Revolúció és evolúció egy helyen: Panasonic Convention 2012

Fotó, videó, összefoglaló

Nagy zoom kicsi testben - Panasonic DMC-TZ30

A Panasonic nem lőtte el az összes puskaporát a többi termékcsoportnál, hagyott némi újdonságot a fotós és videós részleg számára is. Rengeteg kiállított masina között végre kézbe vehettük a hónap elején bemutatott DMC-TZ30-as modellt. A 24 mm-es látószögről induló, 20-szoros optikai zoommal rendelkező Leica objektívvel felvértezett, 14,1 megapixeles MOS szenzorral és gyors AF motorral szerelt gépbe Power O.I.S képstabilizátor is került. Ehhez képest a gép váza mindössze 28,2 mm vastag, tömege pedig 206 gramm elemmel és memóriakártyával együtt – igen impozáns paraméterek a tudást is figyelembe véve. Az már csak hab a tortán, hogy Full HD felbontású videóra is képes 50 képkocka/másodperces sebesség mellett.

Panasonic DMC-TZ30
Panasonic DMC-TZ30

Üsd vágd: Panasonic DMC-FT4 és FT20

Szintén testközelből vizsgálhattuk meg a Lumix sorozat másik két újdonságát, a DMC-FT4 és FT20 fényképezőket, amelyek kifejezetten strapabíró házat kaptak. Ennek eredményeképpen a készülékek vízállóak, bírják, ha leejtik őket és a -10 fok meg se kottyan nekik. A két modell között azért van különbség ezen a téren, mondhatni az FT4 egy kicsit jobban bírja a strapát (5 helyett 12 méterig vízálló és 1,5 helyett a 2 méteres szabadesés utáni becsapódás sem okoz neki problémát), valamint rendelkezik beépített GPS-szel, barométerrel, magasságmérővel, iránytűvel. A felsorolt tulajdonságokból már körvonalazódik, hogy az FT4 elsősorban a szabadidős tevékenységeket aktívan űző felhasználók ideális társa lehet, ezzel szemben a kistestvér, az FT20 inkább csak az egyszerű kirándulóknak, természetjáróknak ajánlott. Jelentős különbség a két gép között, hogy így az előbbi modell 12 megapixeles CMOS érzékelőt kapott és képes a mozgóképeket Full HD felbontásban rögzíteni, addig az FT20 16,1 megapixeles CCD-t kapott és csak 720 videók felvételére van lehetőség.

Panasonic DMC-FT20
Panasonic DMC-FT20

Kamera, aminek nehéz ártani: Panasonic HX-WA20

A Panasonic a HX-WA20 személyében egy olyan új kamkordert is bemutatott, mely illeszkedik az FT4 kamerák által életre hívott termékpalettába. Annak érdekében, hogy a szabadidős tevékenységek dokumentálása gondtalan legyen, a gyártó alaposan, az FT4-hez hasonló módon készítette fel a kamera burkolatát, így 3 méterig vízálló, és egy kis szennyeződéstől, portól sem szeppen meg. Elődjéhez hasonlóan kialakítása kifejezetten ergonomikus, ráadásul egyetlen kézzel is tökéletesen működtethető. A gombok méretét valamelyest megnövelték, kezelésük akár kesztyűben is kivitelezhető, ami a téli sportok szerelmeseinek különösen jól jön majd.

Panasonic HX-WA20
Panasonic HX-WA20

Az 5x-ös optikai zoomos objektív mögött egy BSI MOS szenzor figyel, mely maximum 16 MP-es állóképek és Full HD felbontású videók rögzítésére képes. Az elektronika lehetővé teszi lassított felvételek készítését is, ekkor viszont másodpercenként 240 képkocka esetén 640x360 pixeles, 480 fps mellett pedig 320x180 pixeles felbontással kell beérni. A továbbfejlett képstabilizátor segítségével a „rázós helyzetek” is kiválóan megörökíthetők, a négytengelyes rendszer a legtöbb esetben tisztességesen helytáll. Természetesen mindenféle profillal és felvételi móddal rendelkezik, hogy minden körülmények között optimális eredményt kapjunk. Ezek közül érdemes megemlíteni a sorozatfelvételi módot, mely egy másodperc alatt összesen 10 darab 3 megapixeles képet rögzít, amit maximum 4 másodpercig képes produkálni, így a pillanatszerű, mégis látványos eseményeket nagyobb valószínűséggel lehet elcsípni.

Összefoglaló

Rendkívüli sebességgel, öles léptekkel fejlődnek évről évre a szórakoztatóelektronikai szegmens termékei, főként a tévék (ezért is szenteltünk nekik ekkora részt). Úgy tűnik, a gyártóknak lassan sikerült kitörni a nagyjából két éve tartó LED és 3D mámorból, hiszen erről már minden bőrt lehúztak. A Panasonic visszatért az alapokhoz, így ismét a kép- és hangminőség drasztikus javításán dolgoznak, ami dicséretes, hiszen itt mindig van fejlődési potenciál. Ez saját bevallásuk szerint is így van, hiszen a Viera termékek összehasonlítását (a panel betekintési szögét leszámítva) nem más gyártók termékeivel demonstrálták, hanem saját korábbi (2010 és 2011-es) modelljeiket vették alapul. Az is pozitívum, hogy képesek reagálni a piac kihívásaira, és próbálnak megfelelni a felhasználók igényeinek. Kiváló példa erre az LCD-k reflektorfénybe helyezése és a passzív 3D integrálása. Öröm volt látni azt is, hogy a megmaradt gyártók immáron nem egymást követik a fejlesztésekben, hanem többnyire egyedi utakon járnak, noha titkon reméljük, hogy ezek a jövőben valahol találkoznak és kialakulhat egy olyan egységes rendszer, ami valóban megkönnyíti a felhasználók életét.

Talán sokak számára már túlzásnak tűnhet az a rengeteg okos funkció és minden olyan extra sallang, ami korábban nem a tévé feladata volt. Úgy véljük, nincs abban semmi kivetnivaló, ha a tévé vezérlése egyszerűsödik, vagy éppen két kattintással kapcsolatba hozható a többi eszközzel anélkül, hogy merevlemezekkel vagy egyéb hordozókkal kéne szaladgálni a szobák között, netán egy notebook csatlakoztatásával vacakolni. Mindenesetre ez egy hosszú folyamat, aminek még nagyon az elején vagyunk, de évről évre újabb és újabb megoldásokkal jelentkeznek a gyártók. Reméljük, hogy jövőre ismét szemtanúi lehetünk egy, a mostanihoz hasonló méretű előrelépésnek, és még több, még hasznosabb újítással találhatjuk szembe magunkat.

A rendezvényről további képek teinthetőek meg a Panasonic Convention 2012 (Hamburg) galériában.

Daywalker

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés