Rendkívül gyors Cortex maggal frissít az ARM

A Cortex-A76 a vállalat eddig legfejlettebb és leggyorsabb CPU IP-je.

Az ARM nem várta meg a Computex hivatalos kezdetét, és jóval a rendezvény előtt bejelentették a legújabb processzormagjukat, amelyet már a 7 nm-es node-okhoz terveztek.


[+]

A Cortex-A76 az eddigi leggyorsabb megoldásuk, amelyet komolyabban is átterveztek a korábbi opciókhoz viszonyítva. A legfőbb cél az volt, hogy gyorsabb legyen a konkurens megoldásoknál, ezekhez mérten feleakkora fogyasztással és elfoglalt lapkaterülettel. Az ARMv8.2-A utasítás-architektúra megmaradt a Cortex-A75-höz viszonyítva, ugyanakkor ez az első olyan ARM által tervezett mag, amely órajelenként négy utasítást tud dekódolni.

Hirdetés

A gyorsítótárak tekintetében a Cortex-A76 64-64 kB-nyi, 4 ciklus késleltetésű L1 utasítás- és adatgyorsítótárat használ, az L2 gyorsítótár 256 vagy 512 kB lehet 9 ciklus késleltetéssel, míg az L3 gyorsítótár kapacitása 2 és 4 MB közé tervezhető, és ez már négy mag között van megosztva. Ebben az esetben a késleltetés 26-31 ciklus.


[+]

Az ARM az új dizájnnal alapvetően a késleltetés csökkentésére, illetve azoknak a szituációknak az elkerülésére koncentrált, amikor sávszélesség jelenti a limitációt. Ezzel gyakorlatilag az üres ciklusok is csökkenthetők, ami összességében növeli a rendszer hatékonyságát. A legfontosabb eszköz az előbbi problémák kezelésére az új elágazásbecslő, ami el lett választva az előbetöltő egységtől. Ennek több előnye van, egyrészt a különálló működés miatt egymástól függetlenül is lekapcsolhatók, amivel energiát lehet spórolni, másrészt ilyen formában az elágazásbecslő teljesítményét nem limitálja az előbetöltő, így az kétszer gyorsabban is képes dolgozni.


[+]

A feldolgozók szempontjából a Cortex-A76 integer része egy branch egységet, két egyszerű ALU-t, valamint egy többciklusú integer ALU-t alkalmaz, ami egyszerű ALU-ként is képes működni. A lebegőpontos operációkhoz is használható ASIMD végrehajtók tekintetében nagy változás állt be, mivel mostantól két darab 128 bites SIMD motor dolgozhat, ami egyrészt megduplázott teljesítményt a Cortex-A75-höz képest, másrészt csökkent az egyes utasítások végrehajtásának késleltetése is. Mindemellett az AI feladatokban már elméletben négyszeres lehet a gyorsulás.


[+]

Az ARM szerint a Cortex-A76 a Cortex-A75-höz viszonyítva 25%-kal jobb integer IPC-vel rendelkezik, míg a SIMD motorok szempontjából 35%-os az előrelépés, illetve 90%-kal nagyobb memória-sávszélesség áll rendelkezésre, az energiahatékonyság pedig 40%-kal jobb. Ez a gyakorlatba átültetve 28%-os extrát jelent a Geekbench tesztprogramban, valamint 35% pluszt a JavaScript kódok futtatása során, de például az AI feladatoknál 3,9-szeres lehet a kimérhető előny.


[+]

Maga a Cortex-A76 a Big.Little rendszert leváltó DynamIQ koncepcióban fogható be egy kisebb Cortex processzorrésszel, egyelőre azonban csak a Cortex-A55-öt lehet a párjának választani, bár technikailag a Cortex-A75 is opció, csak éppen nincs túl sok értelme. Az ARM egy nyolcmagos dizájnhoz négy Cortex-A76-ot és négy Cortex-A55-öt ajánl, viszont a DynamIQ sokféle konfigurációban alkalmazható, így egyéni döntések kérdése, hogy miképp döntenek az érintettek. Az is kiderült, hogy a Cortex-A55 helyére egy ideig nem jön új mag.


[+]

A Cortex-A76-et az ARM 3 GHz fölötti órajelre tervezte, amit 7 nm-es node-on nem lesz nehéz elérni, viszont számításba kell venni, hogy ez a mag már erősen teljesítményorientált, így az okostelefonok mellett számos más piacot is céloz. Ez nem azt jelenti, hogy ultramobil szinten nem alkalmazható, csupán arról van szó, hogy sokkal szélesebb területet próbál lefedni a cég, mint korábban. Az új processzormag egyébként már licencelhető az érdeklődők számára.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ARM

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés