Grönland eddig is nagy figyelmet kapott a médiában Donald Trump amerikai elnök kijelentései és területkívánságai miatt, azonban jól értesült forrásoktól származó információk most még meghökkentőbb képet festenek. A Reuters forrásai szerint a Szilícium-völgy gazdag befektetői Grönlandból építenék meg „Szabadságvárost”, egy céges utópiát, ahol minimálisak az üzleti szabályozások, törvények.
Bár a megbeszélések korai szakaszban tartanak, az ötletet komolyan fontolgatja Trump dániai nagykövete, Ken Howery. Ő vezetné majd a Grönland megszerzését célzó tárgyalásokat is. Howery egyébként maga is egy kockázati befektetőcég társalapítója, azt egykor Peter Thiel társaságában hozta létre. És nagy támogatója a gyenge törvényi szabályozást ígérő városok ötletének, valamint régi barátja Elon Musknak, Trump egyik kiemelt tanácsadójának.
Hivatalosan senki nem beszél erről az ötletről, a Reuters szerint a források is névtelenséget kértek emiatt.
Elmondták ugyanakkor, hogy az ötlet szerint Grönlandból AI-központot hoznának létre, önvezető autók, űrkilövések és mikro-nukleáris reaktorok, gyors vonathálózatok jellemeznék a régiót.
A Szilícim-völgy régóta szeretne globális mértékben létrehozni alacsony törvényi szabályozással működő városokat, még az USA-ban is. Trump egy 2023-as kampányvideóban ígéretet tett hasonlóra. Az ötletet startupvárosként is emlegetik, a lényeg azonban az, hogy a szabályozások felszámolásával hoznának nagy innovációkat.
Az, hogy a Trump-kormány ilyen ötletet fontolgat, jól mutatja, hogy Trump külpolitikája terjeszkedő jellegű, továbbá azt is, hogy a tech-vezérek befolyása mekkora. Trump a megválasztása óta többször beszélt arról, hogy meg akarja szerezni a Panama-csatornát, Grönlandot, Kanadát, továbbá újraépíteni Gázát.
Grönland Texasnál háromszor nagyobb, de csak nagyjából 57 ezren lakják. A sziget ugyanakkor stratégiai jelentőséggel bír az amerikai hadsereg számára, amelynek bázisa is van ott – gazdag továbbá ásványkincsekben, nyersanyagokban.
Trump korábban nem zárta ki a katonai erővel való elvételt, ha Dánia nem adja el Grönlandot. Alelnöke, J.D. Vance meg is látogatott egy katonai bázist a szigeten, aminek hatására azonban a helyiek tüntettek – többségük nem akar az USA része lenni a felmérések szerint. A Dánia tulajdonában lévő, de magát kormányzó Grönland miniszterelnöke szerint az amerikai látogatás a tisztelet hiányát mutatta.