Magtrióval jelentkezett a SiFive

A Performance sorozat kiegészült a P670-es, P470-es és P450-es dizájnnal.

Bemutatta legújabb Performance sorozatú processzormagjait a SiFive, amelyek közül a P670 a sorozaton belül a csúcsra tör, míg a P470 és P450 az energiahatékonyságot helyezi előtérbe, de olyan módon, ami nagyon izgalmassá teheti a fejlesztéseket.

Hirdetés

Elsőként nézzük a P670-et, amely a P650 továbbfejlesztésének számít. Röviden az új mag nagyon hasonló felépítésű az elődhöz viszonyítva, így ugyanazt a RISC-V RVA22 profilú utasításarchitektúrát használja, viszont extraként bevezeti a kriptográfiai műveleteket gyorsító RISC-V Vector Cryptography kiterjesztést, illetve két darab 128 bites SIMD tömböt kínáló, RISC-V Vector Extension v1.0-s specifikációknak megfelelő vektorfeldolgozót is tartalmaz.

A SiFive mindkét magot meghagyja a portfóliójában. Amelyik partnernek szüksége van az új képességekre, igényelheti a P670-es verziót, de ha ezek az adott célterületen nem számítanak, akkor érdemes a kisebb lapkaterületű P650-et kérni. A skálázhatóság mindkét magnál megegyezik, vagyis akár 128 kB-os L1 utasítás- és adatgyorsítótárat használhatnak, miközben a megosztott L3 cache 1 MB vagy nagyobb lehet, ráadásul ezen maximum 16 mag osztozhat.


[+]

Az igazi csemegének a P470-es fejlesztés mutatkozik, ugyanis ez az első olyan energiahatékonyságra tervezett magja a SiFive-nak, amely out-of-order logikát használ, vagyis a beérkező feladatok sorrendtől függetlenül dolgozza fel. Ez az előrelépés rendkívül jót tesz a teljesítményének, és az elődnek számító P270-hez viszonyítva nagyjából kétszer nagyobb teljesítményre képes.

A P470-es magdizájn a RISC-V RVA22 profilú utasításarchitektúrát használja, és jutott ennek is egy darab 128 bites SIMD tömböt kínáló, RISC-V Vector Extension v1.0-s specifikációknak megfelelő vektorfeldolgozó, valamint kriptográfiai műveleteket gyorsító RISC-V Vector Cryptography kiterjesztés. Persze az sem gond, ha ezekre nincs szükség, ebben az esetben a P450-es verziót érdemes licencelni. A rendszer egyébként nagyon jól skálázható, mivel akár 16 magot is lehet használni az adott rendszerchipen belül.

A P470 fő előnye, hogy 5 nm-es node-on akár 3,4 GHz-es órajelre is képes, míg 7 nm-es eljáráson elérhető vele a 3 GHz közeli frekvencia. Eközben maga a dizájn nagyon hatékony marad, a SiFive mérései szerint ugyanazon a 7 nm-es node-on egy Cortex-A55-nél 2,75-szer gyorsabb, egységnyi helyfoglalásra levetített teljesítmény tekintetében pedig négyszeresen túlteljesít az ARM említett, rendkívül elterjedt magján. Emiatt a SiFive nagyon bizakodó a P450-es és P470-es magokat tekintve.

A RISC-V architektúrára épülő P670-hez, P470-hez és P450-hez előzetes formában már hozzáférhetnek a cég partnerei, a tényleges elérhetőség pedig később esedékes.

Hirdetés

TP-Link Deco: a tökéletes Wi-Fi titka

PR A TP-Link Deco mesh rendszereivel egyszerűen biztosítható a megfelelő sebességű WLAN hálózat egy nagyobb lakásban is.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés