Fura hangkeltők, rozsdás mod, tranzisztorszülinap

Hirdetés

TGIF

Eheti TGIF egyvelegünkbe muzsikus eszközöket válogattunk össze. Itt van például a leginkább gitárerősítőiről ismert Marshall egyik jubileumi kiadása, amit 50. évfordulójának alkalmából adott ki, csakúgy mint a Major 50 FX fülhallgatót. A legújabb ünnepi termék a Hanwell hangszóró, ami egyben a gyártó első ilyen jellegű eszköze. Kialakítása természetesen egy erősítőre hajaz, de arra azért ügyeltek, hogy ne csak egy divatcikket, hanem egy jó minőségű hangrendszert tegyen le az asztalra.

A fából készült készülékházban két 6”-es hangszóró és szintén két, ferrofluid hűtésű csipogó kapott helyet, a gyártó állítása szerint ezek minden tartományra kiterjedő, erőteljes hangzást biztosítanak, meghajtásukról pedig egy 100 wattos erősítő gondoskodik. A dizájnos doboz a 35 Hz – 20 kHz-es tartományban képes a hangok megszólaltatására.

A Hanwell kiterjedése 435 x 193 x 297 mm, tömege pedig 10,5 kg – ezek a paraméterek hangzásával kapcsolatban bizakodásra adhatnak okot. Tetején három tekerő potméter (hangerő, magas, mély), a főkapcsoló, valamint egy visszajelző LED látható. A bemenet szintén ezen a panelen kapott helyet egy 3,5 mm-es jack aljzat formájában, amihez stílszerű spirálkábelt is mellékelnek a csomagban, így lényegében bármilyen audioeszközzel vagy médialejátszóval összeköthető.

A Marshall Hanwell megjelenését 10 000 darabos limitált példányszámban határozták meg, erről a készüléken lévő számozott fémplecsni is árulkodik. Vételára kereken 800 euró.

Ha már dizájnos hangszóróról beszélünk, akkor érdemes megemlíteni a People People átlátszó hangszóróját (Transparent Speaker) is. A koncepció lényege egy olyan minimáldizájos hangrendszer megalkotása volt, ami bármilyen környezetbe szinte beleolvad, ezért az egyszerű keretrendszerben az oldallapok nem műanyagból vagy fából, hanem üvegből készültek, így a főbb alkatrészeket leszámítva valóban teljesen átlátszó.

Az erősítőn kívül egy 6,5 hüvelykes mélynyomó és két 3”-es hangszót „rejt” a doboz, ez a teljesen moduláris felépítés pedig környezettudatos is, hiszen a burkolat vagy bármely alkatrész meghibásodás esetén könnyedén kicserélhető, vagy igény szerint akár modernebbre is cserélhető. A rendszer összteljesítménye körülbelül 100 watt, és a Marshall dobozához hasonlóan 35 Hz – 20 kHz-es frekvenciaátvitellel bír. Az analóg bemenetek mellett táplált USB aljzattal is rendelkezik, így elvileg Bluetooth és Wi-Fi képességekkel is megfejelhető a rendszer, valamint az erősítő hátába egy Apple Airport Express adapter is becsúsztatható, ha pont ilyen jellegű kompatibilitást igényelnénk.

A People People a Transparent Speaker ügyében egyelőre még a Kickstarter berkein belül kalapoznak, de a 120 000 dolláros cél teljesítéséhez még 37 nap áll rendelkezésre, és máris majdnem 83 000 dollárnál tart a számláló, vagyis eddig minden esélyük megvan a koncepció megvalósulásához. Terveik szerint két verzióban lesz elérhető az átlátszó zenedoboz: egy teljesen összeállított formában, és egy fele akkora csomagolásban, kit formájában, amihez magunk kell beszerezni és méretre vágatni az üveget (a pontos tervrajzok a csomag részét képzik).

Persze nem minden gyártó kívánja követni a letisztult dizájnt, egyesek kifejezetten más módon próbálják meg felhívni magukra a figyelmet. Erre kitűnő példa a táncoló macskás hangszóró (dancing cat speaker), amely már az ízlésesség határsértésének gondolatával kacérkodik. Megszólaltatásához egy 3,5 mm-es jack aljzaton keresztül, hátulról kell behatolni a prémes jószágba, és bármilyen analóg forrásról meghajtható. Működtetéséhez egy 4,5 voltos adapterre vagy 3 darab ceruzaelemre van szükség, és a cicus már ropja is a táncot. Mint az a videón is látszik, mozgáskultúrája egészen szegényes, de azért igyekszik stílusosan felvenni a ritmust.

Szerencsére, ha meguntuk a plüss macsek csípőmunkáját, akkor vigyázzt parancsolhatunk neki; ekkor „egyszerű”, mozdulatlan hangszóróként funkcionál. A táncoló macska vételára 33 angol font.

Nem csak a kimeneti, de a bemeneti oldalon is lehet találkozni furcsa eszközökkel. Scott Garner BeetBox nevezetű dobpadjának megjelenése elég egyedire sikeredett, ugyanis a szokásos lapocskák helyett hat darab céklát (a megfejtést köszönjük tiborandras fórumozónknak) kell püfölni, amelyek érintőszenzorokkal kapcsolódnak a központi dobozhoz, ahol mi más, mint egy Raspberry Pi végzi a feldolgozást és a megszólaltatást.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés