Frissítve: 500 GB-os merevlemezek csatája

Melegedés, zajszint

A winchesterek kiértékelését ezúttal a melegedés és a zajszintek lemérésével kezdjük, mert az a felhasználó, aki nem csak azért vesz merevlemezt, mert kell neki a hely, az figyel a melegedésre és a zajra is (no meg a rezonanciára, csak ezt nem lehet mérni). A lemez hőmérséklete nyomon követhető egy S.M.A.R.T.-ból olvasni tudó programmal (a HD Sentinelt használtuk), és/vagy külsőleg, egy infrás hőmérőeszközzel. Mi mindkét módon elvégeztük a méréseket.

A winchesterek burkolata sosem teljesen egyforma, ezért találnunk kellett egy közös pontot, ahol lemérhetjük a hőmérsékleti értékeket. Végül a merevlemez "végére", az üres oldalára esett a választásunk, ugyanis úgy vettük észre, hogy mindegyik modell esetében az itt mért adatok állnak legközelebb a S.M.A.R.T.-ból kiolvasott értékhez, és egyébként is, ez egy olyan pont, ami minden merevlemeznél ugyanúgy felmelegszik. A tesztek időpontjában a környezeti hőmérséklet 29-30 fok volt. Frissítés (2010.09.22): a WD Blue 00UU3A0-t és a WD Black 00E3A0-t kb. 21 °C-ban teszteltük.

Üresjáratban, kb. 20 percnyi semmittevés után 1-2 meglepetést leszámítva nem történt semmi különös. A hűvösségi versenyt a Samsung F3 EG nyerte, közel 4 fokkal verte az F2 EG-t, tehát valamit biztosan megváltoztatott a Samsung. A WD Green úgyszintén az élmezőnyben végzett, és meglepetésre ide sorolható még a Seagate 7200 rpm-es modellje is a Samsung F3-mal egyetemben. Bár itt még nincsenek komoly különbségek, 36 és 41 °C között váltakoztak a hőmérsékletek napjaink HDD-inek esetében (a Samsung T166 már 3 éves és háromtányéros). Frissítés (2010.09.22): a WD Caviárjainak SMART-ból olvasott értékei valószínűleg az alacsonyabb környezeti hőmérséklet miatt magasak, a lényeg úgyis az infrás hőmérővel kimért eredmény.

Ezután kb. 20 percig izzasztottuk a HDD-ket egy véletlenszerű olvasási/írási teszttel. A sorrend nem változott túl sokat. A leghűvösebb továbbra is a Samsung F3 EG és a WD Greenje, de 7200 rpm-es létére a Barracuda 7200.12 sem volt éppen meleg. Az F2 EG és az F3 EG között négy fokot mértünk az F3 EG javára, tehát ténylegesen változott valamit a Samsung EcoGreen szériája. A WD Black és a WD Blue a sor végére szorult, ami minden bizonnyal kéttányéros mivoltuknak köszönhető. Érdemes még látni, hogy a Samsung F2 EcoGreen hőmérőszenzora mennyire hasznavehetetlen, a terhelés hatására nem jelzett semmilyen hőemelkedést, viszont az infrás hőmérővel mért adatokból kiderült, hogy melegedett.

A zajszintmérést a hőmérsékleti mérésekhez hasonlóan a merevlemezek "végén", az üres oldalon végeztük el úgy, hogy egy kisebb tárgyra tettük rá a HDD-ket, így ugyanis a motorhang jobban hallatszik. A zajszintmérő vége 5 mm-re helyezkedett el a merevlemez "farától".

Ami a zajszintet illeti, itt elsősorban az üresjárati értékek a lényegesek, hiszen az a fontos, hogy amikor épp nem csinálunk semmit, akkor ne legyen hangos a HDD. Nem túl meglepő módon a 7200 rpm alatt forgó HDD-k nyertek, közülük is a Samsungoknak jár az elismerés. Őket a 7200-asok közül a Samsung F3 követi, tehát a számok megerősítik, hogy a Samsung F3 egy halk HDD, ezért is szeretik sokan. A sor végén ismét a két WD végzett, még a háromtányéros Samsung T166-nál is hangosabbak voltak a zajszintmérő eszköz szerint. A zajszintmérővel azonban van egy olyan probléma, hogy nem tudja megkülönböztetni a hangokat, nem tudja, hogy melyik hallható, idegesítő és melyik az, ami elviselhető. Frissítés (2010.09.22): nagyon úgy tűnik, hogy a WD kék és fekete egytányérosa ebben a tekintetben nem jelent komoly előrelépést a kéttányéros verziókhoz képest. A Blackről elmondhatjuk, hogy picit, szinte észrevehetetlenül halkabb elődjénél, viszont a Blue még hangosabb is, ami azt illeti nagyon meglepődtünk a magas motorhang hallatán.

Olvasóink a korábbi HDD-cikkekben már találkozhattak az általunk összeállított szubjektív, hallás utáni zajszintméréssel, amit most megismételnénk. Először a "halk", 5400-as vinyókat vizsgáltuk, pontosabban hallgattuk meg tökéletes csendben, és hasonlítottuk őket össze egymással, majd a következő megfigyelést tettük: a Samsung F2 EG "A" tökéletes HDD, nulla hanggal, de az F3 EG is csak nagyon picit hallható. Ugyanakkor az F3 EG halkabb, mint a WD Green, ami egy jól elkülöníthető magasfrekvenciájú hangot bocsát ki, viszont a Barracuda LP halkabb, mint az F3 EG, de nagyon picit hangosabb, mint az F2 EG. Ez itt már tényleg csak szőrszálhasogatás. Szerintünk a legjobb választás ebből a szempontból az F2 EG, a Barracuda LP, az F3 EG és a WD Green – ebben a sorrendben.

A 7200 rpm-esek hangcsatáját a WD Blue és a 7K1000.C összehasonlításával kezdtük, amiből a 7K1000.C egyértelmű győzelemmel távozott, a WD Blue-ból kihallható motorhang hangosabb, és a WD Greenhez hasonlóan egy enyhe, de vékony/idegesítő sípoló hang hallatszik ki belőle. Ezek után a WD Black is hangosabb volt a 7K1000.C-nél, a motorhangja jobban hallható, de a sípolás elmaradt. A 7K1000.C és a 7200.12 csatája érdekesen alakult: a két HDD motorhangja teljesen megegyezik, nem lehet köztük különbséget tenni, viszont a 7200.12-ből egy, még a WD Blue-nál is sokkal jobban érzékelhető "sípoló" hang hallatszik. A Samsung F3 és a 7K1000.C közül a Hitachi a nyerő, a Samsung motorja picit hangosabb "hajtóműzajt" bocsát ki; így a Samsung F3 és a WD Black összehasonlítása döntetlennel zárult. A WD Black és a 7200.12 összehasonlításában, ami a motorhangot illeti, a Seagate volt a nyerő, de az összképet a már említett sípoló hang lerontotta. Összességében a 7200-asok mezőnyében a Hitachi 7K1000.C, a Samsung F3, a WD Caviar Black, a WD Caviar Blue és a Seagate 7200.12 sorrendet állítanánk fel. A Seagate a magas frekvenciájú hang nélkül a Hitachival egyetemben az élen állhatna, de így már korántsem annyira vonzó. Frissítés (2010.09.22): a WD Blue egytányéros változatának (00UU3A0) hangja olyan, mintha egy üvegben homokot ráznánk, semmivel sem jobb mint a Seagate 7200.12-ese.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés