Az elmúlt napokban két hírt is kaptunk arról, hogy keleti szomszédaink állampolgárai milyen informatikai bűncselekmények elkövetése miatt kerültek a bíróságok elé.
Hirdetés
Az egyik történet Makszim Kovalcsuk ukrán állampolgárról szól, aki lopott szoftverekkel kereskedett az interneten. Ez persze önmagában hétköznapi hír lenne, de Kovalcsukot emelett még pénzmosással és hamis bankkártyákkal való visszaéléssel is vádolják. A hamis szoftverek pedig igen jól jövedelmeztek: összesen 3 millió dollár értékű kárt okozott a nagy szoftvergyártóknak. Ennek persze csak kis részét kapta kézhez, de még így is tisztességes summára tehetett szert a 26 éves fiatalember, akit Bangkokban tartoztattak le, és jelenleg kiadatási őrizetben van: egy kaliforniai bíróság kérte letartóztatását. A hírek szerint 20 év börtönre és 500 000 dollár bűntetésre számíthat, amennyiben a pénzmosást is rá tudják bizonyítani.
A másik eset Romániában történt, ahol Dan Dumitru Ciobanu áll az iasi bíróság előtt a Blaster-F féreg megírásának és terjesztésének vádjával. Lebukása teljesen mezei nyomozati munkának köszönhető: a féreg törzsében egy román nyelvű üzenetet helyezett el, miszerint "Ne menj a hidrotechnikai szakra!!! Csak az idődet pazarlod... Birsan, már vár a nyugdíj!!! Sz*rok a diplomára!!!!!!". Innentől kezdve a román nyomozati szerveknek nem volt nehéz dolga megtalálni a vírusírót. Ciobanu védekezését, miszerint a vírus véletlenül szabadult el a gépéről, a kirendelt szakértők komolytalannak tartják. Az egyetemista 3-tól 15 évig terjedő börtönbűntetésre számíthat, ha elítélik.
Érdemes okulni a fenti hírekből és elkerülni azokat a cselekményeket, melyek a törvénybe ütköznek, bármennyire ártaltlannak is tűnnek. Kár egy heccből megírt vírus miatt akár éveket is börtönben tölteni. Bár Magyarországon eddig tudomásunk szerint vírusírás miatt senkit nem ítéltek el, de az Elender jelszóadatbázisát közzétevő hackerek nem jogerősen két év felfüggesztett börtönt kaptak.
Krasznay Csaba (BME IK ITSec Csoport - IHM-együttműködés)