Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BEndre34

    tag

    Sziasztok!
    A múlt héten vásároltam a Praktikerben 2 led reflektort (LED Fényvető SLIM SMD 30W 2250LM 4000K), amiket felszereltem és bekötöttem párhuzamosan. A problémám az, hogy bekötés után mind a 2 reflektorban a ledek olyan mintha halványan izzanának "kikapcsolat" állapotban. Ez szerintem nem biztos, hogy így jó. :F
    Ellenőriztem a bekötést, minden jó helyen van és emlékeim szerint amikor egyesével próbáltam, nem láttam ilyen halvány izzást a ledeknél (persze erre azért nem esküszöm meg).
    Normális ez az izzás a ledeknél vagy valamit nem vettem észre? Nincs a konnektor és a lámák között semmi más, a vezeték pedig a "hagyományos" hosszabbítóból (ránézésre 3X1,5MM2) lett levágva és a leghosszabb ága sincs több 2,5-3 méternél.
    Előre is köszönöm a segítséget!
    Endre

    [ Szerkesztve ]

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz BEndre34 #20373 üzenetére

    A kapcsolónál cseréld meg a fázist a nullával. Lehet, hogy csak az egyiket kapcsolja és ha az a nulla, akkor a fázis ott van leden. Szivárgó ára elég lehet a derengéshez, de a villanyórát még nem tekeri.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz BEndre34 #20375 üzenetére

    Egyik dolog, hogy energiát nem igazán fogyaszt, ami forintban komolyan kifejezhető lenne, de a LED-ek, illetve áramkörök sem használódnak, ilyen semmi igénybevételtől.

    Tehát létezhet olyan alkalmazás, amikor valaki azt mondja, hogy maradjon így, nagyon jó. Vagy meg is lehet szüntetni a jelenséget, ha valakinek úgy szimpatikusabb.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz macilaci78 #20374 üzenetére

    Ez nem normális jelenség? Nálunk otthon a ledes csillár is sötétben "dereng", mintha fluoreszkálna. Ez szivárgó áram lenne? Nem értem a fázis és nulla milyen szerepet játszik itt váltakozó áram esetén? Fizikailag mi a különbség a kettő között? Korlátozott elektromos ismereteim szerint a fázis és a nulla csak az adott időperiódusban értelmezhető, az idő felében az áram iránya a kék drót felől a barna felé halad, az idő másik felében meg fordítva. (Ezt lehet a villanyos topikban kéne feltennem.) Tovább megyek: főleg egyenirányítást követően végképp nem értem mit befolyásol a barna és a kék drót bekötése. Illetve hogy melyiket kapcsolod, nem mindegy? Egyenáramnál értem a különbséget, de váltóáramnál nekem magas miért tulajdonítanak bármi jelentőséget annak melyik orientációban van bedugva a villásdugó a konnektorba. :F

    [ Szerkesztve ]

  • stigma

    addikt

    Sziasztok.
    Régebben írtam pár hsz-t(1,2 ,3) végre év vége fele felkerült a legszallagom a nappali álmennezetre. Én 4x5m-es szallagot vettem biztonságképp, de elég volt 3x5m is.
    Felállás az lett hogy:
    Álmennyezetre 3x5m led lett felpakolva, amit haverom elkészített, az alábbi módon:
    - 2x5m ledhez 1 tápot kötött amit vettem (12V 16A => 2x192W) + 1 db vezérlőt
    - maradék 1x5m szallaghoz mivel ugyanazt a tápot rendeltem ezért 1db táp + 1 db vezérlő

    Pár kérdésem lenne:
    1. Vezérlők: Lehet valahogy Tuya vagy Smart Life appal beállítani, hogy hogy ha színt váltok bármelyiken akkor ugyanolyan legyen?
    Külön-külön párosítottam a vezérlőket, így sajnos ha színt váltok mindkettőn kell.
    Illetve már nem emlékszem, de ahogy néztem biztos hogy 2 vezérlővel kellett ezt megoldanom?
    Ledszallagok 72W/5m, a 2 db így 144W, amihez a táp passzol is, viszont összességében 1 db vezérlő is elég lett volna?

    2. Ledszallag színe: Lehet olyan bug, hogy Wifi vagy BT kapcsolat esetén a hideg/melegfehér váltás bugos a Tuya vagy Smart Life appban?
    Ha a 2 vezérlőn hidegfehérre húzom, akkor az ellenkező színre megy, de BT-on meg jól működik ha jól néztem, wifin máshogy.
    Vagy lehet, hogy ismerősöm rosszul köthette be?
    Gyári távjával próbáltam, ott érdekes mert egyik zónában olyan mintha jól működne, másikon nem működik vele szintúgy. Gondolom akkor a bekötéssel lehet gond.
    Vezérlő (Wifi+BT): Link
    Legszallag: Link

    Illetve olyasmi kérdés még, hogy valami kis ARM board-ról célszerű hosszútávon a ledeket vezérelni pl.: Rasperry pi zero vagy elég a Tuya/Smart Life app?

    Tudnátok ebben a kérdésben segíteni nekem. :R

    [ Szerkesztve ]

    ....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Teasüti #20377 üzenetére

    Ha igaz, amit mondasz, hogy a barna felől a kék felé is megy áram, akkor az is ugyanúgy áram alatt van nyitott áramkör esetén, mint a fázis. :U

    Nyitott áramkör esetén a nullán nincs áram, ezért ha a fázist szakítja meg a kapcsoló, egyik vezetéken sincs áram, ami a ledhez megy. Ha a nullát, akkor a fázis folyton ott van a led elektronikán, mellette megy a nulla. Kellő hosszúság esetén a nulla vezetőn is indulálódhat annyi áram, amitől a led már némi fényt bocsájt ki.

    Ugyanez megvolt a hagyományos izzószálas izzók esetében is, de az a kis szivárgó áram messze nem volt elég, hogy a wolfram izzani tudjon.

    Én íróasztalba építettem ledvilágítást, a derengés ott is megvolt. A tápnál megcseréltem a kéket, barnát és megszűnt.

    A másik ötlet a glimlápás kapcsoló. A glimlámpa azzal a minimális árammal világít, amit a kapcsoló átenged, a maradék meg elég lehet a led derengéshez. Itt egy valamekkora ellenállást szoktak a glimlámpa mellé forrasztai, ami elfűti a felesleges áramot.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz Teasüti #20377 üzenetére

    Kompakt fénycsöveknél létező jelenség a villogás. A vezetékek közötti szivárgó áramok miatt a benne lévő puffer lassan feltöltődik, majd elér egy szintet, amikor az önrezgő inverter beindul, fénycsövet begyújtja. Ettől persze rögtön kisül a puffer, majd kezdődik elölről.

    A vezetékek közötti kapacitáson pont a váltakozóáram tud haladni. Noha ennek ellentmond, amikor autóban, az utastér világításánál tapasztalnak ilyet, ahol kapcsolók, esetleg a vezetékek között szivárgó egyenáram okozza.

    Az indukció áramjárta vezető által gerjesztett elektromágneses térben jön létre, általában nem erről van szó és az is váltakozóáramú jelenség (a transzformátor alapelve).

    Még egy, amikor a plazma TV-m kezdett ütemesen bekattanni, kikapcsolás után. Itt is a puffer töltődött, de más okból. Beiktattam egy relés kapcsolót, amivel számítógépről indítom, illetve elalvás esetén ezzel áramtalanítódik a házimozi, az éppen nézett videó után.

    Egyszer meg lett fordítva a dugás és a nullát szakította meg a relé. A plazma nagy teljesítményű, földelt tápos konstrukcó. Mint kiderült, a bemeneti zavarszűrű kapacitásokon keresztül, a fázis és védővezető közötti feszültség hatására szintén töltődni kezdett a puffer, én meg csak néztem, hogy mi van ilyenkor (vagy inkább hallottam, félálomban).

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák