Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KROK640

    veterán

    válasz Papaj x #157734 üzenetére

    Nekem pár Intelem volt kezdetnek, majd egy brutál jó Athlon XP-s konfigom. 1700+@2669MHZ (3400+-nak felelt meg) verte a 3400-as P4-eseket is. 6 évig el is tartott, a második leghosszabb ideig aktív szolgálatban lévő gépem volt, és ha nincs az SSE2 hiány, akkor szerintem még erőben 2-3 évet is ráhúzhatott volna akár, mellesleg mai napig megvan.

    Utána jött AM2-es Phenom 9500, ami azért volt nagyon jó, mert 4 magos volt, és akkoriban még a két magos proci sem volt túl elterjedt, a 4 magos egyenesen áll leesős volt. Legalábbis a környezetemben. Ugyanakkor a rettenetesen rossz oldala az volt, hogy valójában egy nagyon lassú CPU volt ahhoz képest amit várhatott az ember, gyatra tuning potenciállal. Ettől az történt, hogy bizonyos feladatokban lassabbnak éreztem mint a 1446@2669MHZ-es Athlon XP Tbred B CPU-mat, és időnként downgradeként éltem meg az új gépet. Azzal vígasztaltam magamat, hogy paraméterek alapján(!) nem lehet rosszabb mint egy 3200+-os Barton.
    Ráadásul mivel volt benne SSE2, meg 4 magos volt, elindultak olyan játékok is (hál'Istennek amúgy mert ezért lett új CPU-m, erőre még megtette volna a 2669MHZ-es XP, csak a fránya SS2 hiánya miatt egyre másra nem indultak el az engem érdeklő címek) amik bőven kértek kakaót, és itt kijött a gyengesége.
    Még egy éves sem volt, amikor leírtam, hogy bizonyos helyzetekben (és akadt sok ilyen helyzet) gyengébb mint a korábbi Athlon XP-m, és érdemes lenne Phenom II-re lecserélni minél hamarabb.
    (Egyébként egy jó pont, hogy érzékeltessem a gyengeségét :
    Amikor a HD3870X2-ről HD4850-re downgradeltem, akkor semmilyen változást sem vettem észre játékok alatt... amikor pedig beleraktam a HD4890-et megint csak semmiféle gyorsulást nem vettem észre.
    Aztán amikor az I3-ba bekerült a HD4850 akkor 2× annyi FPS-t hozott minden játék alatt mint a Phenom 9500-al... a HD4890 meg még ennél is látványosabb előrelépés volt az I3 mellett, míg a Phenomban semmi különbség nem volt a 4850 és a 4890 között. )
    A tuningolhatósága meg megint csak MEH... volt, 2600-on az istennek sem bírtam hosszútávon stabilizálni, 2500-on valamiért nem szeretett indulni, 2400-on rommáfeszelve stabil volt, de nagyon melegedett és sokat fogyasztott, miközben teljesítménynövekedés kb csak mérhető volt, érezhető nem, szóval hamar letettem a tuningjáról.
    Sajnos pont akkor jött olyan élethelyzetem, hogy majdnem 5 évig egy csavart sem tudtam venni a géphez, szóval mai eszemmel már csak keresztül verekednék magamnak egy C2Q-t, valami tuningos lappal, és nem 2GB hanem legalább 4GB RAMmal amíg tehettem volna. Mire lecseréltem a Phenom 9500-at már borzasztóan csereérett volt. 2014-ben egy néhol csak 2003 májusát (Barton 3200+) idéző procit ideje volt már lecserélni.
    Apró bár utólag nem vigasztaló adalék, hogy akkoriban folyton azt mondta mindenki, hogy AM2-es lapba nem lehet Phenom II-t rakni, vagyis nem csak CPU-t hanem lapot is kellett volna cseréljek, sőt, akkor már DDR2-ről DDR3-ra is érdemes lett volna átálljak, tehát memóriát is vennem kellett volna (ez akkoriban olyan 100 ezer ft körüli kör lett volna, ami szóba sem jöhetett); és nemrég valahol olvastam, hogy elvileg DE, bele tudtam volna rakni egy Phenom II-t.
    Mondjuk a lapot is érdemes lett volna cserélnem, mert valami hibája volt : Tök mindegy milyen bios elemet tettem bele, az azonnal lemerült, vagy nem is funkcionált, a lényeg az, hogy áramtalanítás után mindig az egész bios visszaállt default-ba (még a dátum is); ha pedig áram alatt hagytam, akkor időnként random idő múlva bekapcsolt a gép. Nem egy éjszaka ébredtem arra, hogy a gép megint magától elindult.

    Ezután ismét visszamentem az Intelekhez, de ígyis folyamatosan 10+ évig AMD-s voltam.

    A Ryzenekkel az a baj, hogy még az 1000-es és a 2000-es széria viszonylag jó volt, a 3000-estől elkezdett válogatós lenni a RAMra és az SSD-re, az 5000-es szériával rengeteg pronléma van, a 7000-esnél meg még elfüstölések is stb, egyenesen drága pénzért lehet béta tesztelni őket!
    És ezt nem én találtam ki, elég benézni a nem induló gépek topicjába, látszik, hogy óriási Ryzen túlsúly van az Intelhez képest, ráadásul jellemzően csupa 5000-es, számukhoz képest sok 7000-es, de a 3000-esek is előfordulnak. (1000-es és 2000-es nem annyira).

    Egyik havernak 1500-as Ryzenje van, még akkor vette mikor ez új volt (2017 októbere), aztán elgondolkodott, hogy cserél, Ryzen 5000-es vagy esteleg már 7000-es szériára. Mondtam neki, hogy ha mindenáron 7000-est akar, akkor várjon még lejjebb mennek az árak, meg látszik, hogy mennyire forrja ki magát, újabb steppingek jobb lapok stb, egy 6 hónapot adhat a dolognak. Ha meg fejleszteni akar, akkor inkább 12th esetleg 13th gen I5-I7, azt tudom ajánlani. Ha kevesebbet szán rá, akkor meg 10400F, de még egy 10100F-el is jobban jár, és minimális fogyasztással, relative olcsón beszerezhető. (RAMja maradhat, lap kell meg CPU). 24 ezer ft-tól van fapados lap, maga a 10100F meg 25000ft, 50 ezerből van egy modern, keveset fogyasztó, problémamentes gépe, 3 év garral, ami érezhetően erősebb a jelenlegi konfigjánál.

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

Új hozzászólás Aktív témák