Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz t72killer #715 üzenetére

    Nos, igen.
    Én az ipari forradalomig vezetem ezt vissza: gyárak - tömegtermelés - munkaerőigény-növekedés --> hogy oldjuk meg X-re? Gyereket/asszonyt/még a kutyát is be kell fogni, és persze "értékarányosan kell bérezni". A gyerek az alig jó valamire, annyit is kap. A nők már majdnem emberek, ők valamivel többet. A férfiaknak meg lehet csökkenteni, mert "kuss, vagy jön más a helyedre, te meg éhen halhatsz, senkit nem érdekelsz"...
    Ezt a kapitalizmust szeretik ünnepelni: szabad munkavállalás, a két félen alapuló szabad megegyezéses bérezés, megélhetés rogyásig...
    A piac majd szabályozza: a rabszolgaság nem vész el, csak átalakul (energia megmaradás törvénye tényleg működik).
    És innentől a család már ellenség: minél nagyobb, minél életképesebb, annál kevésbé kiszolgáltatott a "humánerőforrás" - szép név, néha megkönnyezem.

    Szóval ma sírnak, hogy a Johnny5-ös robot, meg robotzsaru elveszi a munkát, és akkor jajj, mi lesz. Ha valamikor, akkor manapság tényleg megoldhatóvá válhatna a munkaidő-csökkentés. Az a munka, amit 8 órában nem lehet megoldani, azt 12-ben sem lehet, és innen nézve a felmérések alapján amúgy is közmegegyezés tárgya, hogy a reggeli-délelőtti időszak a leghatékonyabb (de iskola szintjén is).
    A legnagyobb ágazat ma már - ha jól tudom - a szolgáltatásé. Na ott megoldható lenne 4-5 órás váltásokban ellébecoltatni a népeket: a szolgáltatás mehet non stop, az embernek meg alig kell elb.sznia pár órát a napból. Mindenki jól járna. Ehhez képest ma még 12-24-48 (72 is megy ám... nyilván itt-ott nem hivatalosan) munkarendek dívnak, teljesen indokolatlanul.
    Ha van valahol pazarlás a gazdaságban, akkor a humánerőforrás kapcsán biztos.

    De nem fűzök hozzá sok reményt, hogy változna. Épp a kevert-megtört-"korlátlan" rabszolgahad kinevelése folyik... (konteo)

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

Új hozzászólás Aktív témák