Olympus Stylus Tough TG-3, a makrókirály

Ergonómia, külső jellemzők

Az Olympus Stylus Tough TG-3 szinte semmit nem változott az őskiadáshoz képest – maradt ugyanaz a tetszetős design, mint a TG-1-nél. Az előlap mit sem változott: a TG-1-nél megismert ekv. 25-100 mm-es optika is megtartotta kezdő fényértékeit és adapterezhetőségét. A kis vaku és a sarkában csücsülő LED fény is maradt a helyén; egyedül a markolat lett valamivel vaskosabb.

Szerencsénkre most a gyártótól nem csak magát a gépet, hanem egy halszemoptikát és egy körvakut (talán találóbb a körfény kifejezés) is kaptunk, hogy végre kipróbálhassuk a TG-3-ban rejlő lehetőségeket.

Az FCON-T01 halszemkonverter és az LG-1 LED fény (ami igazából csak egy műanyag karika, melynek belsejét fényvisszaverő felület képzi, mely a vaku melletti LED lámpa fényét tereli körbe önmagában) remek szórakozást nyújt – de erről majd kicsit később!

A TG-3 hátoldala is szinte azonos a TG-1-ével, azonban pár apróságban mégis eltér a két készülék. A TG-3-nál a zoomolást végző billenőkapcsoló a masina tetejére vándorolt, a filmfelvételt indító gomb pedig a módválasztó tárcsa fölé került.

Alulnézetben szintén maradt minden a bevált receptúra szerint. A műanyag állványmenet az optikai középvonal alatt van majdnem, az akkut és a memóriakártyát vaskos, gumival szigetelt ajtó védi a kosztól, nedvességtől.

Az USB és a HDMI aljzat egy külön kisebb fedél alá lett elhelyezve a váz bal oldalában; az ajtót lezárt állapotban reteszelhetjük is (mint az akkufedelet), így biztos nem fog véletlenül kinyílni.

Az Olympus TG-3 tetején a mikrofon, a GPS és a Wi-Fi modul púpja, a bekapcsológomb, a kioldó és jobb szélen a zoomkapcsoló található.

Láthattuk, hogy az Olympus mérnökei mindent rendben találtak a TG-1-nél, s így immár a fényképezőgép harmadik generációjánál sem sokat változtattak a bevált képleten. Minek is tették volna? Amilyen célra a TG-3-at szánták, annak tökéletesen megfelel így is. Igaz, egy nagyobb nyitó fényértékű optikát szívesebben láttunk volna, de be kell érnünk ezzel.

Adatlap

Olympus Stylus Tough TG-3
Érzékelő típusa, mérete CMOS, 1/2,3"
Effektív felbontás 16 MP
Optika Olympus Lens (ekv. 25-100 mm) 4x
Optika kezdő fényereje (W-T) F2.0 - F4.9
Képstabilizátor van
Képstabilizátor jellege mechanikus és digitális
Záridő 1/2000 - 4 mp
LCD 3"-os TFT LCD 460 000 képpontos felbontással
Belső memória van, 36 MB
Támogatott memóriakártyák SD, SDHC, SDXC
AF típusa TTL iESP autofókusz kontrasztérzékeléssel
AF módok iESP, arcérzékelő AF, szpot, követő AF
AF élességállítási tartománya 1 cm-től
ISO érzékenységtartomány auto, 100 - 6400
Fénymérés módja ESP, szpot
Fehéregyensúly auto, felhős idő, napfény, volfrámvilágítás, víz alatti felvétel, fénycsővilágítás 1, egyedi
Vaku van, 0,2 - 7,9 m (ISO 1600)
Vakuüzemmódok auto, auto + vörösszem, ki, be, derítés
Exponálás egy kép, sorozatfelvétel (hagyományos, Hi1, Hi2), önkioldó (2, 12 mp)
Üzemmódok P, iAuto, mikroszkóp, C, séma, A, mágikus szűrők, keret
Scene üzemmódok Portré, e-portré, Tájkép, Időosztásos felvétel, Csillagfény, Éjszakai felvétel, Éjszakai felvétel + Portré, Sport, Beltéri felvétel, Önarckép, Naplemente, Tűzijáték, Ételfotózás, Dokumentum, Vízpart és Hó, Víz alatti pillanatfelvétel, Víz alatti nagylátószögű felvétel, 1 Víz alatti nagylátószögű felvétel, 2 Víz alatti makró felvétel, Hó, Panoráma, Ellenfény HDR
Felbontás 4608x3456, 3264x2448, 2048x1536, 640x480
Nyers (RAW) fájl nincs
Effektek Pop Art, Lágy fókusz, Halvány és világos szín, Szemcsés film, Pinhole, Dioráma, Drámai tónus
Videofelvétel van, MOV
Videó felbontása 1080p és 720p, VGA, QVGA; QVGA: 240 fps (20 mp), VGA: 120 fps (20 mp)
Videó maximális hossza 29 perc (Full HD és HD felbontásban), illetve a memóriakártya kapacitásáig (VGA, QVGA méretben, maximum 4 GB-os fájlméret mellett)
Extrák por-, víz- (15 m-ig), ütés- (2,1 m-ig), fagyálló (-10°C-ig) kivitel, érintésvezérlés, manométer, menü útmutató, mágikus szűrők, hangjegyzet képhez, gyors sorozatfelvétel csökkentett felbontással, mikroszkóp mód, Wi-Fi
I/O interfész HDMI, USB 2.0, A/V kimenet
Áramellátás Lítiumion akku LI-92B
Méret 111,5 x 65,9 x 31,2 mm
Tömeg 247 gramm
Fogyasztói ár 134 990 Ft
Garancia 2 év (3 év az Olympus mintaboltban vásárolva)

Menürendszer

Semmi újdonság nem található a TG-3 menürendszerében, gyakorlatilag megkapjuk a korábbi modellek menüjét. Tud magyarul, összesen hét fő oldalra van osztva, melyek mind egy-egy lapból állnak. A „tömör gyönyörnek” köszönhetően jól átlátható a rendszer; ebben még a kezdők sem fognak eltévedni! Lapozzuk is hát végig gyorsan a TG-3 menüjét:

Az első két oldalon a képkészítéssel szorosan összefüggő paraméterek vannak elhelyezve, mint például a JPEG minőség, a fénymérés, a képstabilizátor és társai. A harmadik oldalra a filmfelvétel adatait tették, itt állíthatjuk be a felbontást, a képstabilizátort, a mikrofont, a szélzaj csökkentését és a felvétel hangerőszintjét. Aztán a negyedik oldalon a képlejátszás szolgáltatásaira bukkantunk: diavetítés, képszerkesztés, törlés stb. Végül az utolsó három oldalon az általánosabb jellegű paraméterekkel szembesülhet a fotós. Ezeken az oldalakon lehet megtalálni – a teljesség igénye nélkül – a formázást, a rendszerhangokat, a nyelvet, a dátumot és az időt, a tough beállításokat (érintéses vezérlés), a GPS-t, a Wi-Fi, a time-lapse és a fókuszképsor beállításait.

Természetesen a TG-3 is a gyártótól jól megszokott, a képernyő jobb oldalán megjelenő gyorsmenüt örökölte, ahol a legfontosabb paraméterekkel tudunk dolgozni (pl. ISO, fehéregyensúly, felbontás, expozíciókompenzáció, képtovábbítási mód). A kijelzőn az info gomb nyomkodásával többféle információs képernyőt jeleníthetünk meg:

A menürendszer gyorsan és könnyedén használható, és ugyanez érvényes a kissé primitív gyorsmenüre is, amit mi szívesen megváltoztatnánk, mert ez a kivitel szerintünk inkább a belépőkategóriás kompaktokhoz passzolna.

Működés

Az Olympus Stylus Tough TG-3 megörökölt minden jót az elődmodellektől, így ez a masina is ütésálló (legfeljebb 2,1 méteres magasságból való leejtést is kibír), vízálló (15 méteres mélységig, az IEC 529 IPX8 szabványnak megfelelően), fagyálló -10°C-ig és törésálló, ami azt jelenti, hogy akár 100 kilogrammos terhet is kibír a váztest elroppanás nélkül. Már önmagában ezek a tulajdonságok is vonzóvá tehetik a készüléket, főleg azoknak, akik olyan helyszíneken szeretnek fotózni, ahol egy hagyományos fényképezőgép hamar kimúlna. A TG-3 azonban sokkal több egy egyszerű strapabíró gépnél: ha egy Olympusszal állunk szemben, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a mágikus szűrők sem maradtak ki a csomagból. A TG-3 összesen hét képszűrővel indíthatja be a kreativitást. Ez a szám elsőre nem tűnik soknak, hiszen a gyártónak akad nem egy gépe, amely több ilyen filtert vonultat fel, azonban a TG-3-ba a legnépszerűbbek kerültek (lásd adatlap).

Ezek közül kedvenceink a szemcsés film, a pin hole és a miniatűr hatás – utóbbival a tilt/shift objektívek hatásait lehet remekül utánozni. Kinek mi a kedvenc funkciója, mi például a panorámakészítést is szeretjük; a TG-3-ból ez a szolgáltatás sem maradt ki, azonban ugyanazt tudjuk róla elmondani, mint a TG-1-ről szóló cikkünkben: szép-szép, de nem az igazi: „A felvételt még mindig nem képes pásztázó módban végrehajtani a készülék. Igaz, itt is csak az első képnél kell megnyomni a kioldót, de továbbra is a fotósnak kell a gépet egy megjelenített referenciapontra mozgatnia, hogy automatikusan elkészülhessen a második és a harmadik képkocka. A TG-1 [itt: TG-3] a három felvételt követően – elég lassan (kb. 40-45 mp) – összefűzi és létrehozza a panorámaképet, ami sajnos nem mentes az illesztési hibáktól.”

Megmaradt a beauty mód, ami portréfotózásnál simítja el a bőrhibákat, az „ellenfény HDR”, ami szoftveresen emeli meg a dinamikaátfogást (a kiégett részeket csillapítja és felerősíti a bebukott, árnyékos képrészeket), van GPS modul is, ami a próbaidőszak alatt vegyes eredményt nyújtott, mert hol pontos, hol kevésbé pontos koordináták kerültek a felvételek EXIF adatai közé. Szabad, kissé borús ég alatt egyszer közel 70 métert tévedett a készülék.

Van viszont vezeték nélküli mód, ahol a szintén beépített Wi-Fi modul és az Olympus Image Share ingyenes iOS/Android alkalmazással távvezérelhetjük a TG-3 legtöbb funkcióját. A párosítás ráadásul roppant egyszerű és gyors, hála a QR kódnak.

A vezeték nélküli hálózat beállítása pofonegyszerű, csak követni kell a képernyőre kiírt utasításokat. Az akár kezdők által is gyorsan bejárható szolgáltatással nem csak a távvezérlés, hanem képanyagaink másolása is megoldható okostelefonra/táblagépre.

A „TOUGH beállítások” közt szerepel az úgynevezett érintésvezérlés funkció, amit ha engedélyezünk, a TG-3-at akár „pofozással” is kezelhetjük. E szolgáltatásnak olyankor van jelenősége, ha épp nem tudjuk megnyomni a gombokat, mert például vastag téli kesztyűt viselünk. A tetőlemez vagy a fényképező oldalának ütögetése mind más funkciót lát el (például képléptetés képnézegető módban stb.). Ezek azonban fixen meghatározottak, tehát nem lehet egyéni igény szerint hozzárendelni az oldalak csapkodásához a funkciókat.

A TG-3 képstabilizátorral is fel lett szerelve, melynek hatékonysága mit sem javult a TG-1-éhez képest: továbbra is körülbelül 2-2,5 FÉ előnyt nyújt a rendszer használata.

A felsoroltak dacára a TG-3 legeslegérdekesebb szolgáltatása a módválasztó tárcsán is kiválasztható „Mikroszkóp mód”. Összesen négyféle szupermakró üzemmód közül választhatunk: mikroszkóp és mikroszkóp vezérlés, fókuszkombináció és fókuszsorozat. Az objektívtől akár 1 cm-re lévő témára is fókuszálhatunk, a teljes zoomtartományban. Ehhez a szolgáltatáshoz erősen ajánlott a LED fényét vezető kis „körvaku” beszerzése, azzal válik teljes egésszé.

Egy már korábban felkapott funkció, a time-lapse is szerepel a listán, de ennek tudása igen korlátolt, ugyanis maximum 99 felvételt lehet vele lőni. Kérésre a gép az elkészített fájlokból videót is készít (AVI).

Az iHS „módnak” (inkább csak a gyorsabb jelfeldolgozásnak) köszönhetően a TG-3-mal nagyon gyors sorozatot lőhetünk: 3 MP-es felbontás mellett 60 vagy 15 kép készülhet másodpercenként egészen 100 fotó erejéig. Ha teljes felbontásban szeretnénk sorozatot fényképezni, akkor be kell érnünk 5 kép/mp-cel.

Képminőség

Mivel az Olympus Stylus Tough TG-3 a régebbi modellekhez hasonlóan kizárólag JPEG formátumban menti a szenzorról érkező adatfolyamot, ezért csak az eleve tömörített állományok alapján tudtuk megvizsgálni a fényképezőgép képminőségét. Szokásos ISO ábráinkat most is a natív érzékenységi tartományban fotóztuk a lehetős legjobb („fine”) képminőséget használva. A képek elkészítésénél a bemozdulások elkerülése végett stabil állványt és a fotómasina időzítőjét vetettük be. Íme:

Ugyanazt tapasztaltuk ennél a készüléknél is, mint a többi, hasonló szenzorméretű kompaktnál: a régi, klasszikus értelemben vett zsizsikesedéssel (zajjal) már nemigen találkozni, ugyanis a szűrő algoritmusa elkeni a pixeleket. Ennek eredményeként, bár megszabadulunk a színzajtól, de a finomabb részletektől is. Mivel a gyártó a lehető legapróbb képérzékelőt tette a TG-3-ba, ezért már majdhogynem alapérzékenységen, azaz ISO 100-on is látható a kikapcsolhatatlan zajszűrés hatása. Ha kevésbé akarunk kritikusak lenni, akkor ISO 400-800 mondható még elfogadható érzékenységnek. Még szerencse, hogy az Olympus mérnökei nem követték a divatot és nem tették elérhetővé az ISO 6400-nál magasabb értékeket, hiszen már ennek (mármint az ISO 6400-nak) sincs sok használati értéke. Legjobban a vonalas ábrán és a hímzést ábrázoló képen látható a jelenség, amiről írtunk.

A lent látható, valós világból származó képmintákon látszik, hogy az optika inkább a közeli/makró felvételeknél ragyog, a telefotós képessége annyira nem győzött meg minket, a gyújtótávolság távoli végén ugyanis láthatóan csökken a lencserendszer felbontóképessége, kissé vízfestéshatású a kép. A korábban már tárgyalt mikroszkóp módban viszont igen jól teljesít az objektív.

Fotózás során nem találkoztunk színhibákkal, és a becsillanásokat is elég jól elkerülte az optika. A TG-3 színvilága átlagos, ne várjuk el tőle az Olympus legendásan szép, szemrevaló színeit, amit m4/3-os gépei tudnak.

Filmfelvétel és értékelés

Az Olympus Tough TG-3 legfeljebb 1920x1080 pixeles mozgóképek rögzítésére képes 29,97 képkocka/mp sebességgel. Felvétel közben lehet zoomolni, a képstabilizátort is használhatjuk, sőt a mikrofon képes szélzajszűrésre. Aki kreatívkodni szeretne, az a mágikus szűrőket is használhatja videózás közben. A fényviszonyok változására kellemes tempóval reagál a masina. Itt (mármint a TG-3-nál) már használhatjuk a 60 (1280x720), 120 (640x480 - 20 mp-ig), 240 fps (320x240 - 20 mp-ig) képfrissítést is csökkentett felbontások mellett. Túl sok manuális beleszólást ne várjunk, a TG-3 videóját az automatika vezérli. Tesztfilm (~66 MB).

Értékelés

Akármennyire is szerettük volna piedesztálra emelni az Olympus Stylus Tough TG-3-at, ezt mégsem tudjuk megtenni. Annak ellenére, hogy a TG-3 az Olympus csúcskategóriás strapafényképezőinek immár a harmadik generációját képviseli, semmi lényegi előrelépést nem láttunk a TG-1-hez képest. Persze jöttek hasznos új funkciók, mint például a Wi-Fi vagy a mikroszkóp mód, de a képminőség és a filmfelvételi funkciók maradtak a régiek, pedig pont e két tényezőt kellett volna igazán továbbfejleszteni. Így a TG-3 – bár kapálódzik – elsüllyed a középmezőnyben, ahol pedig kedvezőbb árú készülékekkel is találkozhatunk. Az új szolgáltatások miatt viszont mindenképp jár neki a tetszett érdemrend.

Termék megnevezése Olympus Tough TG-3
Jellemzés Ugyanaz, mint a TG-1, csak új szolgáltatásokkal kibővítve.
Pró + Meglepően könnyű,
+ nagyon jó minőségű, határozott nyomáspontú kezelőszervek,
+ vízálló
+ porálló,
+ fagyálló,
+ ütésálló,
+ manométer,
+ digitális iránytű,
+ klassz mágikus szűrők,
+ GPS,
+ Wi-Fi,
+ F2.0 kezdő fényértékű objektív,
+ ekvivalens 25 mm-ről induló gyútávtartomány,
+ szupermakró felvételi és mikroszkóp mód,
+ konverterezhető optika,
+ LED lámpa, ami makrófelvételekhez is használható.
Kontra - Nem a legjobb képminőség,
- LED lámpa videóhoz nem használható,
- csak ekv. 100 mm a telefotó vége,
- zsenge videós tudás,
- drága.
Ergonómia
Képminőség JPEG
Mozgóképek minősége
Mozgóképfunkciók
Ár/érték
Felépítés, anyaghasználat
Ennyire kellene


Olympus Tough TG-3 fényképezőgép

MLaca

Az Olympus Tough TG-3 fényképezőgépet a Olympus hazai képviseletétől kaptuk tesztelésre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés