Hirdetés

Olcsó P4-es hűtők tesztje

Thermaltake Spark II+

Az elit P4-coolerekről szóló cikkünk egyik éllovasa a Thermaltake színeiben indult, ám a Cooler Masterhez hasonlóan a Tt is gyárt olcsó hűtőket. Abban is hasonlít a CM-hez, hogy szeretik az emberek, bár mostanában sokan illetik kemény kritikával a céget itthon, bizonyos szintig jogosan. Egyre többen kezdenek belefáradni abba, hogy a boltban kapható termékek valós képességeit többszörösen felnagyítják a marketingesek, és ennek persze otthon csalódás lesz a vége.

Hűtő távolról

A Spark elnevezés a Thermaltake P4-es coolereit jelenti, múltkor a 7-es verziót vizsgáltuk közelebbről, tehát már a sorszámból is látszik, hogy ez egy korábbi, egyszerűbb és persze olcsóbb típus. A doboz kicsit el is üt a mostanában használatos Thermaltake-csomagolásoktól, ezen nem találkozni a "szuper-hiper-extra-turbó" szlogenekkel. Ez érthető is: egy teljesen átlagos alumíniumhűtőt tarthatunk a kezünkben, ami erősen nosztalgikus érzéseket táplál bennünk, hiszen évek teltek el azóta, hogy utoljára ilyen unalmas dizájnt használtak.

Ventilátor

Már az elején volt egy olyan sejtésünk, hogy a Spark II+ igazából kisebb szerverekbe való. Erre utalt az egyszerű dizájn, na meg a ventilátor is. A Tt szerint a 7 centis venti 4800 fordulatot tesz meg percenként. Mi 4700-at mértünk, tehát eléggé megbízhatónak tűnik a cég állítása, és persze a ventilátor is. 30 CFM a névleges légszállítása, a zajszint pedig 37-41 dbA. Valószínűleg mindenkiben felmerül a kérdés, hogy most akkor 37 vagy 41? A választ mi sem tudjuk. A gyártó honlapján két Spark II található, paramétereik teljesen megegyeznek (bordaméret, ventiméret, fordulatszám stb.), egyedül a zajszint nem stimmel. Azt viszont bárki elhiheti, hogy nagyon hangos.

Borda

Ha az lenne a feladat, hogy hosszasan ecseteljük a Spark II+ bordájának különlegességeit, valószínűleg bajban lennénk. Egyszerűen rá kell nézni, és bárki azonnal láthatja, hogy itt bizony semmi design: nincsenek légterelő vonalak vagy váltakozó magasságú bordalapok. Leginkább a korai Socket A korszak legismertebb hősére, a GlobalWin FOP68-ra emlékeztet, valószínűleg másokat is. Ettől függetlenül azt még megemlítjük, hogy a mérete 83 x 70,6 x 45 mm.

Talp

Innét nézve azért némi szokatlan jelenség mégis akad: a talpból két oldalon "hiányzik" egy-egy csík, tehát a venti közvetlenül a CPU-foglalat köré is tud levegőt fújni, bár mi nem tulajdonítunk ennek akkora jelentőséget, mint néhány, összeesküvés-elméletet iránt fogékony szaki. Természetesen az ilyen kivágások képesek befolyásolni a hűtést, de nem a Spark II+ esetében, és persze kicsit másként, mint ahogy azt az egyszerű logika, vagyis a józan paraszti ész diktálná. Pasztával is találkozunk a Spark II+ aljának vizsgálata közben, mellyel semmi problémánk nem volt. A talp megmunkálása gyenge, de ezt már megszokhattuk a Thermaltake-től.

Rögzítés

A Spark II+ rögzítése egyszerű, átlagos, jó és megbízható. A Cooler Masternél tárgyalt módszer érvényesül itt is, tehát két acélpánttal lehet a bordát a rögzítőkerethet csatolni, ezek kellő erővel tartják a coolert a helyén, nekünk továbbra is ez a kedvencünk. A Thermaltake Spark II+ bruttó 2800 forint körül kapható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés