Revolúció és evolúció egy helyen: Panasonic Convention 2012

50. születésnap és egy új telefon születése: Eluga

Európában pontosan 50 éve van jelen a japán cégóriás, a Panasonic, mely működését félszáz évvel ezelőtt Hamburgban kezdte meg, így nem csoda, hogy a nemes esemény éppen ebben a városban került megünneplésre. A kiállítással egybekötött ceremóniát Laurent Abadie, a Panasonic európai vezérigazgatója és elnöke nyitotta meg, aki igen szép sikerekről számolt be. Ez nem csak az elmúlt 50 évre, hanem a tavalyira is vonatkozik: a plazmatévék piacán 42%-ra növelték részesedésüket, első helyre kerültek a kompakt kamerák piacán és 16 százalékkal sikerült növelniük a Lumix G sorozat forgalmát. A Sanyo integrálásával a Panasonic klímaüzletága is szépen teljesített, itt 29%-os növekedést értek el. A vállalat egyébként nemcsak a végfelhasználók számára gyártott, valamint a szórakoztatóelektronika termékvonalon tüsténkedett, hanem például a LED fényforrások fogyasztása, fényereje és élettartama terén is sikerült áttöréseket elérniük, így idén már Európában is megvásárolhatók lesznek a hagyományos izzók kiváltására alkalmas termékeik.

A Panasonic egyik LED-es fényforrása
A Panasonic egyik LED fényforrása

A vállalat rendkívül büszke napelemek gyártásával és telepítésével foglalkozó részlegére is. Legnagyobb projektjük a Temze fölött átívelő, 1886-ban viktoriánus stílusban épített hídon létesített Blackfriars állomás tetőszerkezete, melyet 4400 darab Panasonic napelempanellel borítanak be 2012 nyaráig. A beruházás megtérülése hosszú távon nem kérdéses, hiszen a napelemek az állomás éves energiaigényének nagyjából 50%-át képesek lesznek fedezni, és akkor még nem is említettük, hogy mindezt károsanyag kibocsátása nélkül teszik.

Mint látható, a Panasonic törekszik az olyan technológiák kifejlesztésére, melyek keveset fogyasztanak, és alacsony vagy éppen zéró károsanyag-kibocsátásuk révén az élhető környezet megvalósítását szolgálják. A vállalat nem titkolt célja, hogy 2018-ra az első számú zöld innovációs céggé lépjen elő. A vezérigazgató prezentációja során konkrét termékekre nem igazán tért ki, egyet leszámítva, ami viszont ahhoz kapcsolódik, hogy a japán vállalat újra ringbe száll a mobiltelefonok piacán Európában. Az új prémium kategóriás, por-, ütés- és 1 méterig vízálló, integrált NFC chipet tartalmazó androidos (egyelőre 2.3) készülék az ELUGA névre fog hallgatni. A rendkívül vékony (7,8 mm) és könnyű (103 gramm), 4,3"-es qHD (960x540) OLED kijelzővel ellátott készülék roppant ígéretes, és arról is megbizonyosodhattunk, hogy valóban bírja a vizet. Várhatóan teljesítmény terén sem fog majd csalódást okozni: a Texas Instruments kétmagos, 1 GHz-en ketyegő TI OMAP 4430 SoC mellé 1 GB memória és 8 GB szabadon felhasználható tárolókapacitás került.

Panasonic ELUGA
Panasonic ELUGA

Mr. Abadie helyét Kazuhiro Tsuga vette át a pódiumon, aki ismertette a vállalat három fő szórakoztatóelektronikai termékvonalának (Viera tévék, Diga felvevők és Lumix fényképezőgépek) fokozatos fejlődését és az elmúlt években elért eredményeit, mérföldköveit. A vállalat hosszú távú célja, hogy okos (smart) termékeit összegyúrja a felhőben, azaz megteremtse köztük az összekapcsolódás lehetőségét az interneten keresztül is, sőt ezen termékek használható internetes tartalommal való elárasztásában látják a jövőt.

A tévékkel kapcsolatos jövőt Mamoru Yoshida, az AVC részleg alelnöke ismertette bővebben. A jövőben a vállalat szeretne úgy tekinteni tévékészülékeire, mint egy interaktív kommunikációs eszközre, ezért a Viera után megteremtették a Smart Viera koncepciót. Ez lényegében öt pilléren áll: képminőség, dizájn, energiatakarékosság, hálózat és könnyű kezelhetőség. Első körben a könnyű kezelhetőséget emelnénk ki ezek közül, hiszen láthattuk, hogy a gyártók különböző új dolgokkal kísérleteznek annak érdekében, hogy kiváltsák a távirányítókat. A japánok szerint a jövő nem a különböző kiegészítő eszközt nem igénylő, hang- és kézjeles vezérlésben rejlik, hanem a már meglévő technológiák tökéletesítésével és egyszerűsítésében. A távkapcsoló tehát marad, csupán jelentősen átalakul, vagy éppenséggel egy másik eszközre, mondjuk okostelefonra vagy tabletre költözik.

Panasonic Viera Touch Pad érintős távkapcsoló
Panasonic Viera Touch Pad érintős távkapcsoló

Ennek megfelelően a Panasonic egy Touch Pad névre keresztelt, érintőfelülettel ellátott távirányítót fejlesztett ki a csúcskategóriás VT és WT modellekhez (később még lesz róla szó), illetve alkalmazások fejlesztésével bevonta az említett (tablet, telefon) hordozható eszközöket is ebbe a feladatkörbe. Már csak azért sem akarja a Panasonic eldobni magától ezt a lehetőséget, mert a hordozható eszközök tartalommegosztása is szerves részét képezi a jövőnek. Így például az okos eszközök nemcsak távirányítóként használhatók majd, hanem egy ujjmozdulattal lehet mindent a tévére küldeni. A prezentáció során ezt a koncepciót is szemügyre vehettük: bármilyen, telefonon látható tartalmat (böngésző, hang, fénykép, videó) egyetlen húzással a tévére küldhettünk.

Viera Plazma evolúció

Külön kell szót ejtenünk a plazma LCD technológiáról, hiszen a Panasonic mostmár mindkét termékvonalnak nagy figyelmet szentel, ami nem csoda, hiszen az LCD tévék részesedése folyamatosan nő, így kár lenne kimaradni az üzletből. Ennek ellenére a plazmatévék fejlesztése a vállalatnál szakadatlanul folyik: idén a Neo Plasma Black panellel rukkoltak elő. Az eddigi 600 után immár 2500 hertzes elméleti képfrissítésre képes új panel (a valódi meghajtás továbbra is 100 kép/mp) válaszideje még tovább csökkent, mely még élesebb képet eredményez gyorsan mozgó tartalom esetén. A Black panel új fekete szűrőt is kapott, mely tovább erősíti a plazmakijelzők amúgy sem rossz feketeszín-visszaadását, ráadásul még több árnyalatot képes megjeleníteni.

A 2012-es Panasonic Viera Plasma felhozatal
A 2012-es Panasonic Viera plazmafelhozatal

A 2012-es plazmakínálatot fejlettségi sorrendben az X50, XT50, UT50, ST50, GT50, VT50 családok alkotják, mely sorból az első páros (X és XT) az abszolút belépőszintű HD Ready modell lesz 42 és 50"-es képátlóval, 600 hertzes frissítéssel, beépített médialejátszóval. Az XT modell annyival tud többet az X-nél, hogy rendelkezik Smart Viera funkciókkal, felkészítették Wi-Fi adapter fogadására, valamint a kor követelményeihez híven már 3D-s. Ez egyben azt is jelenti, hogy az X szériát leszámítva a Panasonic teljes plazmasorozata rendelkezik progresszív (azaz aktív szemüveges) 3D képességgel, és 2D-3D konverzióra is képesek!

Panasonic Viera Plasma X50 család
Panasonic Viera Plasma X50 család

A csúcskategóriát, úgymond a referenciát továbbra is a VT széria fogja nyújtani 50, 55 és 65"-es képátlóval. A Neo Plasma Black 2500 panel minden létező új fejlesztéssel rendelkezik: kétmagos Pro4 processzor, multitasking, aktív szemüveges 3D (2D felkonvertálással), THX 2D/3D minősítés, USB-re rögzítés, Infine Black Ultra szűrő, vezeték nélküli hálózati csatlakozás, touchpades távirányító és subwooferrel kiegészített Audio Pro surround 2.1 beépített hangrendszer.

Panasonic Viera Plasma VT50 család
Panasonic Viera Plasma VT50 család

Egy lépcsőfokkal lejjebb a GT modell lesz kapható 42 és 50"-es méretben, mely már külsőre is jól megkülönböztethető lesz a VT-től, hiszen a sokak által kritizált üveg előlapot nem örökítették egy szinttel lejjebb. A külsőn kívül az ST csak egy dologgal tud kevesebbet, mint a VT: az Infinite Black Ultra szűrő helyett a picit gyengébb "Pro" került ebbe a modellbe (valamint THX minősítés sincs).

Panasonic Viera Plasma GT50 család
Panasonic Viera Plasma GT50 család

Az arany középutat az ST család kínálja majd 42, 50, 55 és 65 colos képátlóval. Itt már valamivel gyengébb képességű, de még mindig a 2012-es minőségnek megfelelő panellel találkozhatunk: a panel frissítése 2500 helyett 2000 Hz, a fekete szűrő viszont a GT-hez hasonlóan Infinite Black Pro lesz, és a processzor is csak egyetlen maggal rendelkezik. Ez a variáns is 2.1-es hangrendszert kap, rendelkezik Smart Connect funkciókkal és beépített vezeték nélküli hálózati vezérlővel.

Panasonic Viera Plasma ST50 család
Panasonic Viera Plasma ST50 család

A Full HD felbontású modellek között belépőszinten az UT modell lesz elérhető 42 és 50 hüvelykes méretben. Újításaik között a 2000 Hz-es frissítést lehet megemlíteni, ugyanakkor az új fekete és magas kontrasztot biztosító szűrőnek ennél a típusnál már búcsút kell intenünk – ahogy a beépített Wi-Fi vezérlőnek is, mely csak opcionális kiegészítőként lesz megvásárolható, USB adapter formájában.

Panasonic Viera Plasma UT50 család
Panasonic Viera Plasma UT50 család

Viera LCD revolúció

Az LCD-knél is rengeteg előrelépés történt: ugyan a Panasonic továbbra is a saját tervezésű és gyártású IPS Alpha panelt alkalmazza, viszont rengeteget reszeltek rajta a mérnökök, és a beleölt munkaóráknak meg is lett a gyümölcse. Az új LED háttérvilágítású LCD panel jobb betekintési szögeket kínál, mint VA paneles konkurenciájuk, erről pedig magunk is meggyőződhettünk, szinte tényleg nincs színtorzulás és a kontrasztvesztés a legszélsőségesebb szögből nézve is csak minimális . Ám nem ez az egyetlen újítás! Sokkal fontosabb, hogy a csúcskategóriás készülékek képfrissítése 1600 Hz lett, amit 200 Hz-es meghajtással és 8 fázisú backlight scanninggel értek el. A válaszidő csökkentésébe is nagy erőt fektettek, a végeredmény 1,4 ms lett, így az utánhúzást jelentős mértékben sikerült csökkenteni.

A 2012-es Panasonic Viera LCD felhozatal
A 2012-es Panasonic Viera LCD felhozatal

A 2012-es LCD tévéket összesen hat családba osztották: X5, E5, ET5, ET50, DT50 és WT50. A felső kategóriát – a plazmára hajazó módon – a WT50 család képviseli. A gazdag felszereltségű, 42, 47 és 55 hüvelyekes képátlóval érkező család külsőre is impozánsra sikeredett: a rendkívül keskeny és vékony kávát egy fél X alakú talppal kombinálták. Technikai paraméterek tekintetében ez az a széria, amiből semmi sem hiányozhat. Megtalálható benne a plazmánál is ismertetett kétmagos processzor, az USB felvételi lehetőség, a Viera Touch Pad érintős távkapcsoló és a 2.1-es hangrendszer. A progresszív 3D és 2D-3D konverziós képességekkel is megáldott készülékben lévő panel természetesen 1600 hertzes frissítésre képes és teljes Viera Connect funkciókkal rendelkezik.

A Panasonic Viera LCD WT50 család
A Panasonic Viera LCD WT50 család

A WT50-et az első látásra nagyon hasonló felépítésű, csak fél X láb nélküli DT50 követi (szintén 42, 47 és 55"-es méretben) ugyanazon paneltulajdonságokkal, de egymagos processzorral, ezáltal multitasking nélkül és szerényebb tartalommegosztási képességgel. Utóbbi konkrétan azt jelenti, hogy míg a WT50 képes arra, hogy az élő tévéadást vagy egy korábbi felvételt táblagépünk vagy okostelefonunk kijelzőjére továbbítsa, ha el kell távolodnunk a tévéképernyőtől, addig a DT50-et már megfosztották ettől a képességtől.

A Panasonic Viera LCD DT50 család
A Panasonic Viera LCD DT50 család

A DT50 alatti modellek már valamivel egyszerűbb panellel és elektronikával rendelkeznek. Az ET50 (42", 47" és 50") például csak Clear Panellel és 800 hertzes frissítéssel érkezik, tehát ezen a ponton középkategóriás készülékről beszélünk; valójában ez a készülék képviseli a belépőszintet a Panasonic progresszív 3D LCD palettán. A felbontás természetesen Full HD és van 3D támogatás, akárcsak az előző két modellnél, illetve nem hiányzik az USB-s felvétel, a beépített Wi-Fi vezérlő és a webböngésző sem.

A Panasonic Viera LCD ET50 család
A Panasonic Viera LCD ET50 család

Nem véletlenül említettük az előbb az ET50 kapcsán a progresszív, aktív shutteres 3D képességet, ugyanis az ET5-ös széria meglepő módon passzív 3D-s eljárást (és valószínűleg nem Panasonic panelt) használ. Furcsa fordulat ez a japán vállalattól, aki mindig is az aktív szemüveget igénylő 3D mellett voksolt, de a piaci igényeket látva végül beadták a derekukat. Természetesen a Panasonicnál továbbra is hangsúlyozzák, hogy a teljes, Full HD-s 3D élmény csak aktív szemüveggel érhető el, amiben van némi ráció, de a piaci igények diktálnak, nem lehet szemellenzősen tekinteni a jövőbe. Mindenesetre már az első próbálkozást sem aprózták el: az ET5-ösök 32, 37, 42, 47 és 55"-es méretben is megvásárolhatók. Ezek a tévék 300 hertzes képfrissítésre képesek, megtalálható bennük a beépített Wi-Fi, a Viera Connect képességek és a webböngésző is.

A Panasonic Viera LCD ET5 család
A Panasonic Viera LCD ET5 család

Az LCD-k sorát a kizárólag hagyományos, kétdimenziós megjelenítésre alkalmas E5 és X5 széria zárja. Az E5 32, 37 és 42 colos méretben kapható, 150 hertzes képfrissítéssel és minimális hálózati tudással (Wi-Fi előkészítés, DLNA). Az X5-ös tévék három méretben, 19, 24 és 32 hüvelykes képátlóval készülnek, de csak a középső modell felbontása lesz Full HD, a másik kettő csak HD Ready-nek felel meg, és egyik sem az IPS panelt kapja. Az internetes tudásuk ezeknek a készülékeknek konvergál a nullához, inkább a hagyományos felhasználásra (tévé- és filmnézésre) lettek kitalálva, de éppen ezért egy USB kapu és médialejátszó még belefért a keretbe.

Panasonic Viera LCD X50 család
Panasonic Viera LCD X50 család

Audió, videó és a környezettudatosság

Mint a bevezetőben is említettük, a környezettudatosság fontos szerepet tölt be a vállalat életében, és ezt igyekeznek a fejlesztések során is alkalmazni. Ennek érdekében a Panasonic saját, korábbi években kiadott termékeivel demonstrálta az itt elért célokat. A plazmatévék fogyasztását például 30 százalékkal magasabb fényerő mellett is sikerült szinten tartani, míg az új LCD-k 30-40 százalékkal fogyasztanak kevesebb energiát. Összességében a vállalatnak ötvennél is több olyan terméke van a Viera termékcsaládban, amely A+ minősítéssel rendelkezik. A fogyasztás mellett a méretcsökkentésre is koncentráltak, ami nemcsak a termékeken, hanem a csomagolás méretén is meglátszik. Ez különösen fontos a szállítás szempontjából. Egy példával szemléltetve: a 2012-es Blu-ray lejátszóból becsomagolt állapotban közel kétszer annyit lehet ugyanakkora helyre bepakolni, mint egy azonos kategóriába tartozó 2010-es lejátszóból.

Sok jó Blu-ray lejátszó kis helyen is elfér
Sok jó Blu-ray lejátszó kis helyen is elfér

A Panasonicnál végtelenül rágyúrtak az egyszerű kezelhetőségre. Szinte nincs olyan új szórakoztatóelektronikai termékük, amit ne lehetne Apple iOS, Google Android vagy BlackBerry eszközről vezérelni. Ez lehet akár egy teljesen egyedi és mutatós, ám könnyen használható, vezérlőpultra hasonlító felületet, vagy a távirányító képe egy tableten, ami funkcionalitását tekintve teljesen megegyezik az eredeti eszközzel.

Kérem a távkapcsolót! De melyiket?!
Kérem a távkapcsolót! De melyiket?!

A tévéknél is jelentősen megnőtt a számítási kapacitás, ezért a duplamagos processzorok megjelenése elengedhetetlen itt is, hiszen új dimenziók megnyitására lehet képes. Jól példázza ezt a korábban többször említett multitasking, amivel lehetővé válik, hogy a képernyőn egyszerre nézhessünk tévét és fusson a Skype vagy egy közösségi oldal. Ugyanakkor a böngészés sebessége is egészen felgyorsult, a korábban tapasztalt akadozás és lassú betöltés érzésre is zökkenőmentes lett. Nyilvánvalóan a programozók is kitettek magukért, de lassan kijelenthetjük, hogy a tévé mostmár alkalmassá vált böngészésre is. Főleg, ha figyelembe vesszük azt az apróságot, hogy ehhez már nem szükséges USB-s beviteli eszköz csatlakoztatása (persze a lehetőség továbbra is adott), hanem mobiltelefont vagy tabletet is használhatunk erre a célra.

Multitasking: tévé és Skype egyszerre
Multitasking: tévé és Skype egyszerre

A másik érdekesség, hogy a beépített alkalmazások terén is roppant nagy fejlődésnek lehettünk szemtanúi. Láttunk beépített, a tévé processzorán számolt játékprogramot, ami ugyan kissé még kezdetleges volt, de ha belegondolunk, hogy pár év múlva ezek milyen szintre fejlődhetnek, akkor akár még a konzolok trónja is meginoghat, pláne ha a konzolcégek továbbra is több éves fejlesztési ciklusokban gondolkodnak, miközben a tévék évről évre fejlődnek.

A hangzás is fontos: Panasonic audió részleg

Panasonic SC-PMX5 mikro torony
Panasonic SC-PMX5 mikrotorony

Bemutatásra került az SC-PMX5 felsőkategóriás mikrotorony, amiről korábban már írtunk bővebben. Azt viszont szomorúan konstatáltuk, hogy a japán gyártó nem lépett a tettek mezejére a házimozi-erősítők és hangfalak terén, hanem maradtak a kompakt Blu-ray és sztereó rendszereknél. Érdekes fejlesztésnek tűnt viszont az SC-HTB550 és ennek kistestvére, az SC-HTB20 modell. A koncepció lényege, hogy a vezeték nélküli mélynyomóval rendelkező 2.1-es hangrendszerek két elülső hangszórója tetszés szerint elhelyezhető állított helyzetben polcon vagy a mellékelt állványon, esetleg a falra fúrva a tévé mellett, illetve alatta, a soundbar rendszerekhez hasonlóan.

Kék sugarak: Panasonic Blu-ray

Fura formák: Panasonic DMP-BBT01 Blu-ray lejátszó
Fura formák: Panasonic DMP-BBT01 Blu-ray lejátszó

Blu-ray lejátszókból sem áll rosszul a vállalat, bár ezen a téren nehéz újjal előrukkolni. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy ne lenne újdonság, hiszen idén hat új modellel (DMP-BBT01, DMP-BDT500, DMP-BDT320, DMP-BDT220, DMP-BDT120, DMP-BD77) jelentkeztek. A DMP-BD77 kivételével mindegyik Viera Connect kompatibilis, okostelefonnal is távirányítható, valamint képes a 3D-s korongok lejátszására. Az idei lejátszók közös újítása, hogy kevesebbet fogyasztanak és tovább javítottak a hang- és képminőségen, illetve a sebességen is.

Fotó, videó, összefoglaló

Nagy zoom kicsi testben - Panasonic DMC-TZ30

A Panasonic nem lőtte el az összes puskaporát a többi termékcsoportnál, hagyott némi újdonságot a fotós és videós részleg számára is. Rengeteg kiállított masina között végre kézbe vehettük a hónap elején bemutatott DMC-TZ30-as modellt. A 24 mm-es látószögről induló, 20-szoros optikai zoommal rendelkező Leica objektívvel felvértezett, 14,1 megapixeles MOS szenzorral és gyors AF motorral szerelt gépbe Power O.I.S képstabilizátor is került. Ehhez képest a gép váza mindössze 28,2 mm vastag, tömege pedig 206 gramm elemmel és memóriakártyával együtt – igen impozáns paraméterek a tudást is figyelembe véve. Az már csak hab a tortán, hogy Full HD felbontású videóra is képes 50 képkocka/másodperces sebesség mellett.

Panasonic DMC-TZ30
Panasonic DMC-TZ30

Üsd vágd: Panasonic DMC-FT4 és FT20

Szintén testközelből vizsgálhattuk meg a Lumix sorozat másik két újdonságát, a DMC-FT4 és FT20 fényképezőket, amelyek kifejezetten strapabíró házat kaptak. Ennek eredményeképpen a készülékek vízállóak, bírják, ha leejtik őket és a -10 fok meg se kottyan nekik. A két modell között azért van különbség ezen a téren, mondhatni az FT4 egy kicsit jobban bírja a strapát (5 helyett 12 méterig vízálló és 1,5 helyett a 2 méteres szabadesés utáni becsapódás sem okoz neki problémát), valamint rendelkezik beépített GPS-szel, barométerrel, magasságmérővel, iránytűvel. A felsorolt tulajdonságokból már körvonalazódik, hogy az FT4 elsősorban a szabadidős tevékenységeket aktívan űző felhasználók ideális társa lehet, ezzel szemben a kistestvér, az FT20 inkább csak az egyszerű kirándulóknak, természetjáróknak ajánlott. Jelentős különbség a két gép között, hogy így az előbbi modell 12 megapixeles CMOS érzékelőt kapott és képes a mozgóképeket Full HD felbontásban rögzíteni, addig az FT20 16,1 megapixeles CCD-t kapott és csak 720 videók felvételére van lehetőség.

Panasonic DMC-FT20
Panasonic DMC-FT20

Kamera, aminek nehéz ártani: Panasonic HX-WA20

A Panasonic a HX-WA20 személyében egy olyan új kamkordert is bemutatott, mely illeszkedik az FT4 kamerák által életre hívott termékpalettába. Annak érdekében, hogy a szabadidős tevékenységek dokumentálása gondtalan legyen, a gyártó alaposan, az FT4-hez hasonló módon készítette fel a kamera burkolatát, így 3 méterig vízálló, és egy kis szennyeződéstől, portól sem szeppen meg. Elődjéhez hasonlóan kialakítása kifejezetten ergonomikus, ráadásul egyetlen kézzel is tökéletesen működtethető. A gombok méretét valamelyest megnövelték, kezelésük akár kesztyűben is kivitelezhető, ami a téli sportok szerelmeseinek különösen jól jön majd.

Panasonic HX-WA20
Panasonic HX-WA20

Az 5x-ös optikai zoomos objektív mögött egy BSI MOS szenzor figyel, mely maximum 16 MP-es állóképek és Full HD felbontású videók rögzítésére képes. Az elektronika lehetővé teszi lassított felvételek készítését is, ekkor viszont másodpercenként 240 képkocka esetén 640x360 pixeles, 480 fps mellett pedig 320x180 pixeles felbontással kell beérni. A továbbfejlett képstabilizátor segítségével a „rázós helyzetek” is kiválóan megörökíthetők, a négytengelyes rendszer a legtöbb esetben tisztességesen helytáll. Természetesen mindenféle profillal és felvételi móddal rendelkezik, hogy minden körülmények között optimális eredményt kapjunk. Ezek közül érdemes megemlíteni a sorozatfelvételi módot, mely egy másodperc alatt összesen 10 darab 3 megapixeles képet rögzít, amit maximum 4 másodpercig képes produkálni, így a pillanatszerű, mégis látványos eseményeket nagyobb valószínűséggel lehet elcsípni.

Összefoglaló

Rendkívüli sebességgel, öles léptekkel fejlődnek évről évre a szórakoztatóelektronikai szegmens termékei, főként a tévék (ezért is szenteltünk nekik ekkora részt). Úgy tűnik, a gyártóknak lassan sikerült kitörni a nagyjából két éve tartó LED és 3D mámorból, hiszen erről már minden bőrt lehúztak. A Panasonic visszatért az alapokhoz, így ismét a kép- és hangminőség drasztikus javításán dolgoznak, ami dicséretes, hiszen itt mindig van fejlődési potenciál. Ez saját bevallásuk szerint is így van, hiszen a Viera termékek összehasonlítását (a panel betekintési szögét leszámítva) nem más gyártók termékeivel demonstrálták, hanem saját korábbi (2010 és 2011-es) modelljeiket vették alapul. Az is pozitívum, hogy képesek reagálni a piac kihívásaira, és próbálnak megfelelni a felhasználók igényeinek. Kiváló példa erre az LCD-k reflektorfénybe helyezése és a passzív 3D integrálása. Öröm volt látni azt is, hogy a megmaradt gyártók immáron nem egymást követik a fejlesztésekben, hanem többnyire egyedi utakon járnak, noha titkon reméljük, hogy ezek a jövőben valahol találkoznak és kialakulhat egy olyan egységes rendszer, ami valóban megkönnyíti a felhasználók életét.

Talán sokak számára már túlzásnak tűnhet az a rengeteg okos funkció és minden olyan extra sallang, ami korábban nem a tévé feladata volt. Úgy véljük, nincs abban semmi kivetnivaló, ha a tévé vezérlése egyszerűsödik, vagy éppen két kattintással kapcsolatba hozható a többi eszközzel anélkül, hogy merevlemezekkel vagy egyéb hordozókkal kéne szaladgálni a szobák között, netán egy notebook csatlakoztatásával vacakolni. Mindenesetre ez egy hosszú folyamat, aminek még nagyon az elején vagyunk, de évről évre újabb és újabb megoldásokkal jelentkeznek a gyártók. Reméljük, hogy jövőre ismét szemtanúi lehetünk egy, a mostanihoz hasonló méretű előrelépésnek, és még több, még hasznosabb újítással találhatjuk szembe magunkat.

A rendezvényről további képek teinthetőek meg a Panasonic Convention 2012 (Hamburg) galériában.

Daywalker

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés