Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Weareus

    addikt

    válasz SchumiBácsi #657 üzenetére

    További kérdés, hogy mi lenne a helyzet a Holddal?

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz SchumiBácsi #659 üzenetére

    Oké, értem én a feltételes módot, és ilyen módon ezt egy észjátéknak elképzelve szívesen belemegyek, noha kétségtelen, hogy az általam leírtak szubjektív, hiányos és olykor hibás következtetések lesznek, de miért is ne, hiszen tévedni emberi (tévedést bevallani emberfeletti dolog).

    Több eseményláncolat követné egymást, melynek a biztos végkimenetele (és ez tényleg biztos, legalább is 99%) az emberiség és minden magasabb rendű faj kipusztulása lenne. Talán a mikrobák, baktériumok szívósabb példányai betokozódva életben maradnának, de ezen kívül semmi.

    Az árapály-erők nem szűnnének meg ugyan teljesen, hiszen - mint írod - csak a föld forgása szűnne meg, a keringés nem, továbbá a Hold is maradna kb. a helyén (itt jegyezném meg, hogy ez egy légből kapott fikció, hiszen a Hold mozgását nagyrészt a Föld, és igen annak forgása is irányítja, de legyen, maradjon!), az árapály viszont egy igen összetett dolog: szökőár, vakár, stb. Van olyan, amikor a Nap és a Hold "együttállása", által (ti. hogy a Föld felől nézve egy irányban vannak <figyelem! ez nem minden esetben, sőt az esetek többségében nem jelent Napfogyatkozást, még részlegest sem!!!> a szokásosnál erősebb árapály-jelenséget hoznak létre, ez a szökőár, ha pedig egymás gravitációs hatását a Föld felől nézve lerontják, az a vakár.
    Ezen jelenségek száma, gyakorisága megváltozna, ezáltal az élőlények ciklusa (szaporodási ciklus, nők menstruációja, stb.) felborulna, de ezek másodlagos hatások és csak a "hab a tortán".
    A legnagyobb baj az lenne, hogy a Földön egy földi nap hossza - ha a Föld úgy állna meg, hogy nem kötött keringésűvé válna, hanem egy év alatt látszólagosan körbefordulna, azaz minden egyes földi napra 1 évet kellene várni - a hőmérséklet-eloszlás és a napsütötte órák száma teljesen egyenetlenné, pontosabban elnyújtottá válna.
    Egyébként nagyon érdekes a kérdésed, mert most az merült fel bennem, hogy lehet, hogy még az sem mindegy (de szigorúan csak a kihalásunk, pontosabban túlélésünk időtartalmának szempontjából), hogy hogy állna meg az a forgás? (Nem a hirtelenségre gondolok, hiszen azt leírtad, hogy lassan).
    Úgy értem a Földnek melyik része lenne éppen a nap felé, valamelyik kontinens vagy esetleg a Csendes-Óceán?
    Ámbár, ha évente egyszer lenne 1 valós, földi nap, akkor mindegy is.
    (Nem kizárhatóan hibás) végkövetkeztetésem: kihalnánk mint a pinty.

    Egyébként ha érdekelnek az ilyen dolgok, erősen és barátian ajánlom Neked Isaac Asimov: A Hold tragédiája című nagyszerű könyvét, amely részben sci-fi, részben valóság (pontosabban elképzelt valóság), de hihetetlenül érdekes, Dávid Gyula is tesz róla említést gravitációs-csillagászati (és kimondottan érdekfeszítő!!!) előadás-sorozatainak egyikében. Alkalmasint hasonló, fiktív, de érdekes problémakört feszeget: hogy alakult volna emberi sorsunk (egyáltalán lenne-e ilyesmi???) égi kísérőnk, a Hold nélkül.

    Egyébként (szerkesztéssel beszúrva) a kérdés pontatlan: fontos lenne tisztázni, hogy a Föld kötött keringésűvé válna (tehát mindig egy oldalát mutatná a Nap felé, mint felénk a Hold), vagy évente egyszer gömbfelületének éppen aktuálisan a Nap felé eső része részesülhetne az éltető (és túlzott mértékben egyben halált is hozó) sugarakban?

    Ha már itt tartunk, most én kérdezlek Téged: neked mi a véleményed? Mi történne, ha megszűnne forogni a Föld?

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz SchumiBácsi #657 üzenetére

    Ezt benéztem, félreértettem a kérdést.
    Most már látom, hogy geometriai jellegű, persze a geometriába sok minden beleszól, nem csak a föld forgása.
    A Hold árapálykeltő hatása miatt az Óceánok egyenlítő felé rendeződése nem szűnne meg teljesen és a Föld 'lapultsága' sem. Továbbá ott a Nap és a Nap körüli keringés, ami szintén hasonló hatással rendelkezik. A - nem mellékes - kérdés, hogy a föld belső folyékony rétegei milyen mértékben lassulnának le a tengely körüli forgás megszűnésével.

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

Új hozzászólás Aktív témák