Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Raymond

    félisten

    válasz libus #43069 üzenetére

    "de az sem tölt be előbb programokat vagy Windowst, mint egy Sata2-es SSD??"

    Nem nagyon, pelda: [link] Ott az a naracsszinu a tesztelt Toshiba XG5 1TB (3000MB/s Read es 2900MB/s Write). Es alig van difi a leggyorsabb es leglassabb szereplo kozott, vannak ot ismert lassu SATA-s cuccok is.

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • Frawly

    veterán

    válasz libus #43069 üzenetére

    Lehet neked ez most hihetetlen, és egy világ dőlt össze benned, de bizony pedig ez az igazság. Érzetre nem mondod meg, hogy az SSD mSATA, SATA3, SATA2, vagy 3GB/sec átvitelű PCI-E. A programok indulása, OS bootolása mindegyiken kábé azonos, ilyen 0,5-1 mp-es difik vannak csak legjobb esetben is, amit csak nagyon pontos stopperrel tudsz kimérni. Épp ezért írjuk már többen sokadszorra a topikban, hogy az ilyen benchmarkokban káprázatosan remekelő PCI-E/NVMe-s SSD feleslegesek átlag felhasználásnál, OS vagy játékok alá, mert semmivel nem lesz gyorsabb, ergo az átlag felhasználónak parasztvakítás a köbön, de legalább indokolatlanul drága és cserébe még melegszik is, mint az állat. A drágább PCI-E SSD helyett érdemes ugyanazért az árért SATA-as SSD-t venni, ugyanolyan áron kétszeres méretet kapsz, ami azért bőven számít, és ugyanolyan gyors lesz használat közben, nem melegszik. Ilyen csúcssebességű SSD nagy szekvenciális átvitellel annak kell, aki nagyon nagy fájlokkal dolgozik, tipikusan videót vág egész nap, mert az a munkája. A Windows, Linux, felhasználói programok viszont sok kis apró fájlt olvasnak, írnak betöltés és használat közben, de még a nagyobb fájlokat betöltő játékok sem profitálnak a gyorsabb SSD-ből.

    Nyugodtan tartsd meg az mSATA SSD-t, hiába van mögötte csak SATA2 port, nem sokat vesztesz vele, hogy nem SATA3-on üzemel. Az SSD-nek a lényege, hogy nincs benne mozgó alkatrész, nincsen fejmozgás, ergo kicsi a késleltetése, meg nem érzékeny a fájlrendszer töredezésére. Ráadásul pont a késleltetés az, amit a legtöbb teszt és benchmark nem mér le, pedig az mérvadóbb, mint a MB/sec-os átviteli értékek.

    Magad is könnyen ellenőrizheted, hogy nem bullshitet írogatunk itt. Csinálj RAM drive-ot, arra azért figyelj, hogy maradjon elég memória szabadon, nem tudom mennyi RAM-od van a gépben. Telepíts fel vagy másolj fel rá programokat (böngésző, mailkliens, meg amiket használsz és felfér), és indítsd őket onnan, mérd le milyen gyorsan töltenek be, meg használgasd őket egy kicsit, majd mérd le ugyanezeket a programindulásokat a SATA2-es porton lévő mSATA SSD-den is, és garantálom neked, hogy nem fogsz hinni a szemednek, az SSD semmivel nem lesz lassabb, sem betöltésnél, sem használat közben, pedig a RAM még a csúcs PCI-E-s SSD-knél is sokszor gyorsabb (tolhatsz a RAM drive-odra egy CrystalDiskMarkos mérést, hogy lásd), a késleltetése is 2 nagyságrenddel jobb legalább (AS SSD Benchmarkkal vagy HD Tune segítségével lemérheted), és mégse töltenek be róla hamarabb a programok, pedig a benchmarkadatok alapján ilyen 10-100×-os gyorsulást várnál. Elsőre nekem is hihetetlennek tűnt, tisztára paradoxon. Egyből nem akarod majd visszaküldeni az SSD-t.

    A technikai magyarázat erre az, hogy ha a fájlműveletek sebessége elér egy kritikus szintet (ezt a szintet a legszarabb, legolcsóbb, Tesco gazdaságos szintű kínai SSD-k is hozzák), onnantól inkább a proci sebessége a szűk keresztmetszet OS, programok betöltődésénél. Ugyebár HDD-s rendszerhez hiába társítasz sok magos i7-es, i9-es, meg csúcs Ryzen procit, meg tuning RAM-ot, nem lesz gyorsabb, mert a gyors komponensek (főleg a proci) csak az idő nagy részében várakozni fognak a lassú HDD-re, közben meg unatkoznak. Ez nagyon feltűnő a mostani laposomnál, 2. generációs i5-ös porcival vettem, meg HDD-vel, bootkor meg sem lehetett hallani, hangtalanul ment a venti, mivel a proci nem tudta kifutni magát. Aztán mikor SSD került bele, onnantól fogva nem csak a bootidő ment le a töredékére, de nagyon hangosan felbőg bootkor a proci ventije is, hallani, hogy Turbo módba vált a proci, mert végre nem unatkozik, míg a lassú HDD-re vár, hanem ki tudja magát futni. Felbővítettem i7-es procira, és az egyébként is gyors SSD-s bootidőből kapásból lefaragott 2 másodpercet, ugyanazzal a SATA3-as SSD-vel mérve, még az OS telepítés is ugyanaz, át lett klónozva. Egyszerűen az SSD-k annyira gyorsak már, hogy más dimenzióba tolják át a felhasználást, és megváltoztatják a korábbi játékszabályokat (nem kell töredezettségmentesítés, mindegy a fájlrendszer sebessége, a proci ereje újra számít átlag felhasználásnál is, a swapolás nem fogja vissza annyira a rendszert kevés RAM-nál, ezért a másodlagos háttértárat újra megéri memóriának használni, stb.).

Új hozzászólás Aktív témák