Az ekonyvolvaso.blog.hu-n közzétett bejegyzésében Professzore a Sanoma kezdeményezéséről alapvetően elismeréssel kezd írni, ám amikor számba veszi a fontos jellemzőket – kínálat, árak, formátum stb. – akkor ki kell jelentenie, hogy talán nem ez az oldal lesz az e-könyvek elterjedésének legfőbb motorja:
„A Sanoma nevével fémjelzett portál eredeti dizájnja tapodtat sem változott, az elektronikus könyvek sarka pontosan ugyanúgy fest, mint a bolt többi része, épp csak a kis e-könyv logók és az „e-könyv változat csak” fonéma utalnak arra, hogy itt valami olyasmiről van szó, ami nem hagyományos papírra van nyomtatva. Többen nekiláttak (bevallom, én nem), hogy végigszámolják a repertoárt. Az eredmény uszkve 148 mű. A kínálatban sok kiadó (Sanoma, Illia, Osiris, Saxum, Typotex stb.) művei szerepelnek, nagyjából-egészében a szokásos piaci várakozásoknak megfelelően. Rend van, választék van, de ekkora csinnadrattával (oké hype-pal) 148 könyvvel indulni...
Az árakról
Az alsó küszöb 490 forintnál lehet. Az Osiris Diákkönyvtár sorozatában megjelent klasszikusok ára 50 forinttal kevesebb, mint az Osiris saját egyetem téri könyvklubjának klubtagoknak szóló 530 forintos ára. Azt mondom, egészen korrekt. A teteje, legalábbis a legdrágább, amit rövid keresés után találtam, 2990 forint. A nemrégiben elhunyt kiváló gyermekpszichológus, Ranschburg Jenő szülőknek szóló könyvének második kiadása így alig 170 forinttal olcsóbb, mint a könyv papírváltozata a kiadótól on-line módon megrendelve.
Namost. Ez a differencia messze nem akkora, amivel bárkit rá lehetne venni arra, hogy egy epub-képes eszközt pusztán a jó megtérülés miatt megvásároljon és ezt követően ezen olvassa a könyveket. Számoljunk csak! A legolcsóbb epub-képes e-papíros eszköz, amit itthon viszonylag egyszerűen meg lehet vásárolni, a DPS E800 a maga kb. 45 ezer forintos árával. Vegyük ezt a bizonyos fenti példát, 170 forintos differenciával az olvasó ára a 265. könyv megvásárlásakor, mintegy 791 000 forint elköltése után válna nullszaldóssá. És akkor nem számoltunk sem amortizációt, sem egyéb járulékos költségeket (pl. tok, olvasólámpa stb.).”
A részletes kritika az ekonyvolvaso.blog.hu-n olvasható.