Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • xtend

    senior tag

    Sziasztok!
    Bocsi előre is ha kicsit hosszú lesz, lehet a fele felesleges az infó szempontjából....

    Szakértőre lenne szükségem aki az általam megadott adatok alapján kiszámolja, hogy gazdaságos számomra vagy sem split klímával fűteni, mert nekem egy-két tényező homály és olyan számok jöttek ki, hogy csak pislogtam, szerintem valamit elszámolhattam.

    Szóval északi országban élek, ahol január-februárban nem ritka a -25C igaz, nem tartósan, de átlaghőmérséklet azért olyan -15C ebbena két hónapban.
    Jelenleg olajfűtés van a házban, az adja a használati melegvizet és keringető szivattyű segítségével pedig a radiátoros fűtést.
    Itt a klímát levegős hőszivattyúnak hívják, és vannak kifjezetten az északi régiókra kifejlesztett inverteres klímák, amik papíron igen gazdaságosak de pl én személyszerint nem tudom, megéri-e többre beruháznom vagy sem, ezért fordulok hozzátok.
    Folytatva...jelenleg az olajfűtés elég drága, mivel mindenféle (többnyire mondvacsinált, mint a benzinnél) okokból, 1.75€/liter a fűtőolaj. Így az évi 2000 literes fogyasztás kb 3500€ jön ki. Tehát havi kb. 300€-t kell havonta félre rakni, hogy jövő nyáron újra tudjak venni 2000 litert, ha ennyi marad az ára. De mivan ha nem? Mivan ha megy felfelé az ára, mint mindennek. Nyáron is még "csak" 1.35€/l volt.
    Na szóval jelenleg van a ház egyik oldalán a nappaliban egy Midea Blanc hőszivattyú, 2.7kw fűtési teljesítmény SCOP 5.1, -7 fokban már csak SCOP 4W/W még a régi tulaj szereltette be, -15-nél már lófaxx.
    2 hónapja szereltettem be a ház másik végébe egy Mitsubishi RW25, -35C-ben adja be az unalmast, 6.3kw max fűtési teljesítmény SCOP 5.2, arról nem látok adatot, hogy meddig "gazdaságos" és hogy mínusz hány foktól már csak egyenesen az áramot zabálja, szóval lehet ez is már -15-nél már ráfizetés mint megtakarítás.
    Láttam, most olyat, hogy Midea Xtreme 12 (Nordic edition) 3db beltéri egységgel és 1db külső egységgel. Beltéri max. 3.8 kw fűtési teljesítmény, kültéri egység max 8.1kw. -25-ig van minősítve, SCOP 4.6 de ez sem írja, hogy hány fokon.
    Télen kb. 350-380 kw áram megy el havonta légkondi nélkül, ami kb havi 80€.
    Szóval kedves szakik. Mennyi lenne a Midea multi-split klímával és a másik kettővel a havi áramszámlám, ha pl -15-ig 0-24-ben üzemelnének? Megéri-e beszereltetni vagy ugyanannyira jönne ki az áramszámla mint a fentebb említett olaj (havi 300€).

    Remélem érthetően fogalmaztam. Köszi!

  • xtend

    senior tag

    válasz B_I_G #71257 üzenetére

    Köszönöm a választ! Ez egy hőszivattyú-ra értendő vagy a fent említett 3db kültéri és 5db beltéri egységre?

    Meg fűtés nélkül csak melegvíz előállítására kb. 50liter olaj megy el egy hónapban, 9-10m³ víz de abból nem tudjuk mennyi belőle amit felfűt a kazán, de ez mindegy is. Szóval inkább olyan 20000kwh/év azaz olyan minimum 2000l az éves olajhasználat. Ezt szeretném olyan felére csökkenteni a hőszivattyúkkal. De ha az áram használat is havi 300€-ra jön ki meg az olaj is akkor felesleges beruházás lenne. Igaz a klímák csak az év kb felében fűtenének, a másik felében nincs rájuk szükség akkor nem esznek àramot.

    [ Szerkesztve ]

  • xtend

    senior tag

    válasz curbowka #71280 üzenetére

    Oké de meddig jobb a hatásfoka? Mert annyit írnak mindenhol hogy fűtésre képes max -25C külső hőmérsékletig. Ja de mennyi olyankor a hatásfoka? 1? És mikortól csökken drasztikusan, mert annyit írnak hogy SCOP 4.6, ja de meddig?
    Meg azt szeretném vhogy kiszámolni hogy mennyi áramot fogyasztanak? Mert mint írtam, jelenleg havi 300€ az olaj és kb 70€ az áramfogyasztás. De ha klímával lemegy az olajhasználat a felére (150€) az szuper lenne de milyen áron? Mert ha az áram meg a sok klíma miatt 70€-ról havi 200-ra megy fel akkor nem nyertem semmit plusz a multi split klíma a 3 hálószobába amit kinéztem az 2500€+beszerelés.
    Szóval nekem az a dilemmám hogy megéri-e vagy ennyi géppel ugyanott leszek áramszámlában mint az olajjal.
    Mert most van ugye 2db klíma a ház két végében, így a nappaliban meg a közlekedőben jó idő van de a szobákba nem igazán jut a melegből, ott érezhetően hűvösebb van.

    [ Szerkesztve ]

  • xtend

    senior tag

    Sziasztok!
    Nagy hozzáértők:
    Hogy lehetne kiszámolni hogy kb mennyit fog enni az új klíma? Értem én ezalatt hogy kinéztem egy multi split klímát amit majd fűtésre használnék, Midea Xtreme 12 3db beltéri és 1db kültéri egység.
    Azt írják hogy a kültéri egység max fűtési kapacitás 8.21kw a beltéri egységnek pedig (gondolom egyenként) max 3.8kw és a SCOP 4.6 (bár nem írják hogy milyen külső hőmérséklet mellett ennyi a SCOP csak hogy -25 °C ameddig működik).

    Szóval példa kedvéért tegyük fel hogy 10ft/kw az áram ára, akkor mi a legrosszabb forgatókönyv ha pl maxon megy a klíma (bár ugye ilyen nincsen hogy egész télen maxon megy a gép mert normális ember nem 30 fokos szobában alszik,él,stb)
    Köszi!

    (Bár lehet Midea Xtreme 9 is elég lenne mert normál méretű szobákról van szó bár most néztem nem nagy különbség mert a 9-es szériához 3.2kw fűtési kapacitást ír)

    [ Szerkesztve ]

  • xtend

    senior tag

    válasz PROTRON #74399 üzenetére

    Köszi a válaszokat, de ennyire mélyen nem akarok belemenni, nekem csak egy sacc/kb kellene, hogy megéri-e vagy sem, ennyi.
    Ugyanis (asszem egyszer már írtam ezügyben ebben a topikban) Finnországban élek, 120m2 családi ház de olajfűtéssel, ami évi 2500 l olaj és az olaj most 1.5€/liter szóval kb. évi 3800€ a fűtés (havi 316€ de ez is csak medián számolással mert ugye tavasztól-őszig kb havi 50 litert fogyaszt ami havi 75€, tehát a nagy fogyasztás télen van). Tél előtt cseréltettem a termosztátokat a radiátorokban meg új A+++++ takarékos keringető szivattyút szereltettem be meg eddig volt (előző tulaj szereltette be) egy Midea Blanc (-20ig okés) a nappaliban én pedig a ház másik végére (folyosó végébe) egy Mitsubishi-t szereltettem be ami működik -30 C-ig. Na de ugye a folyosóról nyílnak a szobák, oda nem igazán jut be ebből a két klímából a meleg, a kislányom meg mindig lerúgja a pizsamát és kitakarózik ezért őnála kell +23 éjszaka is.

    Na szóval a normál havi áramfogyasztásom kb. 250-300 kw. Múlt októberben csak a 2 klíma ment éjjel nappal mert akkor átlagban +10 fokok voltak odakint, napközben +20-ra délután +23-24-re voltak állítva a klímák (nejem nem szeret fázni) így abban a hónapban 700 kw lett a fogyasztás így kb 150€-t fizettem abban a hónapban áramszámlát (sajnos hülye fejemmel 2 évre kötöttem fix áramszerződést ami elég magas, egyébként ha most kötném akkor már 40%-al alacsonyabb lenne, de majd októberben, akkor jár le a "hűség").

    Szóval engem csak az érdekel, hogy ha beszereltetném pluszba az a multi split kímát ugye 3db beltéri egységgel, akkor kevesebbre jön-e ki télen (kb 6 hónap) az áramszámla mint most az olajfűtés?

    [ Szerkesztve ]

  • xtend

    senior tag

    válasz PROTRON #74410 üzenetére

    Okés, köszi. Azt hittem hogy kicsit könnyebb. Mert az én matekommal az jön ki, hogy most a 6 téli hónapokban az olaj havi 550€ összességében. Ami ha áramban fizetném az havi 2750kw fogyasztás lenne. Én csak azt akartam volna megtudni hogy a 2 meglévő meg az új multisplit fogyasztana e ennyit havonta. Mert ha nem akkor az már megtakarítás mindegy hogy mekkora összegű.

  • xtend

    senior tag

    válasz PROTRON #74414 üzenetére

    Hát igen :( köszi.... tavaly nyár óta lakunk itt, úgyhogy olyan sok adatom nincs :) csak töprengek, hogy lehetne-e spórolni vagy sem. Mert itt is már slágar a levegő-víz hőszivattyú, de hosszú távú tapasztalatok nincsenek vele, mivel elég új dolog és hiába ad pl a Daikin 8 év garit rá, ha pl 10 évente cserélni kell és pár héttel ezelőtt adott pont a Daikin 18 ezer ojrós árajánlatot beszereléssel együtt. 25 ezrem meg pláne nincs geotermikus fűtésre, pedig az lenne az igazi.

    #74412Jolida
    Köszi! Igen a téli hónapkokban (6 hónappal számolva) kb. 360 liter olaj fogy havonta, ami havi kb. 550€. Az hogy mennyi az olaj hatásfoka, stb az nekem nem mérvadó, hiszen ha a mostani áramszerződésemhez kalkulálva ez a havi 550€ kb. 2750kw havi áramfogyasztásnak felel meg. Na most én csak annyit szerettem volna tudni hogy a jelenlegi 2 klímával meg ha a 3-as multisplit-et megvenném akkor az kb fogyasztana-e ennyit v. sokkal többet vagy kevesebbet, na mindegy azért, köszi mindenkinek!!!!! :R

    Tehát senkitől nem várom/vártam el, hogy pontos adatokat számítson nekem, csakhogy ezekkel a SCOP stb. hogy a bánatba kell számolni meg a külső egységnek is van megadva teljesítménye meg a belső egységnek is, szóval ezek kavarnak be. Eurovent-en csak a Midea Blanc-ról találtam infót az is -10 fokon 2.44 COP.

    Na de mindegy is ha nem lehet hát nem lehet, köszi azért :R

  • xtend

    senior tag

    válasz PROTRON #74417 üzenetére

    Dehogy harapófogóval...csak azt hittem ennél könnyebb kimatekozni. Egyébként semmi nem változott a házon. Födém ugyanaz, tégla építésű ház belső üveggyapot szigeteléssel.

    Ja itt sajnos a munkadíj elég húzós :( De a gép ára se kutya! Pl Mitsubishi Electric EcoDan/SWM80YAA levegő víz hőszivattyú 12500€ és akkor ez csak a gép, beszerelés meg 4-5 ezer. Ez van :(
    Miért cserélnék le a meglévő klímákat? Az ár a gépet tartalmazza minden hozzávalóval + az olaj kazán kiszerelését, a 3000 literes földben lévő olajtartály eltávolítását, elszállítását és persze a gép beszerelését villanyszerelő munkával, fűtésszerelő munkával azaz a meglévő radiátoros rendszerre való rákötést.

  • xtend

    senior tag

    válasz PROTRON #74424 üzenetére

    és #74423Jolida

    Jajjajjaj, el ne menjünk ebbe az irányba! Ez csak egy példa, hogy kaptam árajánlatot LEVEGŐ-VÍZ HŐSZIVATTYÚRA! De amit én kérdeztem az levegő-levegő egységre értendő!
    Ilyen:

    Normál levegő-levegő split klíma! A 18 ezres ajánlat az más (egyébként arra pedig egy 9kw egységet mondtak a Daikinnál, nem 6 mint ahogy a fentebb kolléga írta, de mint írtam az más tészta).

    Egyébként a képen látható az most akcijjós, 2700€ + telepítés, de ez is egy lényegtelen infó :)

  • xtend

    senior tag

    Sziasztok!
    Gyors kérdés:
    Midea Xtreme Save 5.3/5.6kw vagy Gree Amber 35?
    Mind a kettőről olvastam jókat és rosszakat is, de a Gree-re többen írták, hogy néha búg mint a veszedelem a kültéri meg pláne! Mideára ilyen panaszok nem voltak (amiket olvastam).
    De viszont Gree az SCOP 5.1 (meg elvileg A+++) a Midea csak 4.0. (A++) Árban ugyanaz, "erőben" is.
    Mideánál írja a csepptálca fűtést, karter fűtést, stb. Gree-nél nem láttam az infók között (de lehet csak nem írták).

    Vagy ez is olyan, hogy kinek a pap, kinek a papné?

    [ Szerkesztve ]

  • xtend

    senior tag

    válasz Lorden #74671 üzenetére

    Gree Amber 35-A/2/W a teljes neve.
    Mindenhol ezt írják hozzá:
    Modell beltéri egység GWH12YD-S6DBA2A/I (WIFI)
    Modell kültéri egység GWH12YD-S6DBA2A/O (LCLH)

    Hűtési teljesítmény (névleges teljesítmény), kW 0,85–5,0 (3,5)
    Fűtőteljesítmény, kW 0,88–7,2 (4 ,2)
    SCOP, energiahatékonysági osztály, hő A+++, 5.1
    Beltéri egység méretei, hxszxmé (mm) 301 x 996 x 225
    Kültéri egység méretei, hxszxmé (mm) 596 x 899 x 378
    Csőátmérők, hüvelyk 1/4" + 3/8"

    Működési tartomány (külső hőmérséklet) -30 és +53 között

    De nem is ez a lényeg hanem hogy melyik a jobb, halkabb, tartósabb, stb

    [ Szerkesztve ]

  • xtend

    senior tag

    válasz xtend #74672 üzenetére

    Mondjuk úgy látom ez a SCOP 5.1 is csak inkább közép európai régiókra igaz. Jó nagy parasztvakítás ezek a számok is (szerintem).
    energia táblázat

  • xtend

    senior tag

    válasz lasz10 #74674 üzenetére

    Igen tudom de pont ezt (fentebb a modellszám) nem találtam, csak a Mideát.

    @Lorden: pont nappaliba menne :(

    [ Szerkesztve ]

  • xtend

    senior tag

    válasz arnyekxxx #74688 üzenetére

    Igen, mondjuk úgy látom hogy az energia táblázat térképén Mo. is kék meg Románia, stb. Azért van különbség pl Románia és Norvégia időjárása között, nem is kicsi :DD

  • xtend

    senior tag

    válasz dik #74756 üzenetére

    Én nem vagyok klíma profi mint itt sok mindenki, de Finnországban élek és itt ami tényleg jól tolja -25 fokban is a fűtést az a Mitsubishi RW25/35 , Mitsubishi LN25, Toshiba Premium+ 35... Nekem van egy Mitsubishi RW25-m ami januárban -29 fokban is tudott fújni úgy meleget, hogy nem kellett maxra állítani. Ellenben a másik gépemmel (Midea) ami meg sem mukkant csak "defrost" volt folyamatosan 😂

  • xtend

    senior tag

    válasz PROTRON #74762 üzenetére

    Ja akkor sorry, azt hittem mindenhol kaphatóak ezek. Mondjuk nekem is az ára a bajom, 1800 ojró+ beszerelés. De viszont nincs hazugság, tudja is amivel reklámozzák...

Új hozzászólás Aktív témák