VIA Eden -- dobozba zárt szellem

A legkisebb alaplap

A VIA "Dávidjával", a mini-ITX formátumú Edennel előszőr a CeBIT-en kerültünk közelebbi ismerettségbe, ahol nem átallottuk megkérni a VIA-t, hogy biztosítson egy ilyen berendezést a PROHARDVER! (akkor még prohardver!) számára. Jóideje probálkoznak már a gyártók a PC-k méretének csökkentésével, mégis első blikkre biztosak voltunk benne, hogy ennél kisebb alaplapot még nem láttunk! Ezért is vettük fel a fonalat, hiszen a méret lényeges, ami mögötte van, az pláne.

Az Epox P4-es lapja sem egy kolosszus!

Üröm örömünkben, hogy cikkünk megjelenésével szinte egy időben jelenti be a VIA az Eden 2-t, az eredeti Eden platform új, DDR alapú, és számos más tekintetben is továbbfejlesztett változatát. Ettől függetlenül az eredeti Eden is megérdemel jópár bekezdést, főleg azért, mert -- mint azt látni fogjuk, -- amitől az Eden tényleg jó, nem változik.

Az általunk tesztelt változat felépítése:

  • VIA C3 Processzor - 800 MHz (133 MHz-es FSB, BGA tokozás, mint a pl a videókártyák grafikus motorjai. NEM CSERÉLHETŐ!)
  • VIA Eden Platform - VIA PLE133 Northbridge + VT 8231 Southbridge
  • Integrált hangvezérlő (S/PDIF kimenet az alaplapon!)
  • Integrált 10/100-as hálózati vezérlő
  • Integrált TV kimenet (SVHS + Kompozit)
  • 40 GB Seagate Barracuda IV 7200RPM
  • LG 52X CD-ROM
  • LG 16/40 DVD-ROM
  • 512MB PC133 SDRAM

Érdekességek

Bár a mi változatunkon nem volt, az Eden létezik olyan kiszerelésben is, amin egy alaplapra integrált Flash-ROM van, melybe egy kisebb operációs rendszert tudunk betessékelni. Nem rossz! A másik szokatlan dolog, amit elsőre nem biztos, hogy mindenki kiszúr, az a floppy vezérlő teljes hiánya. Persze manapság nem feltétlenül létkérdés, meg talán ahova az Edent a VIA szánta, oda nem feltétlenül szükséges, de mégis merőben szokatlan húzás.

Teszt a lelke mindennek - a rideg valóság

Mindenképpen előre bocsájtjuk, hogy az Edentől nem voltak igazán komoly elvárásaink a hagyományos benchmark programok kapcsán. A kompaktsága, hangtalansága sokkal hangsúlyosabb, de ettől függetlenül a szokásos teszteket nem lehet megúszni, és nem is érdemes, ha véleményt akarunk mondani a rendszer teljesítményéről. Megpróbáltuk tehát a maximumot kihúzni a kis Edenből, sikertelenül.

533 MHz-es kiszerelés. Vajon mire elég?

Amíg az ember nem látott működés közben C3-as processzort, ringathatja magát abban a hitben, hogy "annyira azért nem lassú". De, érdemi használat után az illúziók szertefoszlanak. Álljon itt egy kis grafikon, amiből sok minden kiderül...

Amint az látható, lebegőpontos alkalmazások terén egy Celeron 266-os (amiben még nem is volt L2-es cache!) is képes a C3 800-zal felvenni a versenyt. Szomorú, és igazából meglepő. Próbáltunk a BIOS beállításokkal variálni, de egyedül a memória menüpont alatt voltak komolyabb opcióink, és azok sem hoztak érdemi eredményt. A Sandra memóriateszt minden nekifutásra konzekvensen kifagyott, érezhetően viszont nem lett se gyorsabb, se lassabb a gép.

A siralmas processzor teljesítmény után üdítőleg hathat egy impozáns HDD teszteredmény, de az öröm ismét hamar szertefoszlik, ha beizzítjuk a 3DMark 2001 nevű tesztprogramot.

Mire következtethetünk mindebből? Egyetlen PCI slotjával, és über-integrált mivoltával az Eden természetesen nem alkalmas arra, hogy Unreal Tournament 2003 bajnokságokat nyerjünk vele. Nem fogunk vele komolyan 3D-zni, komoly számolási feladatokat végeztetni. Olyan nagy veszteség mindez? Véleményünk szerint nem, ugyanis az Eden egy nagyon jól behatárolt piacra készült, és ott remekül helyt is áll. Többé-kevésbé remekül.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • VIA

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés