Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lgabci

    újonc

    Sziasztok!

    Power loss protectionról nem igazán találtam konkrét információt, hogy melyik SSD-kben van. Se a boltok oldalán, se az itt belinkelt specifkációkban. (Egyedül az Intel oldalán jelzik, ha ott keresek meg egy-egy terméket)
    Ez azért nincs jelezve, mert a mai SSD-k már mind védettek áramkimaradás ellen? Ha nem, akkor honnan lehet megtudni?

    Válaszolok a kért 6 kérdésre is, bár nem releváns, mert nem egy konkrét típust keresek.

    1. Mennyi az a maximum ár amennyit szánsz rá?
    ~10e ft

    2. Mekkora SSD-re van szükség?
    30 GB.
    Ilyen kis méretű már nem kapható a boltokban, lehet 60-120 GB.

    3. Asztali gép vagy laptop, SATA3 vagy mSata vagy M.2 a csatlakozó?
    Asztali gép, SATA2 vagy SATA3.

    4. Pontosan milyen alaplappal lesz használva az SSD? (Pontos linket kérünk a gyártó oldalán)
    Fogalmam sincs.

    5. Hány év garanciával rendelkezzen az SSD? (3/5/10 ? Kérünk NE azt írd, hogy minél több, hanem döntsd el, mert kapcsolatban van az SSD-re szánt összeggel!)
    Mindegy.

    6. Átlagos, vagy professzionális felhasználásra kell-e az SSD?
    Átlagos: Linux, hobbi projektek, hobbi kódolás, netezés.

    Köszönöm!

  • lgabci

    újonc

    válasz Raymond #49330 üzenetére

    Köszönöm a választ.

    Sajnos ebből 250 GB-os a legkisebb, ~20e ft körül. Amibe tenném, az egész gép nem ér annyit. (Plusz mindennel együtt csak ~20 GB hely van felhasználva, egy 30 GB-os SSD bőven elég volna.)

    Másik kérdés: ha power loss protection nélküli SSD-nél beüt a gáz, akkor mi történik?
    - Nem is működik és egyből látszik, hogy baj van.
    - Vagy működik tovább, de mivel kicsit/nagyon elkeveredett az FTL (flash translation layer) ezért bizonyos blokkok helyett másik blokkokat ad vissza olvasáskor? Ez a nagyobb baj, mert ekkor nem biztos, hogy hamar kiderül, hogy valami nem oké: szerencsés esetben összeomlik a filesystem és rögtön kiderül a baj, szerencsétlen esetben meg lehet csak hetek múlva derül ki, hogy némelyik file tartalma hibás. Ezt nem szeretném a leginkább.
    - Nem lehet előre tudni (gyártó/firmware verzió/akármi függő).

    Egyáltalán, kell erre figyelni SSD vásárláskor? Kolléga szerint amúgy sincs gyakran áramszünet, és szerinte eleve 1:1 000 000 000-hoz és 1:100 000 között lehet az esélye, hogy áramszünetkor sérül az FTL.
    Mondjuk ezt nem tudom, hogy mennyi az esélye.
    Plusz nem csak áramszünet lehet baj, hanem bármi, ami miatt nem "rendes" módon lesz leállítva a számítógép: ha mondjuk lefagy az oprendszer, és ki kell kapcsolni a gépet a be-/kikapcsolóval, ugyanaz a hatása. Igaz, lefagyni sem szokott.

  • lgabci

    újonc

    válasz Frawly #49343 üzenetére

    Köszönöm a választ!

    Nem az adatvesztés a fő probléma (mentés mindenről van, a források meg a github-on is), hanem hogy ha történik adatvesztés az rögtön kiderüljön.

    "Illetve ha pl. BSD-d vagy Linuxot használsz, akkor a fájlrendszer is véd ez ellen valamennyire."
    A filesystem journal valóban véd a váratlan leálllás ellen, de az ellen nem véd, ha a tárolón blokkok elvesznek, vagy elkeverednek.
    HDD-n ha olvashatatlan lesz egy blokk, az elveszett, így már jártam (a journal csak azt tartalmazza, ami épp írás alatt van, aztán egy idő múlva a többi írási művelet felülírja).

    "Elég kicsi az esélye, hogy pont életbevágóan fontos adatok írásánál lenne áramszünetből pont olyan, ami az FLT-t is sérti."
    Na de mennyire kicsi ez az esély?
    És a fő kérdés: olyankor mi történik? Olvasáskor hibát jelez az SSD, vagy simán visszaadja egy másik -nem a kért- blokk tartalmát?

  • lgabci

    újonc

    válasz Raymond #49338 üzenetére

    ""Sajnos ebből 250 GB-os a legkisebb, ~20e ft körül. Amibe tenném, az egész gép nem ér annyit."

    Ez viszont igy problema lesz mert a feature egyebkent csak a sokkal dragabb enterprise kategoriaban talalhato. Szerintem ha problema a 20e Ft akkor az nem eleg fontos ez a feature. Az hogy milyen erteku gepbe megy mellekes mert a funkcionalitas lenne az elsodleges."
    Nincs probléma :-)
    Ha úgy érzem, hogy annyit nem ér meg, akkor inkább benne hagyom a HDD-ket.

    "De egyebkent a funkcionalitas az olcsobb BX500-as sorozatban is benne van, ott kapsz 120GB-ot 11-12e Ft-ert.Ott mar komplikaltabb nevet adtak annak a Power Loss Immunity-nak, ugy hivjak hogy "Data loss protection via the Multistep Data Integrity Algorithm", ugyanaz es ez a megjeloles a white paper-ben is mar benne volt."
    Ennek nagyon örülök! Köszönöm a választ!

  • lgabci

    újonc

    válasz Frawly #49352 üzenetére

    Köszönöm a részletes választ.

    Akit kérdeztem, mindenki azt mondta, hogy nem érdemes az SSD belső működésével törődni. Kell venni egy (pl. itt) ajánlott típust, és azt használni. Plusz ezt is említették, hogy már volt nekik is áramszünet és nem történt baj (ami nem jelenti, hogy a jövőben sem történik).
    Volt, aki ide irányított, hogy kérdezzem meg ebben a fórumban.

    Mivel mindenki azt mondja, hogy amit kergetek annak nincs értelme, így valószínű én láttam rosszul a dolgot.
    Azért valamilyen filesystem szintű védelem jó volna. Sajnos Ext4-ben csak a metaadatokat védi checksum, a file-ok tartalmát nem (és az F2FS-nél is azt írják, hogy egyáltalán nincs checksum). Még alszok rá egyet. Lehet reggelre a checksum se érdekel már: a fél világ SSD-t használ, és senki se törődik a belső működésével.

    Memória: a PC-kben eredetileg volt parity bit :-)
    A memóriát is szoktam tesztelni alaposan. Ennek ellenére volt már, ami később elromlott.
    Még sarkalatos pont a tápegység.
    De már láttam hibás CPU-t is: a cache-ben ment el egy bit, a memóriatesztben szépen periodikusan ismétlődő hibák voltak, akárhányszor volt kicserélve a memória másikra. Enne ellenére az oprendszer boot-olt és működött is egy darabig. A cache-t letiltva jól működött. CPU csere után újra tökéletes volt a számítógép. Igazából bármi tönkremehet, miért épp az SSD miatt aggódtam.

Új hozzászólás Aktív témák