Testetlen hangfal, CES-dömping, jótékony mod

TGIF

A napokban folyó CES alkalmával számos látványos és stílusos hangrendszerről rántották le a leplet, a legnagyobb csodálkozást mégis a JVC Kenwood két ládája okozta. A kocka alakú keretek valójában speciális, vezeték nélküli hangszórók akarnak lenni, legalábbis a gyártó ezt állítja róluk. A gesztenyefából, kézzel készített alkotások 5,35"-es és 12,2”-es méretben lesznek majd elérhetők, hangszórókat viszont nem tartalmaznak: a hangok megszólaltatása a keret feladata, vagyis a fa mint membrán szerepel a képletben.

Leginkább csak a középső és a felső tartományokban képes értékelhető megszólalásra, így zenehallgatásra nem a legjobb választás a dísznek sem utolsó berendezés. Azonban nem is muzsikus célzattal született, hanem inkább a természet hangjainak reprodukálására. A gyártó autentikus hangforrásokat mellékel termékéhez, azonban itt még nem álltak meg. Lehetőség van havi előfizetést váltani ahhoz, hogy olyan, bemikrofonozott természetes környezeteket hallgathassunk „élőben”, mint például Takayama és Morotsuka. Egy csipetnyi paradicsom hazacsempészése persze nem olcsó mulatság: a kisebbik kockáért 680, a nagyobbikért pedig 3400 dollárnak megfelelő japán jent kér a JVC Kenwood.

Ha már ezzel az igen költséges módszerrel sikerült kialakítani privát zen zónánkat, akkor érdemes szórakozásunkról is gondoskodni. A régi idők konzoljainak szerelmesei egy emulátor segítségével bármikor nosztalgiázhatnak egy kicsit, de az életérzés maximalizálása csak az eredeti „vas” tapintásával érhető el. Ezek a korosodó masinák viszont meglepően sok helyet képesek elfoglalni a nappaliban, ezért a Hailrazer úgy döntött, a Nintendo 64-et és a GameCube-ot egybegyúrja, helyesbítve a GameCube-ot egészítik ki a Nintendo 64 képességeivel.

A koncepció lényege, hogy mind az áramforrás, mind pedig az audio- és videokimenet közös, így a koprodukció nem csak kompaktabb, de kevesebb összevissza tekergőző kábellel is jár. A két rendszer között egy egyszerű kétállású kapcsolóval válthatunk, amely az öszvér oldalán kapott helyet. A játékok beolvasása az egyszerűség kedvéért SD kártyáról történik.

Mivel bajok a látszólag legbékésebb pillanatokban is beüthetnek, ezért jobb időben felkészülni a katasztrófára. Robotairz pontosan ezt tette, amikor Super Nintendo rendszerét elpusztíthatatlanná és mobilizálhatóvá tette. Mert az élelem, az ivóvíz és a takaró hasznos kataklizma esetén, de messze nem olyan szórakoztató, mint egy kétjátékos SNES csata.

Az egész egy Pelican 1300 ütésálló táskában talált otthonra, amibe az eredeti rendszer, a távirányítók és a játékkazetták mellé akkumulátor és a fedélbe egy kijelző is került, így a világtól elzárva, hálózati áram hiányában is több órára biztosított a nosztalgiaparti. A projekt kivitelezése 425 dollárjába kerül a túlélőknek, amely minden bizonnyal életük egyik, ha nem a legjobb befektetése lehet.

Egy kicsit a rajongói kütyük világába evezve, a gyártók most sem lustálkodtak, hiszen a két nagy űropera, a Star Trek és a Star Wars hívei mindig vevők a témába illő érdekességekre. Most például a BoyStuff webáruházban bukkant fel egy Star Trek ihletésű webkamera, ami mi mást is ábrázolhatna, mint a USS Enterprise űrhajót. Az autófókuszos USB kamera képességeiről semmit nem lehet tudni, csupán azt, hogy flexibilis szárának köszönhetően az asztal felett lebeghet vagy a monitorra tekeredhet. Egy ilyen zsebcirkáló birtoklása nem annyira olcsó mulatság, 39 angol fontot kérnek érte.

Eheti TGIF összefoglalónk végére a CES általunk egyik legfájdalmasabbnak vélt termékbejelentését hagytuk. Hölgyeim és Uraim, záróizmokat megfeszíteni, itt az iPotty! Nem, ez nem vicc! Ez kérem egy piacképes termék, a szobatisztaság rögös útjának, a biliztetésnek modern eszköze.

Az elképzelés szerint ugye mindenre van egy alkalmazás, így például az egyesült államokbeli App Store-ban 22 program foglalkozik ezzel a nehéz szülői feladat leküzdésével, hogy a kimeneteken távozó termék ne a textilbe, hanem rendeltetési helyére kerüljön, bele a bilibe. A 40 dolláros műanyag csoda lényegében egy bilivel kombinált iPad állvány. A bili funkcionálhat fedett ülőkeként is, valamint az állvány is eltávolítható a biliről, amennyiben úgy érezzük, hogy az oktatás elérte a célját, és továbbiakban nincs szükség a mutatvány kivitelezésében az almás asszisztensre. Nem is értjük, hogy volt meg az emberiség eddig iPotty nélkül!

Moddervilág

2013 első Heti Szemléjének Moddervilág szekciójába egy olyan érdekes építményt választottunk, amely egy trilógia középső darabja. Az Opprezzors: Annihilation Squad modot Masbuskado készítette; mi hármasának középső, kettes számú gépet vesszük most közelebbről szemügyre.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

A munka természetesen most is precíz tervezéssel kezdődött: a kétdimenziós ábrák CorelDraw X15-ben készültek, majd a SolidWorks 2011 tervezőprogramban már 3 dimenziós modellként állt össze. Utóbbi mozzanat nem csak azért fontos, hogy az addig csak fejben ötletfoszlányokként élő részletek végre egy egységet alkothassanak, hanem ilyenkor könnyen és még idejében lehet orvosolni az olyan pontatlanságokat és tervezési hibákat, amelyek később esetleg gondot okozhatnának a hardverkomponensek beköltöztetésekor.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

Ezek után nem meglepő az a tény, hogy ez a casecon teljes mértékben a nulláról épült, a legtöbb alkatrész egyszerű acél- és plexilapként kezdte életét. Persze a készítő nem azért ölt több mint 70 órát a CAD tervezésbe, hogy utána egyszerű kéziszerszámokkal essen neki a munkának, ráadásul ez a projekt komplexitása miatt szinte lehetetlen is lett volna. Az acélelemeket CNC vezérlésű présgép (stancoló) köpködte ki magából, amit egy szintén CNC vezérlésű élhajlítógép kényszerített a megfelelő pozícióba. A plexialkatrészek lézervágó segítségével nyerték el végleges formájukat. Az „érdemi” munka mondhatni csak ezután kezdődhetett.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

A szerkezet két oldalán egy jól ismert MNPCTech 3D ventilátorrács figyel, ami viszont alapos optikai tuningon esett át. Nem csak vadító fekete-vörös fényezést és tökéletes polírozást kapott, de mögé még egy egyedi tervezésű plexirács is került, amin természetesen a projekt logója látható.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

A többi fémfelület is megkapta az imént említett kezelést és porfestést, valamint a Cooler Master GeminII M4 processzorhűtő bordája sem úszhatta meg a színváltozást. Az alaplaptálca és egyéb burkolati elemek fekete fényezést kaptak. A különböző kész alkatrészek végül csavarozással kezdték elfoglalni végső helyüket.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

Az ECS H61H2-I3 Mini-ITX szabványú alaplapba egy Intel Pentium G645 processzor került, mellette Crucial Ballistix memóriamodulok és egy 60 GB kapacitású OCZ Vertex Plus R2 SSD lakik.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

A szerkezet egyik érdekessége, hogy a teteje két darab, kézzel készült masszív zsanér segítségével egy mozdulattal felnyitható, így pillanatok alatt hozzáférhetünk a gép belsejéhez és a főbb hardverekhez. A koncepció másik lényeges eleme, hogy az alapvető kialakítás egy előre kinyúló formát ábrázol, ami első pillantásra elég billenékenynek tűnik, Masbuskado szerint azonban a stabilitással nincs semmi gond, mert a konfiguráció legnehezebb darabja, egy Cooler Master tápegység legalul helyezkedik el, így a súlypont biztonságosan hátul van.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

Az alkatrészek összeszerelése, a hardverek beépítése és a fények bekötése közben nem akadtak különösebb nehézségek, ez főleg annak köszönhető, hogy ez a háromdarabos projekt második alkotása, és az első építése során számos hasznos tapasztalatra tett szert az alkotó. Végeredményként pedig egy olyan kompakt és formabontó modot kaptunk, aminek minden szegletén felfedezhetünk valamilyen egyedi vonást. A képekkel gazdagon illusztrált munkanapló a bit-tech.net oldalán, a részletes képgaléria pedig következő oldalunkon tekinthető meg.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

A történethez hozzátartozik, hogy az elkészült három gépből kettő elárverezésre kerül, Masbuskado pedig a befolyt összeget saját, Primera Esperanza nevű nonprofit szervezetének alapjába helyezi, amelynek célja a harmadik világban élő, nehéz sorsú gyermekek számára speciális iskolák építése.


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

Moddervilág galéria


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]


(forrás: bit-tech.net) [+]

A héten történt

Új év, új élet! Valószínűleg ez az igen gyakran haszálatos szólás mindenki számára ismerős, és van is benne némi igazság. Még szinte el sem kezdődött a 2013-as év, de máris olyan fontos dolgok történtek a tech világban, amelyek kétségkívül összekapcsolhatók az új évvel. Például a Sony úgy döntött, hogy 12 év menetelés után befejezi a Playstation 2 gyártását. Nem mondanánk, hogy ez alapvetően örömhír lenne, mégsem vagyunk szomorúak, és a gyártóra sem tudunk haragudni, hiszen a konzol bőven kiszolgálta idejét, amit a PS2-vel kapcsolatos brutális statisztikák is alátámasztanak. De nemcsak a PlayStation második generációját kell elbúcsúznunk, hanem a netbookoktól is...

12 évig volt gyártásban a Sony PlayStation 2
12 évig volt gyártásban a Sony PlayStation 2

Az egyes gyártók az elmúlt évek folyamán fokozatosan felhagytak a kicsi, de olcsó gépek gyártásával, ugyanakkor a kategória két élharcosa (köztük a megteremtője is) tovább folytatta a gyártást – egészen mostanáig. Mindenesetre a netbookok olyan termékvonalakat tettek ismertté, mint az Intel Atom vagy az AMD Brazos, amelyek nem csak a notebookokban, hanem szép lassan más eszközökben is megjelentek. Ezek után nem csoda, hogy sem az Intel, sem pedig az AMD nem adja fel az ezekkel kapcsolatos terveiket, így a netbookok térvesztésével az erre épülő fejlesztéseiket szép lassan átpozicionálták, hogy tovább szolgálhassanak más jövőbeli eszközökben (például tabletekben). Ennek eredményeképp érkeznek az új Atom fejlesztések és az AMD Brazos leváltói is.


Az Acer mellett a kategória megteremtője, az ASUS is felhagy a netbookok forgalmazásával

A változás szele egy másik korosodó technológiát is megcsapott: az optikai lemezek piaca tovább zsugorodott a tavalyi évben, ami korántsem volt olyan drasztikus, mint ahogy várták, de a gyártók felkészültek ennek kezelésére. Ez olyan komoly döntésekkel járt, hogy azt a leendő vásárlók is érezhetik majd a bőrükön.

Korábban is elmondtuk a hasonló, "negatív hangvételű" hírek kapcsán, hogy az ilyen és ehhez hasonló események természetesek, hiszen a technológiai fejlődés egylőre úgy tűnik, megállíthatatlan; erről az idei év első napjainak fontos eseményén, a CES-en tettek tanúbizonyságot az iparág fő vállalatai. Így az AMD nemcsak a Brazos leváltóit demonstrálta, hanem felkonferálta az új Radeon chipeket is, melyek között asztali és mobil megoldások egyaránt megtalálhatók. Nem mintha az AMD jelenlegi technológiájában nem lenne elég "kakaó", aminek kipréselésére az ASUS ROG csapata boldogan jelentkezett. Ennek eredményeképp született meg az ARES II névre keresztelt, dupla grafikus processzorral szerelt szörnyeteg, amely jelenleg a piac leggyorsabb (és talán legdrágább) VGA-ja.


Már kanyarban az új generációs Radeon, de az ASUS ARES II brutális teljesítményt tol a mostani technológiával is

Mindeközben a nagy rivális, az NVIDIA sem ül a babérjain, noha a zöldek elsősorban a tabletpiacon mozgolódnak és a Tegra 4 platform születése felett bábáskodnak, ami igazi csemege rögtön az év elején. Hogy a kaliforniai vállalatnál mennyire komolyan gondolják az új fejlesztést, azt az NVIDIA saját fejlesztésű, Tegra 4 SoC köré épülő, androidos Project Shield kézikonzolja remekül példázza.


NVIDIA Project Shield: kézikonzol NVIDIA-módra, Tegra 4 platformon, Androiddal

Az Intel sem maradt ki az év eleji hajrából, így nem csak a Bay Trail Atommal kapcsolatos infókat szivárogtatták, hanem a CES alkalmával a korábban beharangozott, az ULV-nél is alacsonyabb fogyasztású (13 wattos TDP osztályba sorolt) Ivy Bridge processzorokat is elrajtoltatták. Ez önmagában nem lett volna akkora meglepetés, az viszont sokkal inkább felkeltette a figyelmet, hogy kiállítottak egy konfigurációt, amiben a készülőben lévő Haswell dolgozott, melynek megjelenését időközben a Computex környékére tolták. Visszatérve a CES-en látható masinára, a demógépben vélhetően a fejlesztés legerősebb IGP-vel ellátott változata dolgozott, ezzel megágyazva a további technológiai elemzéseknek, esélylatolgatásoknak.

PC-fronton mindenképpen megemlítendő, hogy az USB Promoter Group az USB 3.0-s szabvány gyorsítását tervezi a kompatibilitás megtartása mellett. Ezzel a lépéssel a szabvány átviteli sebességben is a Thunderbolt méltó ellenfelévé válhat, noha a villámos csatolófelület könnyen meglóghat az optikai kábeleknek hála, amire most már az Intel is rábólintott.

A PC mellett a tabletpiac szereplői is mozgolódnak, nem is kicsit! Úgy tűnik, az Apple és a Samsung háborújának még egyáltalán nincs vége. Iparági elemzők már korábban is valószínűsítették, hogy dollármiliárdos üzlet ide vagy oda, a két gyártó között fennálló feszültség előbb-utóbb az üzleti kapcsolatra is rá fog menni – kvázi szakítani fognak, és az Apple chipek gyártását kihúzzák a Samsung alól. Nos úgy tűnik, ez könnyen megtörténhet, hiszen friss értesülések szerint az amerikai vállalat már másik gyártónál teszteli 28 nm-es technológiáját. Bármi is lesz az ügy végkimenetele, a Samsung addig is saját fejlesztéseire koncentrál, aminek gyümölcse az újonnan bejelentett Exynos 5 Octa SoC, ami amellett, hogy gyors, még felépítése is rendkívül érdekes – és sok szempontból úttörőnek számít.

Konkrét termékekből sem volt hiány, de többnyire az olyan elborult megoldások domináltak, mint a Panasonic brutális, Windows 8-at futttató, 20"-es, 4K felbontású táblája. Más megközelítésből, de hasonlóan elvetemült lesz a Razer (szintén x86 platformra épülő) igazi "gamer" tabletje, a Project Fiona néven elhíresült Razer Edge is, amiről a kiállítás alkalmával minden lepel lehullott. A Polaroid neve is előkerült a tabletek között, de ez a vállalat a másik kettővel ellentétben nem az extremitásra és polgárpukkasztásra gyúrt, hanem inkább egy olyan megoldással rukkolt elő, ami a fiatalabb korosztályt vezeti be a digitális világba, biztonságosan, kizárva annak negatív oldalait.


Panasonic tablet 20"-es méretben: nem egyszerűen csak nagy, sokkal inkább gigantikus

Házimozis eseményekből is jutott a CES-re. Az LG erősíti OLED kijelzőinek flottáját, és egy minden eddiginél vékonyabb és könnyebb modellt prezentált kicsinek nem mondható méretben. A másik koreai gyártó, a Samsung a tavalyi év elején ígérte meg, hogy egyes, 2012-ben megjelenő okostévéinek egy része már tuningolható lesz, azaz készülékünk tudását hardveresen is bővíteni lehet az aktuális modellév újdonságaival. A vállalat ígéretét betartva a CES-en mutatta be az első EVO kitet, amivel az említett bővítés elvileg könnyen kivitelezhető.

Zárszóként még két érdekességet említenénk meg az elmúlt hétről. Az egyik a hajtogatható e-ink érintőkijelzővel szerelt tablet, ami régóta dédelgetett álom, de a hírben látható videó tanúsága szerint úgy tűnik, lassan itt is sikerül komolyabb áttörést elérni. A másik pedig a Kingston HyperX Predator USB 3.0-s pendrive, ami legfeljebb 1 TB-os kapacitást kínál vállalható átviteli sebességek mellett.

Heti okosság

Tudástárunk a héten hét friss anyaggal bővült!

Az NVIDIA még 2004-ben mutatta be GeForce 6 sorozatát, mellyel a cég kiköszörülte a GeForce FX által ejtett csorbát. Az új termékcsalád azonban más szempontból is történelmet írt, ugyanis a vállalat ebben a sorozatban alkalmazta az első PureVideo részegységet. A PureVideo lényegében a különböző formátumú videók gyorsításáért felel, így tehermentesítve a központi processzort a munka alól.

Az NVIDIA PureVideo HD tudástár bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

Az S/PDIF (Sony/Philips Digital Interconnect Format vagy Sony Philips Digital Interface) egy olyan audiointerfész, amely biztosítja két eszköz között a hangok digitális átvitelét. Ennek előnye, hogy az átvitel során a jel nem szed össze olyan zajokat, mint azt analóg jeltovábbítás esetén teheti, valamint ha mindkét eszköz egyébként is digitálisan dolgozza fel a hanganyagot, akkor így elkerülhető két teljesen felesleges és esetleg zajjal, veszteséggel és torzulással járó konverzió (digitális -> analóg, majd analóg -> digitális).

Az S/PDIF – digitális audiointerfész tudástár bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

További friss tudástár anyagaink:

Kov1024 & Daywalker

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés