Panzer Corps - iPad teszt

Panzer General új köntösben...

A minap nézelődtem az App Store kínálatában olyan játék után kutatva amiből a következő iPad teszt készülhet, amikor is egy Panzer Corps című játékon akadt meg a szemem. Korábbról már ismerős volt a cím és rögtön a Panzer General-hoz kötöttem. Mint később kiderült a társítás abszolút helytálló volt, a játék bevallottan a Panzer Ganaral spirituális utóda. Pc-n már évekkel ezelőtt megjelent, ezért is volt ismerős.

Mivel annak idején sok időt töltöttem a Panzer General, Panzer General 2 és Fantasy General hármassal így rögtön tudtam, hogy nem kell tovább keresnem, megtaláltam az aktuális tesztalanyt. Rögtön fel is vettem a kapcsolatot a Slitherine Games-szel, akik szinte azonnal a rendelkezésünkre bocsátottak egy példányt a játékból. Amíg a Panzer Corps töltődött az iPad-re, áttanulmányoztam a Slitherine kínálatában fellelhető játékokat. A csapat kifejezetten rétegjátékokkal foglalkozik, elsősorban stratégiákkal, ráadásul mindezt nem kizárólag digitális formában, terepasztalos wargame szabályrendszereket is kínálnak a Field of Glory személyében. Ennek digitális változatáról amennyiben a Slitherine is úgy gondolja szintén szívesen írunk a jövőben egy rövid ismertetőt.

Térjünk is vissza magára a játékra, ami ha nem is egy az egyben Panzer General, de mindenképpen nagyon közel áll hozzá. Aki tehát korábban nagy rajongója volt az SSI játékának azt nem éri majd nagy meglepetés a Panzer Corps-szal történő játék során sem. Az alapjátékban a német haderőt irányítva van lehetőségünk végigjátszani a második világháborút, egészen Lengyelország lerohanásától kezdve. Ha jól játszunk akkor akár Amerikában is partra szállhatunk a játék végén.

A főmenübe lépve több lehetőségünk is van. Nyilvánvalóan kezdhetünk egy új játékot, vagy egy régebben megkezdettet tölthetünk vissza. De ezen felül olyan nem elhanyagolható dolgokat is találhatunk, mint a Multiplayer vagy éppen a Library, ahol a játékban fellelhető hadi eszközökről olvashatunk.

Hirdetés

...a köntös alatt Panzer Corps

Új játékot kezdve eldönthetjük, hogy melyik kampánnyal kívánunk játszani, vagy játszhatunk akár egy konkrét forgatókönyvvel is, ezek között egy Magyarország területén játszódót is találunk, amiben Budapestet kell visszafoglalni a Balatontól indulva. Amennyiben eldöntöttük, hogy miképpen szeretnénk játszani, még beállíthatjuk a nehézséget, és egyéb a játékmenetet befolyásoló tényezőt (FoW, időjárás, lépés visszavonás, stb), ezek után viszont már a játéktéren találjuk magunkat, amire először az egységeinket kell elhelyezni. Ha ez is megtörtént akkor indul a körökre osztott csata. Ezen csaták megnyerésére korlátozott mennyiségű kör áll a rendelkezésünkre, és legfőbb feladatunk általában adott városok elfoglalása és megtartása. Vagyis a legtöbb esetben, szükséges a taktikai tervezés.

Annál is inkább szükség van a tervezésre, mivel a játékban több tucat egységtípus található meg, amik mind különböznek egymástól. Így a minél nagyobb károkozás, minimális veszteségek árán alapkoncepció megvalósítása, csak az egységek ismerete mellett lehetséges. A felderítő járművek használata legalább olyan fontos, mint az aktuális legerősebb tankok bevetése. De jó hasznát vehetjük az elsőre feleslegesnek tűnő stratégiai bombázónak is, ami ugyan csak minimális károkozást visz végbe, de úgymond előkészíti a terepet a többi egységnek, hogy az adott ellenséget könnyebb legyen legyőzni. Ez leginkább abban nyilvánul meg, hogy a stratégiai bombázóval sakkban tartott egység nem támad vissza.

A játék során az egységek természetesen fejlődnek, így lényeges, hogy vigyázzunk rájuk és az esetlegesen nagy veszteségeket szenvedő egységeket egy kört feláldozva „visszatöltsük”. Ezt, mint ahogy a játék közbeni új egységek vásárlását is úgynevezett prestige pontokért cserébe tudjuk megtenni.

Felmerül az irányíthatóság kérdése, ezzel kapcsolatban csak annyit írhatunk, hogy egyszerű, könnyen használható kezelőfelülete van a Panzer Corps-nak. Az egységek mozgatása, a parancsok kiadása magától értetődő módon zajlik, mintha kifejezetten érintőképernyőre találták volna ki.

Érdemes megemlíteni, hogy a megvásárolt alapjátékon belül lehetőségünk van tovább bővíteni a játékidőt. Megvehetjük az Afrika Korps kiegészítést, ami 20 új egységet és 24 új scenariot tartalmaz, de akár az Allied Corps kiegészítést is hozzáadhatjuk az alaphoz, ami további 25 scenariot és 50 szövetséges egységet foglal magába. Mindezek mellett pedig ott vannak a Grand Campaign csomagok amiket külön-külön is beszerezhetünk, vagy egyben akár 150 új küldetéssel gyarapíthatjuk a játékot. Vagyis az egyébként is hosszú időre elfoglaltságot jelentő alapjátékot összesen 54.99 euróért (ennyibe kerül az összes kiegészítő együtt) hónapokra elegendő tartalommal tölthetjük meg.

Bár maga a játék alapkoncepciója egyszerű és gyorsan megérthető, a háttérben húzódó apróságok miatt mégis egy igazán komplex játékról beszélhetünk. A Panzer Corps ugyan nem hoz igazán sok újdonságot az évtizedekkel ezelőtti Panzer General-hoz képest, aki szereti ezt a műfajt annak mégis szinte kihagyhatatlan. Egyedüli visszatartó erő talán az ára lehet, ami iPad-en is annyi, mint PC-n, vagyis 18 euró. Igen ez az átlagos iOS játékokhoz viszonyítva rendkívül magas, de tartalmát tekintve is jócskán az átlag felett van. Ha valakinek viszont kétségei vannak, hogy érdemes-e ennyi pénzt áldozni erre a játékra az tehet egy próbát PC-n a játék demójával.

Tehát a körökre osztott stratégiai játékokért rajongók számára a Panzer Corps egy remek választás lehet iPad-en is. Tartalmas, könnyen irányítható, kellően komplex és ráadásul számos kiegészítővel bővíthető. Egy tökéletes második világháborús körökre osztott stratégia iPad-re.

9.5/10

Azóta történt