Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kobe

    veterán

    válasz biker #399 üzenetére

    tökmindegy, mert 33 évesen még téged sem fog érinteni egy 2-3 évre előrevetített kalkuláció, mivel 2013 és pl 2043 között még legalább 30x változtathatnak a szabályokon....

  • Flashcash

    Közösségépítő

    válasz biker #399 üzenetére

    Jelenleg a nyugellátások a kifizetés időpontjában nettó jellegűek. A megállapítási eljárás jellegéből adódóan azonban a nyugdíjak valójában már ma is viselnek egyfajta adóterhet. Ezt azonban nem a megállapított ellátásból vonják le a kifizetéskor hatályos jövedelemadó-szabályok szerint, hanem a nyugdíjalap számítása során érvényesítik oly módon, hogy az egyes években elért járulékköteles jövedelmek összegét csökkentik (a járulékok levonása után) az ún. számított adóval. A számított adó nem egyezik meg az egyén által ténylegesen befizetett személyi jövedelemadó összegével, hanem azt a jövedelem megszerzésének évében hatályos adótábla alapján, bizonyos korrekciókkal (az egyéni járulékokra vonatkozó kedvezmények, mentességek, valamint az adójóváírások figyelembevételével) számítják

    A pontosságról meg annyit, hogy a törvényből idéztem és a törvény lett belinkelve ahol természetesen elfelejtették írni a nettót a fizetéseknél, miközben egy alpontban írták körül a témát. Talán a törvény íróinak kellene írni, hogy minimum egy csillagot tegyenek a táblázatuk mellé.

    Tervezik a nyugdíjak megadóztatását is 2013-tól, nem tudom ezzel milyen viszonyban áll a bruttó rendszerre való áttérés. Ilyen rendszernél én elvárnám, hogy tájékoztassanak és tegyenek be részletes táblázatokat, grafikonokat a változások hatásairól jövedelemszint, ledolgozott évek arányában.

    [ Szerkesztve ]

  • Flashcash

    Közösségépítő

    válasz biker #399 üzenetére

    Rákerestem a témára, és tényleg igazad van. Szó szerint megy a néphülyítés csak éppen a jogalkotók részéről. :))

    "Az alábbi rövid összefoglaló a tb és a magánpénztári öregségi nyugdíj rejtelmeire próbál kitérni 2013 kapcsán.

    Tb-nyugdíj, adózás

    A hatályos 1997. évi LXXXI. Törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról alapján számos ponton megváltoznak a tb-nyugdíj kiszámítási szabályai 2013. január 1-től. Ezek közül a legjelentősebb az, hogy a jövedelmek beszámítási alapjává a bruttó jövedelmek számítanak. Ezzel egyidejűleg a beszámítási skála is kiegyenesedik, a csak a tb-ből nyugdíjat kapók számára minden év 1,65-ös, a vegyes rendszerből nyugdíjba menők számára pedig a tb-nyugdíj részre évente 1,22-es szorzó lép hatályba. A skála egésze továbbá lefelé tolódik, így a 40 éves szolgálati viszonyhoz a mai 80%-os szorzó helyett 66% (a vegyes rendszerben 48,8%) adódik. A degresszió is addigra kifut. Végül, a törvényalkotó szándéka és a jogszabály szelleme alapján a nyugdíjak adózása következik be – de ennek pontos jogszabályi helye nem található!

    Mindez számtalan meg nem válaszolt kérdést vet fel. Egyrészt a pontos számszerűsített előrejelzések is szórnak a téren, hogy ez milyen változásokat fog okozni az induló nyugdíjszínvonalban. Míg tehát a mértékben nem vagyunk biztosak, kimutatható, hogy különböző életpályákra (szolgálati idő hossza szerint, illetve országos átlagbéren, alatta vagy felette) a változás iránya és mértéke más-más. Nem tudjuk, hogy a jogalkotó bele kíván-e ilyen módon nyúlni a relatív nyugdíjszintekbe.

    Nem tudjuk még, hogy a nyugdíjak hogyan fognak adózni, ugyanúgy-e, mint a bérek, továbbá ugyanazokat a kedvezményeket, adójóváírásokat élveznék-e majd. Nem tudjuk, hogy miként kezelné a szabályozás a kettős adóztatást (az elmúlt évek esete közül sokban, és jelenleg is adózott pénzből vonják a nyugdíjjárulékunkat, azaz még egyszer nem lenne elegáns megadóztatni). Nem tudjuk, hogy a 2013 előtt már megállapított nyugdíjakkal mi történne, vajon azok továbbra is nettó alapon mennének tovább, avagy valamilyen módon felbruttósításra kerülnének, hogy azután – más esetleges jövedelmekkel összevonva – szintén adózzanak. Azt sem tudjuk, hogy vajon a magánnyugdíjpénztári járadékok is adókötelesekké válnának-e (a tagdíjakra sem jár az évek többségében adóleírás), vagy az egyik forrásból származó nyugdíjunk adóköteles, a másik pedig adómentes lenne."

    Ennyit a kiszámíthatóságról akár 3 éves időtávlatban is. :)
    Ugye mennyivel másabb így? :D

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák