Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ROBOTER

    addikt

    válasz flash- #15333 üzenetére

    A fényerő az egyik legfontosabb tervezési alapadata az objektívnek (a gyújtótávolságon kívül). A fényerő szó eleve egy köznyelvi kifejezés, a valós neve nyílásviszony, ami sokkal kifejezőbb, hiszen utal arra, hogy a fényerő a nyílás (pupilla) és a gyújtótávolság arányát fejezi ki.

    A fényerőből nincs kezdő (esetleg változó fényerejű zoomnál megfelelő ez a szóhasználat), abból egy van. Ennek a "kezdő és induló fényerő" szókapcsolatnak az elterjesztését be kellene venni a BTK-ba.

    A fényrekesz valóban csak korlátozni tudja az objektív fényereje által meghatározott nyílást (pupilla átmérőt), növelni nem, tehát a megérzésed jó. A fényerő egy optikai konstrukciós adat, fénygyűjtő képességre utal. A rekesz csak korlátozni tudja a fénygyűjtő képességet, növelni nem, azt csak fénytörő közeggel (nagyobb lencsék) lehet megtenni.

    Pl. egy 1:4 fényerejű objektív esetén a legnagyobb átmérőjű rekesz jelölése f/4, és a rekeszt nyilván csak a kisebb átmérő irányába (nagyobb számok) lehet változtatni. f/4.5 - f/5.0 - f/5.6 és így tovább.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák