Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Longeye #1488 üzenetére

    Longeye! Faragasztóval szerintem ne maszkold a fát. Az a baj vele, hogy színtelenre szárad, mint ahogy Thyeby írta és emiatt amikor lecsiszolod, nem látod, hogy eltűnt-e. Egy kicsit bele is szívódik az anyagba, szóval mélyen és tökéletesen kellene vakon csiszolnod ahhoz hogy jó legyen. A lakkozás pedig kifejezetten előhozza a ragasztót. A fát sötétíti, a ragasztót világosítja. Lehet, hogy lazúrral, olajozással más a helyzet.

    Amennyire tehetem én alkatrészenként lakkozom az anyagot és utána szerelem össze, hogy elkerüljem a látható felületeken a nyers fa találkozását a ragasztóval. Így sokkal több a meló, de nekem zavarja a szemem a ragasztófolt. Legutóbb muszáj volt nyersen összeragasztani az anyagot. Nem szoktam, de most letöröltem a kigyöngyözött ragasztót - gondoltam kipróbálom, sokan csinálják így. Aztán jól átcsiszoltam, mégis ott maradt az a nyamvadt ragasztó. Hagytam volna gyöngyökben megszáradni, mint eddig...

    Lehetett volna úgy csinálni, hogy a teljes lapot lelakkozod 2 rétegben, utána marod ki a mintát. Utána lehetne bátran lazúrozni, pácolni a hornyot. Utána síkcsiszolás, a hornyok lakkozása 2 rétegben. Mindkettő után horony + környéke síkba csiszolása. És még 1 vagy két réteg teljes felületen. Még így is várható, hogy a szálak kiviszik a pigmentet a horonyból. A horony bütüs része a kínos, főleg ott kellene finomra csiszolni a felületet, talán akkor nem lesz annyira hajlamos a beszívásra. Esetleg hegyes szikével körbe bemetszeni a horony peremeit ezzel elvágva a kapillárisokat.

    Ízlés kérdése, én nem szoktam színezni és most ezt a faragást se emelném ki. Aki figyelmes meglátja így is. Később meg még várható hogy eltérően fog sötétedni a beeső fény szöge miatt.

    A munkádhoz gratulálok, nekem nagyon tetszik. A lányodnak is jó ízlése lehet, te meg ügyes vagy. Azt a nagy hullámvonalat hogy csináltad meg? Szabad kézzel?

  • Vikusz77

    tag

    válasz thyeby #5650 üzenetére

    "Tikkurilla yalo lakkot használok"

    Kiderült, hogy a neve: "Jalo", így már azért lett volna rá találat (lehet hogy a magyar dobozon "Yalo" szerepel, mert a fajátkos kollégád is ilyen néven emlegette), de infót így se nagyon találtam volna magyarul.
    Küldtek róla leírást, az meglepett, hogy lakkbenzines, bár logikus a játékok miatt.
    Ez, hogy matt, nekem éppen hogy izgatja a fantáziámat, szeretem a natúr felületeket.
    Kösz a tippet!

    Most a vizes lakkal játszom ami van itthon, hengerrel tragikus lett, :) miközben görgetem felhabosodik és a legapróbb buborékok szerintem nem durrannak ki. Ecsettel majdnem jó, de az a néhány kis pont (kb 1 db/dm2) elrontja a végeredményt. Ha brutálisan meghígítom (1 rész lakk-2 rész víz) akkor még kevesebb a hiba, de gyanítom, hogy ezzel a film tulajdonságai romlanak.
    Ha egy finom vliessel átcsiszolom, szép, hibamentes, matt felületet kapok, viszont azon már a végighúzott köröm is meglátszik valamiért.
    Múltkor rosszul írtam, maga a lakk nem olyan puha mint ahogy elmondtam, viszont ha így áthúzom a felületét finom csiszolóanyaggal, hogy az apró hibákat eltüntessem, akkor már minden meglátszik utána rajta.

    Talán ezzel a mattal (Jalo) kevésbé lenne ilyen gond. Következő ez lesz szerintem amit veszek, bár hajlok az olajozás-viaszolás felé is, csak fenyőn nem tudom hogy mutat.
    Bükkön-tölgyön nagyon szeretem, bevált.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #5736 üzenetére

    "bár hajlok az olajozás-viaszolás felé is"

    Nem avatnál be ebbe a dologba? Úgy szépen az elejétől. Nekem nagyon tetszik a viaszolt bükk, de még sose csináltam.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Vikusz77

    tag

    válasz thyeby #5742 üzenetére

    Kösz az infót, az nem olcsó, de úgyse literszám használom. Elvileg lakkbenzinnel hígítható.

    Olajozás:
    Biopin keményolaj, Auro keményviasz. Ezeket használtam.

    Egyszer csináltam, de gyerekjáték. A felületet finoman meg kell csiszolni (minimum 320-ig), portalanítás után, olajjal ecset segítségével bőven bekenni, kb 20 perc után a felesleget ronggyal visszatörölni. Keményedés után ( ez legalább fél nap ha jól emlékszem), nagyon finoman megint átcsiszolni, portalanítani, majd olajjal megint bekenni stb...
    Elvileg ez a két réteg (általában) telíti is a fát.
    Keményedés után, megint finoman áthúzni csiszolószivaccsal, vliessel, stb, aztán mehet rá a viasz (én Auro keményviaszt használtam, kiadós, 100 gramm kb 10 m2-re elég). Ezt akár egy ronggyal fel lehet vinni, nagyobb felületre excentercsiszoló és báránybőr korong.
    Ezzel csak egy nagyon finom réteget viszel a felületre.
    Egyébként viasz nélkül is elvan szerintem..., bár játéknál lehet hogy mindenképpen kell a viasz, hogy ne az olajat nyalja a gyerek.:)

    A Biopin:
    [link]

    Ezen belül amit én használtam:
    Termékek,Living, Keményolaj

    Auro:

    [link]

    Én vegyesen használtam, mert árban így volt jó (ha jól emlékszem). Mindkét cég hasonló termékeket kínál. Gyerekjátékra célozgatnak a leírásokban, hogy ennek és ennek a szabványnak megfelel, talán neked is jó.
    A használata örömtelibb mint egy lakkozás, de szerintem lassúbb és drágább.
    Erős narancsillata van (legalább is annak az olajnak amit használtam, a narancsolaj tartalma miatt), ez kis méretű tárgyaknál inkább előny, bútornál zavaró is lehet pár hét után ( sokáig megmarad az illat).

    Kérdés a gyerekek mit szólnak hozzá.:)
    Szülő helyében nekem tetszene, főleg ha elmondják-odaírják mellé, hogy ez ilyen "bio izé", és a természetes narancsolajat érezni rajta...
    Én gyerekjátékot saját célra valami ilyesmivel kezelnék, de nem jártam utána még a dolognak...

    [ Szerkesztve ]

  • Vikusz77

    tag

    válasz thyeby #5754 üzenetére

    Biopin viszonteladók:
    [link]

    Általam is használt keményolaj leírása:
    [link]

    Auro oldalán van elvileg technológiai leírás, de nem működik nálam.
    De hidd el, nagyon egyszerű. Finomra csiszolt alap, vastagon beolajozva ecsettel, 20 perc múlva szárazra törölve egy ronggyal.
    Másnap nagyon finom "éppenhogy" csiszolás, utána olajozás mint először.
    Harmadnap újra finomcsiszolás (de itt már a legfinomabb szivaccsal-vliessel), majd mehet rá a viasz.
    Azt, a dobozában egy pálcával felkevered -ekkor folyósá válik-, majd a rongy-labdacsot picit belemártod és szétkened a viaszt a felületen. Nagyon kevés kell belőle!
    Ezzel jól bekened (vastagsága szinte ne legyen, csak legyen tőle nedves a felület), "bemasszírozod" és szálára letörlöd a viaszos-nedves,kendővel és annyi.
    Hagyod egy napot pihenni, a századmilliméter vastag viaszréteg kikeményedik és jelent egy kis védelmet, valamint nem koszolódik könnyen a felület. Pár évente érdemes talán viaszos ronggyal áttörölni, de lehet hogy elég a viaszos bútorápoló ha rendszeresen azzal tisztítod le.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz thyeby #7527 üzenetére

    Nézd meg a parkettás képemet hogy abba a 25cm-be 2cm-enként van keresztbe, vagy Soká képét ahol még jobban látszik. Ezt nem tudod csak úgy kiejteni mert egy palló vagy ilyen vagy nem. Ezt is érdemes figyelni tölgyfa vásárláskor, de leginkább ha furnért vesz az ember. Nem feltétlen ronda ez ha az egész bútor ilyen tükrös natúr lakkos tölgyfából van(bár nekem akkor sem kéne) de pácolni már nem szabad, mert nem fogja be a pác a tükröket és nem feltétlen szép.

    A pácolással van csak gond mert ugyan úgy, ahogy a facsomókat sem és a kései/őszi pásztát sem fogja be a keménység miatt. Egyszerűen csak nem bírja beszívni a pácot annyira kemény.
    A lakkozás és a festés nagyrészt a felületen marad nem sokat kell beszívnia a fának így azzal nincs gond.
    A bükk olajozásnál is hasonló az eset mint a pácolásnál(nem igazán szívja be), de mivel ott nem változtatod meg a fának a színét alapjaiban csak elszínezed mint a lakkozásnál nem vészes a helyzet. Még kb. hozzá is színezed a gesztet a tükörhöz mert kicsit bebarnul az olajtól.
    Figyeld meg mikor egy fát vastagon olajozol a csomóknál tükrönél még sokkal tovább megmarad az olaj, mert nehezen szívja be.

    Annyit még hogy ha pácolásról van szó, akkor az nem azt jelenti hogy TILOS pácolni. Lehet, csak ha minél inkább szeretnénk a fa színét, az alap színétől megváltoztatni annál inkább látszanak a tükrök. Amit Winnernek is ajánlottam a kőrishez, hogy érdemes megpácolni "érett kőris színűre" a furnért, hogy hasonlítson a szintén "érett kőris bútorlapra", ott is csak egy enyhe kiegyenlítő pácra gondoltam, vmi sárgás beütéssel.
    Persze itt még megjegyzem, hogy tudatni kell szerencsétlen megrendelővel, hogy mindez az ő érdeke, hogy ha azt szeretné, hogy 5év múlva is normálisan nézzen ki a kőrisfurnéros ajtaja a kőris mintás bútorlap mellett. Ezt vagy megérti vagy nem. Vkire érdemes ráhagyni aztán megcsinálni neki azt amit kíván.
    A hajam az égnek áll mikor egy 5-10 éves lucfenyő ajtós, lucfenyő bútorlapos szekrényt látok. Így------>:Y

    Soká: Igen pontosan. A te képed még jobban látszik amiről beszéltem.

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Sanyabá #7650 üzenetére

    Néztem azokat is. De;

    - a nagy átlag nagyon idős a használt Stihl-ekből. Persze, nem mondom, h szarok, mert mindig is élen jártak a láncfűrészeket tekintve, mellesleg a "régi" gépekben több a fém, strapabíróbb - ez biztos.
    De valahogy sokkal nagyobb a kétely - s persze a kockázat is - bennem, egy ilyen géppel szemben.

    - más részből drágábbak. Nem is kevéssel. :)

    Köszönöm.

    thyeby

    Szokásotokhoz híven most is termeltetek 5 monitornyi részletező választ. :D - Bók, nem félreérteni, köszi. :)

    A fűrészelés módjába nem egyedül döntök, édesanyám élettársának is van beleszólása, őt meg soha nem győzöm meg, h jobb az elektromos nekünk - még, ha valóban így is volna.

    Ezért elvetném ezt az alternatívát.

    A fickó valami nepper féle lehet, több fűrészt is árul. Ezért is bízom benne, h nem szart akar eladni. Mellesleg vateran venném - sajnos postán, mert messze van. Viszont megvan az előnye is, mert értékelni kell az adás-vételt, negatívot meg senki nem szeret kapni - én meg adni.

    Így szól a hirdetése;
    "Eladó egy Husqvarna 136 típusú 2008-as évjáratú fűrész,Kitűnő motorikus és esztétikai állapotban van! Nagyon jó kompresszió van benne! első lapjával, és láncával A képen látható állapotban, Minden működik rajta! 36ccm 2,2LE, Származását igazoló okiratokkal saját gyári dobozában eladó!
    Köszönöm, hogy benéztél Nézd meg a többi termékem is!"

    Leírás szerint is első lap + lánc van rajta, amit el is hiszek, mivel lapcserekor nagyon-nagyon ritka aki megveszi rá a gyárit, amikor más gyártó sokkal olcsóbban kínál láncvezetőket.

    Ebből fakadóan nem mehetett sokat.

    Az olajzás kapcsán; én sem voltam benne biztos először, h ezek külön olajozásúak, vagy keverékkel mennek, de úgy tudom, h előre lekevert, 1:40-es arányú üzemanyagot isznak.

    Google nagy barátom, én is ráakadtam az indexes fórumra, rá is kerestem pár hsz.-sra, illetve fel tettem ugyanúgy a kérdésem, mint itt. Egy user válaszolt;

    "A Vatera-n van fent . Van szerencsém használni ilyet ( a főnökömnek van ) megbízható kis fűrész , bár az olajszivattyúja hajlamos tönkremenni állítólag eléggé gyorsan."

    Itt még arra gondoltam, h keverékolajzó szivattyú adhatja meg magát, de így utólag talán a lánckenéséért felelős szivattyúra gondolhatott. Azt meg egyértelműen észre lehet venni.

    (A társaság érdekes, ez az egy válasz érkezett csak, amolyan megszokott bagázs dumálgat a fűrészekről, kb. semmibe vették a kérdésem. :) )

    Köszi a segítséget a kontaktoddal kapcsolatban, de viszonylag sos. Egy részből fogy az összevágott fa, más észből bárki elviheti előlem. Így valószínű, holnap megveszem tőle.

    Köszönöm.

    Márton111

    Neked is köszi a részletes hsz.-t.

    E-fűrész ejtve, a már fentebb is említett okok miatt.

    Illetve ez a távolság már tényleg nagyon sok lehet a hosszabbításnak, ahogy thyeby is írta.
    Értem én a környzezetbarát okokat, bár kissé szélsőségesen közelítetted meg. :) Egyébként a biztonságra adok minden tekintetben. Fülvédőt, kupakot, és valami vaskos munkaruhát veszek hozzá. De megjegyzem még egyszer, h évi ~20 munkaóráról volna szó.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #7803 üzenetére

    Bocs hogy egy kicsit beleszólok hosszú hallgatás után , talán már többet is itt tudok majd lenni de a lényeg hogy a golyós csapágyat ezesetben zsírozzuk . A műszerolaj erre a csapágyra nem teljesen jó . Golyós csapágyaknál legtöbbször zsírozni kell , a siklócsapágyaknál kell az olajozás . A többi minden stimmel amit írtál :) Egy sima Lítiumbázisú megteszi .
    De nem beleszólásként írom csak csupán tanácsként , nehogy félreérts .

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #7862 üzenetére

    "Golyós csapágyaknál legtöbbször zsírozni kell , a siklócsapágyaknál kell az olajozás"

    Hümm, ez így igaz.

    Köszönöm a kiigazítást!

    ...és várom(juk) a hozzászólásaidat, ami rendszerint megragadja a figyelmet, és dilemmákat oszlat olykor...

    Több fa van, mint asztalos!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz thyeby #12711 üzenetére

    Oké, köszönöm.

    Igen-igen, ezt néztem a Sadolin oldalán, de egy ilyen rajzból nem akartam biztos következtetést levonni. Pláne úgy, h szerintem minden festék máshogy viselkedik egy adott fán.

    Egyébként te mit mondasz? Vegyek fafestéket, vagy elég lesz az olaj? Olajozáshoz sem kell alapozni?

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • thyeby

    őstag

    válasz runner 125 #12714 üzenetére

    "Egyébként te mit mondasz? Vegyek fafestéket, vagy elég lesz az olaj? Olajozáshoz sem kell alapozni?"

    Azt mondom, hogy ha rám halgatsz, azt csinálsz, amit akarsz. :D Én nyugodt szívvel rákenném ezt a Sadolint. Kb ötévente át kell egyszer kenni minden csiszolás, meg hókuszpókusz nélkül. De a hatodik évre halasztva bizony már csiszolgatni kell. (Értsd jól, akkor kell újrakenni, mikor még nem kezdett el repedezni, peregni. Ha ez három év, akkor három, ha hét, akkor annyi. Soktényezős dolog. Ilyen Sadolint kentem a gyerek számára készített korlátra a lépcsőhöz három éve. Azóta is olyan, mint ha új lenne, pedig még csak nem is alapoztam, mert ha a srác négy-öt éves lesz, úgyis kidobom. Igaz, eresz alatt van, de ahol az eső is éri, a nap is tűzi, ott is hibátlan még - de ha holnap eszembejut, megnézem Neked, mi újság a kényesebb helyeken három év után.)
    Ha szimplán olajjal kezeled, akkor azt sűrűbben kell átkenegetni - és a fáradt olajtól kap egy feketés színt, és szaga van. Mint a vasúti talpfák. Olajozáshoz nem kell alapozni, hiszen az alapozó maga egy olaj, ami mélyebben beivódik.

    Én azt tapasztaltam, hogy ha kellően száraz fára megy a Sadolin, a Xiladekor, akkor tartós. Ha vizesre, akkor xar.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    A Milesi még szóba jöhet, de akkor úgy kell csinálni mindent ahogy ők azt leírják és ha így teszünk akkor sokkal drágább mint egy sadolin.
    Nem akarok az olajozással hülyeséget írni, még nem próbáltam csak hallottam, de utána fogok járni milyen olaj kell kültérre ami nem büdös mint egy fáradt olaj.

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #15615 üzenetére

    Biztosan megtanultad most, hogy a szilikon nem oda való.

    Tapasztalatgyűjtés:
    Kétféle tapasztalat visz előbbre. Az egyik az, hogy meglátja a szemed a túl gyantás fát még a fatelepen, és azt nem cipeled haza. A másik pedig a gyanta letisztítása.
    Első dolog nem érdemel szót, ahhoz tényleg tapasztalat kell. (A műszárított borovira vastagon kiül só formájában a gyanta. Az ilyet jobb otthagyni, még ha az anyag gyönyörű is.)
    A tisztítás sok módon történhet, és sokféle vegyszerrel. A tisztítással az az elsődleges intelmem, hogy azok az anyagok, amik oldják a gyantát, szeretnek bejutni a csapágyakba. És azok többnyire oldják a kenőanyagokat is. Tipikus, amikor késcsere alkalmával a gyaluhenger tisztítása után nemsokára visítani kezd a gép. Aztán lehet ízekre szedni.

    A szalagfűrész-fűrésszalag tisztítása macerás. Mert nem az a baj, hogy a szalag oldálára ragad a gyanta, hanem az, hogy a fogak élszögét megváltoztatja, és oda a hatékony vágás. Körfűrész lapot szeretem leszedni, mielőtt tisztítani kezdem. És itt is az élszögek tisztántartása a lényeg, nem a hordozó anyagé.

    Mivel szoktam?
    Ma már kizárólag a Felder cég vegyszereit használom sikosításra is, gyantaoldásra is, és olajozásra is. Azóta nem bosszúság az ilyen feladat, csupán egy kis munka.
    Azelőtt denaturált szesszel oldottam a gyantát - az is megoldja. A felderes szupergleit verhetetlennek bizonyult sikosítás terén. A szappan hatása nem tart sokáig. A gázolaj büdös is, nyomot is hagy. A szilikon nem büdös, de nyomot hagy, ami felületkezeléskor meglepetést okozhat - kiváltképp, ha valami oldószeres (szeszes, hígítós) festékkel szórod a fát majd. A lenolaj nagyon jó, de az is meglátszik a fán. A parafinos kezelés foltosra sikeredhet tőle.

    Volt, hogy befújtam minden sz@rt WD40-el, míg megtanultam, hova szabad, hova nem. Bedöglött csapágy újraélesztéshez verhetetlen. Olyannyira, hogy addig meddig fújkáltam vele a felsőmarókés csapágyát, mígnem porvédőstől beszívta a csapágyamat a forgácselszívó. Normális esetben előbb a porvédő repül el, majd azt csak jóval később követi a csapágy.

    Minél előbb takarítjuk le a gyantát, annál könnyebb. Ha már odaég, pláne vastagon odaég, akkor idő, és türelem kell hozzá.

    Ha a szalagfűrészed a szilikontól ledobta a szalagot, akkor:
    - vagy nincs jól beállítva a kerék dőlésszöge
    - vagy visszafele húztad a fát.
    Vágás közben nem szabad ledobnia.
    Újra spanolás:
    Ha ugyanazt a szalagot teszed vissza, és előtte jó volt a feszesség, akkor nem kell állítgatni semmit. A spanoló csavarhoz hozzá se nyúlj! Van hátul egy kioldó kar - a felső kerék csapágya mögött - ami a gyors szalagcserét szolgálja. Kioldod, lejön a szalag. Felteszed a másikat, és nem kell állítgatni semmit, a kar a feszességet ugyanakkora értékre húzza vissza.
    Van itt is intelmem:
    Egy hat széles szalagot gyengébben kell spanolni, mint egy 15-öst. Tehát ha leveszed a 15-öst, felteszed a 6-ost, és visszahúzod ominózus kart, akkor biztos lehetsz benne, hogy túl lesz feszítve a szalag. Ha megfordított sorrendben cserélsz, akkor meg biztos lehetsz benne, hogy túl laza a szalag. Ám ugyanolyan szalagot téve vissza, semmit nem kell állítgatni. (Vigyázz! Nem csak a szalag szélessége, hanem a vastagsága is számít! Egy 0,4mm vastag szalagot nem szabad annyira megfeszíteni, mint egy 0,6mm vastagságút.)

    S ha már szóltam a szalagról, nem tudom, írtam-e már: Boronkay-nál sacc per kábé 4.000 pénz egy 2240x15x0,36 szalag. Még nem vettem tőle, mert nem jártam arra.

    Több fa van, mint asztalos!

  • epmd

    tag

    válasz zonusz #17597 üzenetére

    Hát igen a pác csak a színét adja neki! Ecsettel meg hengerrel minőséget elég nehéz produkálni lakkozásnál. Még az lenne a kérdésem hogy van e olyan helységed ahol lehetne szórni meg szárítani?Vagy marad az olajozás!

  • epmd

    tag

    válasz zonusz #17625 üzenetére

    Az olaj beivódik a felületről is ott kikeményedik gyakorlatilag,a felesleget meg ugye vissza kell törölni olajozáskor.Én nyáron csináltam és akkor volt a műhelyben vagy 36 fok de ,utána se tapasztaltam "kiizzadást" amikor egy hét múlva vittük szerelni! Most január elején vittem nekik fa karnist és néztem az ajtókat,ugyan olyanok voltak mint nyáron. :DD Úgy hogy nekem bevált!

    [ Szerkesztve ]

  • zonusz

    tag

    Felületkezelés, olajozás ügyében érdeklődök. Elsőként az érdekel, hogy mennyi száradási időt kell hagyni két átkenés között, és mindegyik rétegnél kell-e csiszolni, vagy az csak az előkészítő szak. A Festoét néztem, ott lényegében három nagyon finom csiszolás, polírozás van, ha jól értettem. A másik kérdés, hogy miután ezek az olajok színtelenek, lehet-e előtte valamilyen - akár vizes - pácot használni színezésre, majd arra olaj, utána viasz? Köszi a türelmeteket.

  • Bari

    Modder

    válasz Satyricon #25519 üzenetére

    Sziasztok!

    Satyricon, pali923, radi8tor1: Köszönöm a dicséretet :R :R

    A sablon megrajzolásával együtt szerintem olyan 23-25 óra lehet a ráfordított idő, pontosan nem számoltam. A legtöbbet az olajozás előtti csiszolás vitt el, ha profibb gépekkel rendelkeznék, amikkel nem kell annyit szórakozni, akkor szerintem közel fele ennyi idő alatt is elkészíthető lenne, de majd egyszer...

    Üdv: Bari

  • Winner_hun

    félisten

    válasz Armahun #26731 üzenetére

    Olajozás nem lenne jobb?

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • mdk01

    addikt

    Kültéri színtelen felületkezelésre ki mit tud ajánlani?
    Lakk ugye nem játszik, amit tudok sadolin szintelen lazúrt pedig önmagában nem ajánlja a sadolin, keverni kell valamilyen színes lazúrjával, ergo halványításra ajánlja.
    Egy sírkeresztet kellene csinálnom, de ráadásul antikolva is.
    Az anitlokálst sztem valamilyen sötétbarna szeszpáccal megoldom, de kellene rá valami jó színtelen védelem.
    Olajozás nem tudom mennyire lenne jó választás.
    Köszi előre is.

    [ Szerkesztve ]

  • Bari

    Modder

    Sziasztok!

    Ma végre befejeztem teljesen a nény különböző fa tálat, amit karácsonyi ajándéknak készítettem.

    Kivágva és ragasztva még hétvégén meglett, de az olajozásra csak ma jutott idő.
    Anyaga 10mm vastag bükk, dió és akác táblásítot fa anyag, a még átalakítás alatt álló lombfűrészemmel vágtam ki.
    A nagyobbak 30cm átmérőjűek, a kisebbek kb 25cm-esek.

    Üdv: Bari

  • thyeby

    őstag

    válasz kstefan75 #30660 üzenetére

    Ha nem csal a szemem, ezen még az eredeti vezető van, ergo keveset gyötört. Ha az olajozása jó, szerintem ez figyelmet érdemel.

    Több fa van, mint asztalos!

  • zonusz

    tag

    Biztos volt már sz róla, de nem találom, vörösfenyő kültéren mit kíván. Elég az olajozás a magas gyanta tartalom miatt, vagy valamilyen lazúr+olaj, illetve valami más.
    Köszi

  • zonusz

    tag

    Talán most sikeresebb leszek.
    Biztos volt már sz róla, de nem találom, vörösfenyő kültéren mit kíván. Elég az olajozás a magas gyanta tartalom miatt, vagy valamilyen lazúr+olaj, illetve valami más. Esetleg - ha nem tilos - valamilyen márka, fajta?
    Köszi
    A kilátó csodás ilyen színvonalú munkáról nem is álmodom.

  • Speciali

    tag

    Olajozás témában kérdeznék. Fenyö ruhásszekrényt akarok olajozni. A cégnél ami van keményolaj, az nagyon jo minöség, de szaga marad. Fürdöszobaszekrényemet kezeltem vele, egy hét után is még maradt szaga. Vagyis a ruhák büdösek lennének töle.
    Milyen olajat ajánlanátok, ami nem horror drága, és nincs rossz szaga ?
    Az már csak hab lenne a tortán, ha itt Bajorországban is lehetne kapni...

  • generatoros

    tag

    A cipősszekrény ajtaja megrepedt témához szeretnék hozzászólni. Lehet a készítő hibája , de nem vagyok ebben biztos , még akkor sem, ha a második ajtó sem sikerült. A képek alapján úgy tűnik igényes a munka. Nem akarok állást foglalni és senkit megbántani. véleményt szeretnék mondani és nem akarok kioktatni senkit sem. Nos, 20 éve vettem egy bp-i lakást. ix.- ker belvárosi részén a bakáts- téren. Sajátkezüleg felújítottam. Az ajtók amik nem sikerültek. Vagyis a festés. Betétes/filungos/ témáról van szó. A régi festéket eltávolítottam / hőlégfúvó és kromofág/ segítségével. Csiszolás és olajozás után kapott háromréteg alapozót /tikurilla/,rétegenként megcsiszolva. Remélem elhiszitek, hogy Salamon nemiszerve sem volt simább amikor rászántam magam a tikurilla lakkozásával befejezni a melót. Müanyagfólia segített a pormentes környezet kialakításában. Lakkozás előtt bővízzel felmostam mindent , szórópisztolyos megoldás sem hozott volna szebb felületet a festék szépen kiterült. Nem akarok dicsekedni de profi festő mondta, hogy milliós nagyságrendben tudná ilyen minőségben produkálni a "mázolást". Na és jött az első tél, fűtésszezon, tavaszra az összes filung a keret mellett elrepedt. Vagyis a festék. nem tudom mennyire érthető amit mondani akarok? Olyan érzésem van, mintha a keret megmaradt volna eredeti állapotában és a betétek kb 1mm-t összeszáradtak volna. kb 90 éve száradhattak az ajtók. régi mesterek is összevágták volna és nyersfából készítették az ajtókat amik lefestve 90 évig nem kaptak levegőt és nem száradtak tovább és amikor én eltávolítottam a festéket akkor újra indult a száradás? Hajlanék elfogadni ezt a feltételezést, de akkor a keret miért nem lett kisebb? A 3 db keresztelem és a 2db hosszanti elem találkozásánál torlódni kellet volna a festéknek. Miért csak a filung lesz kisebb? Piszok sokat dolgoztam vele és a repedésk után azt mondtam igaza van annak a festőnek aki csinál egy kotyvalékot valkid alapozó és lakk keverékéből ,ami ápol és eltakar, és felszámítom a 3szori alapozást és a két lakkozást. Én azt a kérdést teszem fel, hogy ki az okos?

  • thyeby

    őstag

    válasz thomgrande #33617 üzenetére

    Pont ilyenekre gondoltam. De miért írod offba? Mert nem fa?
    Ha a szalagfűrészre fémvágó szalagot teszünk, vághatunk olajozás, emulziózás nélkül. Szerintem.
    Az olaj megölné a bandázst, csúszna a szalag, a víz, vagy egyéb emulzió megölné a csapágyat. Meg nehézkes is lenne megoldani a takarékos hűtést. Nyilvánvaló persze, hogy léptékkel tovább tartana úgy az él.
    Oszlopos fúrón láttam már a tárgyasztalon vájút kialakítva az emulziónak, szalagfűrészen még nem.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Speciali

    tag

    2 honapja kezdtem el, ma hoztam haza a fakorongos asztalt. Csak az olajozással szenvedtem meg, azt akartam hogy közel olyan felületet kapjak, mint lakkozással.
    Egy hét (munkaidö utáni) kisérletezgetéssel majdnem sikerült is. Alul a láb keretben diofagyökerek, mindkét oldalt

    [ Szerkesztve ]

  • Speciali

    tag

    válasz thyeby #33965 üzenetére

    Nem kellett sokat csiszolnom a 800-assal, mivel fokozatosan emeltem a szemcsefinomságot : 120, 240, 320, 500, 800. Igy mindegyik csiszolopapir csak a "saját munkáját" kell hogy végezze, vagyis csak egy kicsi lépcsövel kell finomabbra csiszolnia, mint elötte volt.
    Egyébként 120-asnál finomabbal ritkán csiszolok fát, esetleg 240-el. Nincs ugyanis értelme, hacsak nem valami speciális céllal.
    Mivel az eredeti verzio, hogy polirozom a felületet olajozás után ez nem jött össze, ezért olajozás elött "poliroztam". Nem csináltam még ilyet, kiserletezés közben alakult igy, es ez vált be. Az egész asztal egy kisérlet volt. Ha lesz következö, akkor az már gyorsabban fog menni.

  • vzozo

    senior tag

    válasz Soká #34063 üzenetére

    Péntekre van tervezve a bevásárlás, szóval frankón időben adtátok még a plusz válaszokat!:) Köszi!

    Szerintem nem volt ez lakkozva, egyszerűen "koszos" volt, na semmi durva mocsok, inkább csak látszott rajta, hogy nem új. Tulképp a smirgli szépen világosított a felületen, és persze láthatóan tisztább.

    Az olajozás tűnik akkor a legcélravezetőbbnek, festéssel tényleg nem kellene elrontani, lakkozni meg sosem lakkoztam még semmit, talán ne is most kezdjem el.:) Olajozás utáni áttörlés: itt kell bármi spéci rongyra gondolni, vagy simán fogok egy használt pl. pamutpólót, és uccu neki?

    Kemény 10 eurót kértek a paciért, és ahogy most elnézem az új árakat, egyrészt nem nagyon van ilyen jellegű klasszikus darab, ami pedig mégis hasonlít rá, az jó egy nagyságrenddel drágább. Szóval hacsak nem valami irreális ára van felületkezelésnek, azt hiszem jól jövünk ki.:)

  • Soká

    senior tag

    válasz vzozo #34064 üzenetére

    Lehetőség szerint ne szöszölős anyagot válassz olajozáshoz. Elrontani nem lehet, csak ha rajta hagyod az olajat. Átkened, vársz egy kicsit, visszatörlöd. Ne sajnáld erősen törölni, ez nem képez olyan réteget mint a lakk.
    Tudod mivel járnál a legjobban szerintem? ha van otthon valami bútorápolónak nevezett lötty. Abban van valami viasz is feloldva, azzal szépen áttörlöd, egy másik ronggyal felfényesíted és kész. Az olajozás lényege, hogy taszítani fogja a vizet a felület.
    Nézd meg mennyibe kerül a legkisebb kiszerelésű olaj és megérted miért nem erőltetem:
    http://www.auro.hu/html/olaj/Nr123-fa-kemenyolaj.php

    Úgyhogy, ha nincs otthon bútorápoló, akkor inkább ez:
    http://www.ikea.com/hu/hu/catalog/products/50070378/
    Ami megmarad belőle, azzal még kb. 50 hintalovat lekenhetsz :))

  • jeriko2

    tag

    válasz runner 125 #39838 üzenetére

    Nyár elején vettem lidl-ben 30000Ft-ért kihúzható gérvágót. Elég sokat használtam, most pl. egy létrát csinálok gyerkőcnek galériás ágyhoz (ezzel csinálom a ferde csapolásokat). Nekem nagyon bejött. Első dolgom az volt, hogy egy lécből vágtam 45 fokos darabokat, kíváncsi voltam össze áll-e téglalappá - összeállt. Lehet csak mázlim volt, de nagyon jó kis szerszám, gyorsan lehet vele dolgozni, hogy nem kell méricskélni a szögeket, merőlegeseket.
    Biztos van jobb ilyen szerszám is, de amennyit használom, arra egyelőre bőven elég (nekem az nem szempont, hogy bírja a több órás folyamatos üzemet vagy hasonló, és vigyázni is szoktam a cuccaimra (takarítás, olajozás/zsírozás stb).

  • Grizzlu

    tag

    válasz generatoros #42935 üzenetére

    Nem értjük.

    Az olajozás és a festés valójában nem egy kategória.

    Tudom, hogy olajozni lehet véglegesen is, meg alapozásként is - utóbbi volt kérdésem lényege, hogy alapozó anyagként használva ad -e valami pluszt a drágább faolaj\tungolaj\dánolaj a történethez (értsd: jobb -e a pórustömítő képessége, jobb tapadófelületet ad -e stb.), avagy csak zsebbe nyúlósabb alternatívák ezek a jól bevált lenolajkencéhez képest. Vannak a piacon valami elképesztő horror árú alternatív olajok :Y

    Lenolaj is lehet végleges kezelés anyaga, nagyon is jó - egyedüli hátrány a pár napig megmaradó szaga, illetve hogy önmagában kültérre nem való, mert begombásodik, beszürkül. Ez esetben le kell fedni valamilyen átvonóréteggel. Festékkel, lazúrral, lakkal. Tudomásom szerint még színezni is lehet erre való cuccal, ha valakit zavar a sárgás színe. De a kezelt felület színét mindenképp el fogja mélyíteni.

    [ Szerkesztve ]

    MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

  • MrChris

    nagyúr

    Készítettem egy cipőtartós ülőpadot, hogy kipróbáljam meg tudom e csinálni. Nincs asztalos tudásom, csak a saját fejem után mentem. A lábazata saját anyagában csapolva van és konfirmátor csavarokkal van az ülőlaphoz erősítve. Jó masszív lett. Mivel van fémeszterga is és úgy gondoltam a fa kevésbé szeretné a cipőtalpat ezért a polcot alucsőből műveltem, kicsit indusztriális, még alakítok rajta. Egyúttal kipróbáltam az olajozást, viaszolást és ez valami fantasztikus, bár a képen nem látni. Nemtom még hogy bírja, de most jól néz ki. Eddig lakkoztam és az soha se tetszett, se a terülésük, se az apró rücskök amiket a szálló szemcsék okoznak. Itt ez nincs, csak sima felület, igaz elég jól, sokat csiszoltam, sok rétegben olajoztam, viaszoltam. A formaterv nem épp nívódíjas, majd a következő bútor...

    [ Szerkesztve ]

  • pali923

    aktív tag

    válasz MrThompsoN #44614 üzenetére

    Az olaj jó lenne, de én fáradtolajat semmiképpen nem engednék fa közelébe. Az én műhelyemben pl. semmivel nincsenek kezelve a rétegelt lemezes műhelybútorok, de nem mindenki van ezzel így. Vannak azért olyan olajok, amik jót tesznek a fának, keményebbé és könnyebben tisztíthatóvá teszik, erről nagyon sok szó esett már itt. A legkönnyebben beszerezhető és alighanem a legolcsóbb a paraffinolaj, akár az is jó lehet, de vannak drágább olajok is. Én meg egyszerűen kicsit megcsiszolom az asztalt, ha már nem működik, de ezt olajozás után is lehet.

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • yooccoo

    aktív tag

    válasz eax1650 #44728 üzenetére

    "Választhat olajkenéses és száraz kompresszor között: előbbi pont úgy működik, mint egy hagyományos négyütemű motor, ahol a levegő sűrítését végző dugattyúk kenése szóró olajozással történik. Az olajmentes, azaz száraz kompresszor esetében a dugattyúgyűrű teflonból készül, amit nem kell olajozni.

    A száraz kompresszor által sűrített levegő általában valamivel tisztább, bár egy olajkenéses kompresszor levegőjének a minőségét is nagy mértékben javítja a tartály után szerelt olaj- és páralecsapó. Tartós sűrített levegő használatra a száraz kompresszorokat nem ajánlják; olcsóbbak, ám az élettartamuk is rövidebb. Szintén fontos tényező, ha a kompresszort működtető motor szénkefementes. Ez azt jelenti, hogy nincs a villanymotorban surlódó, és idővel természetesen elkopó alkatrész. Nem elhanyagolható a kompresszor által kibocsájtott zaj szintje sem: egyes modellek már zajvédő, rezgésnyelő padozattal rendelkeznek."

  • pali923

    aktív tag

    válasz Cr00py #49080 üzenetére

    Én is meglepődtem, hogy a Behandla olaj eltűnt, valószínűleg ez a Stockaryd van helyette. Van nekik ilyen is, ez is használható, és olcsó. Viszont nem kell ragaszkodnod az Ikeához. Én ilyen lapot a Zatikban vettem cseresznyéből, nekik is vannak szép tábláik, kicsit talán színesebb is a választék. Igaz, az nincs előkészítve bútorlábakhoz, mint ez a Gerton.

    Ha olajat keresel, nem fogsz csalódni az Auro vagy Biopin olajokban, és ezek kaphatók sok helyen. Az Auro weblapon a forgalmazók is rajta vannak, debreceni is van. Árulnak kifejezetten ilyen lapra szánt olajat, érdemes körülnézni.

    Ha keresgélsz itt egy kicsit, találsz receptet méhviasz és olaj keverékre, ami nagyon szép eredményt ad. Én valaha vettem Auro méhviaszt, és azzal fejeztem be olajozás után a táblát, amit utoljára csináltam, ez is lehetséges megoldás. Méhviaszt be lehet szerezni méhészektől vagy akár a vaterán is.

    Ha fatáblát akarsz olajozni, akkor nagyon sima felületet kell előtte csinálnod, többlépcsős csiszolással, a végén egészen finom papírral. Én 240-320 körül szoktam zárni. A rétegek közt én nem szoktam csiszolni, legfeljebb polírozni, de lehet, hogy ezért majd lecsesznek itt a szakemberek. :) Szóval kicsit macerásabb ezt a felületet szépre csinálni, de az eredményért megéri.

    [ Szerkesztve ]

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • Cr00py

    senior tag

    válasz pali923 #49081 üzenetére

    Köszönöm, mindenképp utánajárok még.

    Igazság szerint teljesen tudatlan vagyok a témában, ezért is érdeklődtem.

    Azt sem tudom, hogy mire lenne szükségem hozzá. :D

    A polírozás jó ötlet, nem árt ha szép fényes a felület.. bár ezzel gondolom én mint totál laikus sokat szívnék, szal egy picit tartok tőle. :D Az olajozást még csak-csak megoldanám valahogy.. bár a csiszolgatás sem az én műfajom igazság szerint. Ha lesz egy kis időm, illetve összeszedem, hogy mi kell ezekhez pontosan, akkor nekiállok, hátha. :D

  • liszi70

    nagyúr

    válasz pali923 #49779 üzenetére

    "Tehát előbb-utóbb fel kell újítani, az meg nem hasonlítható össze egy újraolajozással."

    Igen, de kérdés, hogy az "előbb-utóbb" mikor következik be. :D Ahogy írtam is, kb. 20 éves lakkozott konyhai munkapult-példával is tudok szolgálni. Köszöni szépen, jól van. De aláírom, ez biztos sok mindentől függ, lehet nem mindegyik bírja eddig, vagy a háziak szélsőségesen kíméletesek. :) A mechanikai sérülések elkerülhetetlenek, ami egy kemény lakkréteg esetén kevésbé érvényesül. A lakk valamilyen szinten megvédi a fát a kisebb sérülésektől, mert jó esetben nem megy a karc a fáig. (Az 1 méterről hegyével leesett csontozókés példáját kéretik nem felhozni. :D) De olajozás esetén egyből a fa az, ami sérül, azokkal mit kezdtek? Azt is csiszolni kell, az sem kis munka.

    Lakkozással van tapasztalatom, de a nagy igénybevételnek kitett felületek olajozásával, különösen újraolajozásával nincs, ezért kérdeznék:
    Egy konyhában vegyszerek, hő, zsír-olaj, mechanikai sérülések, stb, minden előfordul. Lehetetlennek tartom, hogy ez nem látszik meg az olajozott felületen. Újraolajozás előtt nyilván le kell csiszolni ezt is, különben semmit nem ér az újrakezelés. Lakk esetén három megoldás van,
    1. finoman átcsiszolni és rálakkozni a régire
    2. ha már annyira szar a lakk, vagy annyira sérült a felület, akkor lecsiszolni fáig
    3. Oldószerrel lemaratni róla a lakkréteget.
    De olajozásnál mi a protokoll, ha már láthatóan nem tölti be védő-takaró funkcióját az olajozott felület, vagy csak egyszerűen nem szép már?

    (#49780) kayaman
    "lakkot nehezebb is felkenni"
    Ez tény, ez egy érv az olaj mellett, de a lakk legalább gyorsan kikeményedik. :)

  • liszi70

    nagyúr

    válasz varsam #49782 üzenetére

    A "teljesen matt" kritérium miatt nem lesz könnyű. Az vagy vízbázisúban van, vagy festékboltban kevert kétkomponensű, de meg nem mondom a nevét így hirtelen. (Meg tudom kérdezni.) Viszont ipari minőségű, tehát extrém igénybevételnek is ellenáll. (Kérdés, van-e szükséged ilyen ellenállóságra.) Az ára sem vészes lépcsőnyi mennyiségben. Persze drágább, mint egy hagyományos parkettlakk, valahol a padlóolajokkal van pariban.
    Szerintem tartósság és kopásállóság tekintetében az oldószeres fényesek és selyemfényűek a legjobbak, és a selyemfényű az majdnem matt, nincs csillogás a felületén. Én inspirálnálak a selyemfény felé. Valami ilyesmit képzelj el. Nem fényesebb, mint egy olajozott padló. (Ahogy olvasom, azt is ki kell fényesíteni valamennyire.) A vízbázisúak már nem annyira kemények és ellenállók, viszont állítólag környezetbarátabbak.

    Olajozásban jártasaknak: Most azt olvasom az egyik oldalon, ami összehasonlítja a lakkozást és az olajozást, hogy fél évente kell újrakenni, hogy az impregnálás megmaradjon. Más oldalakon 1 év szerepel. Nyilván igénybevételtől, meg szennyeződéstől függ, de szerintetek milyen időközönként kell újrakenni az olajozott felületeket?

    [ Szerkesztve ]

  • pacman_123

    tag

    válasz T J #49788 üzenetére

    Köszi, igen, valóban szeretek fával dolgozni. Az más kérdés, hogy nem szakértő hozzáállással (infós a kenyérkereső szakmám). De pont ez a jó, hogy mindig sokat lehet és kell tanulni. Képet a héten tudok az ütőről majd csinálni, mert megyek hozzájuk egy előtető tartóoszlopot beállítani.

    Az olajozás is azért van, azért szeretem ha csak lehet, mert a tapintása is megmarad a fának, legalábbis sokkal jobban mint lakkozott felületen.

    Liszi70: az biztos, hgy az olajjal kezelt felületek sokkal kényesebbek, mint a lakkozottak. De - ld feljebb - a természetessége a fának talán ezzel a módszerrel marad meg legjobban. Valószínűleg mindkét felületkezelés mellett lehet pár pro-kontra évet felhozni. Adalékanyagok: a tiszta tungolajban nem sok van :) attól "food-safebb" kezelés meg nemigen kell. Meg persze az adalékanyag sem mindegy, hogy milyen: természetes vagy vmi laborban kikotyvasztott vegyi bizbasz.

    Öcsém (meg talán akárki) lépcsőjéhez még csak annyit az olaj védelmében, hogy (ebben a galériában láthatsz pár képet róla, nekem ebből a lépcső burkolása volt a reszortom), a lakkozott felület jóval csúszósabb -> csúszásgátló csíkkal nem akart belerondítani a látványba. És kisgyerek+zokni kombó, de felnőttnek sem mindig a legjobb, ha tükörre polírozott felületen csúszik meg és zúg pár lécsőfokot. A gyerekekre persze igyekszenek gumitappancsos zoknit adni, de mindig az sem jut rájuk. Illetve még valami, de az előre tervezett volt: a lépcső anyaga konyai munkapult, előre olajozva. Arra már nemigen lehetett (illett) volna lakkozni :)

    Menetközbeni ápolás: igen, egy évben egyszer "illik" áttörölni, de oda már nem kell locsolni az olajat. Felújítás: a lépcsőt még nem kellett, tavaly márciusban készült el. Akkor Németországban dolgozó parkettás cimbitől kapott tesóm vmi keményolajat, idén finoman egyszer megint áttörölte vele, a tev hogy évente egyszer ez meglesz ismételve. (gyerekek ilyenkor eltüntetve a nagyihoz 2 napra).

    Nekem magamnak fa konyhai munkapulltal még nem volt dolgom, csak jópár vágódeszkával, arra ugyanaz igaz mint a lépcsőre, új korában jó bőven (én paraffinolajban áztatom vagy 1-2 órát), utána méhviaszos paraffinnal áttörlöm, és évente egyszer megint. Ha másnak csináltam, adtam ~1 deci méhviaszos olajat, és rájuk bízom ezt.

    Hogyha felújítani kell? Gondolom csiszolás, újraolajozás. Ha kiömlik rá valami, akkor nyilván gyorsan fel kell törölni, amennyire csak lehet.

    [ Szerkesztve ]

    Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

  • liszi70

    nagyúr

    válasz pacman_123 #49789 üzenetére

    Sok mindennel egyetértek, de:

    "tükörre polírozott felületen csúszik meg és zúg pár lécsőfokot"
    Ez megint az a sztereotípia, amiről írtam, hogy a lakk az csak valami csillogó, fényes, tükör-felület lehet. :D Nem így van.

    "mindkét felületkezelés mellett lehet pár pro-kontra évet felhozni."

    Így van, ez a lényeg. :) Én a magam részéről a nagy igénybevételnek kitett felületeken (konyhai munkapult, lépcső stb.) egyelőre maradok a lakknál, de más beltéri fakezeléseknél én is szívesen alkalmazom az olajozást.

  • liszi70

    nagyúr

    válasz #74459392 #49907 üzenetére

    8 nap??? Áááá, az semmi, csak 1 nappal több, mint amennyi alatt Isten megteremtette a világot. :D
    "sérülékenyebb még ilyenkor, vizes poharat ne felejtsem rajta, illetve ha mosogatok és kifröccsen a víz, egyből le kell törölni"
    Úgy olvastam, olajozás esetén ez később is így marad, vegyszerek, savas dolgok, zsíradékok, alkoholos italok stb. kiömlésénél. Lehetőség szerint rögtön le kell törölni.

    [ Szerkesztve ]

  • #74459392

    törölt tag

    Mivel ismét szóba került az olajozás, így megragadnám az alkalmat néhány kérdésre :)

    Nekem ilyen lett a konyhai munkapult: link Biopin munkapult keményolajjal lett kezelve.
    Már 5 hét telt el az utolsó réteg felkenése óta, nem is használtuk még jófórmán, csak nagyon minimálisan, semmit nem hagyunk rajta, adunk időt a kikeményedésre.
    Viszont azért mostanában szándékosan rajta hagyok egy-két dolgot hosszabb időre, és még mindig olyan, mintha odaragadna az adott tárgy kicsit, hallani, érezni lehet, mikor elveszem. Kézzel persze semmi jele ennek, nyomot sem hagy semmi rajta.
    A kérdés az lenne, hogy ez mennyi ideig lesz ilyen? Normális ez vagy elrontottam valamit?

    Szeretném a natúr színre hagyott belső ajtókat, ablakok belső felét és belső párkányokat is ilyennel lekezelni tavasszal, és ha netán most hibát vétettem, azt nem szeretném újra elkövetni.
    És akkor még egy ide kapcsolódó kérdés: vékonylazúrral lekezelt (3 réteg) fenyő ablakot, ajtót lehet olajozni vagy ez már felejtős? Szoktak egyáltalán nyílászárókat olajozni?
    Jobb lenne olyan felület, ami könnyen letörölhető, mert a vékonylazúros nem az, sajnos.

    Az ablakok külső részei is vékonylazúrral lettek kezelve, ezek színesek, de erre is szeretnék nagyobb védelmet inkább. Kintre ajánlott ez a fajta olaj? Vagy oda másmilyet?

    [ Szerkesztve ]

  • liszi70

    nagyúr

    válasz #74459392 #50623 üzenetére

    Nem törölted le? Akkor szerintem jó sokáig várhatod, amíg teljesen kikeményedik. Bár keményolajnak hívják, mégiscsak olaj-keverék, ami nagyságrendekkel később szárad.
    Azt nem értem, ha ilyen magasfényű parkettalakk-csillogás volt acél, akkor miért az olaj mellett döntöttél? Hetek óta használhatnátok, és már csontszáraz lenne valami normális lakkal. Az olajozás bája a szép, természetes hatású selyemfényű felület, ahol nem a felületkezelő anyag, hanem a fa érvényesül. De ez nem olyan, vagy a kép csal ennyire? :F Szerintem az utolsó rétegnél is le kellett volna törölni, én legalábbis biztosan nem hagytam volna vastag olajréteget a tetején. Az olaj, az olaj. A hozzáadott adalékanyagoktól sem lesz alapjaiban más.

    Nem pereg le hamar a vastaglazúr. Ne gagyiból indulj ki, hanem normális minőségből.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz #74459392 #50623 üzenetére

    Hááát, szerintem úgy rontottad el, ahogyan a nagykönyvben meg van írva. Ezzel nem kellene tovább várnod, mert a következő évtizedben sem lesz jó. Próbálj utánaolvasni, az olajozás lényege, hogy szépen felviszed az anyagra, mondhatni bőven, de csak annyira, amit beiszik a fa. Vársz vele 5-10percet és _szárazra_ vissza kell törölnöd. Nem szabad, hogy "tócsában" álljon az olaj a fán. Az nem képez semmiféle réteget a fán, hanem annyi kell neki, ami beívódik a fába.
    Én a helyedben nekiesnék citlinggel, valami csiszolóval és eltüntetném, amit feleslegesen rákentél. A dolgot úgy képzeld el, mintha egy kétkomponensű lakkot az edzője nélkül kentél volna fel. Várhatod, hogy megkössön. Még akkor is beleragad majd az edény, ha már tapintásra száraznak tűnik.
    A csiszolással az a gond, hogy az olajos rész azonnal eltömíti a vásznat. A citling, egy éles "kés", azzal le lehet hámozni a felesleget. Ezt utána meg kell újra csiszolni, aztán adhatsz neki egy réteg olajat, de töröld is vissza szárazra. És akkor lesz Karácsonyra használható pultotok. Így, ahogy most van, így viszont jövőre se.
    De azért, várd meg, mit mondanak a többiek.
    Elvileg lehetne valamilyen oldószert is használni az olajra, de az meg nem tesz jót a fának :(

    Jajj, sajnálom a munkádat, a sok finom olajat.

  • Soká

    senior tag

    válasz #74459392 #50636 üzenetére

    Szerintem annyi a gond, hogy a fogalmakkal nem nagyon vagy tisztában, de érthető is, és ne vedd magadra. Én is elkövettem ugyanezt a hibát 20 évvel ezelőtt az olajozással, megtanultam egy életre...
    A kikeményedés annyit jelent, hogy kb. ennyi idő alatt történik meg a kémiai átalakulás, ekkor nyeri el úgymond a végleges formáját a dolog. De ez nem azt jelenti, hogy akkor 6 hétig ragad a cucc hat hét után meg hirtelen klassz lesz. Ezt a kikeményedést inkább csak azért emlegetik, hogy ne kezdj el a friss felületen bútorokat tologatni mert meglátszik. A kikeményedés különben is inkább a viaszra vonatkozik, mert az képez egy leheletnyi finom felületet a fán, annak valóban kell néhány nap, hogy valamelyest kikeményedjen.
    De úgy próbáld elképzelni, hogy a lakk meg az olaj+viasz abban különbözik egymástól, hogy a lakk képez egy kérget a fa felett, olyan mintha kotont húznál, az olaj és a viasz meg inkább magát a faanyagot teszi valamelyest ellenállóvá, elsősorban a vízzel szemben.
    Jusson eszedbe a cipőpucolás, ott is vékony rétegben kell felkenni a pasztát, kicsit hagyod, aztán fényesre bokszolod(tk. visszatörlöd).

  • thyeby

    őstag

    válasz #74459392 #50623 üzenetére

    Várj még azzal a keményolajjal, légy türelemmel, és nyugalommal. Az a hat hét egy ajánlás. De a valóság ettől eltérhet, mert sok dolog befolyásolja a kikeményedést, nem csupán az idő.

    A vastaglazúrt én valójában rendesen megutáltam. Reped, nem tapad, és nincs is tartós védelem. Ezt a vverdiktet egy akkurátus nyílászáró Sadolinozás után állítottam fel.

    Kültérre a Milesi XGT, beltérre vékonylazúr.

    Számomra az olajozás, viaszolás sokkal nagyobb értékű is és esztétikusabb is, valamint igazán egyszerű a felfrissítése.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    Tényleg nem akarok senkivel vitatkozni, csak elmondom a saját tapasztalataimat.
    Ha általánosságban beszélünk anyagokról, akkor a végkövetkeztetés lehet ilyen is, olyan is. Azzal nagyjából mindenki egyetért, hogy bár a laikus számára fordítva lenne logikus, de a vékonylazúr kültérre, a vastaglazúr beltérre való. Magamtól én is fordítva gondolnám...
    Én egyféle vastaglazúrt használtam, a nyersen megvett fenyő beltéri ajtajainkhoz, ami olcsó volt, de rohadt sokat kellett csiszolgatnom rajta de végül megérte. Erre használtam Sadolin vastaglazúrt és nekem nagyjából bevált. Se repedés, se pergés, egyedül a kilincsek közelében, ahol sokat fogdossuk, ott tud szennyeződni. (frissítés: most kipróbáltam és CIF-fel tökéletesen megtisztítottam, a zsíros kéz nem színezte el magát a lazúrt)
    Szóval, én egy az egyben nem vetném el a vastaglazúrt. Nyilván nem a legolcsóbb, ismeretlen valamit kell etalonnak tekinteni vagy nem azt ami rosszul lett esetleg felhordva.

    Az olyan lenne, mintha kayaman kolléga kijelentené, hogy szar a biopin olaj.

    Olajozás ügyben: persze, egy idő után nem fog úgy ragadni. Beszárad, de addigra szépen beleragad a por is és elég ottfelejteni az edényt, akármit és cuppanósan fog elválni a pulttól még hosszú ideig. Az olajozásnak pont az az egyik lényeges értéke, hogy "fás" marad a tapintás. Amikor van rajta egy rászáradt olajréteg, az nagyjából olyan mintha le lett volna lakkozva.
    Az egészben az a rossz, hogy állandóan emlékezteti az embert arra, hogy elrontott valamit. Ismerős az érzés. :)
    Én általában a bükk konyhapultunkat 3-4 évente átcsiszolom (lassan 20 éves) mert kell neki a felújítás. Miután mindkét oldala használható, így forgatni is szoktam. Ahol a feleségem pocsol rajta, ott a ragasztások jobban kirajzolódnak. :( Ez válóok lett nálunk... :)

    Olajozás kontra lakk ügyben én valamelyest olajpárti vagyok, de azért éppen mostanság be kellett látnom, hogy a lakk bizonyos értelemben jobban véd.
    Van nekünk egy ikeás bükk étkezőasztalunk, a múltkor írtam is róla. Ezt natúran vettük, utána olajoztam, viaszoltam, ezt is időnként átcsiszolom. Az a helyzet, hogy idővel a táblásítás ragasztásai egyre jobban kirajzolódnak mert a ragasztóanyag(?) megsötétedik. Nem ereszt el, de egyre jobban meglátszik. Most vettem használtan egy ugyanilyen asztalt. menet közben derült ki, hogy a tulaj lelakkozta valamilyen vizes lakkal. Először elkeseredtem, hogy basszus, majd csiszolgathatok, aztán amikor elhozta, akkor kiderült, hogy nem is csinálta nagyon csúnyán a lakkozást, másfelől az asztallapon sokkal kevésbé rajzolódtak ki a ragasztás vonalai. Nyilván a különbség adódhat a különböző ragasztástechnikából is, de nekem az volt az érzésem, hogy a lakk az, ami megvédte, hogy a ragasztóanyag nedvességgel érintkezzen.
    Szóval, most elbizonytalanodtam kicsit, hogy ha csinálok magamnak bútort, akkor melyik megoldást válasszam? Az asztalt minden esetre nem kezdtem el lecsiszolni, egyelőre még lapraszerelt állapotban várja a leendő helyét.

  • liszi70

    nagyúr

    válasz Soká #50652 üzenetére

    Szinte mindennel egyetértek. :R

    "vékonylazúr kültérre, a vastaglazúr beltérre való"

    Ezt nem lehet így kijelenteni. Mind a kettőnek van előnye, hátránya, kültéren, beltéren egyaránt.

    "Beszárad, de addigra szépen beleragad a por is és elég ottfelejteni az edényt, akármit és cuppanósan fog elválni a pulttól még hosszú ideig."

    Pontosan! Én is azt írtam, lehet elég lesz egy melegebb edény amit rátesznek, és már újra ragadhat. Önálló életet fog élni mindig, ha szabad tippelnem. Egész egyszerűen nem bevonóréteg a funkciója, nem is szabad elvárni tőle.

    "Az olajozásnak pont az az egyik lényeges értéke, hogy "fás" marad a tapintás."

    Így van, ez a lényege, ez az előnye. Magamtól idézek: Az olajozás bája a szép, természetes hatású selyemfényű felület, ahol nem a felületkezelő anyag, hanem a fa érvényesül. Ezt a kolléga sajnos teljesen elvesztette a vastag, csillogó réteggel.

    "Az egészben az a rossz, hogy állandóan emlékezteti az embert arra, hogy elrontott valamit."

    :K

    "a lakk az, ami megvédte, hogy a ragasztóanyag nedvességgel érintkezzen"

    Szerintem vitán felül áll, hogy a lakk véd jobban a külső behatásoktól, pláne a nedvességtől. Kemény külső védőréteg, amit lehet utálni pont a réteg-mivolta miatt, meg a felújítás viszonylagos nehézsége miatt, de az előnyeit is butaság tagadni. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Ronaldohun #51203 üzenetére

    (A videót csak gyorsan átpörgettem)
    Ahogyan neked borzasztóan tetszik az "átfestés", engem meg elborzaszt kicsit, de természetesen Te fogod használni, lelked rajta! :)
    A színezés kétféleképpen történhet. Vagy pácot használsz (ami vizes vagy alkoholos lehet) ez arra jó, hogy megszínezd a fát. Utána ezt felületkezelned kell, tehát lakkozni vagy olajozni+viaszolni.
    Vagy pedig valamilyen lazúrt használsz, ami egyszerre festékanyag, egyszerre lakk. Kicsit beleívódik a fába de nem annyira mint a pác. Gyakorlatilag olyan kicsit mint egy színezett lakk.

    Amire figyelned kellene, ha jól előkészítetted a fát: fóliázd vagy takard le a talajt mert biztosan fogsz csepegtetni. A kenést nem a tábla közepén kezd mint a videós jóember, hanem az egyik sarok közelében és az lenne a fontos, hogy egyenlő mennyiségű anyagot hordj fel a felületre és gyorsan dolgozz, hogy még nedves legyen a felület, amikor mellette a következő csíkot húzod. Az ecsethúzást ne a legszélén kezdd, mert akkor csak a lap élén fog végigfolyni a lötty. Kicsit beljebb kezd és mindig húzásnál fejezd be a lap szélén. Az egyenletesség azért kell, hogy ne legyen foltos a végeredmény és ha megszárad a festék, mire a következő csíkot húzod mellé, akkor ezek a csíkok el fognak különülni egymástól. Tehát lendületesen érdemes "összemosni" a felületet. Ha ugyanazt több rétegben fested (pácolod), akkor túl sötét lesz a végeredmény. Amikor feketére pácolok valamit, akkor ez előny, ha világosabb a pác, akkor oda kell figyelni az egyenletes anyagmennyiségre.
    Leginkább szórni lenne jó, úgy a legegyenletesebb, de ahhoz is kell rutin.
    Ne úgy csináld mint a videón a gyerek, hogy először a színét festette, utána a hátoldalát, hanem pont fordítva! Gyakorolj a hátoldalon és akkor talán szebben sikerül a teteje.
    Az jó, ha alaposan végiggondolod a műveletet, ne menet közben kelljen leállnod akármilyen okból. Ha van ott valaki aki segít egy csorgást letörölni, megigazítani valamit, az jó.

    De én nem vagyok festő szaki, csak így csinálnám.
    Az is lehet, hogy érdemes először szépen, óvatosan, kisebb lendülettel kevesebb anyaggal az éleket körbekenni. Arra számíts, hogy a fa az évgyűrű felőli élén mértéktelen mennyiségben képes beinni a pácot.

    Az olajozás egyszerű feladat, érdemes elég bőven kenni az olajat, egyetlen fontos dolog van: pár perc után szárazra kell törölni!!! Nehogy rajta hagyd az olajat fényesen mert soha nem fog megszáradni és csak ragadni fog!

Új hozzászólás Aktív témák