Testetlen hangfal, CES-dömping, jótékony mod

A héten történt

Új év, új élet! Valószínűleg ez az igen gyakran haszálatos szólás mindenki számára ismerős, és van is benne némi igazság. Még szinte el sem kezdődött a 2013-as év, de máris olyan fontos dolgok történtek a tech világban, amelyek kétségkívül összekapcsolhatók az új évvel. Például a Sony úgy döntött, hogy 12 év menetelés után befejezi a Playstation 2 gyártását. Nem mondanánk, hogy ez alapvetően örömhír lenne, mégsem vagyunk szomorúak, és a gyártóra sem tudunk haragudni, hiszen a konzol bőven kiszolgálta idejét, amit a PS2-vel kapcsolatos brutális statisztikák is alátámasztanak. De nemcsak a PlayStation második generációját kell elbúcsúznunk, hanem a netbookoktól is...

12 évig volt gyártásban a Sony PlayStation 2
12 évig volt gyártásban a Sony PlayStation 2

Az egyes gyártók az elmúlt évek folyamán fokozatosan felhagytak a kicsi, de olcsó gépek gyártásával, ugyanakkor a kategória két élharcosa (köztük a megteremtője is) tovább folytatta a gyártást – egészen mostanáig. Mindenesetre a netbookok olyan termékvonalakat tettek ismertté, mint az Intel Atom vagy az AMD Brazos, amelyek nem csak a notebookokban, hanem szép lassan más eszközökben is megjelentek. Ezek után nem csoda, hogy sem az Intel, sem pedig az AMD nem adja fel az ezekkel kapcsolatos terveiket, így a netbookok térvesztésével az erre épülő fejlesztéseiket szép lassan átpozicionálták, hogy tovább szolgálhassanak más jövőbeli eszközökben (például tabletekben). Ennek eredményeképp érkeznek az új Atom fejlesztések és az AMD Brazos leváltói is.


Az Acer mellett a kategória megteremtője, az ASUS is felhagy a netbookok forgalmazásával

A változás szele egy másik korosodó technológiát is megcsapott: az optikai lemezek piaca tovább zsugorodott a tavalyi évben, ami korántsem volt olyan drasztikus, mint ahogy várták, de a gyártók felkészültek ennek kezelésére. Ez olyan komoly döntésekkel járt, hogy azt a leendő vásárlók is érezhetik majd a bőrükön.

Korábban is elmondtuk a hasonló, "negatív hangvételű" hírek kapcsán, hogy az ilyen és ehhez hasonló események természetesek, hiszen a technológiai fejlődés egylőre úgy tűnik, megállíthatatlan; erről az idei év első napjainak fontos eseményén, a CES-en tettek tanúbizonyságot az iparág fő vállalatai. Így az AMD nemcsak a Brazos leváltóit demonstrálta, hanem felkonferálta az új Radeon chipeket is, melyek között asztali és mobil megoldások egyaránt megtalálhatók. Nem mintha az AMD jelenlegi technológiájában nem lenne elég "kakaó", aminek kipréselésére az ASUS ROG csapata boldogan jelentkezett. Ennek eredményeképp született meg az ARES II névre keresztelt, dupla grafikus processzorral szerelt szörnyeteg, amely jelenleg a piac leggyorsabb (és talán legdrágább) VGA-ja.


Már kanyarban az új generációs Radeon, de az ASUS ARES II brutális teljesítményt tol a mostani technológiával is

Mindeközben a nagy rivális, az NVIDIA sem ül a babérjain, noha a zöldek elsősorban a tabletpiacon mozgolódnak és a Tegra 4 platform születése felett bábáskodnak, ami igazi csemege rögtön az év elején. Hogy a kaliforniai vállalatnál mennyire komolyan gondolják az új fejlesztést, azt az NVIDIA saját fejlesztésű, Tegra 4 SoC köré épülő, androidos Project Shield kézikonzolja remekül példázza.


NVIDIA Project Shield: kézikonzol NVIDIA-módra, Tegra 4 platformon, Androiddal

Az Intel sem maradt ki az év eleji hajrából, így nem csak a Bay Trail Atommal kapcsolatos infókat szivárogtatták, hanem a CES alkalmával a korábban beharangozott, az ULV-nél is alacsonyabb fogyasztású (13 wattos TDP osztályba sorolt) Ivy Bridge processzorokat is elrajtoltatták. Ez önmagában nem lett volna akkora meglepetés, az viszont sokkal inkább felkeltette a figyelmet, hogy kiállítottak egy konfigurációt, amiben a készülőben lévő Haswell dolgozott, melynek megjelenését időközben a Computex környékére tolták. Visszatérve a CES-en látható masinára, a demógépben vélhetően a fejlesztés legerősebb IGP-vel ellátott változata dolgozott, ezzel megágyazva a további technológiai elemzéseknek, esélylatolgatásoknak.

PC-fronton mindenképpen megemlítendő, hogy az USB Promoter Group az USB 3.0-s szabvány gyorsítását tervezi a kompatibilitás megtartása mellett. Ezzel a lépéssel a szabvány átviteli sebességben is a Thunderbolt méltó ellenfelévé válhat, noha a villámos csatolófelület könnyen meglóghat az optikai kábeleknek hála, amire most már az Intel is rábólintott.

A PC mellett a tabletpiac szereplői is mozgolódnak, nem is kicsit! Úgy tűnik, az Apple és a Samsung háborújának még egyáltalán nincs vége. Iparági elemzők már korábban is valószínűsítették, hogy dollármiliárdos üzlet ide vagy oda, a két gyártó között fennálló feszültség előbb-utóbb az üzleti kapcsolatra is rá fog menni – kvázi szakítani fognak, és az Apple chipek gyártását kihúzzák a Samsung alól. Nos úgy tűnik, ez könnyen megtörténhet, hiszen friss értesülések szerint az amerikai vállalat már másik gyártónál teszteli 28 nm-es technológiáját. Bármi is lesz az ügy végkimenetele, a Samsung addig is saját fejlesztéseire koncentrál, aminek gyümölcse az újonnan bejelentett Exynos 5 Octa SoC, ami amellett, hogy gyors, még felépítése is rendkívül érdekes – és sok szempontból úttörőnek számít.

Konkrét termékekből sem volt hiány, de többnyire az olyan elborult megoldások domináltak, mint a Panasonic brutális, Windows 8-at futttató, 20"-es, 4K felbontású táblája. Más megközelítésből, de hasonlóan elvetemült lesz a Razer (szintén x86 platformra épülő) igazi "gamer" tabletje, a Project Fiona néven elhíresült Razer Edge is, amiről a kiállítás alkalmával minden lepel lehullott. A Polaroid neve is előkerült a tabletek között, de ez a vállalat a másik kettővel ellentétben nem az extremitásra és polgárpukkasztásra gyúrt, hanem inkább egy olyan megoldással rukkolt elő, ami a fiatalabb korosztályt vezeti be a digitális világba, biztonságosan, kizárva annak negatív oldalait.


Panasonic tablet 20"-es méretben: nem egyszerűen csak nagy, sokkal inkább gigantikus

Házimozis eseményekből is jutott a CES-re. Az LG erősíti OLED kijelzőinek flottáját, és egy minden eddiginél vékonyabb és könnyebb modellt prezentált kicsinek nem mondható méretben. A másik koreai gyártó, a Samsung a tavalyi év elején ígérte meg, hogy egyes, 2012-ben megjelenő okostévéinek egy része már tuningolható lesz, azaz készülékünk tudását hardveresen is bővíteni lehet az aktuális modellév újdonságaival. A vállalat ígéretét betartva a CES-en mutatta be az első EVO kitet, amivel az említett bővítés elvileg könnyen kivitelezhető.

Zárszóként még két érdekességet említenénk meg az elmúlt hétről. Az egyik a hajtogatható e-ink érintőkijelzővel szerelt tablet, ami régóta dédelgetett álom, de a hírben látható videó tanúsága szerint úgy tűnik, lassan itt is sikerül komolyabb áttörést elérni. A másik pedig a Kingston HyperX Predator USB 3.0-s pendrive, ami legfeljebb 1 TB-os kapacitást kínál vállalható átviteli sebességek mellett.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés