Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz #71562240 #35589 üzenetére

    ...bizonyos határokon túl azonban eléggé objektivizálható, lásd esztétikatudomány...

    Csak a Wikiből idézek:

    "Az esztétika a szépség természetével foglalkozó filozófiai ág. (A szó eredetije a görög 'aiszthészisz', amelynek jelentése meglátás, észlelés, érzékelés.) Az esztétika szót először Alexander Gottlieb Baumgarten német filozófus használta, aki hozzájárult az esztétika tanulmányának, mint önálló filozófiai területnek a megalapozásához. Melléknévként az 'esztétikus' kifejezést olyan dolgokra használjuk, amelyek eleven, élénk, felpezsdítő hatást váltanak ki belőlünk."...

    "...A zene az érzelmekre, értelemre és tudatra hatás képességével rendelkezik, a dalszöveg enyhítheti magányunkat, felébresztheti szenvedélyeinket. A zene ilyenformán hatalmas erejű művészeti forma, amelynek esztétikai megjelenése nagyban függ a kultúrától, amelyben gyakorolják.
    Némely esztétikai elemet a zenei környezet fejez ki igazán, amiben megjelenik, mint például a líra, a harmónia, a pszichedelika vagy a dinamika...."

    Ezekből ha nagyon megerőltetem magam, akkor objektív lehet egy leírt esztétikai tanulmány/szöveg (kézzelfogható/tapintható, de csak azért, mert papíron van) vagy a dinamika, ami - ugye - mérhető.

    :D :R

  • andorra

    őstag

    válasz #71562240 #35589 üzenetére

    Valóban, így van, ahogy Te (is) látod. Nem foglalkoztam a műfajok értékrendjével, kizárólag a hifi rendszerek tesztelési szempontjaival. Abban az igen hosszú időszakban, amikor a 97%-ban progresszív rockzenét, jazzrockot hallgattam és csak 3%-ban klasszikus zenét, akkor is ugyanezt mondtam és ugyanezt allkalmaztam. A nagyzenekari klasszkus zene, opera, stb. nem csak egyszerűen a hangzáshűség megállapítása miatt a leginkább ajánlható tesztforrás. A lejátszórendszerek, azon belül, elsősorban a hansugárzók, akkor kezdenek elvérezni:
    ha nagyon sok hang szól egyszerre. Nagyzenekar, kórus. Ez a nagyon sok hang, ráadásul a klasszikus zenében olyan (szemben a popppal, a jazz-el) hogy nem karakteresen eltérő, hanem pont ellenkezőleg, azonos karakterű hangszerek sokaksága (vonós, fúvos szekció, kórus) egyszerre is szól.
    Az egyes hangszerek hangja általában sokkal erőtlenebb, mint a pop-ban, (a való életben is) főleg a basszusként leggyakrabban alkalmazott nagybőgő, szemben pl. a jól kierősített basszusgitárral.
    Ez a nagyon sok hangszer, kórus, ugyanakkor egy nagyon nagy és mély színpadon helyezkedik el, melyet a jó hangfelvételek kitűnöen rögzítenek, a nagyon jó lejátszó rendszerek (de csak azok), képesek ezt velünk érzékeltetni. Tehát a színpadkép, színpadmélység jobb, vagy kevésbé jó tolmácsolásának vizsgálata, nemcsak a rendszer minőségi fokának egy fontos mércéje, hanem például, a hangfalak ideális helyének megállapításában a leghatásosabb segítségünk.
    Az a rendszer ami ilyen tesztmódszerekkel jobban teljesít, az más zenei műfajokban is jobban teljesít majd, avatott fülek előtt.

  • baluka26

    veterán

    válasz #71562240 #35589 üzenetére

    Egyébként az én olvasatomban pont az IDM (Flashbulb, Nosaj Thing, Vector Lovers, stb.) és post rock (Mogwai) áll a legközelebb a komolyzenéhez. [link]

    They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

Új hozzászólás Aktív témák