Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • SystemRoot

    őstag

    Üdv mindenki.

    Nos tudom, nem éppen elterjedt a használata az ECC képes ramoknak manapság desktop pckben, notebookokban. Talán főleg relatíve magasabb áruk miatt, vagy éppen a chipset nem támogatása miatt. Viszont sokan ezt elintézik annyival hogy úgysincs rá szükség. Akkor meg minek költsek rá többet? Minek terheljem jobban a memóriavezérlőt és lassítsam rendszerem? (bár külön sávszélességtöbblet(+8bit azaz össz 72bites így a memo) van az ECCchipnek mégis átlagban véve 1%-3%al lassítja a rendszert) Nos a helyzet nem ilyen eccerü.
    A windos Vista használatához kifejezetten javasolják ECC képes memóriák használatát a stabilitás maximalizálása végett.:[link]
    Továbbá a microsoft szakemberei a userek által sok windows-bugot memória tévesztésnek tudnak be. Véleményem szerint nem alaptalanul. A corsair egyik disszertációjában azt írták hogy egy átlagos 256mbos modul tesztelésük szerint akár naponta követhet el ''kisebb'' (1bit-es) hibákat. Amik sokszor adatvesztséhez, adott program lefagyásához, vagy legroszabb esetben az egész rendszer elhalásához is vezethet. Egy 72bites ECC ram 1bites hibákat képes javítani, 2biteseket pedig észlel és bár nem tud javítani de megakadájozza a corrupt adat beírását. Nekem van egypár konzervatív ismerősöm akik eléggé értenek a számítástechnikához, és úgy gondolják ők is hogy a jövőben egyértelműen el fognak terjedni az ECCképes memóriák, a mostani non-ECC-k pedig teljesen feledésbe merülnek majd. Ők maguk már nagyon régóta ECCmemóriákat használnak, és nem értik hogy sok hozzáértő miért nem veszi elég komolyan a stabilitást. Ár tekintetében is javulni fog a helyzet ha szélesebb körben is elterjed a gyártásuk, árusításuk. Én jelenleg nemtudom hogy mit gondoljak. Nem értek sajnos eléggé a memóriákhoz hogy véleményt alkothassak. De remélem ha erről elkezdünk beszélni együtt csak jutunk valamire.:)

    Akik nincsenek egészen tisztában hogy mi is az hogy ECC képes ram, annak segítségül itt egy link: [link]

    Jó fórumozást!

    Üdv: SystemRoot

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz P.H. #2 üzenetére

    Köcc a linket. Nagyon jó!
    Hogy erre én mérnem találtam rá ezidáig.:F

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz #65675776 #4 üzenetére

    Igen sajna nincs nagyon még elterjedve a gyártása ezeknek a ramoknak. Pedig elméletileg nem kerülne sokkal többe a gyártásuk. Ma úgy kb 50%al drágább egy ECC-s modul. Persze a kapacitás növelésével ez csak tovább nő (drasztikusan).
    Igen elég régóta vacilálok már rajta. Persze azért nem állt meg addig sem a világ:DDD, csak még mindig foglalkoztat a kérdés.:) Most kezdek oda eljutni hogy lehet ha áttérek 2x1Gb ramra akkor ECC-képeset veszek.

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz L3zl13 #9 üzenetére

    Hát igen, az emberek talán kicsit túlbuzgóak is tuning terén. Én egyáltalán nem vagyok tuningellenes de ami PH-n van az azér már néha szánalmas (bocsánat mindenkitől ha sértő).
    Eccerűen mindenütt hajszolják a MHz eket. A64 es platformon az én tapasztalatom és ismereteim szerint a memória órajel növelése nem különösebben dobja meg a teljesítményt. (még szintetikus tesztekben is csak alig.) A legtöbb valós alkalmazásban szinte észrevehetetlenül kicsi (őszintén szólva semmit nem vettem volna észre ha nem mérem ki) volt a különbség azonos CPU órajel és DDR400 vs DDR570 között. Mind2 esetben CL 2.5 és 1T CMR volt. DDR2 platformon meg ugye a processzorok QPB je (ált 800MHz) tökéletesen lelimitálja azt a memóriafrekvencia növeléséből adódható teljesítménytöbbletet amit nyújtani tudna a DDR2.
    533Mhz és 800Mhz mem. sebesség között szinte semmi teljesítménybeli klönbség nincs. Hiába a nagy mem sávszélesség ha a proci nem tudja kihasználni.Tehát szerintem ezen a két platformon, de főleg az utóbbin a memóriatuningolás nem egy lényeges szempont. Tudva hogy nem nyújt igazándiból semmit (najo legfeljebb nyugodtabb álmokat néhány tuningőrültnek:DDD), és elméletben csökkenti a stabilitást és feszültségemelése esetén még akár az élettartamot is.
    Szerintem a stablilitás nagyon fontos. Szóval én nagyonis ésszerűnek tartom ECC-s modulok vételét/használatát, még a jelenlegi magasabbáruk fejében is. Remélem erre többen is rájönnek majd.

    Üdv: SystemRoot

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz Loha #27 üzenetére

    Az szerintem tökéletesen igaz amit #30 ban írtál.
    erre még megpróbálnék reagálni:
    ''Én azt nem tudom, hogy a registered moduloknak mi értelme, hogy ha akkora méretű modulokat használunk csak, amik non registered változatban is kaphatóak akkora méretben.'' - Sajnos az én ismeretem ramfelépítésben és működésben nagyon limitált, de ha jól tudom akkor a helyet a következő (ha tévednék elnézést miatta): Registered modulokon egy külön register chip van ami a címzést végzi, pontosan megmondja hogy melyik bankban van az adott irandó vagy olvasandó adat és csak azt teszi aktívvá, így sokkal kisebb terhelésnek kitéve a memóriavezérlőt, meggyorsítva a működést, és talán még biztonságosabb is. (ha nem másért akkor azért mert ksiebb terhelésnek teszi ki a memvezérlőt). Míg a non-Registered modulon ilyen funkció nincsen ezért a címzés minden bankhoz szól, így sokkal (!) jelentősebb terhelésnek kitéve a memvezérlőt. Így hibázásnak is nagyobb az esélye. És természetesen így nem is bír el túlzottan nagy kapacitásokat a rendszer. Nah remélem nem írtam túlnagy hülyeséget. Én egyáltalán nem vagyok szakértő és még csak a fáradtságot sem vettem most őszintén szólva hogy utánanézzek, de asszem kb így néz ki a helyzet. És ezért alapfeltétel szervereknél a Registered Dimmm.

    Üdv: SystemRoot

    [Szerkesztve]

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz Loha #27 üzenetére

    ...az ECC-s ram, de otthonra egyenlőre semmi értelme... -ezzel nem értek egyet semmiképp. Nagyon sokszorosan megnöveli a stabilitást az ECC ram használata. Sokkal kisebb az esélye bárminemű kis hibának a felmerülésére ha 1bites hibákat tud javítani ramunk. Namost én azt olvastam hogy egy átlagos ram (sajnos nem említettek márkanevet de nem noname vagy ''brand'' kategória volt szvsz) akár többször is hibázhat 24óra alatt. Ami persze nem feltétlenül úgy kell elképzelni hogy kifagy a halálba a rendszer, hanem csak valami kis ''jelentéktelen'' hibáról is lehet szó. Szvsz egy adott program kifagyása már nagyon súlyos hiba. Namost ilyen eset gondolom veletek is fordult már elő. Talán nem is egyszer:). Jó, jo persze ilyenkor az ember sokszor szoftver hibára gyanakszik, vagy betudja windows-bugnak. Én használok mind Linuxot mind Wint és bár tesztprogramok szerint tökéletesen stabil a gépem minden szempontból, fordult már elő hogy kifagyott egy egy program néha-néha. (Linux alatt is!, najo ellenérv lehet hogy karakteres módban még nem:DDD)
    És mint azt olvashattátok az első hszben szereplő linkben a Microsoft Windows tervezői szerint nagyon sokszor adott program kifagyását ramhiba okozza. Nem pedig windows bug:DDD (ahogy azt már túl sok mindenre mondják (főleg persze hozzánemértők)). És én őszintén szólva hiszek nekik. Mert mértne hinnék nekik?
    Az pedig hogy jelenleg nincs akkora szükség ECC-re. Szerintem nem igaz. A nagy kapacitás már önmagában magával hozza a hibázás nagyobb valószínűségét. Az pedig hogy a Windows Vista-hoz majdhogynem alapkövetelménynek mondják ECC-s ram használatát magáért beszél. Legalábbis nekem ez a véleményem

    Üdv: SystemRoot

    [Szerkesztve]

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz Loha #36 üzenetére

    Hát 1 vagy 2Gbhoz én sem egészen tudom megválaszolni hogy mi értelme a registered moduloknak. Bár ha jól tudom a legtöbb szerver lap esetében alapkövetelmény a registered kialakítása a ramnak, mint ahogy azt te is írtad ha jólemléxek. És akor onnan már az a kérdés hogy ilyen kisebb kapacitású szerver funkciórka mért kell ilyen szintű összeállítás?

    #35 Az igazság az hogy ECCramok közül egyáltalán nehezen kapni bármilyet is:) Ritka ha már akárcsak a sebessége között is válogathatsz, nemhogy még a késleltetéset is megszabod:)

    Üdv: SystemRoot

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz Loha #37 üzenetére

    Hát igen ez az álláspont nehezíti a döntést. Hogy vajon nem elég e márkás megbízható modulokat vásárolni? Ez vajon már önmagában garantálja a minőséget? Nosmegmondom nekem az én véleményemet. Szerintem tévedsz. Akár még ha szerinted hetekig stabilan is működik géped előfordulhatnak kisebb hibák, vagy esetleg ha folyamatosan számoltatnál valamit ami intenzíven használ ramot szerintem van valószínűsége hogy hiba következik be. Persze lehet nem és akkor örülsz. De lehet néha igen. Vagy akár gyakran...
    Engem az sarkall arra hogy ezt gondoljam hogy láttam mind a Dell mind a HP és
    IBM(anno) Workstation szintű PC sorozatait mindenféle árszinten. Namost ezek általában (sőt majdnem mindig) ECC képes rammal vannak/voltak szerelve. Ez azért elgondolkodtató nem? És akkor még ezek sem 24/7 es üzemre vannak tervezve. Bár már közelítik azt. Az hogy a Microsoft is alátámasztja az ECCramok használatának helyénvalóságát sztem megintcsak meglátásomatbizonyítja.

    Ha tudna a lapom ECC-t akkor sztem ECC-s rammot használnék, de nem sok értelme lenne jelenleg... ha nem sok értelme lenne akkor miért használnál mégis?:)

    Ez a Vistás dolgot pedig nem értem... Ha a mostani gépen teljesen tabil, és tökéletesen fog rajt futni a Vista a jelenlegi kiépítésben, akkor nem értem, hogy minek kellene az ECC-ram... - mert talán lehetmégsem annyira tökéletesen stabil:)

    Vistával többet fog hibázni a ram mint most, vagy mi - nem ezt nem mondta senki. Csak mint azt Pít kollega is meglátta helyesen, intenzívebben használja a ramot. Nagyobb adatforgalmak lesznek. Tehát nő a memória hibázási lehetőségének a mértéke.

    Üdv: SystemRoot

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz Pít #38 üzenetére

    Ahol a memóriavezérlő a prociba van integrálva, ott már nem a lapnak kell tudnia az ECC-t -ugye? Alapfetően a memóriavezérlőnek kell támogatnia az ECCramok kezelését, amit mivel gondolom A64 architektúrára gondolsz alá is támasztok.Tudtommal támogatja.
    Viszont ez -amennyire én értek hozzá- nem elég. A lapnak is biztosítania is kell a 72bites szélességet. Vagyis a lap is számít. Tudtommal általában külön fel is van tüntetve A64eslapoknál is hogy képes e ECC-s ramok kihasználására.

    Üdv: SystemRoot

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz Loha #43 üzenetére

    Jó neked:)
    Esetleg nem akarsz nekem is olcsón szerezni? ;)
    Én éppen most fejlesztek gépet és a következő a helyzet:
    Vagy P5LD2 Deluxe + Pentium D 920 + 2x1GB Kingston DDR2 non-ECC mivel a lap (945P chipset lévén) nem támogat ECC-t.
    Vagy P5WD2-E Premium lapot 975X el ua D 920 al és 2x1GB Kingston ECC vel. Az ECC ramok önmagában olyan +10K-t jelentenek. A lap pedig 25K-t jelentene pluszba. Persze ez így nem csak ECC-t ad hanem a lap rengeteg pluszt nyújt még. (=Crossfire, nagyobb tuningpotenciál, több szolgáltatás, jobb kialakítás stb). De azért így nekem +35K + t kéne rászánni. Szal kicsit húzom a számat. Mi a véleményetek? Érdemes rászánni?

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz Loha #46 üzenetére

    Egyrészt nálam két GB ról lenne szó. ;]
    A hátrányokról meg annyit hogy szvsz az a 0-3% os sebességvisszaesés szvsz nem nevezhető drasztikusnak. Sőt sztem teljesen elhanyagolható. A tuningpotenciáljuk valaszeg roszabb non-ECC társaiknál ez a nagyobb memvezérlőterhelésből adódik. De ez DDR2nél LGA775ön nem különösebben számít. Pluszt úgysem adna a nagyobb sebesség vissza pedig nem fogja a procituningot mert tudom állítani a ratio-t.
    A stabilitást pedig egyértelműen növeli. Statisztika szerint egy ECC modul 25x ritkábban hibázik mint egy non-ECC. Azért ez elég erős. :U

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz eziskamu #49 üzenetére

    A vram hibázása sztem kb annyiban jelentkezhet hogy egy pillanatig valamelyik kép hibásan jelenik meg. Folyamatos ún kemény hibánál meg moondjuk olyan lehet mint amikor túlhúzod a karit és szemetel a kép. De a vram on nem futnak kernel processek. Effektíve nem függ tőle annyi minden.

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz Sanya #53 üzenetére

    Nem értek egyet. Olvass vissza és megtalálod indoklásomat.
    Igenis szükség van ECC-re. Csak sokak ezzel nem törődnek.

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    A következőket valaki elmagyarázná hogy mire jók és mit érdemes belőlük beállítani.
    A lapom bisoában a DRAM-ECC meüpontban a következő lehetőségek vannak:

    MCA DRAM ECC Logging
    ECC Chipkill
    DRAM SCRUB Redirect
    DRAM BG SCRUB ˙(40ns - xy mikrosec-ig)

    Előre is köszönöm.

    Üdv: SystemRoot

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz SystemRoot #71 üzenetére

    úgyvettem észre a DRAM BG SCRUB meglehetősen keményen visszaveti a teljesítményt...
    miért van ez?

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz FehérHolló #73 üzenetére

    Nagyram-os topikot természetesen ismerem.:) nem mond semmi újat, sőt nagyon pontatlan és pongyola az a leírás,de persze oda az elég.

    Értem, szóval ezért veti vissza ennyire a teljesítményt. Egyébként én úgy vettem észre hogy ennek a használata a második Opteron porcimat folyamatosan terheli idle módban... és ez a single-threded alkalmazásokra is keményen kihatott (gondolom terhelte a buszt mint állat)

    Most a további 3opció (MCA DRAM ECC Logging, ECC Chipkill, DRAM SCRUB Redirect) van bekapcsolva.
    Azt nem értem hogy az IBM féle Chipkill hez én úgy olvastam hogy valami külön proci kell a memórián... Namost ez nem reg-ecc. csak sima ecc. Akkor hogyhogy ezt mégis támogatja?
    Vagy ez esetben ez másképp műxik?

    Üdv: SystemRoot

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz FehérHolló #74 üzenetére

    Jah és a prociban is van ilyen L1 és L2 cahce bg scrub. Érdekes hogy én ott úgyvettem észre hogy 0%ban veti vissza a teljesítményt.... Ez hogy lehet akkor? talán mert kicsi a cache és nem megterhelő ellenőrizni?

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz FehérHolló #77 üzenetére

    köszi az infókat. Ha lesz időm kitesztelem hogy melyik az a scrub időperiodicitás ami még nem veti vissza vészesen a teljesítményt.

    Üdv: SystemRoot

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz P.H. #78 üzenetére

    nálam a cpu L1/L2 scrub az 40ns-en sem veti vissza a teljesítményt... :U
    ...de télleg. Supi, everest cpu benchek, mind uannyit mennek.

    [ Szerkesztve ]

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    nah kiteszteltem hogy mennyire veti vissza a teljesítményt a ramnál a bg scrub.
    Everest Ultimate 4.0át használtam, eléggé egzakt és pontosan mér ez progi sztem.
    Eredmény pongyolán leírva:
    40ns: brutálisan visszaveti, nem ajánlott 1általán
    160ns: jelentősen visszaveri, nem ajánlott
    1,28mikrosec(1280ns): érezhető (10% visszaesés memóriatesztekben)
    2,56us(mikrosec): elviselhető (4% memória-mérésekben)
    5,12us: elhanyagolható (~3%)
    10,024us: teljesen elhanyagolható (~1%) én erre állítottam be végül.

    További méréseket csinálok majd még PCMark -okkal, hátha mégis valamiféle valósabbszerű teszt-alakalmazás kimutat nagyobb visszaesést a no bg scrub hoz képest.
    Sztem ez a 10mikroseces beállítás bőven elég biztonságot ad és nem nagyon lassít semmit, legalábbis egyenlőre úgytűnik...

    Üdv: SystemRoot

    [ Szerkesztve ]

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    Jah, egyébként meg kell hogy mondjam hogy a sima ECC tulajdonságok (Chipkill beleértve) abszolúte 0%ban befolyásolja a teljesítmányt ha ki/be kapcsolom őket.... legalábbis Everest Ultimate szerint. De ez eléggé megbízható sztem, mert kis eltérést is rögtön ki szokott nekem mutatni ha valami terheli vagy visszafogja a rendszert egy kicsit.

    Bár lehet hogy azt a 1-3%os teljesítmény visszaesést arra értik hogy már eleve az ilyen modulok annyival lassabbak? :F ...Najó de ezt hogy a tüdőbe tudják egzaktul kimérni???

    [ Szerkesztve ]

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

Új hozzászólás Aktív témák