Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz AxBattler #58981 üzenetére

    Nem tudom, mennyire megfogható, talán egy ilyen fogóval:

    Bírom az ilyet, amikor még egy gyártó sem bír nagyobb felbontású képet felrakni a termékéről. Ilyenre szoktam mondani, hogy biztos nem volt több hely az interneten.

    Hatalmas 80 kilobyte:

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz AxBattler #58990 üzenetére

    Nem tudom, hányas menet van a linken, de ha az is kisebb átmérőjű, akkor lötyögni fog.

    A szokványos PC-csavarok önmentszők, mint például ez a fajta, ami nem M3, nem M4 (egyik anya sem jó rá), hanem a kettő között van, illetve nem is hengeres, így tudja jól betörni magának a menetet. Ilyenhez menetfúró sincs szerintem:

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz draco31 #58997 üzenetére

    Az utolsó nem rossz, csak kár, hogy nem kapcsolja le a kijelzőjét, így viszont nem maradhat állandóra az akkun, lemerítené. Nem is szükséges, ha van védelem.

    Töltéssel kapcsolatban gyakori tévhit (amit nemrég az Aliexpressen is elkövetett valaki), hogy a védőpanelt gondolják töltőáramkörnek.

    Csakhogy a töltőáramkör dolga cellánként 4,2 V-ig tölteni, az akkuba integrált védelem pedig 4,25 V-nál kapcsol le, ha a töltő elromlana. A megfelelő töltési karakterisztikát sem biztosítja.

    De ez megoldható egy CC/CV modullal, amit 12,6 V végfeszültségre kell beállítani, meg valamennyi áramkorlátot is, amit bír az akku.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz draco31 #59002 üzenetére

    Az maga a védelem, azon keresztül kell tölteni vagy terhelni egyaránt. Ezt is volt már, aki félreértette, pedig másképp nem tudja védeni a cellákat.

    Az első link CV konverter, a rajta lévő IC rendelkezik 3 A belső túlterhelésvédelemmel, de ez áramgenerátoros módra (CC) nem való, még akkor sem, ha épp 3 A áramra lenne szükség.

    A második, vagyis CC/CV áramkör kell, ahol az áramkorlát is igény szerint beállítható az egyik trimmerrel.

    1 A például alkalmas általában ezekhez a cellákhoz, ami nem is lassú töltés, nem is melegíti különösebben. De lehet feljebb is menni, a kapacitásnak megfelelő 1C értékig.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Essejó #59049 üzenetére

    Bármire rádughatod, a számítógép 500 mA-es portjára is. Nem fogja túlterhelni, mert felismeri a portot.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Essejó #59053 üzenetére

    Ugyanúgy 5V feszültséget ad az is, a töltőáramot pedig a telefon szabályozza. A telefon nyilván nem fogja túltölteni a saját akkuját, amihez tervezték.

    Ilyen előírásokat még sehol nem látott senki, hogy USB-t nem szabad USB-re dugni.

    Mégis vannak ilyen félelmek, de ez részben egyszerű fizika, másrészt a tervezők is felkészülnek olyan helyzetekre, hogy például a gyenge forrást ne terhelhesse túl egy telefon.

    Vagyis gyakorlatilag itt a tápforrást kell védeni a helytelen párosítás ellen, nem a telefont. De épp ezért vannak a töltőport terhelhetőségének azonosítására kialakult technikák, ezért nem tudod túlterhelni a standard PC-csatlakozót.

    Bár sokan azt hiszik, hogy csak azért, mert gyenge és kész, nem ad annyi áramot. De ez nem így működik, attól még nem illik ráterhelni 2 A-rel. Hiába védett az is, de a lakásban a biztosíték sem azért van, hogy folyton csak arra hagyatkozzunk. Az csak vészhelyzetre van.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz #33253120 #59074 üzenetére

    Ilyenkor nem a konverter a kulcsszó, hanem a PWM-dimmer.

    A konverter kondenzátorral szűrt, sima DC-t állít elő, de egy izzólámpának vagy fűtőszálnak ez felesleges, hatásfokrontó is a tekercs, dióda stb. Ezeknél elegendő az egyszerű PWM-szaggatás, változó kitöltési tényezővel, ilyen és hasonló eszközökkel.

    De a fűtőszálat valahogy úgy kellene méretezni, hogy az akkura kötve közvetlenül épp jól fűtsön, vagy csak keveset kelljen dimmelni belőle.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz macilaci78 #59085 üzenetére

    Próbáltam nem is egyszer, olyan regeneráló töltővel rendbe hozni 1-1 cellát. Többszöri ciklussal feltornássza ugyan a kapacitást, de nem szünteti meg a Ni-Cd akkuk nem ritka problémáját, amikor belső átvezetés keletkezik benne és emiatt túl hamar (és egyre hamarabb) lemeríti önmagát.

    Ilyenkor látszólag van kapacitás, de a töltést nem tartja sokáig, így nem sokat ér. Kezdetben jónak tűnik, majd lassan visszaromlik, végül kiderül, hogy nem csináltam semmit.

    Ezen nem segít egy több cellát sorosan kezelő töltő sem, inkább problémákat vet fel. Ilyen telepekben gyakran csak egy vagy néhány cella gyengélkedik, elég azt regenerálni. Nem csak azért, mert a többit felesleges, de azokon keresztül nem is hatékony az egész, mert a cellafeszültséget külön kellene figyelni, főleg a hibás cellán.

    Akkor meg már egyszerűbb a ponthegesztés bontása nélkül ráforrasztani két szál vezetéket csak a hibás cellára és kivezetni egy olyan töltőre, amit linkeltél, egy kis barkácsolással.

    Természetesen, így egyszerre csak egy cellát szabad egy töltővel kezelni, különben zárlat lenne.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Reggie0 #59083 üzenetére

    Csak ez nem pont úgy működik, hogy egyik pillanatban tele van és azonnal le kell állítani.

    Maga a definíció is csak egy ajánlás: amikor a CV szakaszban C/10 értékre csökken az áram, állítsuk le a töltést. Szerinted a kémia pontosan úgy dolgozik benne, ahogy megmondta neki a szabvány? A szabvány sem tartalmaz semmi ráhagyást?

    CC/CV modulokon szokott lenni egy LED, ami tájékoztat kezdeti áram 10 %-ra eséséről, bár azt sem pontosan, de gyakorlatilag nem lesz belőle gond, ha pár órával később állítjuk le, amikor épp észrevesszük.

    Végtelen sokáig nem lenne jó, de pár órának gyakorlatilag semmi jelentősége.

    Ráadásul ma már eléggé ismert, hogy nem is fontos cellánként 4,2 V-ra tölteni. Ha növelni akarjuk az élettartamot, lehet 4,1 V például, ámbár kevesebb töltés bevitele mellett. Így még tovább csökken a kockázat, hogy véletlenül túltöltenénk.

    Sok készen kapható töltő, ami mondjuk 12,6 vagy 16,8 V-ra való, az sem csinál mást, mint jelez rajta egy LED, majd a felhasználó lekapcsolja, amikor észreveszi. De nem véletlen szerintem az sem, hogy épp a soros telepeknél lehet ilyen engedményt tenni.

    Jobb, ha veszel egy hozza passzolo toltesvezerlo modult.

    Kíváncsi lennék egy ilyen 12,6 vagy 16,8 V végfeszültségű, gazdaságosan beszerezhető töltőre, illetve modulra például.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Reggie0 #59090 üzenetére

    Noha a közvetlen előzményben még a gyári akku szerepelt, arra nem is gondoltam volna, hogy a Ni-Cd / Ni-MH csepptöltését kifogásolod, ami szakmailag nonszensz kategória. Csak az meg pont nem CV-töltést / tartást jelent, hanem ebben a kategóriában néhányszor 10 mA nagyságrendű csepptöltőáramot szoktak alkalmazni a -dU karakterisztikájú töltők, ami ártalmatlan, a cellát nem melegíti, gyakorlatilag bármeddig maradhat rajta.

    Nem csak kompenzálja az önkisülést, segíti a szinten tartást, de a főszakasz töltési hiányosságát is pótolja. Eleve az sem véletlen, hogy ezeknél az akkuknál széles körben alkalmazott -dU metódus, ami egy rövid túltöltéses módszer, mégsem kártékony. Miután a telítődéskor megemelkedő hőmérséklet miatt csökken a belsőellenállás, esik a kapocsfeszültség, amit stabilizált áram mellett pontosan érzékelni lehet. Ezután vált a processzor csepptöltésre. Ezt az elterjedt módszert vitatni vicc lenne.

    A töltők másik kategóriája, ami egyszerű feszültségcsúcsot érzékel (pl. cellánként 1,5 V, mint az imax B6), majd teljesen lekapcsol, nem mindig tölti fel annyira akkut, vagy legalábbis vitatott, meg az élettartamra gyakorolt hatása is, nem teljesen egyértelmű. Hiszen amikor gyanúsan hamar kivégződik egy akku, nem lehet tudni, hogy mi lett volna a másik módszer alkalmazásával.

    Amiről te beszélsz, az nyilvánvalóan nem csepptöltés, itt is keverednek a fogalmak. Szakmailag ez úgy lett volna korrekt, hogy megemlíted az alkalmazott töltési technikát, de szerencsére így is kiderül.

    Ilyen gépekhez többnyire egyszerű trafós töltőt mellékelnek, egyenirányítóval, ellenállásos áramkorlátozással, gyorstöltésre belőve. A használati utasításba pedig beleírják, hogy 6 vagy 8 óra után vegye le az ember.

    Ez részben szól arról is, hogy a Ni-Cd akkuk elég strapabíróak, a végén keletkező hőmérsékletet is jól bírják elvileg, amikor már elfűti a feleslegben bevitt töltést. Ni-MH már nem annyira, de ez persze arról is szól, hogy kit érdekel, legalábbis a gyártót nem érdekli, majd veszünk újat.

    A normál töltés ugyanis C/10 áramon 150 % töltés bevitele, vagyis 15 óra lenne (14-16), ami nem igényel további védelmet, mert ennyi áram még nem okoz kárt, ha úgy felejtjük. A gyorstöltés más kategória, közepes áramon legalább időzítővel illene védekezni, nagyobb áramoknál egyéb módokon is.

    Te egy kártékony töltésnek tetted ki az akkut, ezen nincs mit csodálkozni. Ennél pedig sokkal kíméletesebb, ha egy CC/CV modullal beállítunk C/10 áramot (végfeszültséget már nem is olyan fontos, de azt is lehet).

    Vagy én úgyis csináltam egy időben, hogy a gyári (túl)töltő helyett 24 V-os monitortápot használtam, soros ellenállással C/10 alatti áramot belőttem, így kíméletesen, minimális melegedéssel mehetett akár 24 óráig is. Nem is lett baja, máig hibátlan.

    Mindamellett, ha jól emlékszem, régebben a Li-ion akkuknál is felszólaltál a CC/CV-modul ellen, ahol csepptöltés alatt a végtelenített 4,2 V-on tartást szoktuk érteni, ami persze nem jó, de néhány óra pontatlanság nem számít.

    Fentiek tükrében az általad linkelt töltő – amit Magyarországra nem is szállítanak –, nem is modul, viszont jobb helyette az imax B6, többet tud.

    Sajnálatos, hogy ilyen hosszan kellett írni, de ez szokott lenni, amikor egy fórumon felületes, leegyszerűsítő állítások hangzanak el, ami kicsit összetettebb kérdés, így persze nem is lehet röviden reagálni rá, erről nem én tehetek.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Reggie0 #59095 üzenetére

    Nem véletlenül fogalmaztam úgy, hogy "ebben a kategóriában", ahol nyilván nem 150 mAh-ra gondoltam, de épp terjedelmi okból nem lehet mindent úgy részletezni, hogy abban ne találhasson senki fogódzót, vagyis trolltápot. Tehát ennek elvileg úgy kellene működni, amikor detektálod, hogy valaki nem kezdő a témában, akkor nem lenne szükséges elemi dolgokat magyarázgatni, felesleges.

    igy valojaban mire megjelenik a feszultsegcsokkenes, mar keso.

    Ezt is hiába írtam, hogy direkt egy rövid túltöltésen alapuló eljárásról beszélünk, pont ez a lényege, hogy ezeknek az akkuknak nem késő, kibírnak ennyit, olyan a felépítése, gázrekombinációs képesség, meg ami kell.

    Ezt is erre kitalált processzorok intézik, a klasszikus IPC-1 / BC700 és klónjai is így működnek, csepptöltésre is váltanak, még 200 mA áramon is jól detektálnak. Gyári töltők is vannak, ami csepptöltésre áll, sőt volt egy Ansmann töltőm azzal a gyári ajánlással, hogy tartsam benne állandóan, így amikor szükség lesz rá, biztosan nem fog cserben hagyni a 2600 mAh kapacitású akku, ami még nem az alacsony önkisülésű kategóriába tartozott annak idején. De ez sem jelenti, hogy azokat nem szabad csepptölteni, gond nélkül disszipálja a felesleget.

    Pontosan akkor válik megbízhatatlanná, amikor beteg akkut rakunk be, belsőellenállás megnőtt stb., de ez nem a töltő problémája, a gyakorlati értékéből semmit nem von le.

    Jó akkuval rendesen végzi a dolgát, a gyenge akku meg úgysem használható már normálisan. Mindamellett gyakori az is, hogy második próbálkozásra már sikeres a detektálás, még ilyennél is, a regenerálódás miatt.

    Úgyhogy ez is egy bevett eljárás, a másik is egy eljárás, kinek mi a szimpatikusabb, de szerintem olyan dolgokat vitatsz, amiért idevágó szakmai fórumokon kinevetnének (miután még a saját 8 órás töltőd is félreértetted), úgyhogy ennek sincs semmi értelme, nem is tartozik ehhez a témához.

    Kiindulási pontra visszakanyarodva: felesleges volt fennakadni a CC/CV modul alkalmazásán, mert ha van egy ilyen gépünk, töltő nélkül, a C/10 áram beállítására pont megfelel, 15 órás standard töltésre pont megfelel.

    A gyártók által is javasolt standard C/10 töltés lényege, hogy nem lesz belőle tragédia, ha tovább marad rajta. Már csak azért sem, mert általában a töltés kezdetén sem teljesen üres az akku, akkor pedig nem 15 óra alatt lesz tele, hanem már hamarabb. Azt is el kell tudni fűteni, meg még többet is.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Reggie0 #59098 üzenetére

    Nem kellene összekeverni, hogy mi vonatkozik, a Ni-Cd / Ni-MH családra és mi vonatkozik a Li-ion akkukra. Ha komolyan gondolod, hogy én összekeverem a kettőt, akkor nem értettél meg semmit az eddigiekből, vagy már megint csak a rosszindulat motivál.

    Talán azt sem láttad, hogy mire válaszoltál. Az előzményben nem is Li-ionról volt szó, hanem még az eredeti akkuról, amihez hiányzik a töltő.

    Ehhez minek ajánlasz Li-on modult, de még azt sem ajánlottál, amikor kérdeztem:

    Kíváncsi lennék egy ilyen 12,6 vagy 16,8 V végfeszültségű, gazdaságosan beszerezhető töltőre, illetve modulra például.

    Egy másik töltőt ajánlottál, ami nem Li-ion és gyengébb képességű, mint az imax B6, viszont nem is szállítják Magyarországra, de azt sem köszönnénk meg az Amazonnak, szállítási költséggel együtt.

    C/10 a gyári adatlapokon megadott töltés, amit ki kell bírnia az akkunak akkor is 15 óráig, ha nem volt teljesen lemerítve.

    200mA megint nem jelent semmit. 2600mAh mellett az ~0.075C. Meg jo, hogy itt sikerul abszolvalnia

    Megint összekeversz valamit, a kettőnek semmi köze egymáshoz, meg a többinél is feleslegesen kötöd az ebet, egy jól bevált eljáráson vitatkozol.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Reggie0 #59100 üzenetére

    Pont azt írtam én is, hogy nem Li-ion töltőt ajánlottál, de akkor minek emlegeted megint a Li-ion modult, ha ajánlani nem is tudsz ilyet?

    Konkrétan a C/10 és 15 óráig szokott szerepelni adatlapokon, valamint a gyártók szoktak forgalmazni akkuval csomagolt töltőket is, 14-16 órás időzítővel, C/10 közeli árammal.

    Ezeknél sincs előírva, hogy a felhasználó műszeresen detektálja az akku teljes lemerülését és csak akkor szabad tölteni. Részleges töltöttség esetén is 14-16 óra után fog leállni a töltés, semmi baja nem lesz tőle.

    Többi terelést hagyjuk, megy a kiforgatás rendesen, szokásos trolltech...

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Reggie0 #59102 üzenetére

    MAX745 a CV szakaszban mikor és hogyan fejezi be a töltést?

    555 modult a CC/CV modulhoz is lehetne kombinálni, akkor meg kb. ugyanott vagyunk, de sok fórumozónak az már nem olyan egyszerű. Ennyi rengeteg szócséplés, ezért? Ajánlasz valamit, ami nem is tud többet?

    Az akkus csavarbehajtokhoz egy idoben meg idozitest sem alkalmaztak. Stabil tap+ellenallas es kapcsold ki x ora utan utasitas.

    Talán nem tűnt fel, hogy ezt én már leírtam egyszer (de nem stabil táp egyébként az egyszerű trafó). Amikor írtad, hogy 8 óra helyett túltöltötted.

    Valamiért így akartál vitába szállni azzal a pár órával, amit én viszont a normál töltés (15 órás C/10) tolerálhatóságára írtam. De talán nem értetted, hogy a 8 órás töltő nem 15 órás töltő, hanem az már gyorstöltő kategória, ami az időre is érzékenyebb, ezért nyírtad ki az akkut.

    De még szerencse, hogy hivatásszerűen.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Reggie0 #59106 üzenetére

    Mert teljesen feleslegesen álltál bele ebbe, hogy a CC/CV modul nem felelne meg az adott célra, főleg annak tükrében, hogy nem is tudsz hozzá jobban passzoló eszközt.

    Eval kitet hagyjuk, komolyan gondolod, hogy azt kell ajánlgatni a fórumozóknak, aki egyszerű, kényelmes és nem is drága megoldást szeretne. Vicc...

    Meg azt nem is tudhatod, hogy hányszor volt olyan megszólalásod (értsd: vitatható akadékoskodásod) amikor türtőztettem magam és inkább rád hagytam. Most véletlenül nem hagytam rád, ez csak ennyi.

    Igen, a 8 órás töltővel sokkal könnyebb agyonvágni, mert az nyilván nagyobb árammal tölt, de előtte én nem 8 órás töltésről beszéltem, hanem 15 órás töltésről, ami kíméletesebb a gyakorlatban.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Reggie0 #59108 üzenetére

    Csak ennek úgy lett volna értelme, ha tudsz jobb megoldást, mert ez így csak levegőbe beszélés. Egyébként pedig én úgy látom, hogy te vagy képtelen értelmezni, egyértelműen megfogalmazott mondatokat, súlyosbítva időnként rosszindulatú kiforgatással is.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Reggie0 #59110 üzenetére

    Azért írtam, mert a kifogás is életszerűtlen, valamint praktikusabb megoldásról sem igazán tudok. Ez viszont már bevált a gyakorlatban.

    Te sem tudtál jobbat ajánlani. Tehát felesleges volt az egész szócséplés.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Reggie0 #59112 üzenetére

    Megint a rosszindulat, de elméletben én is tudok sok mindenről, csak néha más a gyakorlat, amikor az ember egyszerű, életszerű megoldásokra törekszik. Erre pedig nincs jobb javaslatod, amit legközelebb majd ajánlhatnék én is a fórumozóknak, hogy te mondtad és biztosan jó.

    Ha életszerűen fórumoznál, akkor tudhatnád azt is, hogy felmerülnek néha kérdések, amit én mondjuk lekezelnék valamilyen módon, de mégsem ajánlhatom olyan fórumozónak, aki arra nem felkészült. Ilyenkor mást kell kitalálni.

    De ez téged nem jogosít fel arra, hogy engem igyekezz lebecsülni azért, mert egy praktikus megoldást preferálok. Ez a tömény rosszindulat.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Reggie0 #59114 üzenetére

    Tehát valaki feltesz egy kérdést a fórumon, hogy szeretne akkut tölteni, erre válaszolhatom, hogy te mondtad: [link]

    3 cellás Ni-MH, tetszik vagy nem ez van. Töltőáramot tessék konfigurálni a megfelelő ellenállás cseréjével!

    Szerinted ez egy normális válasz? Életszerű megoldásról beszélek még mindig, amit főleg eBay vagy Aliexpressről szoktak rendelni az emberek. Olyanok is, akinek egy TP4056 panelon problémát okoz az áramot beállító ellenállás cseréje. Te valami másik világban élsz...

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Submarine #59189 üzenetére

    Meg a szakmai alkalmassági vizsgálatoknál is nézik, vagyis pályát befolyásol.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz frankstork #59281 üzenetére

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz sanyie70 #59321 üzenetére

    CV step down nem alkalmas, töltéshez CC/CV kell, tehát amin 2 db trimmert látsz, amivel az áramkorlát és végfeszültség igény szerint állítható (16,8 V ebben az esetben). Mint például:

    https://mysku.ru/blog/aliexpress/32986.html

    Ennek kijelzője is van, bár az nem fontos és nem is pontos alapból, vagyis multiméterrel kalibrálni kell (csak a feszültséget engedi kalibrálni):

    https://www.aliexpress.com/item/-/32229485039.html

    Mivel a működést is szokták időnként kérdezni, akkor már legyen így egyben, később lehet rá linkelni. Tehát három LED van rajta:

    CC/CV: az áramkorlát aktiválódását jelzi (CC). CV módban nem világít.

    Charge: az áramkorlát 10-100 % tartományában világít

    Full: az áramkorlát 0-10 % tartományában világít, vagyis terhelés nélkül is. Amikor a töltés végén nagyjából 10 %-ra esik vissza az áram, késznek jelzi a folyamatot, de a feszültséget nem kapcsolja le az akkuról, azt a felhasználónak kell megtenni (de nem lesz belőle tragédia, ha nem azonnal). A Charge LED-del ellenfázisban működik, vagy-vagy, illetve lassú átmenet is lehetséges.

    Az áramkorlátot rövidre zárt kimenettel célszerű beállítani, illetve ellenőrizni, mert töltés közben megzavarhat, hogy a vége felé egyébként is csökken az akku által felvett áram. Lehetőleg kis értékről növelve felfelé, az óramutató járása irányában (második trimmer).

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Sokimm #59414 üzenetére

    Pedig számomra is napi rutin a villámlós időszakokban, szervizembe is hozzák befelé (vagy én szállítom, esete válogatja) a villámkáros TV stb. készülékeket. De ez így ment már az "ősidőkben" is, amikor még Gelkás voltam stb.

    Egyszerűen szólnak a biztosítónak, akik utána vagy ránéznek helyszínen (de csak kívülről), vagy már telefonon keresztül hozzájárulnak, hogy szervizhez kell fordulni és szakvéleményt kérni, számlával együtt természetesen.

    Ha totálkáros, akkor csak szakvélemény lesz belőle és vizsgálati díj, amit fizet a biztosító, a készülék piaci értékét is ők becsülik meg.

    Ha javítható, akkor értelemszerűen azt térítik és szintén nekem kell igazolni, hogy villámlás következtében hibásodott meg. Olyan biztosító is van, akivel nem is találkoznak, csak el kell küldeni a papírokat és utalják a pénzt.

    Akadnak persze ügyeskedők is néha, akik "csak papírt" szeretnének, de azt elhárítom, nem is vagyok rászorulva. Egyszerűen megmondom az igazságot, hogy szúrópróbaszerűen minket is ellenőrizhetnek utólag, ezért sem megyek bele ilyen témákba. Tehát a készüléket minden esetben látnom kell, másképp nem megy.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Sokimm #59434 üzenetére

    Bár én gyakorlatilag csak az ügyfelekkel találkozom (ők fizetnek nekem, nekik utólag térít a biztosító), ilyet soha nem hallottam, hogy a hálózattal vagy bármi kibúvóval foglalkoznának.

    Védőföldes rendszer igénye már ott értelmetlenné vélik, hogy legtöbb elektronikai készülék kettős szigetelésű, ahol nincs is jelentősége a védőföldnek. Ráadásul csak az esetek egyik (nagyobb) részében indul ki a hiba a tápegység irányából, illetve lehetnek ívnyomok stb.

    Más esetben a telefonvonal, modem stb. irányából (vagy irányába) húz az ív, mennek tönkre alkatrészek, vagy ott van még a központi antenna is. Villámvédelmi eszközök használatára sem köteleznek. Ennyi a lényeg szerintem:

    Kötvényben szerepeljen az elsődleges, illetve másodlagos (induktív) hatás.
    Szerviz igazolja a villámkár tényét.

    Kárszakértő előzetesen járuljon hozzá, legalább szóban, hogy lehet menni a szervizbe, ezt szoktam javasolni, ha valaki fordítva akarná. De volt már olyan, aki tényleg fordítva csinálta, az is elment, már nem tudom, melyik biztosítónál.

    Egyébként mindegyik ismert biztosítóval és több kisebb névvel is találkoztam már ilyen szempontból, nem szoktak problémázni. Közvetve hallottam már vissza, hogy nekik ez amúgy is csak aprópénz, a nagyobb ügyekre koncentrálnak inkább.

    Ettől függetlenül előfordulhat, hogy gyanús esetben egy másik szerviz vagy szakember véleményét is kikéri a kárszakértő, volt már ilyen is.

    (Egyébként nincs szerződésem cégekkel, vagyis nem javítok garanciális gépeket, legfeljebb készpénzért azt is, ha elvesztették a papírját.)

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz dewil666 #59463 üzenetére

    1 A-os valószínűleg elviszi, ezt pontosan nem lehet kiszámítani, mert nem lineárisan csökken az áram, csak feltételezhető, hogy annyi elég neki, vagy akár kisebb is. Legjobb lenne ellenőrizni egy multiméterrel.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Sokimm #59582 üzenetére

    A munkadarab forgásakor keletkező rezgést kell érzékelni elektrodinamikus vagy piezo átalakítóval.

    Kapunk egy hullámformát, aminek amplitúdójából és a forgórészhez képest figyelt fázishelyzetéből lehet kalkulálni a szükséges korrekció mértékét és helyét.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Sokimm #59587 üzenetére

    piezo == nyomás hatására feszültséget indikáló krisály?

    Pontosabban nyomást indikál feszültséggel, illetve fordítva is képes működni, akkor viszont feszültséget indikál, alakváltozással. Legalábbis, ha így szeretnénk megfogalmazni azt, hogy feszültség hatására képes alakváltozással reagálni.

    Vagy lehet elektrodinamikus mikrofonhoz hasonló mérőszenzor, vagy épp örvényáramú érzékelő is szerepel a források között, de mindent összevetve, nem hinném, hogy házilag megoldható dolgok ezek:

    http://kiegyensulyoz.hu/kiegyensulyozas/statikus-kiegyensulyozas/
    http://kiegyensulyoz.hu/kiegyensulyozas/a-dinamikus-kiegyensulyozas-szuksegessege/
    https://www.muszeroldal.hu/measurenotes/szabocikk.pdf
    https://www.muszeroldal.hu/measurenotes/Rezgesmeres.pdf
    https://www.muszeroldal.hu/measurenotes/Rezgesdiagnosztika.pdf
    http://www.gjt.bme.hu/sites/default/files/2jfd_rezgesdiagnosztika_2008.pdf

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Sokimm #59599 üzenetére

    Pedig utána ellenőriztem, de jelenleg ez a cím egyáltalán nem él:

    http://www.gjt.bme.hu/

    Ehhez kapcsolódó más linkek sem működnek, ami még a keresőben található, eszerint a szerverrel van valami. Talán holnapra jó lesz. Google cache van, de ez hiányos.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz kelna91 #59800 üzenetére

    Lehet a falaknak is nedvesedése, ami járhat penésszel is, akár kevésbé látható helyeken is.

    Pincehelyiségnél figyelhető meg, hogy tavasszal még a falak át vannak hűlve, viszont a kintről beáramló levegő már melegebb, annak páratartalma lecsapódik, nyirkosabb lesz az egész helyiség.

    Ezzel szemben ősszel még tartja a meleget, olyankor száraz, illetve egész télen.

    A légmozgást persze mindenképpen biztosítani kell, mert annak hiányában dohosodás, penészedés jelentkezhet. Erre volt példa egy másik pince, ahol a lakók nem törődtek vele, hogy nem volt légmozgás, nedves, dohos volt az egész, tárolási célra szinte használhatatlan. Amikor azonban betörtek ablakok az épület egyik oldalán, enyhe légáramlat jött létre a másik oldalon lévő résekhez képest, ezután idővel szépen kiszáradt a pinceszint.

    Tehát a szellőzés fontos, mindamellett arra is lehet gondolni, hogy a kintről bejövő meleg levegő páratartalma csapódik le, az ahhoz képest hűvösebb helyiségben.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Drughi #59816 üzenetére

    Egyéb ötleteket, észrevételeket szívesen fogadom!

    Hacsak nem lesz észrevétele a közös képviselőnek, a társasház külalaki megváltoztatása miatt, amit nem mindenhol szeretnek / engednek.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz dewil666 #59822 üzenetére

    DT9205A utánzatok nem valami strapabírók, mechanikai és elektronikai szempontból sem. Nem azt mondom, hogy használhatatlan, ugyanakkor kicsit komolytalan, kacatjellegű termék.

    Az eBay-topikban is népszerű ZT102 inkább vállalható, a bevezetés idején 10 dollár körül akciózták, de most sem drága. Ugyanaz fut Aneng:

    https://www.banggood.com/search/aneng-digital-multimeter.html

    Vagy Richmeters néven is:

    https://richmeters.aliexpress.com/store/group/Multimeter/909123_509698620.html

    Adatlapja:

    https://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_61700-61700.html

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Barret001 #60063 üzenetére

    Fémkád nem csak öntöttvas lehet:

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák