva? Van itthon 64m 5x25 mm2-es földkábelem. De az tudtommal nem "alkalmas" egyenáramra.
Nem a forgalmazó fogja telepíteni. Tőlük csak az invertert veszem, megbeszéltem a szerződött céggel hogy semmi akadálya részükről.
Hanem a "mumus" Dunaújvárosi cég (MK-Tek)..... remélem én nem szívom meg velük.
Épp ezért szeretnék felkészülni minden eshetőségre![ Szerkesztve ]
-
thotzoltan
tag
Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni...
Van egy 10 KW-os 3 fázisú rendszerem,ami működik másfél éve... SanwaysHome invertel. és 30 DB panel.
1: az invertel netes appjának van esetleg olyan beállítása,hogy az éves leolvasások napját beállíthassam kezdő napnak?
Illetve lehet ebből olyan hibrid üzemű rendszert csinálni,ami akkumulátort is tud tölteni? Áram szünetre gondolok. van még plusz tetőm,ahol simán elfér még 2-3 KW-hoz elég panel.
Illetve,ha nem ,akkor hogy oldható meg ez a külön rendszer szigetüzeműben,hogy ne veszélyeztesse a szaldós rendszerem ..jelenleg a tájolás miatt a panelek nem termeltek még 8 és fél KW felett.
Lehet,hogy kissé zavarosnak tűnik,de jelzem,laikus vagyok,szimpla felhasználó,aki megpróbálja értelmezni a sokszor hozzáértők által sem értelmezhető dolgot..
Azért gondolkodom a plusz rendszerben,mert áram szünet esetén jelenleg nem sokra megyek a napelem rendszeremmel..
Van jó és legális megoldás?
Köszönöm a türelmet,szép napot! -
thotzoltan
tag
válasz thotzoltan #37540 üzenetére
SunwaysHome.. Bocs
-
leslieke
Jómunkásember
válasz #46372352 #37542 üzenetére
Erre mehet még akár 2-4 kWp-nyi panel. Nekem az 5–ös inverteren van 6270, kétféle tájolással (8 kelet, 11 dél) és még ez is bírnia többet, ha lenne helyem a tetőn.
[ Szerkesztve ]
A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!
-
MrZed001
tag
válasz nimfas #37537 üzenetére
Amit linkeltem az 1500Vdc-re is megfelelő. Ott a leírás alatta
Szóval igen, félre lettél alaposan tájékoztatva
Csak választani kell egy a paramétereidnek megfelelőt (ami nem aranyárban van)
Két string napelem oldalon párhuzamosítva lesz ? Diódán gondolkodtál ?Deye-t akarsz azzal a céggel telepíttetni? Bátor vagy
Aksit is teszel alá azonnal, vagy csak utólag ? -
nimfas
addikt
válasz MrZed001 #37547 üzenetére
Ez a kábel amit írtam már megvan. (első változat egy Huawei inverter lett volna, de mivel pár hete csütörtökön a kormány "bekavart" így már másik invertert néztem, és átgondoltam, hogy mégsem annyira jó ötlet kint hagyni az invertert és ha lesz akkor az akksikat a szabadban)
Nagyon nem vagyok képben a napelemes telepítéssel, szóval a string és párhuzam, dióda nekem totál nem mondanak semmit, sorry.
Akksit egyelőre nem tennék, ha marad a szaldó egyelőre addig felesleges szerintem, csak ha megszűnik akkor nem szerettem volna inverter cserével kezdeni a dolgot.
Aláírt szerződésem (megbízásom) van velük, így ha csak nem akarok 200eFt-ot bukni azzal hogy visszalépek kénytelen leszek velük végigvinni a procedúrát.
De mesélj milyen hibákat lehet elkövetni telepítéskor, mire figyeljek oda esetleg?
-
gorbep
senior tag
válasz nimfas #37537 üzenetére
A kolléga által javasolt kábel:
Névleges feszültség egyenáram esetén U [V]: 1500
Max. feszültség egyenáram esetén Um [V]: 1800
Próbafeszültség [kV]: 4
Gyorsan el is mentettem magamnak, Köszi MrZed001- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......
-
gorbep
senior tag
válasz senki68 #37544 üzenetére
A telepítő említette, hogy gond lehet, futottak már bele ilyenbe, hogy némelyik opti nem indul ekkora távnál... Jó lenne biztosat tudni, mert a kábel hossz rövidítése miatt egy átfeszített szakaszt akarnak, ami nem túl esztétikus, de nyernek vele 2 éren 10m kábelhosszt... Ha tudnál nekem erről valami SE doksit küldeni, nagyon hálás lennék , mert akkor az orruk alá dörgölném, hogy ne feszítgessünk már keresztbe kábeleket, rosszul tudják...
Nem hinném hogy telepeknél nagyon használnának SE optizott rendszert.... szerintem drága, és potenciális hibaforrás, és minek optimalizálni? Ott nincs se árnyék se eltérő tájolás...
- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest