Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz NORBl #4599 üzenetére

    "500-1000 gb elég"

    Ha HDD-alapú megoldás kell, akkor olyat manapság 1 TB alatt nem nagyon érdemes venni, már csak az ár-érték arányt nézve sem.

    "Elég egy 7200 rpm-es hdd, vagy érdemesebb ssd-t venni ?"

    Külső SSD-t akkor érdemes venni, ha a szokásosnál jóval gyorsabb tárolóeszköz kell, fontos a minél halkabb (kb. zajtalan) működés, az egyes külső hatásokkal (pl. leejtés) szembeni nagyobb ellenállás, bizonyos esetekben a kisebb fizikai méret (pl. mSATA, M.2), kisebb tömeg stb. Ellenkező esetben, valamint ár-érték arány tekintetében viszont a külső HDD a jobb választás. Azonban adatátviteli sebesség szempontjából nyilván nem egy kategória egy 2,5"-os külső HDD és egy külső SSD, ha már a gyorsaságot emlegeted egyik fontos szempontként.

    "2,5 méretre gondoltam. ssd nek gyorsaságát milyen csatival tudom kihasználni, vagy az is usb3 - ba és gyorsabb, mint hdd ?"

    Egy SATA3-as SSD-hez sebesség szempontjából javarészt elég az USB 3.0-s külső ház és port. Azzal kb. olyan értékeket lehet elérni USB 3.0-n, mint ami nemrég egy másik hozzászólásban volt tesztekkel szemléltetve. Illetve egy másik tesztben ugyanez a külső ház 5400-as HDD-vel volt használva. Látszanak a kettő között a sebességbeli különbségek, bár az utóbbinál a HD Tune tesztek eredményei valami miatt irreálisan magasak lettek és inkább a CDM mutatott reálisabb értékeket. Ha teljesen ki akarod használni egy SATA3-as SSD sebességét, akkor ahhoz viszont már USB 3.1 Gen 2 külső ház és a gépen is olyan port kell (teszt). De az látszik a linkelt tesztben, hogy nincsen olyan nagy különbség az USB 3.0-hoz képest. Viszont ez nem jelenti azt, hogy csak ennyit tud az USB 3.1 szabvány. Az előbbi példánál egyértelműen a SATA3-as alap limitált, viszont pl. egy USB 3.1 Gen 2 - M.2 NVMe PCIe megoldás már jóval gyorsabb (teszt), azzal kb. teljesen kihasználható a szabvány maximuma.

    "5400-7200 között mennyi a különbség gyorsaságban ?"

    Az egyik társtopik hozzászólásában részletezve van ez, tesztekkel szemléltetve stb. Amúgy meg nemcsak a fordulatszámtól, hanem a lemeztányérok adatsűrűségétől és a cache méretétől is függhet az adatátviteli sebesség. Ezért is van az, hogy az utóbbiaknak köszönhetően egy modern, 5400-as mobil HDD egyre inkább megközelíti a 7200-asok sebességét.

    "meg azért legyen megbízható is, ne halljon be ha lehet"

    Egy ilyen eszköz megbízhatósága és tartóssága eleve összetett dolog, több tényezőtől is függ, amiről az előbbi társtopikban szintén volt szó.

    "Gondolom annyival nem drágább, hogy ne érje meg 7200 - at venni inkább."

    Egyrészt általában drágább valamivel egy 2,5"-os 7200-as HDD az 5400-asnál, de ez az adott sorozattól, modelltől és a vásárlás helyétől is függ. Például az 1 TB-os HGST Travelstar 7K1000 is többe kerül pár-néhány ezressel, mint a Travelstar 5K1000, vagy a Travelstar Z5K1. Ahogyan a Seagate-nél az 1 TB-os BarraCuda, Mobile HDD és a BarruCada Pro, valamint a WD-nél a Blue / Blue és a Black között szintén hasonló a helyzet. Viszont a belső merevlemezek felől amúgy sem itt, hanem eleve inkább a "Milyen merevlemezt vegyek?" topikban kellene érdeklődni, elolvasni annak összefoglalóját.
    Másrészt egy 7200 RPM-es HDD valamivel jobban melegedhet, zajosabb lehet, valamint nagyobb lehet az energiaigénye. De egy jó hővezető képességű, full alumínium külső házban, valamint USB 3.X porthoz csatlakoztatva használva már nem különösebben téma ez. Nekem is van egyébként több ilyen 7200-as belső merevlemez + külső ház (= külső merevlemez) kombinációm (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz NORBl #4729 üzenetére

    A topik összefoglalójának információs táblázatában fel van tüntetve egynéhány külső ház árakkal, illetve azok linkjeivel együtt. De itt egyrészt attól is függ a megfelelő kiválasztása, hogy számodra mit jelent a jól használható, milyen követelményeknek kell megfelelnie a külső háznak (példa). Másrészt azt is el kellene dönteni, hogy megfelel belföldi boltból is kb. ≥ 3 ezerért, vagy adott esetben akár még ennél is valamivel olcsóbban mindenképpen AliExpress és társai online piacterek kínálatából való legyen. Aztán nem derült ki, hogy pontosan melyik ORICO külső házakat nézted, de viszonylag sokféle 2,5"-os modell van a kínálatukban, amelyek közül néhányról itt a topikban is volt szó.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz NORBl #4734 üzenetére

    Ezzel a külső házzal itt a topikban jelenleg nincsen konkrét tapasztalat, tehát nem ismert, hogy mennyire oké. De első ránézésre amúgy nem tűnik rossznak, hőelvezetés szempontjából előnyös az alumínium, ahogyan a tool-free kivitel is, ha a szerszám- és szerelésmentes használat a szempont. Bár a megvalósítás az alábbi kép és videó szerint kissé szokatlan, a SATA-USB panel és egyben a SATA fizikai csatlakozó be van építve a külső házba, amibe a dokkolókhoz hasonló módon kell beletolni és csatlakoztatni a HDD / SSD meghajtót, majd utána a kifordítható elemmel történik a rögzítés, lezárás. Aztán a mellékelt védőtok is ötletes, bár komolyabb védelmet inkább egy standard hordozótok nyújt, amiben akár maga az USB-kábel is elfér.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz NORBl #4736 üzenetére

    Egyébként nem arra céloztam, hogy okvetlenül mást kell helyette választani és az előbbi külső ház egyáltalán nem lehet jó, csak pár dolog lett megemlítve. De ha nem létszükséglet a tool-free kivitel és szimpatikusabb ez a 2169U3, akkor választhatod helyette akár ezt is. Legalábbis elvileg, mert itt a topikban gyakorlati tapasztalat ez utóbbival szintén nincsen. Azokkal az egyes ORICO külső házakkal van, amelyekről volt szó itt korábban, illetve szerepelnek valamilyen formában az összefoglalóban.

    Ha már 7200 RPM-es HDD lesz belerakva, akkor egyrészt fontos a megfelelő hőelvezetés és szellőzés. Ez a 2169U3 külső ház, illetve a fémhálós kialakítás ilyen téren pont előnyös, ebben valószínűleg nem fog túlmelegedni és megfőni még egy ilyen HDD sem. Másrészt USB-n a megfelelő és egyben stabil tápellátás is lényeges, mivel egy 7200-as (külső) HDD energiaigénye valamivel még nagyobb lehet, mint egy 5400-as típusé. Vagyis a gazda hardveren lehetőleg majd USB 3.X porthoz csatlakoztatva legyen használva!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz NORBl #4754 üzenetére

    Ilyenkor a megfelelő csatlakozás (kábel, port) és tápellátás ellenőrzése mellett Windowson mindig célszerű első körben az eszközkezelőt és a lemezkezelőt lecsekkolni. Ha az előbbinél nem stimmel valami (példa), akkor a hibakód alapján lehet megoldást keresni, bár a linkelt példánál éppen a rendszer-visszaállítás használt. Ha az eszközkezelő oké, akkor jöhet a lemezkezelő. Ha csak a fájlkezelőben nem jelenik meg a külső merevlemez, akkor valószínűleg nincsen meghajtóbetűjele és ez esetben értelemszerűen hozzá kellene rendelni egyet a lemezkezelőben. Viszont ha inicializálatlan és / vagy particionálatlan a külső HDD, akkor először szükség esetén nyilván inicializálni kell MBR / GPT séma szerint, majd utána, vagy ha már inicializálva van, akkor egyből az új egyszerű kötet létrehozása opcióval létrehozni rajta pl. egy NTFS fájlrendszerű kötetet. Persze ezeket is nyilván csak akkor, ha eleve inicializálatlan és / vagy particionálatlan, nem pedig egyéb okból lett az, mert az utóbbi esetben nyilván az adatmentés az első!

    De ha közben már sikerült megoldani, akkor oké. :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák