Nőiesebb formák
A T610 után hamar érkezett az utód, a T630. Cikkünkben arra keressük a választ, hogy miben más, miben több az új modell.
A T610 csiszolt és lakkozott fém- és műanyag borításával visszafogott eleganciát sugall, ezzel egyértelműen népszerűbb lehet a férfiak körében, mint fiatalabb társa. Ez ugyanis kisebb, mint elődje, több színben kapható (például gyöngyház vagy lakkfekete), és a billentyűzete sem olyan puritán, ezért a T630 inkább női telefon. Szerintünk.
Egy hajszálnyival – 1–2 milliméterrel és 2,5 grammal – kisebb lett a készülék (102 x 43 x 17 mm, 92,5 gramm), miközben szembetűnően nagyobb billentyűzetet kapott, ezáltal egy kis K700i-érzést csempészett a gyártó a dizájnba. A kijelző mérete nem változott (120 x 160 pixeles felbontás, 65 000 színárnyalat), minőség viszont javult, köszönhetően a STN-LCD konstrukciót felváltó TFT technológiának.
Hirdetés
Ha körbeforgatjuk a telefont, jobb oldalt a szokásos hangerőszabályzó- és kameragombot találjuk. A bal oldali kezelő az online csatlakozást hivatott meggyorsítani, míg a bekapcsológomb a telefon tetején kapott helyet az infraporttal együtt. A telefon hátlapján ott figyel egy majdnem VGA-felbontású kamera és az önarcképkészítést segítő tükör.
Szolgáltatások
A menü és a kezelés mikéntje nem változott, az ikonok valamivel szebbek, igaz, még mindig pixeles benyomást keltenek. A telefonkönyv 510 bejegyzést – mobil-, otthoni, munkahelyi, fax- és egyéb számokat – képes tárolni, a számok mellé pedig e-mail címet, két szöveges bejegyzést, sőt fényképet is társíthatunk. Beállítható még a könnyebb átláthatóság érdekében a személyre szóló csengőhang, a csoportok szervezése és ötven hanghívás.
Életünk szervezésében is nagy segítség lehet a jól használható naptár, az ébresztő funkció, a stopper és a számológép. Sajnos ismétlést nem tudtunk beállítani rajta, eredménytelenül próbálkoztunk napi, heti, havi és éves beállításokban is.
A Sony Ericsson mindig jeleskedett az üzenetküldés támogatásában – ezúttal sincs ez másként. Az SMS-, MMS-, EMS-küldés és -fogadás nem okoz gondot a T630-nak. Előnyös tulajdonságai közé tartozik a Nokia-képüzenetek kezelése és a magyar nyelvű prediktív szótár. SMS-ből hetven darab tárolható, s ez szerencsére nem a dinamikus memóriát terheli, melynek mérete igen csekély (legfeljebb 2 MB). Az e-mailküldés alapját az e-mailkliens adja, ami jelen esetben teljes értékű POP3/IMAP-szolgáltatást nyújt.
Sajnos a kamera – akárcsak az elődje – csak CIF- (352 x 288 pixel) felbontású képeket készít, noha a kézikönyv itt már VGA-felbontásról beszél. Ez pedig azért van, mert a T630 már képes felnagyítani a fotókat 640 x 480-as felbontásig, ám ez a szoftveres interpoláció nem tesz jót a minőségnek. A fotózáshoz a T610-nél már bevált lehetőségek itt is rendelkezésünkre állnak: állítható a fényerő, van önkioldó, és választhatók effektek is (szépia, a fekete-fehér és negatív). Az elkészült képeket háttérként, képernyővédőként vagy telefonkönyv-bejegyzéshez társítva is használhatjuk.
Természetesen fotóinkat továbbküldhetjük Bluetooth vagy infra kapcsolaton keresztül, vagy e-mailben és MMS-ben. A készülék ugyanis támogatja ezeket az adatkommunikációs megoldásokat. Van itt WAP 2.0 és Class 8-as, tehát 4+1 vagy 3+2 időréses GPRS is. A játékosok sem szenvednek hiányt, mivel a telefon a Java- és Mophun-alkalmazások futtatására is alkalmas. A „csomagolt” játékok egy kicsit egyszerűek, de jópofák. A csengőhangok legfeljebb 32 szólamú polifóniában szólalnak meg.
A gyártó oldalán olvasható adatok alapján az új modell beszélgetési időben (T610 11 óra, T630 9 óra) és készenléti időben (T610 315 óra, T630 300 óra) is elmarad az elődjétől.
Ami tetszett:
- kijelző
- billentyűzet
- Bluetooth, IrDA
Ami nem tetszett:
- csak majdnem VGA-kamera
- kevés memória