Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz wildrain #9 üzenetére

    A céges csomagnak up to 1mbps az uploadja, persze hogy ebből mennyi jön össze az a vonali jellemzők függvénye. Cégeknél akár az is megoldható hogy Annex M-et adnak ami frekvencia átcsoportosítással megnöveli az upstream kapacitását up to 3.5 Mbps-ig. Persze ennél a kialakításnál egyedi vonatbevizsgálás kell Tíkomtól hogy nem okoz az Annex M gondokat a hálózatban. Ha itt nincs gond akkor olyan kliens oldali eszköz is kell ami támogatja az Annex M-et ami jellemzően drágább üzleti cuccok szokott meglenni. De mivel az üzleti előfizetőknek a Pantel alapból ilyen eszközt ad vagyis az Allied Telesys RG634-es residental gateway-t így szerintem ott ennek a lehetősége is adott. Vagyis ha egy cég ilyen extra kéréssel áll elő kellő felár mellett szerintem meg fogják valósítani. Persze az Annex M lehetőségei korlátosabbak, nem egyenértékű egy bérelt vonali, de még egy G.SHDSL kapcsolódással sem. Ahogy írod egy olyan cégnél ahol a feltöltés is fokozottan számít úgyis elkerülhetetlen egy bérelt vonali beruházás.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Soma01 #11 üzenetére

    Ha 1x ennyi az ADSL fizikai korlátja akkor annál többet nem igen lehet kínálni. Hiába ad a szolgáltató up to 24/1 Mbps-es csomagot ez csak a technológia maximum értéke, ha az előfizető mondjuk 3km kábeltávolságra lakik a központtól akkor nála 4Mbps-nél több aligha lesz a download és az upload is 512kbps körül maximál.

    Kábelnetnél EuroDOCSIS 2.0-ás rendszernél ~ 50/30 Mbps az adatátviteli kapacitás ami távolságban nem korlátozott úgy mint ADSL-nél, helyette viszont ez egy osztott közös kapacitás a felhasználók egy adott csoportja között.

    Túlzásban kábelnetnél sem vinni az uploadot hisz pont az általad írt p2p felhasználói szokások miatt egy olyan usernél a gép soxor a nap 24h-ban megy végig maximális uploadot kihajtva ami egy bérelt vonali garantált használattal egyenértékű kapacitás foglalás. Egyetlen ilyen felhasználó DOCSIS 2.0-ás rendszernél elviszi az össz upstream kapacitás 1/30-ad részét. DOCSIS 1.x-nél pedig az 1/10-ét. Épp ezért ott sem lehet a végtelenségig emelni mert a P2P usernek tök mindegy milyen kapacitást adsz az mindet képes maximumon kihajtva üzemeltetni akár a nap 24h-ban is. Ezért van hogy az upload mindig érzékenyebb pont. A letöltés már sokkal ritkább esetben ilyen ''nagyüzemi'', hisz a winyók egy idő után betelnek, az emberek film vagy sorozat nézési kapacitása is véges. Hiába enged neki a 6Mbps-es netje mondjuk elméleti szinten akár majd 1 Tera letöltést, ezt havi szinten winyóval sem lehet bírni, mert azt a rengeteg anyagok egy ember 1 hónap alatt át nem nézi. Chello esetén a korlát upload szinten is egy korlátozó tényező így kevésbé fognak a userek napi 24h-ban p2p kiszolgálóként üzemelni.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz #14 üzenetére

    Alkalmazott kódolástól és sávszéltől függ. De ahogy korábban írtam ez közös osztott hálózati erőforrás amin adott előfizetői tábor osztozik, nem dedikált kapcsolódás.

    [kép]

    [kép]

    a nagyobb kép nem fér ki itt a link hozzá [link]

    Az eljövendő DOCSIS 3.0-ás szabványnál 4 csatorna lesz összefogva, ott 160/120 Mbps-es maximum érték van. De a 3-mas szabvány könnyen tovább skálázható hisz további csatornák összefogásával lineárisan növelhető a kapacitása. Az eszközgyártók demonstrációs célból az elmúlt évek során készítettek már 8,12, 24 csatorna összefogásával kialakított kapacitást.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Soma01 #18 üzenetére

    Az ADSL szabvány nem mai fiú, a 90-es évek elejére datálódik. Akkoriban szerinted mit tudtak a P2P-ről, az IP telefonról az upload igényes alkalmazásokról? Az ADSL-t úgy tervezték hogy a felhasználók elsősorban letöltésre fogják használni a netet - mellesleg ez a tézis még ma is megállja a helyét - így a fizikai kapcsolódás kialakítását is ehhez mérten tervezték. Ráadásul az ADSL szabvány alapjainál már a TV adás átvitelét vették alapul ahol ugye nagymennyiségű felhasználó felé irányuló adatmennyiség van, zéró feltöltéssel. Az ezt követő szabványok, a 2 és 2+ ezen a koncepción alapjaiban nem változtattak csak a megbízhatóságok, öndiagnosztikák növelték és kibővítve a frekvencia tartományt tovább növelték a download mértékét az uploadot meg csak kevéssel. Egyedül az Annex M az ami e téren kilóg de ott is tervezés célja az volt hogy üzleti felhasználók számára egy ''kvázi bérelt vonal'' típusú csatlakozást lehessen költséghatékonyabban kialakítani. Az ADSL kialakításánál a best effort jellegű lakossági kialakítások olcsó, költséghatékony kialakítása volt a cél.

    A másik szabvány a G.SHDSL ami 2.3/2.3Mbps átvitelt biztosít alapjaiban arra készült garantált átvitelt biztosítva bérelt vonali alternatívaként jelenhessen meg. A cél az üzleti ügyfélkör, a szabvány kialakítása is ehhez mért. A stabilítás ennél sokkal fontosabb szempont volt ezért hibatűrőbb kódolást használ és szimmetrikus a kapcsolat. Itt már a kezdeteknél megvolt a bonding vagyis a több fizikai vonal layer 1 szinten való egyesítése a kapacitások skálázása érdekéből. A bonding az ADSL-nél a 2-es szabványtól jelent meg és 2 vonalig skálázható, míg G.SHDSL-nél akár 4-8-ig is el lehet menni vagy további eszköztől függően. Ez is jól mutatja hogy alapjaiban, tervezéstől a két szabvány terjesen más célközönségnek, teljesen más tervezési priorítások figyelembe vételével készült el.

    Az új VDSL2-es szabvány amit részben tavaly ratifikáltak és idén év végéig talán meglesz az újabb kiadása sokkal jobban szem előtt tartja a mai kor elvárásait. Ráadásul úgy van kialakítva hogy visszafelé kompatibilis az ADSL2+ és előtti szabványokkal is és a sosem szabványosodott VDSL-lel is.Viszont ez még új szabvány, kevesebb ilyen eszköz készül, ráadásul azok drágábbak is épp ezért célirányosan csak ott építik be ahol ennek megfelelően építenek ki új hálózatokat.

    A VDSL2 ugyanúgy ahogy az ADSL is a nagy sebességet csak rövid távolságra tudja biztosítani, utána elfogy az ''ereje''. VDSL2-nél ez még fokozottabban igaz, még az ADSL-nél is rövidebb távolgások vannak az igazán nagy sebességekre. Persze adott távolságig képes felülmúlni az ADSL2+t mind letöltésben mind feltöltésben. a VDSL2 szabvány maximum sebesség értéke 100/100Mbps viszont ez nagyon optimálisan is max 100-200 méterig tudja biztosítani, utána nagyot esik.Vagyis épületben belül jó alternatíva, ha az épületig elhozzák az optikai kábelt, akkor épületen belül a meglévő telefon infrastruktúrán igen nagy sebesség realizáható, a nélkül hogy pl. UTP-vel újra kellene kábelezni az épületet. Nagyobb távra mondjuk 600 méterig ahogy DT is építi pl. a VDSL2 hálózatát még jó úgy egy 50/10 Mbps-re, de így is elég közel kell hozni az optikai végpontot az előfizetőhöz. Úgy 1-1.5m-nél még kevéssel ADSL2+ fölött tud teljesíteni talán visz egy 25/3 Mbps-et

    Végülis az ADSL2+nak is csak úgy van igazán értelme ha lerövidítik a rézkábel távolságot maximum 1-1.5km-re mert akkor egy 15-22Mbps közötti sebesség tartományba lehet rá szolgáltatást építeni. A hosszú rézkábel távolságú infrastruktúrában ami jelenleg is van és ahol 5km-re vagy még távolabb is lehetne az előfizetők a nem beköthető a minimális eshetőség és sebességben 512kbps-22 Mbps közötti tartomány van amiből a nagy sebességek csak a kis kábeltávolságok esetén realizálhatók. VDSL2-nél még rövidebb rézkábel távolságon még nagyobb sebesség érhető el és az uploadban is erősen mert a frekvenia tartományok szétosztását dinamikusabb kezeli. Szét lehet osztani asszimetrikusan de akár szimmetrikusan, több fajta profile van a frekvenia szétosztásra, míg az ADSL szabvány e téren nem rendelkezik ilyen képeséggel. Ezen kívül a VDSL2-t még sok más téren is tovább fejlesztették, alkalmazkodva a ma egyre jobban egyeduralkodóvá váli IP Ethernet hálózatokhoz, míg az ADSL még a régi ATM-et támogatja ami ma már egyre inkább elveszti korábbi szerepét.

    Az ADSL egy régi szabvány, régi korban megfogalmazott igények alapjén definiálva, a VDSL2 már sokkal modernebb e szempontból. Viszont gyors VDSL2 hálózatot nem lehet úgy csinálni hogy szerver és kliens oldalon lecseréljük az aktív eszközöket mert attól ott ahol nagy a kábeltávolság semmi újat nem fog hozni hisz ugyanúgy ADSL módban fog működni a visszafelé kompatibilításból kifolyólag. Ahhoz hogy egy VDSL2 hálózat hatékony is legyen új hálózati infrastruktúrát kell kialakítani ami sok idő és sok pénz. A jelenlegi 0-5km hosszú rézszakaszokat le kell rövidíteni 0-0.5km-esekre és azon a távon a VDSL2 már meg tudja mutatna többlet képességeit, és ezek között a nagyobb upload is ott szerepel.

    Persze az igazán optimális megoldás az ha a rézkábel hossza 0 méterre redukálódik és minden optikai szál lesz.Csak ez még drágább és még hosszabb ideig tart kialakítani.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz shev7 #19 üzenetére

    A Pantelnél a vonali sebesség 3 osztályba van sorolva. Ha 24Mbps és 6Mbps közötti tartományban teljesít a vonalad akkor a 24Max csomagba fognak besorolni. Ha 6 és 2Mbps között teljesít akkor a 4Mbps-es csomagba, ha 512kbps és 2 Mbps között akkor a 2Mbps-es csomagot kapod. Ha 512kbps alatt teljesít akkor pedig elutasítják a rendelést mert technikailag nem mondható.

    Ha te 24Max csomagot rendelsz és a vonal kimérése során azt tapasztalják hogy az a vonal csak 3Mbps maximumra képes akkor felajánlják neked a 4Mbps-es csomagba való migrációt. Ha elfogadod akkor azt kapod, ha nem akkor visszadobják a rendelést azzal hogy technikailag nem megvalósítható mivel a 24Max csomag minimum értéke nem teljesíthető.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Soma01 #22 üzenetére

    Szerintem 1xű oka van, üzletpolitika. Az üzleti előfizetőknek illik mindig nagyobbak kínálni mint a lakosságinak. Na most üzletinél ha megnézed Pantel ezt kínálja:
    4+ 4Mbps/512kbps 14+fa
    6+ 6/1Mbps 30+fa
    8+ 24/1Mbps(min 8/1Mbps) 40+fa

    Gondolom lakosságinál azért van 768-as limit hogy még a 6Mbps-es üzleti csomag is vonzóbb legyen ebből a szempontból. Azért jellemzően az üzleti előfizetők akik upload érzékenyebbek és ezt hajlandók is megfizetni. A P2P-ező lakossági felhasználókkal meg nem igazán foglalkoznak a szolgáltatók hisz számukra az nem olyan igény amit hajlandók lennének ellentételezni a warezoló userek.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Soma01 #29 üzenetére

    Nem teljesen így van Tíkomnál ez sokkal marginálisabban tetten érhető.

    Vannak a lakossági csomagok 512/96,1024/128,2048/192,3072/384
    És vannak ezek kisüzleti változatai amik tényleg csak drágábbak, de ezek igazából nem üzleti csomagok hanem kvázi lakossági csomag nem magánszemélynek.

    Az igazi üzletilek a 6Mbps/512kbps,12Mbps/768kbps és 18/768kbps-es csomagok. Ezek drágábbak és gyorsabbak is.

    Na most ha Tíkom a jővőben emeli a lakossági csomagokat akár downban akár upban mivel az üzletieknél már nem igen lehet hova menni elkerülhetetlen hogy hasonlóan a Panteles kínálathoz össze csússzanaka a csomagok és átfedések keletkezzenek. Viszont valami módon azért mégis meg kell tartani az üzleti csomagok kiemeltebb jellegét.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TeeJay #914 üzenetére

    Azért idehaza is vannak forgalomkorlátos ADSL csomagok csak nem dominálnak. Külföldi országok között viszont sokat találhatsz ahol a korlátos ADSL csomagok vannak többségben, van olyan is ahol csak az van.

    UPC-nél attól függ egy fejállomás körzetében mekkora a vonalak kihasználtsága. Állítólag a legutóbbi fejlesztés óta nem olyan magas, ott még van tartalék. A másik szakasz a fejállomásokat bp-i központba felhordó vonalak. Itt vidéken bérelt vonalak vannak, ha kevés a kraft többet kell bérelni ami több pénz. Bp-en úgy tudom saját optika van, vagy legalábbis dark fiber, ott UPC-n múlik mekkora sebességet épít ki. A nemzetközi kapacitás meg az anyacégen múlik. Ha kell lehet még azt a hálózatot is bővíteni.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TeeJay #985 üzenetére

    Minél nagyobbak a csomag sebességek annál inkább nagyobb szüksége van a szolgáltatóknak a fair use policy elvekre vagy korlátokra. Pont azért mert egy ilyen csomaggal viszonylag rövid idő alatt igen nagy forgalmat lehet elérni, havi szinten pedig akár terabyteos forgalmak is kivitelezhetők.

    A szolgáltatóknak pedig ez nem érdekük. Ők továbbra is úgy kalkulálják a hálózatukat hogy egy ''átlag Joe-ra'' vetített havi adatforgalom 6-7GB vagy kevesebb, a teljes ügyfélkörnek egy ezt felszorzott értékbe kell beleférnie. És ha túl sok terabyteos HC beköszön a képbe akkor ez az egyensúly nagyon hamar felbomlik.

    Nem véletlen hogy ahogy nőttek a sebességek külföldön az elmúlt években úgy került egyre inkább terítékre a forgalmi limit bevezetése, a FUP, a Pay as yo go modell, a p2p forgalom alkalmazás szintű forgalom limitálása, ami a titkisított fejlécelés után már nem igazán megoldható, így soxor marad az egyidejű szálak limitálása.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TeeJay #992 üzenetére

    A több száz gigás limitnek nincs igazán értelme, olyan mintha nem is lenne. 100GB-ot jellemzően a legnagyobb csomagjaihoz szokták adni külföldön is a szolgáltatók és a sebesség ott már jellemzően 10 Mbps feletti. A kisebb csomagokhoz pedig kisebb limit van. De van ahol a legnagyobb csomaghoz is max 30-40-60GB a limit és a kisebbekhez még kisebb. És ezt ADSL esetén is csinálják egyes külföldi szolgáltatók, nem kötelező kábelnetnek lennie. De van olyan szolgáltató is ami optikai infrastruktúrán limitel 10 meg 20 mbps-es szinkron csomag van, az adatforgalom limit pedig 40GB mindkét csomagnál. Szóval elég széles a skála ha az ember körbenéz a nagyvilágban.

  • shabbarulez

    őstag

    Frissítettem újra a jó öreg európai körkép UPC táblázatot(látom előbb linkelte már valaki). De mivel LGI kvázi már összes nyugat európai UPC céget eladta, ezért beleírtam a jogutódokat is meg még pár kábelnetes céget amik eszembe jutott. Lehet sasolgatni hol mennyi az annyi.

    [link]

    Azt azért nem szabad elfelejteni hogy minden piacon jellemzően a telco és kábel cégek versenyeznek az ajánlataikkal, amik azért olyan szignifikánsan nem térnek el. Ott ahol a telecom cég már ADSL2+on kínál up to 24Mbps-es ajánlatot, jellemzően ott vannak nagy kábelnet sebességek is. A nagyobb sebességek elérése után mindkét fél részéről kimerül az emelgetési hajlam, mert a technológia korlátok fölé ''hazudott'' PR névleges sebességeket már nehéz lenne a fogyasztóknak megmagyarázni.

    És azt sem szabad elfelejteni hogy 2Mbps fölött minden erősen up to sebesség.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz elektro #1371 üzenetére

    Dehogy nem volt, csak akkor lehet nem olvastad a fórumokat. Amint felkerült az új ÁSZF azonnal ez volt mindenhol a téma, és onnantól még 1 hónap volt a tényleges bevezetéséig. Szerencsével február elejéig talán most is felkerül egy új ÁSZF a jővőbeli változásokról, amit majd 1 hónappal később be is vezetnek.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TeeJay #1365 üzenetére

    7-8-ért szolgáltató váltós ADSL-t nem igen kapsz, jelenleg a legolcsóbb a TvNet 7600-ért a de többiek jellemzően 9-10-ért adják. Nem az új előfizetőnek az első évre kedvezményesen nyújtott havidíj a mérvadó.

    Aki kábelről megy át az azt nézi, de az első év után már több lesz. Persze ahol van jó kábel és ADSL is ott megteheti valaki hogy évente ugrál virágról virágra az új előfizetőnek nyújtott kedvezményekért. Ahogy anno ADSL-nél is csinálták a userek, amíg a Tíkom be nem csukta ezt a kiskaput.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TeeJay #1360 üzenetére

    5-10 év múlva se nagyon reménykedj 1,10 meg 100 gigabitben. Ha a 100Mbps meglesz akkor már boldog lehetsz, főleg ha nem is nagyvárosban lax.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz adalbert1 #1395 üzenetére

    Egy belépő szintű csomagtól kár csodát várni. Az ilyen csomagnak nem az a célja hogy mindenki igényét kielégítse, hisz akkor ki venne annál nagyobbat? A belépő szintű csomag azért van mert mert olcsó így be lehet vele csalogatni a még nem netező embereket, aztán ha kinőtte váltson föntebb.

    A light 5GB-ja elég combos ahhoz képest hogy másfelé jellemzően 1 vagy maximum 2GB limitet adnak egy belépő szintű csomag mellé. Ezért a hazai csomag által lefedhető előfizető kör még szélesebb is mint külföldön. De még ebbe is belefér az előfizetői tábor döntő többsége.

    Az ár pedig a belépő szintű csomagoknál mindenütt jellemzően 20 euro, ez nálunk is hasonló. Ez az az árszint ami alá még nyugaton sem nagyon mennek a szolgáltatók, mert már nem éri meg.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz FefeeX #1408 üzenetére

    Én is ott lakok, tőlük van netem 4.5 éve. Régen GaTeS Group volt a szolgáltató neve de 2005 novemberében felvásárolta őket a RubiCom.

    Ezek a tavaly januárban bevezetett csomagok:
    128/128 kbps 2880
    512/512 kbps 4500
    2/2 Mbps 6000
    3/3 Mbps 7146
    hűségidő nincs(előzőleg sem volt).

    Viszont ez nem ADSL, nem is kábelnet hanem FTTB+LAN hálózat.

    2002 augusztusban amikor kezdték 512/512kbps volt 7500-ért, majd 2005 februárban emeltek 2/2-re 8500-ért és tavaly januárban 3/3-ra 7146-ért

    Viszont a minőség igen hektikus. Kis szolgáltató, hozzáértő ember meg nuku, ügyfélszolgálat soxor max üzenetrögzítő, ha valamit elkúrnak soxor hónapokig szar. Kvázi úgy tanulták hogy kell internetet szolgáltatni ahogy telt az idő. Aztán az új tulaj kirúgta a teljes korábbi gárdát, akik végre beletanultak és tavaly kezdődött minden elölről. Most januártól valamennyire újra okés a hálózat, de ki tudja meddig.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    Ha szakad az ADSL mindenképp érdemes bejelenteni hibára, az nem normális működés. A szűrőt érdemes megnézni jó helyre van-e berakva, és jól működik-e. Egy rossz modem vagy DSLAM port is lehet a háttérben. De lehet az is hogy túl nagy sebességen megy, nem bír annyit, visszavéve stabilabban fog működni. Tíkom kisakkozhatja hol a gond és hibát elhárítva meg kell szűnnie a szakadásoknak.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Apollyon #1495 üzenetére

    Dehogy nem volt értesítés. Tavaly ősszel amikor emelték a sávszélt, azt pont 1 hónappal előtte már mindenki tudta. Pont azért mert az ÁSZF szabályai szerint 1 hónnap a bezetése előtt közzé kell tenni. A UPC akkor is így tett augusztus elején feltette az új ÁSZF-et amit szeptermbertől vezetett be. Onnantól 1 hónapon át erről szólt a UPC topic minden fórumon hogy milyen emelés lesz. És emléxeim szerint az előzőknél is hasonlóan tett.

    Szerintem talán február elején felkerül majd egy új ÁSZF, legalább NSD írása alapán már az NHH előtt van véleményeztetésre. Ha az felkerül onnan még 1 hónap lesz mire bevezetik, de már nyílt titok lesz mi várható. De azon sem lepődnék meg egy hónapot még csúszna.

    A február 15.-étől érvényes ÁSZF-be egy új szolgáltatási terület került bele, január 15.-e óta van fönt. Ha megnézed a tartalmát nincsenek benne megváltozott sebességű csomagok meg ilyesmi.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Apollyon #2349 üzenetére

    Ez a három legjelentősebb CMTS gyártó cég:

    Cisco: [link] [link]
    Motorola: [link] [link]
    Arris: [link]

    UPC Arris Cadant cuccokat használ.

    A BigBand oldalán van pár leírás: [link]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz jerry311 #2379 üzenetére

    Nekik volt egyáltalán CMTS-ük? Én nem emléxem rá. Azt tudom hogy a Terayon jó ideje eladó, nem is igazán megy a szekerük. Mind a Cisco, Motorola, mind az Arris, Harmonic licitál rájuk tavaly év vége óta. Befutónak állítólag a Motorolát tartják.

    A Terayon nem olyan nagy cég, talán 250 milliót ha adnak érte. Anno a Cisco a Scientific Atlantáért úgy emléxem valami 7 milliárdot adott. De még az Arris legutóbbi Tandberg felvásárlása is 1.2 milliárdos tétel volt.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz jerry311 #2382 üzenetére

    Most hogy így mondod tényleg ők voltak az elsők akik DOCSIS 2.0-ás CMTS-t csináltak valamikor 2002-03 körül. Akkor még innováció terén ott voltak a szeren most már szerintem nem is látták értélmét DOCSIS 3.0 felé nyításnak. Gondolom BW 3500-as eltűnése az oldalról már a felvásárlásuk vonzata, elvégre tök mindegy melyik nagy kebelezi be őket, a CMTS palettájuk úgyis eltűnik.

    Ahogy így nézegetem a guglival megtalált híreket, Anno 2004 végén még a Cisco, Motorola, Arris trió adta a CMTS piac 82%-át ez 1.5 évvel később már 95% volt. Gyanítom az elmúlt 9 hónap alatt ez csak még tovább nőt, ezért is jutott a Terayon erre a sorsra. A Cisco meg egyedül adja a CMTS piac majd 2/3-át és ez növekvő tendenciát mutat.

    2004 év végén az észak amerikai piac adta a CMTS bevételek felé, 25%-ot az európai régió, és kevesebb mint 20%-ot az ázsiai régió. 1.5 évvel később már 62%-os volt az észak ameriai piac, 18% az európai, 16% ázsia. És gyanítom ez a trend az elmúlt 9 hónap során csak tovább erősödött. Nem véletlen hogy a kábeles eszközgyártók elsősorban az észak amerikai piacra koncentrálnak, mert ott van még ebben jobban pénz.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Bandus99 #2397 üzenetére

    Semmi köze a kettőnek egymáshoz, teljesen más frekvencia tartományokban működnek egymástól szeparáltan.

    Az hogy mennyi lesz a sebességed adott időpillanat terheltségének a függvénye lesz az adott kábel szegmensben. Ha sok hardcore netező van a szegmensedben akik éjt-nappal töltenek akkor nagyobb az esély arra az idő nagy részében terhelt lesz a hálózat feléd. Ha csak sok átlag netező van a környékeden akkor nem sok gond lesz.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TeeJay #2422 üzenetére

    Eddig is az Adatparkban volt a szerver nem volt semmilyen angliai kerülő, max annyi változott hogy táposabbra cserélték a vasat. A ping nekem továbbra is hülyeségeket ír, jellemzően 75-125 ms közötti értékeket, a valóság pedig 1 ms, ez pedig elég szignifikáns eltérés.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz bambano #2532 üzenetére

    A DOCSIS 2.0 upstreaméhez 6.4Mhz kell hogy meglegyen a 30 Mbps. A DOCSIS 3.0 4 csatornát fog össze vagyis ahhoz már 4 x 6.4 Mhz kellene, védősávokkal ez 32 Mhz lenne ami már nehezen ültethető rá a jelenlegi rendszerre. Hogy lesz akkor majd DOCSIS 3.0 a jővőben? Vagy ott szélesítik majd az upstream frekvencia tartományát lecsípve a downstream elejéből? És a 4 csatornás bonding csak a kezdet később menni fog az föntebb is ahogy a Linksysnek már most is van 8 csatornás pre-DOCSIS 3.0-ás modeme. Igaz a pre szabvány csak a downstreameket bondingolja de a végleges szabványra készült ezközöknél ez a jővőben még változhat.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz jerry311 #2872 üzenetére

    Összeadtad a UPC egyik portot és a Tíkom portot és összehasonlítottad a Tíkom porttal. :) Nincs az még bix felé 15 ''csak'' 10. Ezért lett most ennyi mert gondolom terhelik a rendszer és a privát peeringeket is visszalökték és levették a p2p shapinget is. 15 Gbps max a külfölddel és belső forgalommal együtt lehet. 1 hónap múlva a kis csomagok még fognak ezen dobni, plusz a fejlesztések is félév végéig adnak még hozzá.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz jerry311 #3363 üzenetére

    Ezt már jó ideje így hívják: Cisco SCE 2000 Series Service Control Engine [link] amióta a Cisco felvásárolta a P-cube-ot. Lehet többet is összefogni a 10GE-hez csak drága L3-as routerekkel kell szétszedni 10GE forgalmat GE-kre, majd vissza. Meg az ilyen eszközök sem olcsók, de valóban világszerte sok szolgáltató használ ilyen sávszélesség menedzsmentre.

    A Cisco eszköze mellett ott van még a pionír Allot, a Packeteer, az Ellacoya nekik már natív 10GE-es eszközük is elérhető. [link]. Allotnak 2.5 Gbps-es a legnagyobb [link] ami clusterelhető 10GE-re.

    Az ilyen cuccok sosem voltak olcsók, ötven-százezer dollárban mérhető az árszintjük. Nagy valószínűséggel azért nincs a UPC-n belüli forgalom limitálva mert akkor minden headend mellé kellene rakni egy GE-s eszközt ami roppant költséges lenne. Helyette szerintem csak a fő router mellett van ami a BIX és nemzetközi felé forgalomnál shapeli a P2P-t. Én arra tippelek hogy statisztikai alapon van egy előszűrés, HC nem HC alapon forgalom szerint így nem kellene a teljes adatforgalmat végignézni csak azokra akiknél nagyobb eséllyel fut P2P. És a HC tábor forgalmát optimalizálja egy DPI-s eszköz. A BIX statisztikán is azért lehet látni amikor eleresztették a gyeplőt és felment a down 10 Gbps-re akkor nem csak a privát peeringeket rakták vissza hanem egy P2P shapinget is levettek. Majd utána amikor a privát peeringet leszedték BIX-ről utána a shaping bekapcsolás is elég látványosan látszik a grafikonos, nem a szokott ívet írja le hanem szép lapos. Anno amikor az első torrentes visszajelzések megjelentek szintén volt BIX statban egy jelentős esés 1-2 Gbps körüli mértékű és szépen meglaposodott a görbe növekedési üteme.

    Anno pedzegettem is ezt HwSw topicban de nem igazán jött reakció. Viszont nemzetközi hírekben nem látni olyan sajtóhírt hogy a UPC ezzel és ezzel a DPI eszközszállítótól vásárol, ami alapján egyértelmű lenne a helyzet. De ha az ember rákeres UPC/Chello DPI párosra akkor holland vonatkozásban is jönnek fel oldalak amik hasonló P2P shapingről szólhatnak, de a nyelvi limitáltságom miatt ezt csak erősen gyanítom.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz jerry311 #3767 üzenetére

    Szerintem a speedtest.net késleltetés eredményére nem érdemes adni. Nekem jellemzően 50-70ms közötti értéked ad, a korábbi verzió meg 75-125ms közötti értékeket.

    [kép]

    Valójában a jó öreg ping és tracert paranccsal pedig ezt produkálja:

    Statistics for internet.sliced.hu:
    Packets: sent=1000, rcvd=1000, error=0, lost=0 (0% loss) in 9.990863 sec
    RTTs of replies in ms: min/avg/max: 0.826 / 1.183 / 7.340

    1 <1 ms <1 ms <1 ms pool41-gw.bp-1031.rubicom.hu [89.147.74.62]
    2 <1 ms <1 ms <1 ms 89.147.80.209
    3 <1 ms <1 ms <1 ms rubicombix.rubicom.hu [89.147.80.1]
    4 <1 ms <1 ms <1 ms 195.70.58.210
    5 <1 ms <1 ms <1 ms 81.183.245.17
    6 1 ms <1 ms <1 ms tge1-2-2197.osr0-ip4.net.telekom.hu [145.236.85.74]
    7 1 ms <1 ms <1 ms tenge1-1.core0.adatpark.hu [145.236.89.78]
    8 1 ms <1 ms 1 ms 84.2.225.246
    9 1 ms <1 ms <1 ms 84.2.225.238
    10 <1 ms <1 ms <1 ms internet.sliced.hu [195.228.155.44]

    Nálam sosem mutatott a speedtest.net jó késleltetés eredményeket, a valós értékektől meg olyan messze esik hogy hibatűrésen bőven kívül van.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz TeeJay #3774 üzenetére

    Nem a szobámig csak a háztömbig. :) A lakótelepen a háztömbökig ér el optikán a gigabit ethernet, a háztömbökben van egy vagy több switch én onnan UTP megy tovább minden lakás villanyóra szekrényéig. FTTB+LAN rulez. ;)

  • shabbarulez

    őstag

    válasz wilddog #4264 üzenetére

    Március 1-től lépett életbe a korábbi sávszélesség limitek eltörlése, ez már elég régi, ezerszer kibeszélt történet. Március 1 óta már csak fair use policy van, az utolsó 3 hónap össz forgalma nem lépheti túl a 750 GB-ot, mert akkor sebességet korlátoznak mint régen, többszöri alkalom esetén pedig akár szerződést is bonthatnak.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz k.balu82 #4458 üzenetére

    Külföldön a szolgáltatók ugyanazokat a technológiákat használják mint a magyar cégek, az kiépített infrastruktúrák is igen hasonlóak így aztán mozgástérben sincsenek szignifikáns eltéréséres. Épp ezért a külföldi szolgáltatók csomagjai sem térnek el túlzottan a magyartól, se föl, se lefelé. Eltérés max ott van ahol már túl vannak egy komoly infrastruktúra fejlesztésen és az optikai kábeles technológiák lehetőségeit a fogyasztók elérési hálózatainál is felhasználták. Világszerte a több mint 300 millió szélessávú előfizető jó 90%-át viszont még nem ilyen technológia adja, hanem hagyományos ADSL és kábelnet, ugyanúgy mint a magyar piacon is.

    Itt a jó régi UPC-s táblázat, ha megnézed más országokban sem adnak sokkal többet, kivételek max ott vannak ahol az optikai technológiák térnyerésének hatásai már megmutatkoznak. [link]

    UPC nem nagyon fog sebességet emelni addig amíg a DOCSIS 3.0 elérhetővé nem válik és megkezdheti az infrastruktúrája modernizálását az új technológiára. Erre 2 évnél hamarabb aligha fog sor kerülni. Ez max akkor lehetne hamarabb ha a Tíkom hirtelen előhúzna a kalapból egy nagyfokú infrastruktúra fejlesztést, amire alig van esély hisz annak kivitelezése is évekig tartó folyamat lenne és jelenleg nem úgy néz ki mintha hozzákezdtek volna. Nagy valószínűséggel Tíkom sem fog 2009-10 előtt komoly és átfogó infrastruktúra fejlesztést végrehajtani, addig pedig pihenni fognak a sebességek ahogy nyugaton is ezt tették az elmúlt években.

    A DOCSIS 3.0 mellett reálisan egy max 50 Mbps-es csomagnak van létjogosultsága, persze ez mindig attól függ mit kényszerít ki a piac és a konkurensek. A jelenleg 1, 5, 10, 20 Mbps-es csomagok helyett a fejlesztések után mondjuk egy 2, 10, 50 Mbps-es csomagkínálatot tudok elképzelni. A feltöltés erősen attól függ mit lépnek a telecom cégek. 2 Mbps-nél többnek nincs igazán realítása mert a p2p alkalmazásokkal nagyon megeheti pár masszív feltöltő az uplinket. A telecom FTTN+ADSL2+ fejlesztésbe fog majd akkor ennél többre nem is lesz szükség hisz ott max up to 1 mbps lesz majd az upload. Ha esetleg FTTC+VDSL2 fejlesztések lesznek és ott 5 esetleg 10 Mbps upload is megjelenhet akkor arra a kábeles cégeknek is reagálniuk kell majd, de 5 Mbps-nél több bevállalása szerintem már elég rizikós kategória. Persze az egymásra licitálás nélkülözi a józan észt és a hálózati lehetőségek melletti racionalítást ahogy azt a legutóbbi hazai emelésnél vagy a nyugati példáknál is tökéletesen látni lehet.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz bambano #4488 üzenetére

    [link]

    ''Chipset:
    Broadcom BCM5385 & Ubicom IP3023 Wireless Network processor
    8-way multi-threaded 32 bit processor clocked at 250MHz''

  • shabbarulez

    őstag

    válasz jerry311 #4534 üzenetére

    1. Ha átolvasol HwSw-es topicban ott leírták hogy 2 napja ereszd el a hajamat van.
    2. Nem hiszem hogy a core eszközeik szűk keresztmetszet lenne. Anno több mint 2 éve kaptak a corporatetől két Juniper M320-ast. Szerintem ez a két 320 Gbps-es router megbírkózik a UPC úgy jelenleg cirka 25 Gbps körüli aggregált forgalmával.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Tomaaasz #5160 üzenetére

    Ha hűségszerződésed van az adott szolgáltatásra, akkor addig amíg a hűség tart a szerződésben foglalt árat fizeted, függetlenül attól hogy a szolgáltatónak a listaára vagy egyébb akciós árai ezen időszak alatt hogy változtak, amely változás lehet számodra akár kedvező akár kedvezőtlen is. Ha lejár a hűséged akkor listaárat fogsz a továbbiakban fizetni vagy ha bevállalsz egy újabb hűséget akkor kedvezőbb áron kaphatod a szolgáltatást az adott akciós feltételek szerint egy újabb időszakra. Gyanítom nálad ez utóbbi lehet a helyzet.

    Ha nincs hűségszerződésed és határozatlan időre vagy szerződve, akkor az aktuális listaárat fizeted. Ha ezt megváltoztatja a szolgáltató akkor onnantól a te havidíjad is ennek megfelelően módosul. Árat minden szolgáltató úgy változtathat ahogy akar, ez szabad áras termék. Természetesen a piaci versenykörnyezet behatárolja azt a mozgásteret amiben az adott szolgáltató mozoghat komoly ügyfélvesztés nélkül.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz jerry311 #5184 üzenetére

    Erről a kölcsönről van valami konkrétum? Én csak ezt találtam [link] , de ez szerint 500 millió euros kölcsönt szándékoznak felvenni, de ennek fő célja az hogy a legnagyobb 10-15 román városban 3G fejlesztéseket eszközöljenek, mert ha jővő nyárig nem épül ki a hálózat akkor elveszítik a 3G licenszüket.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Sirandrish #5476 üzenetére

    Ilyen marhaságokat talán nem kellene leírni, mert sajnos így terjed a hülyeség hogy valaki valami ordenáré valótlanságot beír egy fórumra amiről gőze sincs, aztán aki olvassa az meg terjeszti és elhiszi, a nélkül hogy legalább utána nézne.

    Nyugaton sem kapsz 3-4 ezerért 10 Mbps-es netet holland chellotól. Elég könnyen meg lehet nézni az árakat, szóval fölösleges ilyen hülyeségeket kitalálni. 1xűbb lett volna talán megnézni a holland chello weboldalát, és máris egy hülyeséggel kevesebb terjed a neten. Lásd [link]

    Ugyaígy marhaság az hogy 250 GB-os havi korláttal 3 ezerért adnak netet. Az már igen nagy adatmennyiség, amit max prémium kategóriás csomag mellé raknak, de nyugaton sem igen jellemző az ilyen magas adatforgalmi érték még a legmagasabb prémium kategóriás termék mellet sem, az pedig nem 3 ezres árkategória.

    Nyugaton meg a világ más részein is jellemzően ugyanannyiba kerül a net mint nálunk egy 20-50 euro közötti ársávba vannak a belépő szintű és felső kategóriás csomagok ugyanúgy mint ahogy itthon is. Az hogy adott csomag kategóriához milyen sebesség van épp hozzárendelve az idő és piaci környezet függvénye. Az idő előrehaladtával a hozzárendelt sebesség növekszik.

    Egyébként nem mindehol írnak ki konkrét csomag limiteket, ugyanilyen elterjed az hogy van egy fair use policy bekezdés az ÁSZF-ben, a weboldalon az unlimited kitétel meg maximum kap egy csillagos megjegyzést, ahol apró betűkkel utalnak rá hogy a továbbiakat keresd meg az ÁSZF-ben. A UPC alkalmazta már a fix limites megoldást is és a FUP-ot is, ahogy nyugaton is mindkettőre van elég példa.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Sirandrish #5482 üzenetére

    Hogyne persze, mert hollandiában korábban olcsóbban adták a netet mint most, meg nagyobb sebességgel mint most és azóta visszafejlődtek. Gondolkozzál már ember, mert akkora hülyeségeket állítasz hogy ezzel csak magadat járatod le. Mellesleg a holland csomagok árai az elmúlt évek alatt nem igazán változtak, ahogy idehaza sem, mivel az adott csomaghoz rendelt árszint mindenütt jellemzően stagnál, ami változik az a hozzá rendelt sávszél ahogy előzőleg is írtam. A sávszél a hollandoknál már jó ideje szintén stagnál, nagyon minimális korrekciók vannak. 3-4 ezerét hollandoknál most is csak a legkisebb starter csomagot kapod meg, aminek a sebessége 384/128kbps és most fair use policy van hozzárendelve. Régebben pár éve ugyanez a belépő szintű csomag ugyanennyibe kerül, csak a sebessége volt kisebb 128/64 kbps-es és akkor még úgy emléxem 1GB volt a forgalmi limitje.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Sirandrish #5485 üzenetére

    Ne vagyok holland, szimplán vettem a fáradtságot és megnéztem az adott szolgáltató weboldalát és utána már elég nyílvánvaló mit, mennyiért árulnak. Az a baj hogy sokan olyan sztereotípiák alapján formálnak véleményt hogy Mo.-on minden rossz, a határon túl meg minden kerítés kolbászból van és még arra sem hajlandók pár percet fordítani hogy megnézzék mi mennyibe kerül külföldön.

    Ezt még anno a nyáron frissítettem: [link]
    Ezt pedig egy régebbről megmaradt változat, ami 2.5 évvel ez előtti adatokat tartalmaz: [link]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz cerberushu #5696 üzenetére

    1080p nem nagyon lesz, mivel nem támogatott broadcast szabvány, olyannal max HD-DVD-n meg Blu-ray-en találkozhatsz. Broadcastban 720p és 1080i van, progresszívben nagyobb FPS-sel inkább a sport adók szoktak adni, mert a dinamikusabb mozgás miatt a nagyobb képváltás ott fontosabb mint a felbontás a többi adó jellemzően 1080i-ben ad.

    A UPC sem fogja szerintem átkódolni 720p-re a műsorokat, nincs igazán értelme, szerintem aki ezt anno beleírta az Indexes cikkbe az félreértelmezett valamit. A UPC szerintem úgy fogja újrakódolás nélkül továbbküldeni a HD adókat ahogy azok műhódról vagy optikáról az eredeti formában a csatorna tulajtól érkeznek, az pedig jellemzően 1080i-t jelent.

    1080p-s kereskedelmileg hozzáférhető encoderek még nincsenek, vagy ami kevés van az szolgáltatók közötti jeltransportra van nem lakossági szolgáltatáshoz. Az új generációs set-top boxok amik ma kaphatók azok is csak 1080i-t támogatnak.

    Az 1080p-re való átállás az szerintem még odébb lesz, talán valamikor 2010 után és eszközcserével fog majd járni, új STB-k, új encoderek, talán új kamerák, stb. Talán az 1080p24-nek lehet idő előtt realítása, novemberben amikor az egyik encoder gyártó demózta az 1080p-s talán idén az olimpiáig megjelenő eszközeit, akkor a már meglévő modelleknél említette hogy software frissítéssel megoldható lenne az 1080p24. Egy az STB-knél is beleférne a chipek teljesítményébe és mozi adóknál ez a felbontás épp optimális lenne. De az 1080p24 sem hiszem hogy egyhamar elterjed, még legalább 1-2 év, de a p50-60 biztos nem fér bele a jelenlegi szabványba, az csak egy új broadcast generáció részeként jöhet majd a távoli jővőben.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz #27070592 #5692 üzenetére

    Már ma is léteznek ilyen rendszerek, úgy hívján a szolgáltatás hogy Video on Demand(VoD), a UPC-nek is lesz ilyen szolgáltatása. Hogy helyből HD-ban azt nem tartom valószínűnek, először szerintem csak SD-ben, de pár év alatt szerintem hamar HD-sodni fog majd, nem kell erre már olyan sokat várni. A különbség az az előre szerkesztett broadcastolt TV-s tartalommal szemben, hogy igény szerint ahogy a neve is utal rá a fogyasztó rendelhet egy akár több ezer video tartalommal rendelkező könyvtárból és azt nézheti. Kvázi olyan ezt mint egy onlány videó téka, a szolgáltató szerverein több ezer rendelkető film vagy egyéb video tartalom van, amiből a fogyasztó bármikor választhat, ezt a video folyamat akár megállíthatja, előre hátra tekerheti pont úgy mint a gépeden egy warezból letöltött film esetén. Ez megoldható akár SD akár HD minőségben csak a rááldozott sávszélesség függvénye az egész.

    Amerikában a nagyobb kábeles szolgáltatók SD VoD-ot már vagy 4 éve kínálnak és tavaly már a HD VoD tartalommal rukkoltak elő, igaz ott még nincs olyan nagy kínálat, annak felfutása idén várható, de SD-ből akár tízezret is közelítő video tartalommal(filmek, klipek, tv műsorok, stb) rendelkeznek a nagyobb szolgáltatók.

    Comcast VOD Hits 6 Billion-View Mark [link]

    HD: Who Does What [link]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Horipeti_80 #5712 üzenetére

    Egy szimpla user nem tölt többet havi 250GB-nál, beéri havi 5GB-tal is, azért szimpla user. Aki havi 250GB fölött tölt azt már extrém hardcore usernek hívják.

    Egész 1xű és gyakorlati oka van annak miért nem havi 250GB-os átlag forgalomra méreteznek egy hálózatot a szolgáltatók. Túl drága lenne egy ilyen hálózatot kiépíteni a jelenleg széleskörűen elérhető hálózati technológiákból, és ezt a drága árat nem lenne hajlandó kifizetni a fogyasztó. Ráadásul ha kiépülne egyébként is kongana az ürességtől, a által fogyasztó nem hajlandó azért 10x drágább netet fizetni, hogy azt egy olyan hálózaton tegye ami jó ha 5-10%-os kihasználtsággal üzemel. 1xrűen erre nincs tömeges igény, az áltag fogyasztónak megfizethető net kell, ami az ő áltag fogyasztó igényeit kiszolgálja és ezt ma meg is kapja. Akinek meg ettől extrém mértékben eltérő igényei vannak az keressen olyan netezési formát ahol ez nem okoz gondot. Minden szolgáltató kínál ilyen csomagokat is, természtesen ezek árszintje már nem áltagos, ahogy az adatforgalom mértéke sem az.

    Egy hálózatban a rendelkezésre álló sávszélesség nem végtelen, hanem a technológiai fejlettség határozza meg mekkora mozgástérben mozoghat a szolgáltató. Ezt a kört tovább szűkíti az előfizetőktől jővő bevétel nagyságra. A szolgáltatónak ezen korlátok között kell szolgáltatnia. Ma egy főre vetítve áltag 250GB adatforgalom nem realítás a jelenleg széles körben elterjedt hálózati technológiák mellett és más kérdés hogy a fogyasztók részéről erre nincs is tömeges igény.

    Gondolj bele 250GB forgalom az durván 512/512 kbps-es napi 24h-s bérelt vonali garantált adatforgalommal ér föl. De az előfizetők nem 24h-ban neteznek, gondolom már te is láttál tipikus adatforgalmi görbét, mondjuk egy bix statisztikán. Legalább 1 mbps-es szimmetrikus bérelt vonali elérést kellene ehhez minden egyes előfizetőre számolni, ami 250 ezer ügyfél mellett 250 Gbps-es kapacitást jelentene. Ki lehet építeni ekkora hálózatot de a fogyasztók nem lennének hajlandók megfizetni a költségeit. A UPC csúcsidei forgalma úgy ~25/8Gbps, szóval tized részben ha ki lenne használva ez a hálózat, az előfizetők döntő többségének nincs szüksége ekkora kapacitás bővítésre. Visszaosztva egy átlag előfizetője jutó adatforgalom úgy ~20/6GB, de ez is a p2p-ező nagyletöltők miatt ilyen magas. Ha kivennéd a 5%-nyi legnagyobb letöltőt és a maradék 95%-ra számolnál egy újabb átlagot 10GB sem lenne az átlag letöltési forgalom. Minek kellene akkor annak a 95%-nyi usernek havi 250GB-ra méretezett hálózatot építeni? Felesleges.

    Anno 5 éve ez az egy főre vetített hálózati forgalom talán csak 2GB volt, 5 év múlva már lehet hogy 200GB lesz, de az akkori technológia fejlettség és rendelkezésre álló technológia eszközök árszintje mellett már kivitelezhető lesz ez a mértékű adatforgalomra méretezett hálózat. Ez így működik. Pl. egy mai mobil 3G hálózaton is egyesek korlátlan több száz gigás warez letöltésekről álmodoznak, miközben annak sincs technológia realítása. Egy mobil 3G hálózat áteresztő képessége igen kicsi, úgy havi 2GB-os átlag forgalomra lehet rajta méretezni, az adatcsomagokat is ennek megfelelően lövik be. A technológia persze ott is fejlődni fog, majd 2010 után ha majd jönnek a 4. generációs eszközök ott majd nőni fog egy nagyságrenddel az átviteli kapacitás. Az már elég lesz akkor havi átlag 20GB-os adatforgalomra, amit egy mai vezetékes hálózat biztosít. De havi 250GB-t remélni mobil technológián még az igen távoli jővőbe vész, talán majd 2015 után valami 5G-s rendszeren.

    Havi 250GB havi adatmennyiség ma technikailag optikai hálózaton realítás, ezt gazdaságosan kiépíteni viszont csak igen szűk előfizetői körnek lehetséges. Ehhez viszont új hálózatot kell kiépíteni és csak kevés ember fog hozzáférni, azok akik nagy népsűrűségű területen laknak, pl. nagyvárosi lakótelepek, lakóparkok. Itt a ma rendelkezésre álló technológiával meg lehet oldani hogy az épületig kihúzzanak üvegszálat, amin egy gigabites gerinct kialakítható, házon belül pedig UTP-vel kell elkábelezni minden lakásig és azon 100 Mbps-es kapcsolat biztosítható. Viszont ezt az Ethernet LAN technológiák az UTP 100 méteres hatótávolsága behatárolja hol alkalmazható, olyan tömbházas épületekben ahol a lakók igen közel 100 méteren belül laknak egymáshoz. Ilyen hálózatot építet már ki jó pár alternatív pl. TvNet, TvNetwork, ComUnique, Rubicom, Hardwire, Tiger, Digi, stb. Viszont ezek helyi kisebb hálózatok mondjuk egy adott lakótelepen vagy lakóparkban. De idővel ahogy a technológia egyre szélesebb körben terjed majd akár a UPC is kiépíthet ilyen hálózatot hasonló lakóterületeken, de akár a Tíkom is. Egy ilyen újgenerációs hálózaton megvan az egy nagyságrenddel nagyobb elérési hálózat, így az egy nagyságrenddel nagyobb havi forgalmi mennyiség is tolerálható mennyiség. A jővőben egyre több hálózat fog majd épülni a sűrűn lakott területeken.

    Ritkábban lakott területen viszont ez a technológia nem használható, mert nem gazdaságos. Az UTP 100 méteres hatótáván túli területeken már csak a járható út ha végig az előfizetőig optikai kábelt húznak. Ez viszont ma még igen drága megoldás. De a technológia fejlődésével mint ahogy eddig is ez történt, egyre olcsóbbá és egyre szélesebb körben beépíthetővé válnak megoldások amik 5-10 éve még elérhetetlenül drágák voltak. Idővel majd a riktábban lakott területeket is el lehet majd érni végpontig optikai megoldásokkal, amik már elégségesen nagy kapacitást nyújtanak majd akár havi 250GB-os adatátvitelre is, de ennek ma még nincs realítása.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz dvdbackuper #5775 üzenetére

    Kérdés UPC lefedettsége mekkora Debrecenben. És a debreceni háztartások hány szazaléka alkalmas LAN lefedettségre? Még sosem jártam Debrecenben, mennyire panel város? Wiki alapján Budapest népsűrűsége több mint 7x nagyobb mint Debrecené, gyanítom ez alapján kevesebb sűrűn lakott városrésszel rendelkezhet Debrecen mint Bp.

    Ahogy már előzőleg leírtam egy DOCSIS sosem fog ugyanakkora sávszél, ugyanolyan áron és ugyanakkora adatátviteli képességet biztosítani mint egy FTTB+UTP, ez egész 1xűen a technológiából következik. Egy FTTB+UTP fajlagos sávszél költsége sokkal kisebb mint a DOCSIS-é, viszont ezt az előnyét csak bizonyos területeken képes megcsillogatatni, ott ahol igen nagy embertömeg lakik egymáshoz igen kis közelségben.

    Azokon a területeken ahol nem lehet LAN és gyanítom ilyenből is lesz bőven a UPC és az ADSL még jól meglehet. De akár a UPC vagy a Tíkom is építhet ezen sűrűn lakott területeken FTTB hálót. Vagy megvárják amíg a Digi és a TVN az irreálisan nyomott áraikkal kicsinálják egymás utána a gyengébb piaci szereplő hálózatát majd fölvárásolja vagy a UPC vagy a Tíkom. Annyi féle lehetőség van még a pakliban.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz csellosi #6052 üzenetére

    "De en ugy veszem eszre, hogy rajottek a "kivitelezok", hogy kijatszhato ez a fajta p2p szures a titkositassal (legutobbi qtorrent-nel megcsinaltak, hogy a p2p szures ne legyen kijatszhato, persze az uj betaval szemben semmit se er, vagy a deluge-val szemben) es most, hogy valahogy megfekezzek ezt is, csinaltak megint vmi okossagot, amitol most meg a pingek ugrottak meg napkozben (200-300ms)."

    Arra miért nem gondolsz hogy nem ők "találtak ki valami okosságot" amivel szándésokan rontják a pingeket, hanem épp a megnövekedett(az alkalmazás típus detektálását kikerülő) torrent forgalom miatt az elérési hálózati szakaszok leterhelődnek, ami természtesen a többi netező belassulását és késleltetést is az egekbe emelkedését eredményezi. A sávszél menedzsmentet pont ennek elkerülése végett vezették be, de most már nem olyan hatásfokkal működik mint fél éve. Ki tudja lehet ha az azonosítatlan csomagok száma már túl magas százalékot ér el, akkor a menedzselést végző eszközgyártó is jobban odafigyel majd arra hogy a softwarét hozzáigazítsa a megváltozott körülményekhez.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz g@bo #6398 üzenetére

    A medium helyett nem bronze van, még árban sem az van hozzá a legközelbb, hanem silver, ott pedig épphogy nagyobbak a sebességek. Ahogy minimum esetén a bronze, vagy extrém esetén a gold. A professional csomagnak szerintem nem lesz párja, az a goldba fog átcsúszni, de úgyis alig van ilyen előfizető ezért kevés vízet fog zavarni. A start meg inkább egy új csomag lesz.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz g@bo #6401 üzenetére

    Ezt csak valaki leírta így a hwsw-en, bután párba rendezve a csomagokat, azon az alapon hogy 4 csomag vs 4 csomag. Viszont az árak és a sebesség paraméterek alapján is tisztán látszik hogy ez párosítás így abszolút hülyeség.

    start 512/256 mint új csomag
    minimum 1280/256 vs bronz 2048/1024
    medium 5120/768 vs silver 10240/2048
    extreme 10240/1024 vs gold 20480/3072
    professional 20480/1024 mint kivezetett, goldra átvezett csomag valószínűbb.

    Egy ilyen párosításnak sokkal nagyobb értelme van, de még ez sem biztos hogy így lesz, nagy valószínűséggel nem lesz automatikus migráció. De ezek a csomagok lesznek árban a legközebb egymáshoz, így amikor váltanak az ügyfelek nagy valószínűséggel e szerint fognak majd migrálni.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz #56474624 #6402 üzenetére

    Majd április elején kiderül, addig felesleges találgatni. Esetleg ha lesz hétfőn erről hivatalos sajtóhír. Már nem emléxem múltkori emelésnél az ÁSZF-fel egyidőben volt sajtóhír vagy a tényleges bevezetés dátumával.

    Ui: Közben megnéztem az ÁSZF-szel egyidőben volt, nagy valószínűséggel hétfőre lesz valami hivatalos sajtónyilatkozat is.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Apollyon #6457 üzenetére

    A mediumnak nem a bronze a "párja", az totál hülyeség lenne, sebességet nem vesz vissza egyetlen szolgáltató sem. A minimum vs. bronze, medium vs silver, extreme vs gold párosítás az ami racionális és listaárban is ezek vannak egymáshoz a legközelebb. A start új csomag lesz, a prof meg kikopik, az a pár ember meg aki ott van gondolom átmegy majd goldba.

    "A várható akciós díj" szerintem is hülyeség, aki ezt kitalálta a másik fórumon nem túl racionális levezetéssel jutott el ezekhez az értékekhez. Épp ezért kár ezt minden fórumra bemásolni, mert semmi alapja, kvázi mint azoknak ahol a 4 jelenlegi csomagot párosítják a 4 újhoz 1:1-ben ami megint hülyeség. De látom ez terjed még mindig block copy, terjeszve a hülyeséget.

    Az új csomagok szerint nagyjából ugyanannyiba fognak kerülni, nagyobb sebességet kínálva mint a mostaniak 5500,7500,9500Ft-os árak, esetleg még 500Ft-nyi többlet elképzelhető a listaár alapján, de nem tartom valószínűnek. Ilyen kis különbséget, erős versenyben kénytelen lesz benyelni a szolgáltató Aztán hogy mennyi lesz a combo csomagba vásárolt áruk, az szerintem még talány. Véleményem szerint lesznek majd 2play és 3play csomag kialakítások jelentősen árkedvezménnyel, akár fix összeggel akár százalékosan. A külföldi területek alapján ez szerintem elég valószínű, erősen ezeket a bundled csomag kialakítások preferelják.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Apollyon #6461 üzenetére

    Az hogy lesznek új csomagok, nem kérdéses, benne vannak az március 31-től érvényes ÁSZF-ben, ami már 5 napja ismert, ezért téma 5 napja ez a fórumokon. Természetesen az ÁSZF-ből csak a sebességek és a listaárak ismertek. Meg még pár dolog ami belsős UPC-s már leírt. Az hogy mik lesznek az akciós árak, azt egyelőre csak találgatni lehet, konkrétan csak március 31 után lesznek majd ismertek. Találgatni persze lehet.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Apollyon #6463 üzenetére

    Ha lejárt a hűséged, akkor szerintem listaáron bekkelt ki a márciust. Aztán majd áprilisban ha kiderül milyen akciós árak lesznek, majd választas csomagot. Úgy visszafelé is tudsz majd migrálni ha nem vagy hűség alatt, de szerintem a 2 Mbps-es nem biztos hogy számodra túl vonzó lesz. Az új 10 Mbps-es csomag ára nagy valószínűséggel kb ott lesz mint most medium csomag, szerintem arra lesz érdemes váltanod. De ezt hűség alatt nem fogod tudni megtenni, mert ott csak fölfelé lehet majd migrálni, ezért ne köss hűséget szerintem, inkább várd ki márciust.

    Vagy ha számodra az jelenlegi médium megfelel, akkor már most is válthaszt arra. Arról szerintem a silverre át lehet majd migrálni, árban szerintem nagyjából ugyanott lesz a kettő.

Aktív témák