Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Spirit

    őstag

    Épp egy DLP-s kis szerencsétlennel játszok, amibe 55W-os xenont fogok rakni(2. projektornak használnám 100-120cm képszélességhez). Már minden megvan, elektronika kiütve, reflektor lecsupaszítva, izzó megvan, pár napon belül megjön a ballaszt is, és mehet. Egyetlen nehézségbe ütköztem, ez pedig az, hogy a reflektoron mindössze 9,5mm a lyuk átmérője, az izzó ami találtam pedig ilyen foglalatú(talán H7?):
    http://ecx.images-amazon.com/images/I/41%2BiYabWW0L._SS500_.jpg
    Nem tudjátok véletlenül, hogy a fehér kerámia rész végig fut a műanyagburkolat alatt?(a seggén is látszik a vége,elvileg igen)Simán levágható róla? A probléma az, hogy ha még le is jönne, maga a kerámia rész átmérője is 10,3mm. Félő, hogy nem fog beérni a fókuszig, bár közel jár hozzá. Megesz a kíváncsiság, hogy el fog-e érni addig, vagy hogyan lehetne lecsupaszítani, hogy biztosan beérjen. Sajnos még 5 nap kb. míg ideér a trafó.

    [ Szerkesztve ]

  • Spirit

    őstag

    válasz M@nH. #4042 üzenetére

    Ha a gyári lámpa reflektorába szeretnéd beleszerkeszteni az izzót, a legfontosabb, hogy a lehető legrövidebb ívhossza legyen a cserelámpának, erre figyelj. Ha elég rövid az ív 3-4e lumenes bőven megfelelő emberi méretekhez. A lámpa nélküli bekapcsolás meg rém egyszerű, csak nem kell betojni. Megkeresed azt a panelt ami magát a vezérlést végzi.(videókódolás, stb). Erről egy vékonyka kábel(egyértelmű,hogy nem nagyfesz megy rajta) fut a ballaszthoz. A ballaszt egy külön panel, ami a lámpával van már összekötve, meg fogod találni. Na ezt a vékonyka kábelt megkeresed, lekötöd. Általában 3-6 eres(általában 5). Bekapcsolod a projektort, de mellette bekészülsz egy multiméterrel, amit egyenáramú feszmérésre kapcsolsz. Egyik vége valami földhöz(pl a D-sub kivezetés csavarja, az tuti) másik végével végignézed a vékonyka kábel csatlakozójánál(a vezérlőpanalen, NEM a ballaszton)a kivezetéseket.Erre kb. 1 perced van, utána ki fog kapcsolni mert nincs izzó. :)
    1 v.2 kábelen taláni fogsz 3 vagy 5V-ot. vagy service manual alapján(LampLit, vagy ilyesmi lesz a jó), vagy ha nincs benne, akkor vélelentszerűen megfogod, és leföldeled azt amelyiken a feszt méred. Pl. a kábelt visszadugva a megfelelő ért lekötöd a fémburkolathoz. Elindítod, és láss csodát, nem fog kikapcsolni. Less bele az objektívbe, szépen látni fogod a képet halványan a beszűrődő fény miatt. Elnézést a szájbarágásért, nem tudhatom mennyire értesz hozzá, de így biztosan menni fog.(Nem láttam még projektort, ami ne ment volna, az IC vezérléses is csak egy konstans feszt. dob vissza, nem kell PIC-t programozni.)

    [ Szerkesztve ]

  • Spirit

    őstag

    válasz M@nH. #4047 üzenetére

    A vezérlőre érkező N-light-ra mondanám, hogy a visszajelző.Ha a ballaszt felől nem jön vissza rajta fesz, akkor az elenkrtonika szerint van benne izzó. Én tuti kiiktatnám, a ballasztot kiszedném a gépből, és a helyére építenék meghajtást az alternatív fényforrásnak. Játssz vele nyugodtan, sajnos gyári izzót ezek már nem érdemelnek.

  • Spirit

    őstag

    válasz M@nH. #4050 üzenetére

    Vannak, akik ennek ellenére leszedik a külső üvegburkolatot róla, de tényleg nem lenne tanácsos. Az izzó "beledobása" sem lesz olyan egyszerű, hogy fókuszban rögzítsd, ha csak nem akarod belerobbantani ragasztóval. A xenon-t nem azért használják mert olyan jó, hanem mert nagyon olcsó, és 1,5m-es képszélességig simán elég, a színhőmérséklete nem rossz, az ív hoszza is elég rövid. Mivel az is gázkisüléses, ezért ballaszt kell hozzá, de azt pár e ft-ért be lehet szerezni, és könnyen cserélhető. A Te megoldásod is kitűnő, de a gyári ballaszt meg fog dögleni előbb-utóbb, azt meg nem éri meg cserélni. Még valami. Váltóáramú izzót eszedbe se jusson kipróbálni, mert interferálni fog, és enyhén villódzik a kép. Ha mégis xenont akarnál használni, előtte próbáld ki, hogy ha az N-light-ot leföldeled a vezérlő csatlakozójáról. Ha elindul, bátran belevághatsz.

    Az én megoldásom egy J.M márkájú 55W-os ballaszt, amit Vaterán lőttem. Nincs agyonhasználva, és párban volt eladó 2600ft-ért.(újjonan 6e ft darabja, még az sem vészes) Legalább lesz egy tartalék. Ez holnap érkezik. Elmentem a J.M magyar forgalmazójához, és vettem 5e ft-ért egy 55W-os 4300K-es H7-es foglalatú izzót(mint kiderült, nem mind1 a foglalat, mert nem biztos, hogy beér a fókuszig átalakítás nélkül). Durván 2-3e órát bír, 4300 Lumenes. A ballasztot egy kiszuperált atx-es táppal hajtom, onnan szedem le a 12V-ot.

  • Spirit

    őstag

    válasz M@nH. #4053 üzenetére

    Gratulálok!
    Nekem viszont nem akar összejönni a projekt. Ha nem történik valami "magától", én ebbe már több energiát és pénzt nem ölök. Megvolt az izzó, a táp, vateráról vártam a ballasztot. Megjött, elindítottam, felpukkant a táp, mert mint kiderült, az egyik ballaszt házilag javított volt, de zárlatosan forrasztott ellenállásokkal.
    A másik ballaszttal begyújtottam gond nélkül autóaksiról, csakhogy nincs tápom. Ma elmentem egy bontóba, ahonnan szereztem egy 300W-os kis dögöt, ami elvileg 15A-t tud a 12V-os ágán. A ballaszt gyújtáskor 8A-t eszik, utána 3,2-t. Igenám, de nem indul, a táp letilt.Átalakítottam, közösítettem a 12V-os ágakat, hátha. Természetesen nem indul. Rámértem, 11,79V-ot ad le. Rákötöttem egy 8cm-es házventit, a fesz leesett 11,76V-ra. Ha 2db ventit, akkor már csak 11,72V. Még jó, hogy nem bírja, kiszáradt, és púpos kondikkal, mint kiderült. Természetesen visszavinni nem tudom, mivel a kivezetéseket szétbuheráltam.
    Eddig ott tartok, hogy izzó 5k, ballaszt 2,6k, döglött táp 5k legalább, másik fos táp 2,5k.15e ft, és nem tudom begyújtani. Ha csak nem esik az ölembe egy normális táp, ami 12V-on tud 10A-t megbízhatóan, gyújtáskor esetleg picit többet, ez az izzó már nem fog égni többet, az biztos.

  • Spirit

    őstag

    válasz M@nH. #4055 üzenetére

    Még mielőtt írtál volna nekiestem pontosan ennek. Sikerült életre kelteni a tápot, stabilan bírja a gyújtásokat. Beszereltem az izzót, minden szuper. A probléma mostmár csak annyi, hogy viszonylag kicsi a fényerő. Olyan 400 lumen-re saccolok. 110cm-es képátlóhoz elmegy, de egy 20-30% fényerő még jól esne a szemnek. Az igazság az, hogy 2,5 évet járt a gép füstös szobában, így az is meglehet, hogy a színkerék, és a belső optikai rendszert bevonta szépen a szálló füst. Most, hogy így egyben van a gép, és végre működik, már nem merem szétszedni, még a végén még több port vagy szemetet rakok rá, esetleg kárt teszek benne.

    Van valakinek tapasztalata, hogy fényerőben mennyit számíthat a teljes belső takarítás? (színkerék, tükrök, lencsék) Van valami gyakorlati leírás, esetleg tipp a műveletre? Nehogy letakarítsam az egyik tükörről a foncsort. :D Ha sokat számítana, esetleg bevállalnám.

    [ Szerkesztve ]

  • Spirit

    őstag

    válasz M@nH. #4057 üzenetére

    óóh, ment az eddig is. Miután megdöglött a kis prezis gép, vettem egy 720p-s kis házimozis gépet. Ég és föld a kettő színben, kontrasztban, tényleg mindenben, csak gondoltam felélesztem a kisgépet is. Jó lett, de a fényerőn kellene még egy kis javítás. Csak azért viszont nem fogok színkereket pucolni, hátha tönkreteszem 2% plusz fényért. Jó lenne valami tapasztalat.

  • Spirit

    őstag

    válasz Spirit #4058 üzenetére

    Hát válaszolok akkor magamnak.Székaptam a projit, kiszedtem a színkereket. Nagyon ramaty állapotban volt, letakarítottam szépen. A zárt optikai részbe nem mertem nyúlni, nehogy elállítsak valamit. A színek gyönyörűek lettek, és durván 20%-nyi plusz fényt jelent. Összességében megérte, pont ennyi hiányzott az élvezhető képért.

  • Spirit

    őstag

    válasz M@nH. #4060 üzenetére

    Nekem egy durván -1 dioptriás szemem lenne, de szemüveget nem hordok. 1,3mm széles pixel-ek vannak a kisebbik gépen jelenleg, ezt 2 m-ről még épphogy látom. A nagygépen 1,5mm-es pixelek vannak(2x szélesebb a kép majdnem), ezt 3,5m-ről már nem látom(ahonnan nézem ugye), borotva éles. Már amennyire a szemem engedi. :D

    DLP-s gépeknél a pixelek között jóval kisebb a hézag, azt is érdemes figyelembe venni)

  • Spirit

    őstag

    válasz M@nH. #4063 üzenetére

    A felbontás ugye mindegy, maximum a kép lesz kisebb ugyanolyan képpontméretnél.
    Egyébként 800*600 110cm-es képszélesség(4:3), és 1280*720 200cm-es képszélesség (16:9).

    Az átlag gépek kb. fele akkora képszélességet vetítetenek, mint amilyen távol vannak a vászontól. A 800*600-asanál akkor nem látom a képpontokat, ha legalább olyan távolságról nézem a képet, mint amilyenre a vetítő van, az 1280*720-nál majdnem a vetítőt és a vászon között félúton is letanyázhatok. Asszem így a legjobb a szemléltetés. :D

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák