Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolly #67762 üzenetére

    Szia, több út van, egy alternatíva:

    1. OMV Debian alapú, de ha nem linuxozol komolyabban, akkor csak újratelepítéssel úszod meg szerintem. Mondjuk a szoftver raid-edet a frissen telepített új OMV is ismerni fogja. De úgy is csinálhatod, hogy lábanként kicseréled alatta először egyik, majd másik HDD-t.

    2. Inkább egy külön (akár kicsi, olcsó) SSD-re tedd ki az OMV-t, egyszerűsít dolgokat, hogy az oprendszert fizikailag is leválasztod a diszkekről, ergo ők csak adatoznak úgymond.

    SSD-k akár raid1-be téve, két kis SSD-t. Ha hullik az egyik, kiveszed alóla, kap egy újat, újraépíti magát és ollé.

    3. A setup-od és a terv ha jól értettem:

    3TB raid -> 3TB raid (új)
    3TB raid -> 3TB raid (új)
    3TB -> 6TB (új + nagyobb)
    3TB -> 6TB (új + nagyobb)
    -----------------------------------
    9TB -> 15TB

    4. Mire vonatkozóan kérsz megerősítést ? Hogy ez így jó lesz-e ?
    Kérdés: mire ? Mi a cél (kb) ?

    Feltehettem volna úgy is a kérdést, hogy:
    - Miért nem 2db SSD raid1-ben, illetve 3x 6TB raid5-ben ?

    5. A régieket itt ph-n egy HD Sentinel screenshot kíséretében el tudod adni simán, sokaknak jól jöhet. Vagy tartod biztonsági mentésnek, polcon, néha dokkolóba beledugod de amúgy pihennek, mert a raid ugye logikai hiba ellen nem véd (felhasználói törlés, vírus, egyéb).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dzsekó

    addikt

    válasz Rolly #67764 üzenetére

    Mehetnek a Purple HDD-k. A 10TB-os már 7200RPM, ott a melegedésre figyelj.

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Rolly #67764 üzenetére

    Értelek. Fontosabb az, hogy CMR/PMR-es legyen (kb ugyanaz), ne SMR-es. Az SMR sem tragédia olyan esetben, amikor csak 1x írod tele az adatok átmigrálásánál, az úgyis sok idő, kivárod.. utána pedig ha a használat amolyan "elvagyok" című dolog, tök oké. De ha gyakrabban lenne rá nagyobb mennyiségű írás, akkor nem ajánlott az SMR. Purple-ben úgy tudom nincs SMR.

    OMV-re feltehető az OMV-extras csomag, abban pedig elérhető a ZFS fájlrendszer. Próbáld ki a mirror-ra és menj át arra így.

    Egy pool-t kell létrehoznod, benne egy "mirror" -ba tenni a mostani mirror HDD-ket. Előtte backup-olj a külsőre, így a polcon is lesz frissen csinált mentés az adatokról (ha bármi NAGYON csúnyán sülne el). Én inkrementálisan csinálnám, azaz biztonsági mentések után:
    1. mostani mdadm raid egyik lábát kirúgni
    2. a kirúgott vinyót betenni egy ZFS pool-ba (egyelőre egyedül, semmi mirror)
    3. áttolni rá az egylábas software raid adatait
    4. egylábas software raid-et beszántani, HDD-t odaadni szintén a ZFS pool-nak, ami ettől automatikusan mirror-á válik és egy nagy resilver után kész a ZFS mirror-od, ami egy nagyon fejlett raid1 kb. (logikai kötetkezelő és fájlrendszer egyben).

    A ZFS-ben az a szép, hogy bővíteni később egy 3TB-s mirror-t így tudsz:
    1. 3TB HDD + 3TB HDD = 3TB látható mirror-ban (kiindulás)
    2. 3TB HDD + 6TB HDD = 3TB látható mirror-ban (1 HDD cserélve)
    3. 6TB HDD + 6TB HDD = 6 TB mirrorban(2 HDD cserélve)

    Amint újraépítette (resilver) a második 6TB-re is az előd 3T-s tartalmát, és mindkét HDD immár 6TB-s, megnövekedik automatikusan a mirror mérete. Értelemszerűen ha a régi 3T-seket új 3T-sekre cseréled, maradsz 3T helyen, ha 4-esekre, akkor 4T-re növekedik. Tökautomatán, semmi kézimunka ;)

    A dolog további szépsége: mindezt raid5,6 esetén is tudja. :) Ha esetleg 3HDD-znél.
    Példa kedvéért: 3x 3TB-ről 3x4TB -re menve így nézne ki a folyamat:
    3TB + 3TB + 3TB = 6TB raidz1 (raid5)
    4TB + 3TB + 3TB = 6TB raidz1 (raid5)
    4TB + 4TB + 3TB = 6TB raidz1 (raid5)
    4TB + 4TB + 4TB = 8TB raidz1 (raid5, felveszi az új méretet)

    Szóval elég zseni cucc + copy-on-write típusú fájlrendszer, így SSD-barát raid-ben is, + adatintegritás megőrzésre kihegyezve, tehát ha dzsunka HDD-kkel építkezel és jön egy "bit rot" (átfordul egy bit a HDD felületén és mást olvas be, mint amit kiírtál korábban), azt on-the-fly kezeli és javítja, azaz self-healing (ezt a sima dm-raid nem tudja, csak dm-integrity-vel kombinálva, de az is kicsit merev struktúra).

    Ha fentebbieket érted, akkor szerintem minden infó a kezedben van. SSD pedig tehető alaplapra is mostanság ;)

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • tibaimp

    nagyúr

    válasz Rolly #67821 üzenetére

    Az se rossz! Nekem is van hasonló, de a kolléga csak 1 db HDD-t szeretne venni, oda meg jó az eleve egybe épített külső rack is. De, persze kinek mi.

    A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

  • Dzsekó

    addikt

    válasz Rolly #67938 üzenetére

    Régebbi, főleg 3,5"-os HDD-k Whitworth menetet használnak.
    2,5"-os HDD-k metrikus menetet használnak.
    Csavarboltban beszerezhető bármilyen csavar (pl. Kende utca)

  • King Unique

    titán

    válasz Rolly #68120 üzenetére

    Először is kérdés lehet hol lettek a HDD-k, meg főleg a lemez 7 inicializálva és particionálva? :F Ha a HDD dokkolóban USB-n, akkor oké, ellenben ha a PC-ben SATA-n és eltérő a PC és dokkoló esetében a logikai/fizikai szektorméret (pl. 512e vs. 4Kn), akkor nem meglepő a 2+ TB-os HDD-knél a RAW, GPT-védőpartíció, stb.

    "mit tudok tenni ezekkel?"

    Hát a lemez 6 esetén értelemszerűen adatot menteni arra való célprogrammal, lásd a téma topikjában egy hasonló esetnél leírtakat.
    A lemez 7 esetében szintén, ha az adatmentés a cél. Ha nem, akkor meg törölhető és újraparticionálható a lemez parancssorban.

    Egyébként meg nem értelek... Ez a topik a címéből - "Milyen merevlemezt vegyek?" - adódóan is belső HDD-k vásárlásával és ajánlásával foglalkozik, a HDD problémáknak van külön topikja. Ahogyan a külső házas, dokkolós témának és az adatmentésnek szintén, amely utóbbit már ráadásul ismered. :B Azaz ha pl. célriányosan az adatmentés a cél, akkor eleve az utóbbi topikban kellett volna feltenni a kérdést, valamint ha esetleg szükséges a most leírtak után, akkor folytatni is majd értelemszerűen ott kellene.

Új hozzászólás Aktív témák